Jump to content


Photo
- - - - -

Tragedije dece emigrantskih porodica


  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#136 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 10 June 2016 - 11:42

Uf kakva zabluda :D. Kada sam posle godinu dana konzumiranja Nutele, uspeo sav ushićen u jednoj radnji da pronađem Eurokrem, posle prvog zalogaja mi došlo da ga ispljunem. Ne može u istu rečenicu sa Nutelom.

 

Meni ovde jedino nedostaje naš jogurt. Jebem li ga, znam da je razvodnjen, verovatno i nekvalitetan, ali ne mogu da se naviknem na ove njjihove jogurte koji se jedu kašikom, kao ni na rusko-poljske kefire, nije to to.... A bez jogurta mi ni doručak ni večera nisu više to...

 

Zaređaj po turskim supermarketima, ako si u nekom većem gradu, imaju veliki izbor raznih vrsta (ali nijedan baš isti kao kod nas - uostalom, takav kao u Srbiji ćeš teško naći već i u Sloveniji ili Hrvatskoj)

Ayran nije kao naš jogurt, to je razvodnjen i posoljen jogurt. Odlično osvežava.

Svejedno, kod Turaka imaš i grčki i bugarski, a turski su stvarno odlični, onaj "kaymakli" jogurt obožavam. To je zapravo kiselo melko, punomasano, u plitkoj i širokoj posudi, pa još sa slojem kajmaka odozgo.

Nedostaje mi ovčije kiselo mleko, viđao sam ga samo u Engleskoj i ne propuštam da ga kupim ako se tamo nađem  u vreme sezone.

Jedino u Engleskoj sam po samouslugama redovno viđao i svinjsku mast.


Edited by yossarian, 10 June 2016 - 11:44.

  • 1

#137 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 10 June 2016 - 11:50

Razne zacine? Jel rekoh ja da nemam vremena  :) Znala sam ja da ce sad kulinarski specijalisti da me pojedu zbog vegete

Vegeta je puna natrijum glutaminata, koji nije baš najzdraviji ako se koristi svaki dan (pojačava sve ukuse, od pamtiveka se koristi i u azijskoj kuhinji). U malim količinama je OK.

Uvek je imam u polici, ali je retko koristim, samo kada kuvam nešto "domaće".

Za sve ostalo, imam policu punu raznih začina pa kombinujem u zavisnosti od recepta. U neko jelo ili sos po italijanskom ili francuskom receptu nikada ne bih dodao vegetu, sve bi pokvarila.


Edited by yossarian, 10 June 2016 - 11:51.

  • 1

#138 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 10 June 2016 - 12:36

Vegeta je puna natrijum glutaminata, koji nije baš najzdraviji ako se koristi svaki dan (pojačava sve ukuse, od pamtiveka se koristi i u azijskoj kuhinji). U malim količinama je OK.

Uvek je imam u polici, ali je retko koristim, samo kada kuvam nešto "domaće".

Za sve ostalo, imam policu punu raznih začina pa kombinujem u zavisnosti od recepta. U neko jelo ili sos po italijanskom ili francuskom receptu nikada ne bih dodao vegetu, sve bi pokvarila.

 

MSG je OK u malim kolicinama. Kao sto si vec rekao, koristi se vec duze vrijeme i nije dokazano da izaziva ikakve mutacije, rak ili deformitete. I ja nabavim Vegetu s vremena na vrijeme, trenutno imam manju kolicinu. Koristim otprilike jednom u dvije hefte po kafenu kasicicu ili jos manje.

 

Eurokrem, plazma, smoki i te stvari uopste ne trosim niti sam ikada. Kao klinac nisam volio slatkise uopste, tek kad sam presao 35tu poceo sam da konzumiram nesto redovnije mada se trudim da izbjegavam koliko mogu. 

 

Uglavnom, ne fali mi nista, ama bas nista iz domaje. Ni hrana, a TV kanali pogotovo. Pa ne gledam to djubre ni kada sam dole. Jednostavno mi ide na zivce. Kud su i jezik promijenili, pa je opcina umjesto opstina, petErica umjesto petorica i slicne stvari. A imam i blagi utisak da se i izgovor promijenio i jezik nema vise istu melodicnost kao nekada. Danas ljudi ne govore nego mucu kad pricaju. Kao goveda. 


  • 4

#139 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 10 June 2016 - 12:37


Vidis, ovo je bas interesantno a nije mi palo na pamet u siroj perspektivi dok nisi pomenuo.
Meni je, primera radi, miris cimeta - miris detinjstva. Ta toplina, ta aroma, taj signum ... divno!
Cimet u svemu i svacemu. Narocito ako je nesto sa jabukama.


Ne kažem da se to u nekim porodicama nije masovno koristilo ali sam pre svega mislio na poslastičarnice, pekare i restorane gde se posebno naglašavalo ako neki proizvod sadrži cimet.
Ovde gde sam sada gotovo po defaultu gotovo sva peciva sadrže cimet.

Edited by melankolic, 10 June 2016 - 12:41.

  • 0

#140 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 10 June 2016 - 13:10

Ne kažem da se to u nekim porodicama nije masovno koristilo ali sam pre svega mislio na poslastičarnice, pekare i restorane gde se posebno naglašavalo ako neki proizvod sadrži cimet. Ovde gde sam sada gotovo po defaultu gotovo sva peciva sadrže cimet.

 

Razumem ja sta si ti hteo da kazes. Zato i rekoh da je to interesantno jer ja nikada o tome nisam razmisljala. Osta samo utisak. 

Za mene je cimet vrlo jaka asocijacija na detinjstvo. Bilo, proslo i ostalo tako aromaticno u toj ladici. I dan danas me zagreje taj miris. 

Miris kuhinje. Da me je neko pitao, ja bih bez razmisljanja rekla da se cimet u YU koristio i-ha-ha. 

Decije secanje je mozda varljivo ali mu to ne vredi. U mojoj glavi meni cimet mirise i u poslasticarnici u Zmaj Jovinoj. 

 

Btw, kad sam vec kod secanja, eno Kinik pomenuo tutti-frutti jogurte. Ja sam to tamanila kao vrlo malo dete (danas ni da vidim). 

Godinama sam bila ubedjena da sam ja to radila u jednoj zemlji (ostale mi neke slike u glavi) dok mi roditelji nisu rekli da se to desavalo u sasvim drugoj zemlji (moje slike su bile tacne ali mesto sam omanula). 


  • 0

#141 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 10 June 2016 - 13:40

Vegeta je puna natrijum glutaminata, koji nije baš najzdraviji ako se koristi svaki dan (pojačava sve ukuse, od pamtiveka se koristi i u azijskoj kuhinji). U malim količinama je OK.

Uvek je imam u polici, ali je retko koristim, samo kada kuvam nešto "domaće".

Za sve ostalo, imam policu punu raznih začina pa kombinujem u zavisnosti od recepta. U neko jelo ili sos po italijanskom ili francuskom receptu nikada ne bih dodao vegetu, sve bi pokvarila.

 

Ih dajes mi malo suvise kredita u kuvanju, kad bi ja radila italijanske i francuske recepte gde bi mi bio kraj. Zezam se, ali ja stvarno nemam vremena a ni interesa za komplikovano kuvanje.

Ja cak i ne delim hranu u kuci na "domace" i ostale kuhinje, neke stvari probam, pa ako uspe i svidi nam se onda se sprema

 

 

 

Uglavnom, ne fali mi nista, ama bas nista iz domaje. Ni hrana, a TV kanali pogotovo. Pa ne gledam to djubre ni kada sam dole. Jednostavno mi ide na zivce. Kud su i jezik promijenili, pa je opcina umjesto opstina, petErica umjesto petorica i slicne stvari. A imam i blagi utisak da se i izgovor promijenio i jezik nema vise istu melodicnost kao nekada. Danas ljudi ne govore nego mucu kad pricaju. Kao goveda. 

Fale mi samo neki ljudi, sto se ostalog tice SR mi uopste ne nedostaje. Ali tu pricu smo toliko razvlacili na emigraciji vec.

Fale mi kolaci iz UK, ovde su skoro svi preslatki - a UK je imalo predivnih, ali posto nisam bas nesto ni vezana za slatkise - ok je 


  • 0

#142 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 10 June 2016 - 14:00

:thumbs:  :thumbs:  :+1:

 

 

Uglavnom, ne fali mi nista, ama bas nista iz domaje. Ni hrana, a TV kanali pogotovo. Pa ne gledam to djubre ni kada sam dole. Jednostavno mi ide na zivce. Kud su i jezik promijenili, pa je opcina umjesto opstina, petErica umjesto petorica i slicne stvari. A imam i blagi utisak da se i izgovor promijenio i jezik nema vise istu melodicnost kao nekada. Danas ljudi ne govore nego mucu kad pricaju. Kao goveda. 


Edited by Ibiza, 10 June 2016 - 14:03.

  • 0

#143 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 10 June 2016 - 15:57

...

 

... za mene je cimet vrlo jaka asocijacija na detinjstvo. Bilo, proslo i ostalo tako aromaticno u toj ladici. I dan danas me zagreje  taj miris ... 

 

 

Uvek se secam okruglih (keramickih) posudica sa sutlijasem i cimetom!

Kasnije su posudice bile plastice, a sutlijas je skoro nestao.

 

Cimet je nase tradicionalno 'balkansko nasledje'. Kod jednih stigao preko Zapada, kod drugih preko Turske.

Univerzalan je zacin i narodni lek.

 

E sad, porodicne navike - to je posebna prica.

 

...


  • 0

#144 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 10 June 2016 - 16:47

Und jetzt kommt das Ayran!

 

 

13406809_926369050800969_140096020527967


  • 1

#145 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 10 June 2016 - 17:48

...

 

 

 

Uvek se secam okruglih (keramickih) posudica sa sutlijasem i cimetom!

 

 

...

Sutlijas je bio omiljena poslastica, ali za razliku od svih u porodici, meni bez cimeta.

Nikad ga nisam podnosila


  • 1

#146 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 10 June 2016 - 18:21

...

 

Ja ga ne podnosim samo u 'parfemima'!

 

Jos kad negde procitam '... sa toplim notama cimeta ...'

:puke:

 

...


  • 0

#147 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 10 June 2016 - 21:37

...

 

Ja ga ne podnosim samo u 'parfemima'!

 

Jos kad negde procitam '... sa toplim notama cimeta ...'

:puke:

 

...

Upravo je miris problem, ne podnosim miris cimeta pa onda i ne mogu da jedem nista sa istim.


  • 1

#148 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 10 June 2016 - 22:09

Sutlijas je bio omiljena poslastica, ali za razliku od svih u porodici, meni bez cimeta.

Nikad ga nisam podnosila

 

Sutlijaš mi je jedna od žešćih trauma iz detinjstva.

 

I kajmak na vrućem mleku.


  • 0

#149 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 10 June 2016 - 22:11

Zaređaj po turskim supermarketima, ako si u nekom većem gradu, imaju veliki izbor raznih vrsta (ali nijedan baš isti kao kod nas - uostalom, takav kao u Srbiji ćeš teško naći već i u Sloveniji ili Hrvatskoj)

Ayran nije kao naš jogurt, to je razvodnjen i posoljen jogurt. Odlično osvežava.

Svejedno, kod Turaka imaš i grčki i bugarski, a turski su stvarno odlični, onaj "kaymakli" jogurt obožavam. To je zapravo kiselo melko, punomasano, u plitkoj i širokoj posudi, pa još sa slojem kajmaka odozgo.

Nedostaje mi ovčije kiselo mleko, viđao sam ga samo u Engleskoj i ne propuštam da ga kupim ako se tamo nađem  u vreme sezone.

Jedino u Engleskoj sam po samouslugama redovno viđao i svinjsku mast.

 

 

Imaš da kupiš u Albertu kod nas, uvoz iz Grčke, mora da ima i kod vas, to je vaš Albert Heijn.


Edited by alberto.ascari, 10 June 2016 - 22:19.

  • 0

#150 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 10 June 2016 - 22:42


Zaređaj po turskim supermarketima, ako si u nekom većem gradu, imaju veliki izbor raznih vrsta (ali nijedan baš isti kao kod nas - uostalom, takav kao u Srbiji ćeš teško naći već i u Sloveniji ili Hrvatskoj)
Ayran nije kao naš jogurt, to je razvodnjen i posoljen jogurt. Odlično osvežava.
Svejedno, kod Turaka imaš i grčki i bugarski, a turski su stvarno odlični, onaj "kaymakli" jogurt obožavam. To je zapravo kiselo melko, punomasano, u plitkoj i širokoj posudi, pa još sa slojem kajmaka odozgo.
Nedostaje mi ovčije kiselo mleko, viđao sam ga samo u Engleskoj i ne propuštam da ga kupim ako se tamo nađem  u vreme sezone.
Jedino u Engleskoj sam po samouslugama redovno viđao i svinjsku mast.


 
 
Imaš da kupiš u Albertu kod nas, uvoz iz Grčke, mora da ima i kod vas, to je vaš Albert Heijn.

Izbor nikad ne moze biti bolji u AH od Dunya supermarketa. Yos garant zna gdje je. ;)
  • 1