Jump to content


Photo
- - - - -

Tragedije dece emigrantskih porodica


  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#166 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 12 June 2016 - 00:44

...

 

Danas 'surutku', suvu, mozes da kupis u shopovima 'zdrave hrane'.

Ili kupis na pijaci plasticnu bocu prave surutke (kisela je) rastvoris ovu suvu - moze i kao osvezavajuci napitak, moze kao hladna corbica, moze kao temeljac za supu.

 

...

Nema to kod nas  ;) U stvari nemam pojma da li ima, sigurna sam da se moze naci u specijalizovanim emigrantskim prodavnicama.

 

Pitam se kakva bi bila cicvara sa mozzarelom  :lol+:


  • 0

#167 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 12 June 2016 - 00:51

Yossi, kod nas je Ahold/Albert vise od 20 godina, ne uce se vise, brzo su se naučili. Nazalost, ceski potrosac će da kupi govno, samo ako je jeftino. Zato su sa ovog trzista vec otisli Julius Meinl, Carrefour, Delvita/Delhaize, Interspar. Moj ortak sedi u vorstandu Aholda u CZ (sef logistike) i sam mi kaze, nemoj kod nas da kupuješ nista sveze, to je sve treceligaska roba. Lidl koji se uopsteno smatra za low end je keva za Alberta, pogotovo u faceliftovanim marketima. Samo Penny Market je gori, inace ispred Alberta su Globus (D), Billa, Kaufland (D), Tesco (UK) i taj Lidl definitivno. Albert mi je preko puta od kancelarije pa odem dva tri puta nedeljno da kupim uzinu, inace ne kupujem kod njih.
  • 0

#168 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 12 June 2016 - 03:04

...

 

... nema to kod nas ... u stvari nemam pojma da li ima, sigurna sam da se moze naci u specijalizovanim emigrantskim prodavnicama.

... pitam se kakva bi bila cicvara sa mozzarelom ...

 

Nisi pratila na casu!

;)

 

http://www.americanp...ate-in-usa.html

 

Cicvara sa mozzarelom je isto sto i cicvara sa masnim mladim sirom.

(dugo sa spremanje).

 

...


  • 0

#169 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 12 June 2016 - 03:48

A popara?


  • 0

#170 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 12 June 2016 - 11:20

Slucajno ugledah ... pa da rezimiramo cimet. ;)

 

Ovaj set sa fotke je iz 1930-ih godina. Na pecatu pise H & C Chodau Czechoslovakia a ispod jos jedan pecat na kome pise Arandjelovic i Peric, "Majdan", Beograd (znaci, prodavci ovih stvari).

 

Meni to govori da ako su se setovi za zacine i sl. (cimet included) prozvodili ovako konfekcijski onda to mora da znaci da cimet i njegova upotreba na nasim prostorima uopste nije kuriozitet. Dapace! Ako ga neka deca ne vole ili im je cimet promakao to onda mora da je ili do babe ili do ukusa. ;)

 

Attached File  DSC_1620.JPG   160.47KB   3 downloads


  • 2

#171 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 12 June 2016 - 12:09

Kada već trolujemo o začinima i jogurtima... U Holandiji se jedan mlečni napitak koristi daleko više nego jogurt, uvek se prodaje svež, u tetrapaku.

Dobija se u toku procesa dobijanja butera i nikako da pronađem kako se zove na srpskom i da li se tradicionalno koristio.

Trebalo bi valjda da jeste, nije ništa specijalno, buter se svuda pravio.

 

Vikipedija kaže da se na ruskom zove "Пахта", na bugarskom "мътеница", na engleskom "buttermilk". Napitak je kiseo, neznatno gušći  od ajrana, nema soli, a koliko shvatam dobija se savim drugim postupkom.

 

Da li neko zna kako se ovo zove na srpskom i da li se tradicionalno pilo.

Attached Files


Edited by yossarian, 12 June 2016 - 12:11.

  • 0

#172 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 12 June 2016 - 12:39

Ja mislim da to nema u Srbiji. U Ceskoj je to podmáslí. Buttermilch na nemackom.
  • 1

#173 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 12 June 2016 - 13:01

Auh, cicvara, popara, sirutka, buttermilk, jogurt, kefir, ayran...

 

Za cicvaru sam samo cuo i sad izguglam i nadjem da je to isto sto i palenta, neka me neko ispravi ako grijesim. Majka nam je pravila palentu nedeljom za dorucak i meni je to bilo gubljenje vremena, pogotovo zimi. Umjesto da jedem nesto zestoko prije sankanja i klizanja, ogladnim nakon pola sata i onda ili se igram gladan ili kuci na uzinu. Mozarela kad se istopi, razvlaci se kao zvaka, mislim da ne ide sa teksturom kuhanog kukuruznog brasna ali svakome njegovo.

 

Popara je vec druga stvar. Fantastican nacin za iskoristiti stari, bajati hljeb sa nekom dobrom mesnom supom i komadicima raskuhanog mesa... Ne znam zasto nikad nisam pravio. 

 

Sirutku vidjam po tuzlanskim supermarketima. Prodaje se kao i mlijeko u tetrapaku i odlicna je stvar za umijesiti ustipke ili neka druga slana tijesta ali za mene je najbolji lijek protiv mamurluka. Ozivljava mrtve. :)


  • 1

#174 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 12 June 2016 - 15:05

Auh, cicvara, popara, sirutka, buttermilk, jogurt, kefir, ayran...

 

Za cicvaru sam samo cuo i sad izguglam i nadjem da je to isto sto i palenta, neka me neko ispravi ako grijesim. Majka nam je pravila palentu nedeljom za dorucak i meni je to bilo gubljenje vremena, pogotovo zimi. Umjesto da jedem nesto zestoko prije sankanja i klizanja, ogladnim nakon pola sata i onda ili se igram gladan ili kuci na uzinu. Mozarela kad se istopi, razvlaci se kao zvaka, mislim da ne ide sa teksturom kuhanog kukuruznog brasna ali svakome njegovo.

 

Popara je vec druga stvar. Fantastican nacin za iskoristiti stari, bajati hljeb sa nekom dobrom mesnom supom i komadicima raskuhanog mesa... Ne znam zasto nikad nisam pravio. 

 

Sirutku vidjam po tuzlanskim supermarketima. Prodaje se kao i mlijeko u tetrapaku i odlicna je stvar za umijesiti ustipke ili neka druga slana tijesta ali za mene je najbolji lijek protiv mamurluka. Ozivljava mrtve. :)

Ne znam za poparu  sa mesom ili mesnom supom, kod nas se dodaje sir? Nisam ljubitelj ali deca se razbiju kad zena to zgotvi za dorucak.


  • 0

#175 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 12 June 2016 - 15:51

Palenta se kod nas zove pura. Cicvara je nesto drugo. Cicvaru mi je pokojni dida znao da pravi. Sjecam se samo da je sa jajima i sirom. Ne znam recept.

Nisam je jeo sve dok nisam sa SFOR-om dosao u BeHa na misiju. NL bataljon finansirao ulicnu rasvjetu u Knezevu (Skender Vakuf) i kad je sve potpisano idemo sa gradonacelnikom na rucak. Hotel Omar. Za predjelo nam iznesose cicvaru. Ja se zaledio. Ispred mene na stolu mi stoji djetinjstvo i didina ljubav koja me odhranila. To je bio i zadnji put da sam je jeo.

Mislim da je cicvara neko tipicno bosansko, krajisko jelo.

Edited by Trn, 12 June 2016 - 16:01.

  • 4

#176 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 12 June 2016 - 16:14

Auh, cicvara, popara, sirutka, buttermilk, jogurt, kefir, ayran...

 

Za cicvaru sam samo cuo i sad izguglam i nadjem da je to isto sto i palenta, neka me neko ispravi ako grijesim. Majka nam je pravila palentu nedeljom za dorucak i meni je to bilo gubljenje vremena, pogotovo zimi. Umjesto da jedem nesto zestoko prije sankanja i klizanja, ogladnim nakon pola sata i onda ili se igram gladan ili kuci na uzinu. Mozarela kad se istopi, razvlaci se kao zvaka, mislim da ne ide sa teksturom kuhanog kukuruznog brasna ali svakome njegovo.

 

Popara je vec druga stvar. Fantastican nacin za iskoristiti stari, bajati hljeb sa nekom dobrom mesnom supom i komadicima raskuhanog mesa... Ne znam zasto nikad nisam pravio. 

 

Sirutku vidjam po tuzlanskim supermarketima. Prodaje se kao i mlijeko u tetrapaku i odlicna je stvar za umijesiti ustipke ili neka druga slana tijesta ali za mene je najbolji lijek protiv mamurluka. Ozivljava mrtve. :)

Palenta je valjda kacamak.

Nego kako bre popara sa mesom - to je samo sir.

 

Palenta se kod nas zove pura. Cicvara je nesto drugo. Cicvaru mi je pokojni dida znao da pravi. Sjecam se samo da je sa jajima i sirom. Ne znam recept. Nisam je jeo sve dok nisam sa SFOR-om dosao u BeHa na misiju. NL bataljon finansirao ulicnu rasvjetu u Knezevu (Skender Vakuf) i kad je sve potpisano idemo sa gradonacelnikom na rucak. Hotel Omar. Za predjelo nam iznesose cicvaru. Ja se zaledio. Ispred mene na stolu mi stoji djetinjstvo i didina ljubav koja me odhranila. To je bio i zadnji put da sam je jeo. Mislim da je cicvara neko tipicno bosansko, krajisko jelo.

Cicvara nema jaja. Koliko ja znam (a spremala sam cicvaru stalno u detinjstvu, iako je bilo davno pa sad mozda nesto zaboravljam) u tiganju se rastopi sir u malo ulja, a onda se polako dodaje brasno i mesa dok se ne zgusne tako da kad mesas cela cicvara se krece u krug kao palacinka.

Ako hoces da je jedes slanu moze da se u topljeni sir doda malo soli, ali cesto baba to nije radila, nego kad je gotovo rasiris ko palacinku i pospes malo secera. Ne znam cije je jelo, koliko znam baba ga je donela iz CG zajedno sa kacamakom.


  • 1

#177 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 12 June 2016 - 17:54

Ne znam za poparu  sa mesom ili mesnom supom, kod nas se dodaje sir? Nisam ljubitelj ali deca se razbiju kad zena to zgotvi za dorucak.

 

Ima i ta sa sirom. Jos tu ide mlijeko, puter i kajmak. Da sam 30-40 godina mladji i ja bih se razbio od toga. 

 

Palenta se kod nas zove pura. Cicvara je nesto drugo. Cicvaru mi je pokojni dida znao da pravi. Sjecam se samo da je sa jajima i sirom. Ne znam recept.

Nisam je jeo sve dok nisam sa SFOR-om dosao u BeHa na misiju. NL bataljon finansirao ulicnu rasvjetu u Knezevu (Skender Vakuf) i kad je sve potpisano idemo sa gradonacelnikom na rucak. Hotel Omar. Za predjelo nam iznesose cicvaru. Ja se zaledio. Ispred mene na stolu mi stoji djetinjstvo i didina ljubav koja me odhranila. To je bio i zadnji put da sam je jeo.

Mislim da je cicvara neko tipicno bosansko, krajisko jelo.

 

Palenta ili pura i kod nas. Na brzaka sam guglao i to sto sam vidio me podsjetilo na puru ili palentu jedino sto se kuha sa mlijekom dok pura i ne mora, moze i sa vodom. U Italiji se uglavnom kuha u vodi. U okolini Trentina sam jeo najbolju palentu na svijetu. Doduse sa nekom srnetinom.

 

Palenta je valjda kacamak.

Nego kako bre popara sa mesom - to je samo sir.

 

Cicvara nema jaja. Koliko ja znam (a spremala sam cicvaru stalno u detinjstvu, iako je bilo davno pa sad mozda nesto zaboravljam) u tiganju se rastopi sir u malo ulja, a onda se polako dodaje brasno i mesa dok se ne zgusne tako da kad mesas cela cicvara se krece u krug kao palacinka.

Ako hoces da je jedes slanu moze da se u topljeni sir doda malo soli, ali cesto baba to nije radila, nego kad je gotovo rasiris ko palacinku i pospes malo secera. Ne znam cije je jelo, koliko znam baba ga je donela iz CG zajedno sa kacamakom.

 

Palenta, pura, kacamak. 

 

A popara je valjda nacin da se iskoristi bajati hljeb, pa neko stavi sir i kajmak, neko pilecu ili supu od telece kosti. Kako ko sta ima u kuci, bitno je da hljeb omeksa i da se djeca se razbiju oko toga. :)


  • 0

#178 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 12 June 2016 - 18:05

Nego cicvara. Sad sam ozbiljno zaintrigiran. Koji sir se trosi za cicvaru i kako se rastopi u ulju?

 

Ako neko ima neki recept, vrlo rado cu pokusati napraviti.


Edited by Honey Badger, 12 June 2016 - 18:07.

  • 0

#179 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 12 June 2016 - 18:39

Ne znam za poparu sa mesom ili mesnom supom, kod nas se dodaje sir? Nisam ljubitelj ali deca se razbiju kad zena to zgotvi za dorucak.



Ima i ta sa sirom. Jos tu ide mlijeko, puter i kajmak. Da sam 30-40 godina mladji i ja bih se razbio od toga.



Palenta se kod nas zove pura. Cicvara je nesto drugo. Cicvaru mi je pokojni dida znao da pravi. Sjecam se samo da je sa jajima i sirom. Ne znam recept.
Nisam je jeo sve dok nisam sa SFOR-om dosao u BeHa na misiju. NL bataljon finansirao ulicnu rasvjetu u Knezevu (Skender Vakuf) i kad je sve potpisano idemo sa gradonacelnikom na rucak. Hotel Omar. Za predjelo nam iznesose cicvaru. Ja se zaledio. Ispred mene na stolu mi stoji djetinjstvo i didina ljubav koja me odhranila. To je bio i zadnji put da sam je jeo.
Mislim da je cicvara neko tipicno bosansko, krajisko jelo.



Palenta ili pura i kod nas. Na brzaka sam guglao i to sto sam vidio me podsjetilo na puru ili palentu jedino sto se kuha sa mlijekom dok pura i ne mora, moze i sa vodom. U Italiji se uglavnom kuha u vodi. U okolini Trentina sam jeo najbolju palentu na svijetu. Doduse sa nekom srnetinom.



Palenta je valjda kacamak.
Nego kako bre popara sa mesom - to je samo sir.

Cicvara nema jaja. Koliko ja znam (a spremala sam cicvaru stalno u detinjstvu, iako je bilo davno pa sad mozda nesto zaboravljam) u tiganju se rastopi sir u malo ulja, a onda se polako dodaje brasno i mesa dok se ne zgusne tako da kad mesas cela cicvara se krece u krug kao palacinka.
Ako hoces da je jedes slanu moze da se u topljeni sir doda malo soli, ali cesto baba to nije radila, nego kad je gotovo rasiris ko palacinku i pospes malo secera. Ne znam cije je jelo, koliko znam baba ga je donela iz CG zajedno sa kacamakom.



Palenta, pura, kacamak.

A popara je valjda nacin da se iskoristi bajati hljeb, pa neko stavi sir i kajmak, neko pilecu ili supu od telece kosti. Kako ko sta ima u kuci, bitno je da hljeb omeksa i da se djeca se razbiju oko toga. :)

Popara...sto bi moja baba znala reci "de pojedite sve, ionako cu ja to krmcima bacit". A mi se ubismo zderuci hhha.

Slatka popara, mlijeko sa kruhom i secerom. Njom njom njom

Edited by Trn, 12 June 2016 - 18:41.

  • 0

#180 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 12 June 2016 - 18:44

Ja mislim da to nema u Srbiji. U Ceskoj je to podmáslí. Buttermilch na nemackom.

 

 

>> ... Vjerojatno ste više puta u stranim receptima za kolače ili neka jela primijetili da je potrebna mlaćenica, no teško ju je pronaći jer se obično nalazi u manjim privatnim trgovinama

 
Mlaćenica ili Buttermilk je mlijeko koje ostaje nakon mlaćenja odnosno izrade maslaca i najsličnija je okusom jogurtu, a manje gusta od vrhnja. U Americi su recimo poznate palačinke s mlaćenicom.
 
Ako vam je mlaćenica potrebna, a ne možete ju pronaći, postoji i način da ju zamijenite, iako ne bi bilo zgorega da je kupite pa probate recept s pravim sastojcima budući da je okus s njom poseban.
 
Limunov sok i mlijeko
U otprilike 2,5 dcl mlijeka stavite jednu žlicu limunova soka, dobro promiješajte i pustite da odstoji još jednom. Nakon što je odstajalo još jednom promiješajte pa koristite prema receptu.
 
Mlijeko i ocat
Poput kombinacije limunovog soka i mlijeka, isti su omjeri i za ovu kombinaciju. Dakle, umjesto limunova soka stavite ocat, ali mora biti alkoholni. ... <<
 
...

  • 2