Jump to content


Photo
- - - - -

Selo-grad (poljoprivreda-industrija)


  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#166 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 11 January 2016 - 16:36

 

nazalost placaju se online izdanja, ali eto ko bude malo citao ove castopise skontace mnogo dublje pricu o poljoprivredi i sansama za rast..

 

Kad budes licno u poljoprivrednoj proizvodnji (kao sto sam ja), skontaces mnogo dublje pricu o poljoprivredi nego tokom citanja casopisa... A usput, kad budes zavrsio agroekonomiju, (kao sto sam je ja zavrsio), mnogo ces vise znati o ekonomici poljoprivrede, ruralnom razvoju, odnosima poljoprivreda - industrija itd...

 

 

Fun fact: Pre nego sto sam upisao fakultet i stekao znanja kako se razvijala poljoprivreda Srbije ali i kako se razvijala Zajadnicka agrarna politika EU imao sam slicne stavove po ovom pitanju kao ti...


  • 0

#167 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 11 January 2016 - 16:39

imam ja neki mali vocnjak, ali je to smesno, tako da nisam licno ukljucen u neku ozbiljnu proizvodnju, osim rakije za licnu upotrebu :) ali imam ljude oko sebe koji jesu. Jedan primer gde se covek obogatio i bogati se i dalje, a drugi je na putu. Sporo ali sigurno. Napisao sam da cu kad dodjem do viska kapitala, namerno kupiti jutro zemlje da dokazem, da je moguce napraviti lep profit, no otom potom.

 

ako ti koji si zavrsio agroekonomiju imas ovakve stavove, onda se ja zaista plasim kakva nam je buducnost ...

 

ne znam kakvog je obrzovanja 'a sad' ali eto covek pravi profit. I verovatno ce za par godina da povecava proizvodnju... mozda ima vise smisla za biz, iako nije zavrsio agroekonom.


Edited by equlibrium, 11 January 2016 - 16:47.

  • 0

#168 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 11 January 2016 - 16:53

Ok. I u sta onda treba ulagati? IT je samo primer. Ne slazem se da ovde nema kvalifikovanih ljudi, samo sto je stvar sto oni uglavnom idu i njima je najlakse da odu. Indijci su, cast izuzecima, jako losi radnici i sinonim za prevaru u IT sektoru, zbog cega zapadnjaci i zaziru od svakoga ko ne pripada tom svetu.


Ima kvalifikovanih ljudi, ali nema dovoljno. Srbiji generalno fale ljudski resursi. IT sektor zahteva visoko strucnu radnu snagu. Tako da je njegov razvoj u Srbiji ogranicen. Indijce sam naveo figurativno, jasno je na sta sam mislio.
Treba omoguciti dobru poslovnu klimu. To je posao drzave. Plus edukacija i stvaranje sto sire baze domacih 'kapitalista'. Stvoriti uslove da domace stanovnistvo sto vise uz povoljne start up i investicione kredite ulaze svoj novac. Jasno je da bi u pocetku najvise uspeha imali sektori vezani za poljoprivredu i odredjene usluge. Kasnije bi se to sirilo dalje. Npr proizvodjac grozdja bi krenuo da proizvodi vino, ja bih mozda krenuo da proizvodim sok, dzem, rakiju, slatko, vino, liker... pa bi presao i na neki seoski turizam... Bitno je da se stvara proizvod koji ce maksimalizovati profit.
Srbiji je potrebna obrada poljoprivrednih proizvoda, a ne da izvozi nepreradjene proizvode. To je izvoz sirovina koji ne donosi dovoljan novac. Srbija ima regione koji su poznati po malinama i ljudi zaradjuju odlican novac, ali prerada gotovo da ne postoji. Tako je sa vecinom poljoprivrednih proizvoda.
Novca za ulaganje u Srbiji imaju politicara, kriminalci i donekle radnici koji dobijaju otpremnine i poljoprivrednici. Treba ih stimulisati da taj novac uloze u proizvodnju. Njima je najlakse da novac uloze u poljoprivredu, jer je tamo potrebna najmanja strucnost.
  • 1

#169 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 11 January 2016 - 17:10

ako ti koji si zavrsio agroekonomiju imas ovakve stavove, onda se ja zaista plasim kakva nam je buducnost ...

ne znam kakvog je obrzovanja 'a sad' ali eto covek pravi profit. I verovatno ce za par godina da povecava proizvodnju... mozda ima vise smisla za biz, iako nije zavrsio agroekonom.

Ja sam po obrazovanju diplomirani pravnik. Ali u struci imam samo oko godinu ipo dana radnog staza. Kao i vecina ljudi u Vojvodini, moja porodica poseduje zemlju, ali kao opet vecina, radi se o maloj povrsini. Bio sam u losoj finansijskoj situaciji. Brat nije radio, majka je imala vrlo malu platu, a otac je upravo tad umro. U to vreme, nekako se potrefilo, ja dobijem posao u drzavnoj upravi, a majka dobije novac od firme kao pomoc sto joj je umro muz. To je bilo oko 500 evra. Sto je za nas bila velika suma jer je mamina plata bila manja od 100 evra. Odlucili smo da taj novac ulozimo u zasad malina. Do tada smo zemlju obradjivali na klasican nacin. Posle godinu ipo dana dao sam otkaz u drzavnoj upravi. Svake godine smo povecavali proizvodnju, danas imamo dva jutra pod malinama. Uz maline od povrca gajimo pasulj i beli luk. Sve na istoj parceli, planiram da ubacim i kupusnjace i imam tri zetve godisnje. Paralelno sa malinama ulazem i u pcelarstvo. Polako visak kapitala prebacujem u taj sektor. Poceo sam da se bavim i organizovanjem otkupa. Naravno cilj je da u buducnosti imam i svoju preradu. Naravno svaki trenutak slobodnog vremena koristim za usavrsavanje svog znanja iz oblasti kojom se bavim.

Svaka cast teorijskom znanju, ali praksa je praksa.

A jos sam mlad ima vremena za dalje napredovanje u poslu. Imam 32 godine.

Edited by A sad, 11 January 2016 - 17:11.

  • 1

#170 batocko

batocko
  • Members
  • 58 posts

Posted 11 January 2016 - 17:30

A SAD , mozes li mi poslati za sadnice od malina broj telefona na PM  hvala unapred


  • 0

#171 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 11 January 2016 - 18:35

Ja sam po obrazovanju diplomirani pravnik. Ali u struci imam samo oko godinu ipo dana radnog staza. Kao i vecina ljudi u Vojvodini, moja porodica poseduje zemlju, ali kao opet vecina, radi se o maloj povrsini. Bio sam u losoj finansijskoj situaciji. Brat nije radio, majka je imala vrlo malu platu, a otac je upravo tad umro. U to vreme, nekako se potrefilo, ja dobijem posao u drzavnoj upravi, a majka dobije novac od firme kao pomoc sto joj je umro muz. To je bilo oko 500 evra. Sto je za nas bila velika suma jer je mamina plata bila manja od 100 evra. Odlucili smo da taj novac ulozimo u zasad malina. Do tada smo zemlju obradjivali na klasican nacin. Posle godinu ipo dana dao sam otkaz u drzavnoj upravi. Svake godine smo povecavali proizvodnju, danas imamo dva jutra pod malinama. Uz maline od povrca gajimo pasulj i beli luk. Sve na istoj parceli, planiram da ubacim i kupusnjace i imam tri zetve godisnje. Paralelno sa malinama ulazem i u pcelarstvo. Polako visak kapitala prebacujem u taj sektor. Poceo sam da se bavim i organizovanjem otkupa. Naravno cilj je da u buducnosti imam i svoju preradu. Naravno svaki trenutak slobodnog vremena koristim za usavrsavanje svog znanja iz oblasti kojom se bavim.

Svaka cast teorijskom znanju, ali praksa je praksa.

A jos sam mlad ima vremena za dalje napredovanje u poslu. Imam 32 godine.

 

volim da citam ovakve primere i price :) Bude mi drago kad neko uspe da stvori rast. Ti si dokaz da sa ne toliko velikom investicijom mozes da zapocnes uspesnu proizvodnju koja ce sama dati obrt. Ako ti kao jedinka mozes to da uradis, jos bi trebalo biti lakse na vecem nivou. A videces i sam, kad jos vise narastes, pa to postane jos vidljivije, ovi sto te nisu podrzavali, a verovatno ih imas takvih, ce krenuti da te kopiraju :)


  • 0

#172 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 11 January 2016 - 22:23

Da, u srednjem veku. Industrijalizacija je omogucila ogroman napredak drustva. Dok se sve zasnivalo na tome ko ima vise zemlje i ko ima vise stoke, nije bilo veceg napretka civilizacije citav milenijum.

 

 Pa nas nivo trenutno i jeste kao u srednjem veku.


  • 0

#173 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 12 January 2016 - 11:19

posebno u poljioporivredi jer je tu najlakse jer imamo komparativnu prednost.

Sta ti znaci to "komparativnu prednost"? Je li to koristis taj termin kako se koristi u makroekonomiji? Ili je nesto intuitivno, recimo jeftinije je uzgajati maline u Srbiji nego u Danskoj, npr. prozvodnja kosta 1E/kg u Srbiji a 2E/kg u Danskoj?

 

2 sektora koja su vitalna i zdrava i imaju potencijal jesu IT i poljoprivreda. Treba ih oba razvijati sto vise

Kako ces oba sektora u isto vreme razvijati sto vise? Ako hoces da drzava pomaze razvoj, mora da svaki marginalni dinar koji ulaze u razvoj nekako podeli. Hoces li da stavi 10para u IT i 90para u poljoprivredu (10:90), ili  50:50 ili 90:10? Ne moze da stavi 100:100, osim ako ne uzme jos jedan dinar kredita.

 

jer bi imao isti pristup toj njivi kao kada radim neki projekat

Nemoj da se ljutis, ali ako moze jedno pitanje, cisto zbog moje znatizelje: koliko je lako izbeci placanje poreza u poljoprivredi a koliko u ITju u Srbiji? Koliko i kako poljoprivrednici izbegavaju placanje poreza?

 

mani se subvecnija. ... Svi hoce da im drzava da pare

Opet, nemoj da se ljutis, ali ako moze jedna mala sala. Nece svi da im drzava nesto da. Neki bi samo hteli da im drzava nesto ne uzme. Npr. neko vise voli da zaradi 120din i ne plati porez od 20din nego da dobije subvenciju od 20din i jos zaradi 100din. U oba slucaja on je +120 i drzava je -20, Ali jedan slucaj bolje zvuci. :)

 

 

Drzava ne treba da ulaze u nijednu privrednu granu <nego> da pomogne u obezbedjivanju povoljnih investicionih kredita

Kako to drzava moze da pomogne za kredite a da nista ne ulaze i da ne preuzima nikakav rizik? Ozbiljno pitam!

 

 

Indijci su, cast izuzecima, jako losi radnici i sinonim za prevaru u IT sektoru, zbog cega zapadnjaci i zaziru od svakoga ko ne pripada tom svetu.

Ovo je preterano i nepravedno generalizovanje! Glavni je razlog sto komentarisem ovu diskusiju. Ne znam da li pricas o ljudima koji rade u Indiji ili ljudima koji su poreklom iz Indije, i ne znam o kom "tom svetu" pricas?! Ali u svakom slucaju generalizovanje nije na mestu.

 

 

Uloga drzave treba da bude jedino preko ministarstva za obrazovanje, tako sto ce napraviti infrastrukturu da moze da generise sve veci broj ovih strucnjaka

Kojih strucnjaka: IT ili poljoprivrednih? Eto ako drzava ima para da napravi dve nove skole, koje bi trebalo da pravi: jednu IT i jednu poljoprivrednu, ili dve IT, ili dve poljoprivredne. Ne moze da napravi i dve IT i dve poljoprivredne jer nema para za cetiri nego za dve.

 

kreiraju novu vrednost, za sebe i indirektno za drustvo, jer su se zaposlili, povecala im se potrosnja zbog ok plata

Ako moze jos jedna sala (obecavam da necu vise, barem ne u ovom postu, jer je tri maksimum po postu): da li ti novi strucnjaci stvaraju vrednost za drustvo samo kroz svoju potrosnju a ne kroz svoju proizvodnju? Je li to zbog toga sto placaju samo PDV na potrosnju a ne i porez na plate? ;)

 

 

Ja sam po obrazovanju diplomirani pravnik. ... Imam 32 godine.

Ako moze jedan prijateljski savet od nekoga ko je na forumima vec par decenija: nemoj iznositi licne podatke (npr. koliko si dugo na forumima, ili da li placas porez ili be), jer od toga obicno mozes imati vise stete nego koristi (npr. neko te moze prozivati da si mator ili da ne placas porez).


  • 0

#174 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 12 January 2016 - 11:42

Ovo je preterano i nepravedno generalizovanje! Glavni je razlog sto komentarisem ovu diskusiju. Ne znam da li pricas o ljudima koji rade u Indiji ili ljudima koji su poreklom iz Indije, i ne znam o kom "tom svetu" pricas?! Ali u svakom slucaju generalizovanje nije na mestu.
 

 

Napisao sam lepo cast izuzecima. Izuzetak je otprilike jedan od deset, iz licnog iskustva. Indijci, koji su se obrazovali i rade iz Indije, postoje i oni koji su u belom svetu. I oni su u najvecem broju slucajeva bolji, ali ni to ne mora da znaci. Za nekoliko godina koliko radim ovaj posao nasao sam jednog Indijca koji stvarno govori engleski dobro, bolje od mene, kao native. Mozda zato sto je rodjen u Britaniji, samo su mu roditelji Indijci :lol: I kao klijenti i kao radnici i kao saradnici su, devet od deset, iz mog licnog iskustva jos jednom (mozda nisam imao srece, ali ne verujem), su gotovo nemoguci za bilo kakvu produktivnu saradnju. Bio sam prinudjen da radim sa njima zbog niske cene, bio sam u tom pullu, vec neko vreme, srecom, nisam, tako da ne moram da saradjujem sa njima.

 

Naravno, ima tu i dobijes koliko platis, samo objasni ti sad nekom Amerikancu da Srbin koji je prinudjen da pocne sa 5$ na sat copywriting ili dizajn ne mora da bude isti kvalitet kao Indijac koji radi za isto, sa kojima se vec nekoliko puta opekao. Losi indijski radnici i poslodavci su napravili pravi haos na online freelance platformama, tako da su i jedni i drugi oborili cenu i uveli nesigurnost u sistem koji platforme donose.

 

Ja nikada ne generalizujem, ovo su suve cinjenice. I mozes da pitas bilo koga ko radi na freelance sajtovima, bilo da je radnik ili poslodavac (najbolje i jedno i drugo), pa vidi sta ce da ti kaze. Naravno da postoje i strucni radnici iz Indije, ali ako uzmemo u obzir to koliko ih ima i koliko su u proseku kvalitetni, ubedljivo su najslabije kotirana zemlja u tom segmentu na svetu i cisto sumnjam da ce se to promeniti u narednih 10 godina.


Edited by McLeod, 12 January 2016 - 12:06.

  • 0

#175 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 12 January 2016 - 12:33

Sta ti znaci to "komparativnu prednost"? Je li to koristis taj termin kako se koristi u makroekonomiji? Ili je nesto intuitivno, recimo jeftinije je uzgajati maline u Srbiji nego u Danskoj, npr. prozvodnja kosta 1E/kg u Srbiji a 2E/kg u Danskoj?

 

Npr. Crnoj Gori je komparativna prednost sto ima more, pa moze da razvija turizam. Nama je plodna zemlja. U odnosu na njih smo u prednosti jer imamo vise zemlje. A oni su odnosu na nas u prednosti jer imaju more. Nama lakse razvijati poljoprivredu a njima turizam. Bilo bi suludo da su prioriteti obrnuti.

 

Kako ces oba sektora u isto vreme razvijati sto vise? Ako hoces da drzava pomaze razvoj, mora da svaki marginalni dinar koji ulaze u razvoj nekako podeli. Hoces li da stavi 10para u IT i 90para u poljoprivredu (10:90), ili  50:50 ili 90:10? Ne moze da stavi 100:100, osim ako ne uzme jos jedan dinar kredita.

 

Raspodela i strategija u resursima bi trebalo da ide ka te 2 grane prioritetno. Npr. mozes da vidis neku raspodelu preko rashoda za subvencije. Npr za poljoprivredu oscilira od 34-40%, pa neke godine nema za puteve, neke godine ima itd. U zadnjem kvartalu su raspodelili deo za javni servis npr.

http://www.mfin.gov..../2015 decembar/(SRP)%20Tekuca%20makroekonomska%20kretanja.pdf

 

A razvoj ne mora nuzno da znaci i neki novi trosak. Npr neka reforma u obrazovanju bi ovo mogla da resi sa boljom reorganizacijom. Otprilike da se zahtevi trzista preslikavaju na generisanje strucnjaka. Sto je ispunjenje tih zahteva vece, bolje se popunjavaju rupe a u nekim slucajevima generise rast. Npr. u povecanju broja obrazovanih strucnjaka iz IT sfere.

 

Nemoj da se ljutis, ali ako moze jedno pitanje, cisto zbog moje znatizelje: koliko je lako izbeci placanje poreza u poljoprivredi a koliko u ITju u Srbiji? Koliko i kako poljoprivrednici izbegavaju placanje poreza?

 

pa za poljoprivredu ne znam. Imaju obaveze kao gazdinstvo nesto da placaju, verujem da to vecina placa kako bi imali penziju jer nece moci uvek da rade na zemlji.

 

Opet, nemoj da se ljutis, ali ako moze jedna mala sala. Nece svi da im drzava nesto da. Neki bi samo hteli da im drzava nesto ne uzme. Npr. neko vise voli da zaradi 120din i ne plati porez od 20din nego da dobije subvenciju od 20din i jos zaradi 100din. U oba slucaja on je +120 i drzava je -20, Ali jedan slucaj bolje zvuci. :)

 

izostavio si da postoje i oni koji bi zeleli da drzava manje uzima. 

 

Ovo je preterano i nepravedno generalizovanje! Glavni je razlog sto komentarisem ovu diskusiju. Ne znam da li pricas o ljudima koji rade u Indiji ili ljudima koji su poreklom iz Indije, i ne znam o kom "tom svetu" pricas?! Ali u svakom slucaju generalizovanje nije na mestu.

 

za ovo se skroz slazem. Ne treba generalizovati celokupnu naciju. Ima i dobrih i losih radnika Indijaca. Jesu jeftiniji po defaultu, i to samo zbog njihovog loseg standarda. Uglavnom sam imao ok iskustva sa kojima sam radio. 

 

Kojih strucnjaka: IT ili poljoprivrednih? Eto ako drzava ima para da napravi dve nove skole, koje bi trebalo da pravi: jednu IT i jednu poljoprivrednu, ili dve IT, ili dve poljoprivredne. Ne moze da napravi i dve IT i dve poljoprivredne jer nema para za cetiri nego za dve.

 

cemu ova ILI pitanja uvek, a sta ovako, a sta onako. Mislis da tako dobijamo na kvalitetu u diskusiji?

Skole vec postoje, samo programi ne i predavaci. Sigurno da treba vise IT skola nego poljoprivrednih, jer IT poslovi mogu da se rade u svim opstinama u Srbiji, a poljoprivreda ne. I nije ovde toliko problem u strucnosti oko same poljoprivrede, vise tu nedostaje edukacija oko marketinga, biznisa, inovacija, tehnologija itd. Neki novi pristup agrobiznisu.

 

Ako moze jos jedna sala (obecavam da necu vise, barem ne u ovom postu, jer je tri maksimum po postu): da li ti novi strucnjaci stvaraju vrednost za drustvo samo kroz svoju potrosnju a ne kroz svoju proizvodnju? Je li to zbog toga sto placaju samo PDV na potrosnju a ne i porez na plate?  ;)

 

pa bez proizvodnje nema potrosnje i obrnuto. I PDV i porezi na plate pune budzet, e sad dalje je pitanje kakve vrednosti se kreiraju kad se potrose iz budzeta. Ima tu dobrih, normalnih stvari bez kojih se ne moze, ali ima i dosta losih vrednosti ako se pare pokradu na ovaj ili onaj nacin, a tu smo kao drustvo izuzetno kreativni :)

 

Ako moze jedan prijateljski savet od nekoga ko je na forumima vec par decenija: nemoj iznositi licne podatke (npr. koliko si dugo na forumima, ili da li placas porez ili be), jer od toga obicno mozes imati vise stete nego koristi (npr. neko te moze prozivati da si mator ili da ne placas porez).

 

moze i tebi prijateljski savet, zasto proizvodis vecu stetu meni tako sto non stop spominjes tu aktivnost, koju smatras za salu? Ispada da je tebi sala i predmet uzivanja kad nekome pravis stetu, pa se time jos hvalis.


Edited by equlibrium, 12 January 2016 - 12:39.

  • 0

#176 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 12 January 2016 - 12:46

Mozda zato sto je rodjen u Britaniji, samo su mu roditelji Indijci :lol: I kao klijenti i kao radnici i kao saradnici su, devet od deset, iz mog licnog iskustva jos jednom (mozda nisam imao srece, ali ne verujem), su gotovo nemoguci za bilo kakvu produktivnu saradnju. Bio sam prinudjen da radim sa njima zbog niske cene, bio sam u tom pullu, vec neko vreme, srecom, nisam, tako da ne moram da saradjujem sa njima.

 

mozda je i problem sto si se nasao u poll-u radnika sa niskom cenom koja obizno i govori da je rec o manjem kvalitetu rada pa i usluge.

 

Naravno, ima tu i dobijes koliko platis, samo objasni ti sad nekom Amerikancu da Srbin koji je prinudjen da pocne sa 5$ na sat copywriting ili dizajn ne mora da bude isti kvalitet kao Indijac koji radi za isto, sa kojima se vec nekoliko puta opekao. Losi indijski radnici i poslodavci su napravili pravi haos na online freelance platformama, tako da su i jedni i drugi oborili cenu i uveli nesigurnost u sistem koji platforme donose.

 

Otkud ti to da je Srbin prinudjen da radi za 5$ sat dizajn? Na freelance ti je jako bitno kako se ti predstavis. Ako si jeftin onda i saljes takvu sliku. Ako si skuplji, a cak i najskuplji saljes samouverenu sliku da ti vise vredis. Ja sam na ovaj nacin dobijao dosta dobro placenih poslova. Cak sam jednom iz zezanja bidovao 50$/sat i dobio sam, jer su oni imali takvu percpeciju vrednosti. Naravno kad dobijes posao moras da opravdas takvu cenu. A ono sto je najsmesnije moj kvalitet rada je identican bio i za 8$/sat i 50$/sat. Ovaj poslodavac koji me je manje placao, tacnije i nije placao, zajabavao me, mobing preko neta, izivljavanje a ovi sto su vise placali su bili gospoda izuzetno kulturni u poslovnoj komunikaciji, placali unapred. Tako da mnogo toga zavisi i od tebe, kakve ces klijente privuci.

 

Ja nikada ne generalizujem, ovo su suve cinjenice. I mozes da pitas bilo koga ko radi na freelance sajtovima, bilo da je radnik ili poslodavac (najbolje i jedno i drugo), pa vidi sta ce da ti kaze. Naravno da postoje i strucni radnici iz Indije, ali ako uzmemo u obzir to koliko ih ima i koliko su u proseku kvalitetni, ubedljivo su najslabije kotirana zemlja u tom segmentu na svetu i cisto sumnjam da ce se to promeniti u narednih 10 godina.

 

jes na losem glasu i ima ih losih. Cak ima tih postova kad napisi India STOP :) U sustini nama to odgovara da se ok pozicioniramo u odnosu na njih. Bas zato i ne treba ni slucajno imati iste cene kao oni, vec vece. U sustini mene niko nikada nije ni pitao odakle sam, niti je to bilo bitno, klijente samo zanima da zavrsis kvalitetno posao. A ima ih gomila koji ce radije dobro platiti nego da se zajebavaju i rizikuju sa nekim jeftinijim.


  • 0

#177 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 12 January 2016 - 13:08

evo i clanak u pravom trenutku koji dopunjuje nasu diskusiju

http://www.b92.net/b...&nav_id=1084224

 

Kvota od 3000 programera godisnje je uzasno mala, a posla ima u startu za preko 10.000 ljudi. U Novom Sadu se kroz potrosnju i poreze godisnje potrosi/zaradi 100 mil EUR. To je vrlo znacajno za grad i njegove stanovnike. Puni su restorani, kafici, zaposljavaju se knjigovodje itd. Sve je povezano... Vrlo je i jednostavno ali je pitanje ima li troma i spora drzava adekvatan odgovor. Po meni obrazovanje programera i ostalih IT strucnjaka treba rasiriti u srednje skole. Pa u Americi uvode u osnovne... i rast bi bio vidljiv kad bi svaki grad u Srbiji imao makar 10ti deo koliko ima NS. A kod nas prosveta na ulici, strajkuju jer su ima male zarade. Pa bas ce neko da predaje programiranje za 400eur kad moze da zaradi preko 1000eur opusteno. E tu kad bi se uvele subvencije onda bi se vise ljudi bavilo poducavanjem.


  • 0

#178 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 12 January 2016 - 14:12

Jedno su dizajneri, nesto potpuno drugo pisci. Ako si dizajner, mozes da budes i tarzan, samo da dovoljno dobro znas da se sporazumete. No, istrolovali smo temu za sve pare. Ne generalizujem, ovo sto kazem je apsolutno tacno, mnogo je losih radnika medju njima, bez obzira da li su programeri, dizajneri ili pisci i u svakoj nisi su napravili haos niskim cenama i losom uslugom. Kao sto rekoh, cast izuzecima.

 

Sto se tice obrazovanja - drzava mora da ulozi u to. Ali ne tako sto ce plate da budu vise. Mozda je ruzno ovo reci, ali vrlo malo tih nastavnika koji rade sa decom su dovoljno kvalifikovani za to. Ucitelji i nastavnici, pored svog predmeta, moraju da imaju i opste obrazovanje, kulturu iznad proseka, sto nije slucaj.

 

Susretao sam se sa svakojakim uciteljima i nastavnicima kroz zivot, a jos uvek sam relativno mlad i ogroman broj tih ljudi nije dovoljno strucan ni za svoj predmet, a da ne pricamo o njihovim nastavnim metodama, punjenje glave deci po svojim svetonazorima, recimo ucitavanje svojih politickih i stavova o religiji kao da su jedino merodavni. Nepismenost, koriscenje nekih kovanica (jedan ucitelj iz Kragujevca se bori da rec "novakovanje" zameni u srpskom jeziku "tudjicu lajk" i kako je to lepa rec koja je dobila naziv po nasem najboljem sportisti i kako zasluzuje tako nesto - on sam na fejsbuku komentarise iskljucivo recju "Novakujem!", stvarno izgleda retardirano, to je samo jedan primer), pa kao sto smo videli i na ovom forumu, malo njih je imuno na srpski etnonacionalizam, pa pricaju srBski, filosofija i slicne gluposti.

 

To je stvarno uzasno, mnogo takvih ucitelja i nastavnika ima, pa cak i profesora na fakultetu. Prosvetari bi trebalo da imaju mnogo vise plate. Ali bi trebalo da se odnose prema svom poslu mnogo drugacije i da dobijanje zvanja bude mnogo teze nego sto je danas.


Edited by McLeod, 12 January 2016 - 14:21.

  • 0

#179 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 367 posts

Posted 13 January 2016 - 08:38

Mnogo ozbiljnije zemlje se muce sa obrazovanjem :) Predlazem Steven Brill: Class Warfare, Jay Matthews: Work Hard, Be nice, Rafe Esquith: Teach like your hair is on fire.

*nasumice poredjano


Edited by Dzordzo, 13 January 2016 - 08:38.

  • 0

#180 Desetka

Desetka
  • Members
  • 1,328 posts

Posted 13 January 2016 - 17:24

Pitanje za A sad i ostale upucene. Koja su vasa predvidjanja za otkupne cene malina u narednim godinama? Znam da je veoma nezahvalno prognozirati, ali me je zainteresovalo vocarsto, a ne mogu da se pohvalim preteranim iskustvom.


  • 1