Jump to content


Photo
- - - - -

Makedonsko proleće?


  • Please log in to reply
338 replies to this topic

#316 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 23 May 2015 - 15:25

Ne znam da li pratiš kosovsku političku scenu, ali ovaj incident u Makedoniji im služi za njihovo lično pozicioniranje.  Čak je i ovaj incident u Kumanovu u tu svrhu iskorišćen. Ova vladajuće koalicija je najgore rešenje od najgoreg. Isa Mustafa jeste premijer, ali glavnu reč ipak u vladi, ali i na Kosovu i dalje vodi Hashim Thaqi što je veoma pogubno po samo Kosovo. Ovaj doček ubijenih kao heroje nije ništa novo ni u regionu. Ne bih da postavljam neki balans u stilu: "pa i druga strane nije bolja po ovome" jer je to meni degutantno. No ipak se treba podsetiti kako su osuđeni haški osuđenici dočekivani kao heroji, čak su i državni  džetovi slani da ih dovedu. Da ne govorim o pažnji u medijima koja im se ukazuje. Veruj mi pratim i jedne i druge , i sve je to isto nacionalističko đubre.

Pa podsetimo se i same sahrane u Požarevcu, koja nije bila samo obična sahrana već i još jedan epitaf naklona srpske politke prema politici SM-a. Suvišno j govoriti ko je sve od tadašnjih aktuelnih vlasti bio na sahrani

Što se tiče razoružavanja OVK niko od vlasti na Kosovu to ne sme da uradi, jer bi to automatski značilo gubitak vlasti. Sa druge strane dvoličnost kosovskih političara se može svesti na jednobrazje samo pritiscima EU i USA. Već sam u predhodnom postu naveo kome trebaju ovi mobilni mauzoleji i kultovi, i čemu oni služe aktuelnoj vlasti.

Da se izazive neki incident u Preševu je malo verovatno, kao i to da da će Srbija reagovati vojno. To bi bio i cilj nekakvog izazivanja  incidenata u Preševu. A kakvu bi lančanu reakciju to izazvalo u regionu, strah mi je i da pomislim. U ovom slučaju i Kosovo i Srbija bi imaliu svoje taoce, i koji bi najviše stradali ni krivi ni dužni. A aktuelne vlasti i u Srbiji i na Kosovu bi ovo jedva dočekali, ali Bogu hvala ne smeju ni jedni ni drugi dopustiti eskaliranje sukoba.

Ne znam da li ćeš ovo razumeti kao nekakav priklon kosovskoj politici, ali je fakat da će aktuelna poltika na Kosovu  Preševski problem uvek držati kao džoker u daljnim  političkim razračunavanjima sa Srbijom, isto kao što će i Srbija preko severnog Kosova i dalje pokušavati da stvara probleme Kosovu u svakom pogledu. To funkcioniše kao zakon o spojenim sudovima.

U zbilji niti kosovska niti srpska politička  garnitura ne žele nikakav  napredak, i sve ovo oko pregovora u Briselo je usiljeno, i plod je uvijanja ruke i jednima i drugima. Da su kojim slučajem sami odlučivali ne bi bio potpisan nijedan sporazum , i stanje bi bilo skoro isto kao ono od 11. juna 1999. godine.

Obe političke strukture, kako pređašnje tako i ove aktuelne  su militantne i vuku korene iz predhodnih ratova. a praksa kaže da sa takvim ostacima tih vremena nema iskrenih pregovora.

Pristevac o tome i pricam. Dakle imamo jednu paravojnu formaciju, koja u sustini moze da izazove i na Kosovu i van njega ozbiljan problem. Ako nece da ih razoruzaju, a mogu, onda su deo problema. Ako ne mogu da ih razoruzaju, onda je bolje da daju vlast nekome ko moze. Ako generalno postoji politicka volja da se tako nesto uradi.

 

Sto je najgore, i dalje nije najjasnije cemu sluzi ta paravojna formacija? Koja je svrha da imas ljude pod oruzjem, kada imas i policijske snage i KZK? Plus ono sto bi mozda dalo odgovor na sva pitanja je kako se ta formacija finansira i ko je finansira.

 

To jeste ozbiljan problem i zaista prestavlja problem bezbednosti u regionu, a imajuci u vidu da te formacije nisu tajne, nego da slobodno paradiraju po Kosovu.

 

Sta ce se desiti sutra kada se vrate dobrovoljci iz Sirije? 

 

Ukoliko se sada ne razoruzaju sutra ce biti kasno.


  • 5

#317 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 23 May 2015 - 15:39

Pristevac o tome i pricam. Dakle imamo jednu paravojnu formaciju, koja u sustini moze da izazove i na Kosovu i van njega ozbiljan problem. Ako nece da ih razoruzaju, a mogu, onda su deo problema. Ako ne mogu da ih razoruzaju, onda je bolje da daju vlast nekome ko moze. Ako generalno postoji politicka volja da se tako nesto uradi.

 

Sto je najgore, i dalje nije najjasnije cemu sluzi ta paravojna formacija? Koja je svrha da imas ljude pod oruzjem, kada imas i policijske snage i KZK? Plus ono sto bi mozda dalo odgovor na sva pitanja je kako se ta formacija finansira i ko je finansira.

 

To jeste ozbiljan problem i zaista prestavlja problem bezbednosti u regionu, a imajuci u vidu da te formacije nisu tajne, nego da slobodno paradiraju po Kosovu.

 

Sta ce se desiti sutra kada se vrate dobrovoljci iz Sirije? 

 

Ukoliko se sada ne razoruzaju sutra ce biti kasno.

Oni vlast neće dati ni pokoju cenu. Silazak sa vlasti Thaqija bi (možda) bio prvi korak za otvaranje istrage, o institucionalnoj krađi, korupciji kriminalu, i političkim egzekucijama koje su se posle rata dešavala na Kosovu. Ali i o eventulanom povezivanju sa ratnim zločinom i vodećih političara. Doduše UQK- OVK paradira kao "udruženje veterana rata", ali nije nikakva tajna reći da su dovoljno naoružani. Postoji politički klanovi koji su svoje učešće u ratu dobro naplatili i materijalizovali i koji su odlično organizovani. Ovi koji su u današnjoj vlasti nikako ne žele demistifikaciju onih koji se kriju iza tog udruženja, a da recimo sutra neka druga opcija osvoji vlast, baš sam radoznao da vidim ko ima te kuraži da dirne u svetinje.

Na duži rok ovo najviše šteti Kosovu kao državi, a i samim Albancima, ali je svest većine građana na Kosovu i dalje ukopana u dubokom nacionalističkim rovovima. I nisu jedini u regionu nažalost.

No moje je mišljenje da oni koji eventualno kontrolišu UQK-OVK veima dobro znaju da bi neki slični incident u preševskoj dolini izazvao ozbiljnje bezbednosne probleme. Nažalost usijanih glava ima podosta, i to ne samo na Kosovu...


Edited by Pristevac, 23 May 2015 - 15:40.

  • 0

#318 Quad

Quad
  • Members
  • 4,434 posts

Posted 23 May 2015 - 17:12

Pristevac o tome i pricam. Dakle imamo jednu paravojnu formaciju, koja u sustini moze da izazove i na Kosovu i van njega ozbiljan problem. Ako nece da ih razoruzaju, a mogu, onda su deo problema. Ako ne mogu da ih razoruzaju, onda je bolje da daju vlast nekome ko moze. Ako generalno postoji politicka volja da se tako nesto uradi.

 

Sto je najgore, i dalje nije najjasnije cemu sluzi ta paravojna formacija? Koja je svrha da imas ljude pod oruzjem, kada imas i policijske snage i KZK? Plus ono sto bi mozda dalo odgovor na sva pitanja je kako se ta formacija finansira i ko je finansira.

 

To jeste ozbiljan problem i zaista prestavlja problem bezbednosti u regionu, a imajuci u vidu da te formacije nisu tajne, nego da slobodno paradiraju po Kosovu.

 

Sta ce se desiti sutra kada se vrate dobrovoljci iz Sirije? 

 

Ukoliko se sada ne razoruzaju sutra ce biti kasno.

Standardi pa status. Samo mala ispravka: nisu "deo problema"  nego direktni saucesnici.

Sigurno postoje razlozi zasto se sve to tolerise cak je i EULEX upao u istu zamku.


  • 0

#319 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 23 May 2015 - 17:23

jednostavno drzava kosovo je stala iza grupe koja je napala susednu drzavu

to sto dezurni fodumski glasnogovornici to nece da priznaju nije prvi put da vidimo


  • 3

#320 Quad

Quad
  • Members
  • 4,434 posts

Posted 23 May 2015 - 17:26

jednostavno drzava kosovo je stala iza grupe koja je napala susednu drzavu

to sto dezurni fodumski glasnogovornici to nece da priznaju nije prvi put da vidimo

+ oni koji u istoj "garantuju".


  • 0

#321 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 25 May 2015 - 12:06

bg2405.jpg

 

ne da ne kriju da su organizovali grupu koja je napala susednu zemlju nego i dalje prete da neće odustati od "svoje zemlje" 

ovo je slika sa sahrane Bega Rizaja koji je bio jedan od vođa diverzanata u Kumanovu, inače on je pripadnik zloglasnih "shiponjat e zeze" koji su počinili mnoga naručena ubistva po Kosovu Makedoniji i Albaniji nešto nalik na JSO u Srbiji

Ostali poginuli u borbama koji su sa Kosova biće sahranjeni u Prištini na mestu gde je sahranjeno dosta pripadnika UQK koji su poginuli tokom 90-tih a tu je sahranjen i Ibrahim Rugova

naravno uz najveće vojne i državne počasti

a ovde će i dalje neki sumnjati da ih je platio Grujevski ...


  • 0

#322 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 25 May 2015 - 13:26

bg2405.jpg

 

a ovde će i dalje neki sumnjati da ih je platio Grujevski ...

 

a po kojoj to logici jedno iskljucuje drugo?


  • 0

#323 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 25 May 2015 - 13:57

 jednostavno likovi koji su bili ubačeni da akvijaju po Kumanovu su samo pod jednom komandom a ona sigurno nije u rukama Grujevskog

 

 ne radi se o avanturistima i verskim fanaticima poput onih koji idu u Siriju  i Irak( tamo ih je do sad poginulo 17 sa Kosova) već o dobro obučenim i pripremljenim borcima UQK koji idu u borbu tamo gde treba da se "štite" albanski interesi  


Edited by perkos, 25 May 2015 - 13:57.

  • 0

#324 Billy Mahony

Billy Mahony
  • Members
  • 1,712 posts

Posted 25 May 2015 - 14:13

Oni vlast neće dati ni pokoju cenu. Silazak sa vlasti Thaqija bi (možda) bio prvi korak za otvaranje istrage, o institucionalnoj krađi, korupciji kriminalu, i političkim egzekucijama koje su se posle rata dešavala na Kosovu. Ali i o eventulanom povezivanju sa ratnim zločinom i vodećih političara. Doduše UQK- OVK paradira kao "udruženje veterana rata", ali nije nikakva tajna reći da su dovoljno naoružani. Postoji politički klanovi koji su svoje učešće u ratu dobro naplatili i materijalizovali i koji su odlično organizovani. Ovi koji su u današnjoj vlasti nikako ne žele demistifikaciju onih koji se kriju iza tog udruženja, a da recimo sutra neka druga opcija osvoji vlast, baš sam radoznao da vidim ko ima te kuraži da dirne u svetinje.

Na duži rok ovo najviše šteti Kosovu kao državi, a i samim Albancima, ali je svest većine građana na Kosovu i dalje ukopana u dubokom nacionalističkim rovovima. I nisu jedini u regionu nažalost.

No moje je mišljenje da oni koji eventualno kontrolišu UQK-OVK veima dobro znaju da bi neki slični incident u preševskoj dolini izazvao ozbiljnje bezbednosne probleme. Nažalost usijanih glava ima podosta, i to ne samo na Kosovu...

 

Opisao si klasično fašističko okruženje i delovanje. Oni koji to ne prihvataju ili ne shvataju ili traže alibi u drugima, nisu ništa trezveniji i bolji.

Fašističko pijanstvo se uvek lečilo batinom i žestokim batinanjem. I retko je onaj koji drži tu batinu etički podoban za taj posao, to je uvek radio onaj ko je trenutno u mogućnosti i snazi. Fašisti koji divljaju Kosovom, osim besmislenog sna o "Prirodnoj Albaniji" nisu doneli ljudima ništa drugo do bede. Jedina uteha Albancima na Kosovu je da su preostali Srbi bedniji od njih. 


  • 0

#325 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 25 May 2015 - 18:13

Evo analize krize u Makedoniji na ruskoj televiziji

 

http://www.standard....вању-македоније


  • 0

#326 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 25 May 2015 - 18:20

Evo u prvom delu, osvrt na Makedoniju, Cedomira Antica

 

-Насмејао ме је један на телевизији: док су НАТО-интелектуалци набрајали грехе Груевског, много гора дела трипут дужу владавину и потпише Мила Ђукановића

 

http://www.standard....чких-амбасадора


  • 0

#327 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 25 May 2015 - 18:49

Daljinac, koliko ti je daleko Padinska Skela?

Mislim... :wicked:


  • 0

#328 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 25 May 2015 - 19:31

Daljinac, koliko ti je daleko Padinska Skela?

Mislim... :wicked:

Pristevac, ja postavljam linkove a vi u najmanju ruku kao da sam ja neki internet moderator.Odgovori kontralinkom ili nekakvim argumentom, a ne ovakvim dosetkama iz osnovne skole. Zar ne umete nikako drugacije nego sve na licno da svodite.


  • 0

#329 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 25 May 2015 - 20:59

Pristevac, ja postavljam linkove a vi u najmanju ruku kao da sam ja neki internet moderator.Odgovori kontralinkom ili nekakvim argumentom, a ne ovakvim dosetkama iz osnovne skole. Zar ne umete nikako drugacije nego sve na licno da svodite.

Pa odgovara ti se dosetkama srazmerno tvom nivou, osnovne škole.

Postavljaš linkove  za koje se zna ko ih posećuje i u njih slepo veruje. Za neku ozbiljniju diskusiju i nisi doduše.


Edited by Pristevac, 25 May 2015 - 21:02.

  • 0

#330 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 26 May 2015 - 08:39

kad je prištevac dao neki normalan komentar?

 

pogotovo ako treba da prizna da su "njegovi" postali loši momci


  • 1