Jump to content


Photo
- - - - -

Selo-grad (poljoprivreda-industrija)


  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#211 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 14 January 2016 - 23:22

Ta tvoja expertkinja veze nema. 60% stanovnika Srbije zivi u urbanim sredinama. Podatak lako proverljiv. Pokusao si da podvalis nesto sto je toliko neverovatno da se uocava sa kilometra. To sto neko zivi u ruralnoj sredini ne znaci da se bavi poljoprivredom, cak sta vise ima ih kilko hoces da uopste nemaju zemlju.

Meni se cini da si ti skoro zavrsio fakultet, radnog staza ili nemas ili imas vrlo malo i iz grada si. Poljoprivrednom proizvodnjom se nikad nisi bavio.

Poznajem mnogo stocara. Cak nekad budem i njihov predstavnik u komisiji za dodelu drzavne zemlje. Svi zaradjuju jako dobro, i ne znam nikog ko je odustao od tog posla. Iskreno, ja ne znam ni jednog poljoprivrednika koji lose zaradjuje.

U moju opstinu su dosle i neke od vecih investicija u Srbiji, zaposleno je dosta ljuda i nezaposlenost je u odnosu na ostatak zemlje relativno malo. Ipak od svih firmi, bilo one strane ili domace, da racunamo i drzavnu upravu i javna preduzeca, ubedljivo najvece plate su u privatizovanim i neprivatizovanim zadrugama, cak ljudi redovno dobijaju i 13 platu, plus bonuse za praznike.
  • 0

#212 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 14 January 2016 - 23:42

Ta tvoja expertkinja veze nema. 60% stanovnika Srbije zivi u urbanim sredinama. Podatak lako proverljiv. Pokusao si da podvalis nesto sto je toliko neverovatno da se uocava sa kilometra. To sto neko zivi u ruralnoj sredini ne znaci da se bavi poljoprivredom, cak sta vise ima ih kilko hoces da uopste nemaju zemlju.
 

 

To je profesorka Natalija Bogdanov, gospodja koja je jedan od najvecih strucnjaka za ruralni razvoj za ex-SRFJ. Recenzenti su joj profesori iz Korka i saradjuje sa Vageningenom, ali ipak si je ti lepo osporio.

Drugo, opet kao u prici u malinama ubacujes stvari koje nikada nisam rekao, a to je da svi sto zive u ruralnim delovima da se bave poljoprivredom. Poenta je bila u odnosima. Koliko % ruralnih stanovnika se bavi poljoprivredom (45%), a koliko je ucesce tih prihoda u ukupnim prihodima. (25%)

 

 

A za spekulisanje o forumasevom (mom) privatnom zivotu dobijas report.

 

Pozdrav.


  • 0

#213 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 14 January 2016 - 23:55

To je profesorka Natalija Bogdanov, gospodja koja je jedan od najvecih strucnjaka za ruralni razvoj za ex-SRFJ. Recenzenti su joj profesori iz Korka i saradjuje sa Vageningenom, ali ipak si je ti lepo osporio.
Drugo, opet kao u prici u malinama ubacujes stvari koje nikada nisam rekao, a to je da svi sto zive u ruralnim delovima da se bave poljoprivredom. Poenta je bila u odnosima. Koliko % ruralnih stanovnika se bavi poljoprivredom (45%), a koliko je ucesce tih prihoda u ukupnim prihodima. (25%)


A za spekulisanje o forumasevom (mom) privatnom zivotu dobijas report.

Pozdrav.


Slobodno salji raport, ti se sam pozivas na privatni zivot da bi potkrepio svoje tvrdnje, sam navodis da si zavrsio poljoprivredni fakultet i da radis u poljoprivredi. Moje je pravo da izrazim skepsu za ovo drugo. Da ti sam nisi to napomenuo ja to ne bih mogao ni da znam. Nisam izlazio iz okvira koji si sam naveo, tako da je raport bespredmetan.

U Srbiji postoji popis stanovnistva, tu se jasno vidi kakav je odnos ruralnog i urbanog stanovnistva. Nisu potrebni nikakvi profesori. Mozda je zena i bila u pravu, sad vidim da je rad od pre devet godina, mada ne verujem. Ali za devet godina se promeni mnogo toga. Znaci tvoja je krivica sto si podmetnuo podatke koji su zastareli. Zato izvinjenje gospodji.
  • 0

#214 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 15 January 2016 - 00:04

zato sto je mlekarama dozvoljeno da uvoze mleko u prahu kome je verovatno istekao rok pa od toga prave proizvode...

Isto kao sto je i raznim Matijevicevima dozvoljeno da uvoze odpad od mesa iz EU kome je istekao rok , pa cak i iz njihovih ratnih rezervi... i sa time unistavaju sav stocni fond u zemlji.

I umesto da pospesuju proizvodnju i da izvezemo dogovorene kvote u EU ( koje nisu ni male ) , oni samim tim sto dozvoljavaju Matijevicima , snizavaju cenu do besvesti i samim tim unistavaju fond...


Potpuno si u pravu, ali ima jos jedna stvar. Pre desetak godina masovno su se davala bespovratna sredstva za podizanje novih farmi. Kontrola nije bila skoro nikakva, a kriterijum je bila politicka podobnost. Sredstva su dobili mnogi koji zemlju imaju samo u saksiji. Mnogi nisu nikad ni uveli krave u farme, neki su ih uveli i odma posle kontrole prodali. Neki su poceli da rade, ali su kasnije propali, jer ne mozes da gajis stoku a da nemas zemlju. Samo mali broj njih je uspeo, spasilo ih je kad je pocela da se deli drzavna zemlja.

Ja licno poznajem desetak ljudi koji su dobili ta sredstva. Troje njih nikad nije uvelo krave u farme. Dvoje nisu nikako odgovarali nikad. Treci je morao da plati neke penale, ali je i to kasnije ospeglao. Jbg zemlja Srbija.
  • 0

#215 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 15 January 2016 - 00:09

Slobodno salji raport, ti se sam pozivas na privatni zivot da bi potkrepio svoje tvrdnje, sam navodis da si zavrsio poljoprivredni fakultet i da radis u poljoprivredi. Moje je pravo da izrazim skepsu za ovo drugo. Da ti sam nisi to napomenuo ja to ne bih mogao ni da znam. Nisam izlazio iz okvira koji si sam naveo, tako da je raport bespredmetan.

U Srbiji postoji popis stanovnistva, tu se jasno vidi kakav je odnos ruralnog i urbanog stanovnistva. Nisu potrebni nikakvi profesori. Mozda je zena i bila u pravu, sad vidim da je rad od pre devet godina, mada ne verujem. Ali za devet godina se promeni mnogo toga. Znaci tvoja je krivica sto si podmetnuo podatke koji su zastareli. Zato izvinjenje gospodji.

 

Svakako izrazavas sumnju i spekulises da li imam radnog staza. ;)

 

Drugi pasus. Pa ja sam i naveo kada je izdat rad, a takodje sam napisao da je stanje ruralnih domacinstava danas jos gore nego tada. Danas je situacija kao bolja pa sam ja nesto pogresio u svom iskazu? Nisam nista podmetnuo jer sam lepo napisao od kada su podaci.

 

Sa tobom je skoro nemoguce raspravljati, jer svuda ides prvo djonom, prozivas, omalovazavas, kako mene, tako i Mekleoda danas, a niko od nas nije tvoj neprijatelj, nismo protivnici razvoja poljoprivrede, vec samo neko ko smatra da ne moze prvo da se krene od agro-biznis sektora, vec da je uslov za njegov razvoj, razvoj sektora sa brzim obrtom i visom stopom akumulacije.


  • 0

#216 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 15 January 2016 - 00:25

Svakako izrazavas sumnju i spekulises da li imam radnog staza. ;)

Drugi pasus. Pa ja sam i naveo kada je izdat rad, a takodje sam napisao da je stanje ruralnih domacinstava danas jos gore nego tada. Danas je situacija kao bolja pa sam ja nesto pogresio u svom iskazu? Nisam nista podmetnuo jer sam lepo napisao od kada su podaci.

Sa tobom je skoro nemoguce raspravljati, jer svuda ides prvo djonom, prozivas, omalovazavas, kako mene, tako i Mekleoda danas, a niko od nas nije tvoj neprijatelj, nismo protivnici razvoja poljoprivrede, vec samo neko ko smatra da ne moze prvo da se krene od agro-biznis sektora, vec da je uslov za njegov razvoj, razvoj sektora sa brzim obrtom i visom stopom akumulacije.


Pa ne sumnjam da si zavrsio fakultet. Ocigledno je da jesi. Ali isto tako je ocigledno da nemas prakticnog znanja, jos uvek si u teoriji. Sto implicira, da ili nemas radnog staza u poljoprivredi ili radis negde u gradu gde nemas kontakt sa realnom poljoprivredom.

Isto tako i kod mene je ocigledno da nemam teorijskog znanja. Zato i imam odredjenih problema u izrazavanju.

Sa Mekom ja nemam problema, diskutujemo na mnogim topicima i u 90% situacija imamo slicno misljenje. Ovde je on krenuo ostro, ja jos ostrije, ali to je sve u zaru diskusije i on se sigurno ne ljuti. On je iz centralne Srbije koliko vidim i sasvim je moguce da poljoprivrednici zive losije, ja taj kraj ne poznajem i nemogu da komentarisem. Ali to njemu kvari percepciju cele poljopruvrede u Srbiji koja je u dosta dobrom stanju bez obzira na to sto je podrska drzave kroz subvencije minimalna, a na trzistu dozvoljava nelojalnu konkurenciju.

Ni protiv tebe licno nemam nista protiv. Vidim da si mlad strucnjak zeljan dokazivanja. Evo pozivam te da dodjes kad malina krene da budes moj gost i vidis kako to sve izgleda. Ovde na malom prostoru ima nekoliko hiljada malinjaka. Obisli bi i ostale poljoprivrednike, da vidis kako rade stocari, ratari, povrtari, vocari, pcelari... Posle toga ce se mnogi tvoji stavovi promeniti.

Ja sad da ti pricam da se u poslednjih deset godina mnogo toga promenilo u srpskoj poljoprivredi ti mozes da mi verujes ili ne, ali kad vidis kako zive poljoprivrednici ave ce ti biti jasno. Mek nije u struci i za njega nema nade, ali ti si u materiji i steta bi bilo da ne promenis misljenje.
  • 1

#217 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 15 January 2016 - 00:41

Pa ne sumnjam da si zavrsio fakultet. Ocigledno je da jesi. Ali isto tako je ocigledno da nemas prakticnog znanja, jos uvek si u teoriji. Sto implicira, da ili nemas radnog staza u poljoprivredi ili radis negde u gradu gde nemas kontakt sa realnom poljoprivredom.

Isto tako i kod mene je ocigledno da nemam teorijskog znanja. Zato i imam odredjenih problema u izrazavanju.

Sa Mekom ja nemam problema, diskutujemo na mnogim topicima i u 90% situacija imamo slicno misljenje. Ovde je on krenuo ostro, ja jos ostrije, ali to je sve u zaru diskusije i on se sigurno ne ljuti. On je iz centralne Srbije koliko vidim i sasvim je moguce da poljoprivrednici zive losije, ja taj kraj ne poznajem i nemogu da komentarisem. Ali to njemu kvari percepciju cele poljopruvrede u Srbiji koja je u dosta dobrom stanju bez obzira na to sto je podrska drzave kroz subvencije minimalna, a na trzistu dozvoljava nelojalnu konkurenciju.

Ni protiv tebe licno nemam nista protiv. Vidim da si mlad strucnjak zeljan dokazivanja. Evo pozivam te da dodjes kad malina krene da budes moj gost i vidis kako to sve izgleda. Ovde na malom prostoru ima nekoliko hiljada malinjaka. Obisli bi i ostale poljoprivrednike, da vidis kako rade stocari, ratari, povrtari, vocari, pcelari... Posle toga ce se mnogi tvoji stavovi promeniti.

Ja sad da ti pricam da se u poslednjih deset godina mnogo toga promenilo u srpskoj poljoprivredi ti mozes da mi verujes ili ne, ali kad vidis kako zive poljoprivrednici ave ce ti biti jasno. Mek nije u struci i za njega nema nade, ali ti si u materiji i steta bi bilo da ne promenis misljenje.

 

Pa ni ja se ne ljutim na tebe, ali mislim da s obzirom da imas dosta razlicitih znanja treba drugacije da ih predstavis kako bi diskusija bila svrsishodnija, a ne ovako kao da smo u ratu. Nepotrebne su ti te doskocice o privatnom zivotu.

Moje misljenje je da ti tvoju percpciju gradis na osnovu zivota i poljoprivrede u Vojvodini koja je u mnogo boljem stanju nego u centralnoj Srbiji zbog strukture velicine gazdinstava. Ako je situacija bolja nego sto izgleda, zasto se iz godine u godinu smanjuje stocni fond?

 

Hvala na pozivu, jednog dana cu doci kod tebe, a ti ces da me vodis na vase specijalitete i obrnuto, i pricacemo samo o istoriji i politici, obilazenja gazdinstava i firmi mi je ipak dovoljno, ne bih i slobodno vreme trosio na to. ;)


  • 0

#218 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 15 January 2016 - 01:21

Pa ni ja se ne ljutim na tebe, ali mislim da s obzirom da imas dosta razlicitih znanja treba drugacije da ih predstavis kako bi diskusija bila svrsishodnija, a ne ovako kao da smo u ratu. Nepotrebne su ti te doskocice o privatnom zivotu.
Moje misljenje je da ti tvoju percpciju gradis na osnovu zivota i poljoprivrede u Vojvodini koja je u mnogo boljem stanju nego u centralnoj Srbiji zbog strukture velicine gazdinstava. Ako je situacija bolja nego sto izgleda, zasto se iz godine u godinu smanjuje stocni fond?

Hvala na pozivu, jednog dana cu doci kod tebe, a ti ces da me vodis na vase specijalitete i obrnuto, i pricacemo samo o istoriji i politici, obilazenja gazdinstava i firmi mi je ipak dovoljno, ne bih i slobodno vreme trosio na to. ;)


Pa tu nema spora, ja svoju percepciju i gradim na osnovu stanja poljoprivrede u Vojvodini, plus Macva koja je u jos boljem stanju, plus potez od Valjeva preko Cacka, Dragaceva, Arilja, Ivanjice do prijepolja, ali sto se tog dela tice samo vocarstvo. Gde god odem ja se odma skontam sa poljoprivrednicima, ali ipak sem nekih delova oko Jagodine i Soko Banje ne znam stanje u poljoprivredi ostatka srbije. Ipak Vojvodina plus Macva su okosnica srpske poljoprivrede.

Ja nisam u stocarstvu i ne znam mnogo oko toga. Mi smo kucobranije drzali svinje i zivinu, ali to vise ne radimo, nemamo vremena i ne gajimo vise ratarske kulture. Ovde ima dosta farmi sa kravama muzarama, poznajem te ljude, niko ne smanjuje broj grla, svi cak povecavaju. Imam dosta dobar uvid u to jer sam ranije bio u tim komisijama za dodelu drzavne zemlje. Sto se svinja tice, vecih farmi svinja ovde nikad nije bilo. Nisam upoznst sa brojnim stanjem, ali ko je ranije radio to, radi i sada. Ovcarstvo se sve vise siri. Kozama se niko ne bavi, bio je jedan ali je propao. Dosta ljudi radi tovne pilice. Ima velikih farmi koka nosilja koje su napravljene pre par godina, ali to vec nije stocarstvo. Bikove uglavnom prestaju da drze jer je to ljudima dosta tesko, bar tako pricaju. Kazu da je zarada dobra, ali da treba puno teskog posla. Ja nemam pojma da li je tako, ali bikove su uglavnom drzale zene ili stariji ljudi pa im verujem. Od mladjih znam samo jednog, on uspesno posluje.
Uzmimo da je taj podatak o smanjenju stocnog fonda tacan. Ja bi to povezao sa starenjem stanovnistva na selu i odlaskom mladih. Stariji ljudi ne mogu da drze stoku i odustaju od toga. Takva je situacija kod nas. Tteba tu ubaciti i veliki broj fiktivnih grla, koji je ranije napravljen zbog pravdanja bespovratnih sredstava o kojima sam pricao, ali i zbog dobijanja vece povrsine drzavne zemlje. Sad su poceli da to kontrolisu ostrije i sigurno su masovno odjavili fiktivna grla, ovde govorim o kravama. U Uzoj Srbiji su sela u velikim demografskim problemima, i u Vojvodini je situacija takodje jako losa sto se toga tice. To sigurno ima veliki uticaj na bavljenje stocarstvom. Mladji nece da se bave time, stari vise ne mogu. Oni koji drze krave imaju lep prihod, povecavaju broj grla, ali i mnogo rade. Mnogo vise od nas ostalih u poljoprivredi. Pretpostavljam da su gazdinstva koja drze stoku u centralnoj Srbiji previse mala i da se njima ne isplati da drzi tako mali broj krava, a za povecanje tog broja nemaju uslove. Kada se spoje ova tri faktora moze se razumeti zasto opada broj stocnog fonda, iako samo stocarstvo nije neisplativo.

  • 1

#219 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 15 January 2016 - 01:26

Rakija i vino od maline to su nam glavni specijaliteti. Za dame imamo liker od maline naravno. 😊

Pravimo, za to je brat glavni, i druga vocna vina, ali to je pravo vino a ne ko ovo sto je u prodaji sa 4,5% alkohola, nasa imaji 11-13%. Rakije takodje od svog sezonskog voca.

Ove godine planiramo da probamo da napravimo medovinu. Dobio sam staroslovenski recept iz Slovacke. To mora da bude prava stvar.

Istorija je moja omiljena tema, uz demografiju.
  • 1

#220 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 15 January 2016 - 03:31

Ne ljutim se, zasto bih se ljutio, normalno diskutujemo. Mada se ne slazem za makro plan, na mikro planu kao sto rekoh ima uvek prostora za napredak i zaradu, sto je pojedincu jedino i vazno i treba jedino da bude vazno.


  • 0

#221 draganmarkovicas

draganmarkovicas
  • Members
  • 9 posts

Posted 15 January 2016 - 13:48

 zato sto je mlekarama dozvoljeno da uvoze mleko u prahu kome je verovatno istekao rok pa od toga prave proizvode...

 

 Isto kao sto je i raznim Matijevicevima dozvoljeno da uvoze odpad od mesa iz EU kome je istekao rok , pa cak i iz njihovih ratnih rezervi... i sa time unistavaju sav stocni fond u zemlji.

 

 I umesto da pospesuju proizvodnju i da izvezemo dogovorene kvote u EU ( koje nisu ni male ) , oni samim tim sto dozvoljavaju Matijevicima , snizavaju cenu do besvesti i samim tim unistavaju fond...

 

Dokle više sa Matijevićima. 

 

Da li možeš da me uputiš na sajt gde mogu da vidim te dokumente o uvozu mesa kojima je istekao rok, i te budalaštine o ratnim rezervama. 

 

Matijević ima svoje farme, zaokruženu proizvodnju, sve je po najvišim standardima, možeš da ga uporediš sa bilo kojom farmom u Srbiji, i sa većinom na Balkanu. 

 

Matijević ima savrženo meso u SVEŽEM stanju, iz prostog razloga što ima SVOJE farme sa kojih može da ponudi svežu svinjetinu, piletinu, junetinu. 

 

Još jedna zanimljisvost kod Matijevića je da je on UBEDLJIVO najveći otkupljivač svinja u Srbiji, DOMAĆIH SRPSKIH SVINJA, čak preko 50% svih svinja on otkupi, tako da kad neko izjavi da on ima loše, buđavo meso, taj je ustvari pljunuo na sve srpske stočare. 

 

Onaj koji hrani svoju decu paštetama, viršlama je sam kriv za njihovo zdravlje sutra, to su proizvodi u koje se trpaju ostaci hrane, kako u Srbiji tako i svugde u EU. 


  • 0

#222 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 01 February 2016 - 19:38

Dokle više sa Matijevićima. 

 

Da li možeš da me uputiš na sajt gde mogu da vidim te dokumente o uvozu mesa kojima je istekao rok, i te budalaštine o ratnim rezervama. 

 

Matijević ima svoje farme, zaokruženu proizvodnju, sve je po najvišim standardima, možeš da ga uporediš sa bilo kojom farmom u Srbiji, i sa većinom na Balkanu. 

 

Matijević ima savrženo meso u SVEŽEM stanju, iz prostog razloga što ima SVOJE farme sa kojih može da ponudi svežu svinjetinu, piletinu, junetinu. 

 

Još jedna zanimljisvost kod Matijevića je da je on UBEDLJIVO najveći otkupljivač svinja u Srbiji, DOMAĆIH SRPSKIH SVINJA, čak preko 50% svih svinja on otkupi, tako da kad neko izjavi da on ima loše, buđavo meso, taj je ustvari pljunuo na sve srpske stočare. 

 

Onaj koji hrani svoju decu paštetama, viršlama je sam kriv za njihovo zdravlje sutra, to su proizvodi u koje se trpaju ostaci hrane, kako u Srbiji tako i svugde u EU. 

http://www.021.rs/st...i-kriminal.html


  • 0

#223 tragac71

tragac71
  • Members
  • 284 posts

Posted 20 February 2016 - 15:11

Dobra zemlja, emisija Urosa Davidovica, vise nije na TV B92. Jedna od retkih emisija koje sam gledao sa uzivanjem. :(


  • 0

#224 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 10 May 2016 - 16:04

Trenutno se u Srbiji u gradu Sapcu odrzava konferencija IRO, svetska organizacija proizvodjaca i preradjivaca malina. Sabac kao centar malinarstva u Srbiji je pravo mesto za odrzavanje takve manifestacije. Prisustvovale su delegacije 12 zemalja proizvodjaca malina, sve delegacije su predstavile stanje u malinarstvu u svojim zemljama, nove trendove, nove sorte, probleme sa kojim se susrecu i planove za buducnost. Ucesnici su moglibda imaju uvid u stanje malinarstva u svim zemljama koje su bitne za proizvodnju ovog voca. Prvi put sam prisustvovao jednom ovakvom skupu i moram priznati da je na mene ostavio odlican utisak. Jedino mi se nije svidelo to sto je ministar Sertic na skupu bio samo toliko da odrzi pozdravni govor i odmah je otisao, dok ministar poljoprivrede nije nasao za shodno ni da dodje. Sve ostalo, od organizacije do prezentacija ucesnika je bilo za cistu desetku.
Grad Sabac je na mene ostavio takodje dobar utisak. Iako sam mnogo puta bio u tom gradu, to je uvek bilo nocu ili u tranzitu, tako da niakada nisam uspeo da vidim kako on stvarno izgleda. Grad je za nase uslove jako dobro sredjen i uredjen. Cist je. Ljudi su kulturni, kultura u saobracaju je na veoma visokom nivou. Bas sam se pozitivno iznenadio.
  • 3

#225 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 12 May 2016 - 09:39

Srbija je u 2015 godini ponovo postala najveci svetski proizvodjac i izvoznik maline. Posle visegodisnje dominacije Poljske na trzistu maline, Srbija je ponovo preuzela vodece mesto. Sa 110 hiljada tona maline, Srbija je bila ubedljivo najveci proizvodjac maline na svetu. Takodje su i prinosi po hektaru bili jedni od najvecih na svetu, medju velikim proizvodjacima nasi prihodi po hektaru su bili ubedljivo najveci.
Iako se usled dobre godine i sve cesce primene kvalitetnih agrotehnickih mera prinos u Srbiji znacajno povecao, ipak su kljucnu ulogu u rekordnoj berbi u Srbiji imali povoljni vremenski uslovi u centralnoj Srbiji koji su bili prakticno idealni. U Vojvodini je to bilo znatno drugacije, vremenski uslovi su bili maltene katastrofalni, ali zbog intenzivnog zalivanja i kvalitetnih sorti rod je bio solidan, ali ipak daleko od rekordnog.
Ipak i pored rekordne berbe, ovo je najveca ikad ubrana kolicina malina u Srbiji, to nije dovoljna kolicina da se ostane na prvom mestu u narednim godinama. Razlog sto smo mi bili najveci proizvodjac je u tome sto je proslogodisnji rod u Poljskoj podbacio. Poljska vec godinama proizvodi nesto vise od 120 hiljada tona maline godisnje, medjutim prosle godine je to palo na, za njih samo, 80 hiljada tona (drugi proizvodjac na svetu) usled extremnih vremenskih uslova koji su zahvatili Poljsku prosle godine. Tokom cele godine su vremenske prilike odstupale od uobicajenih da bi u avgustu i septembru to dozivelo kulminaciji, bas kad im je berba. U avgustu je palo svega 4mm kise tokom celog meseca, da bi u septembru palo deset puta vise kise nego sto je to uobicajeno i izazvalo je poplave. Poljaci svoje zasade uglavnom ne zalivaju tako da je to imalo katastrofalne posledice kako za malinjake, tako i za proslogodisnji rod. Ove godine se ocekuje stabilizacija malinjaka i povecanje roda, dok sledece godine sigurno ponovo preuzimaju lidersku poziciju. Kod nas se ove godine u centralnoj Srbiji ocekuje znatno slabiji rod nego prosle godine. Cile je pre desetak dana zavrsio berbu, izgleda da je to opet bilo izmedju 35-40 hiljada tona, sa cim oni nisu zadovoljni. I Ameri ocekuju slabiju berbu nego ranije. Bice intresantno ove godine kad pocne sezona kod nas i u USA.
  • 1