Jump to content


Photo
- - - - -

Selo-grad (poljoprivreda-industrija)


  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#151 tragac71

tragac71
  • Members
  • 284 posts

Posted 11 January 2016 - 15:20

 

Ne znam da li si svestan da u Srbiji postoji kompanija sa 30 zaposlenih koja je bez vecih pocetnih ulaganja za dve godine dostigla profit od preko 100 miliona evra?

 

Svaka cast toj kompaniji. Jer mozes da napises koja je to kompanija?


  • 0

#152 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 11 January 2016 - 15:26

Samo da parafraziram Hromog Dabu, ciji post ne mogu da nadjem, a ticao se iste ove teme, tokom neke diskusije na Politici:

 

,,Opste je poznato da se Juzna Koreja razvila zahvaljujuci specijalnom hibridu psenice ,,Hjundai'' i vrhunskom hibridu kukuruza ,,Samsung''. ''

 

 

:lol+:


  • 0

#153 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 11 January 2016 - 15:26

Ovo je jedan veliki problem u diskusijama. Niko ne kaze da poljoprivredu ne treba razvijati. Ja bar ne. Verujem da ni Mek i Aleks ne misle tako. Poenta je da poljoprivreda i propratne industrije nisu sektor koji moze da pogura zemlju napred. Da, ja smatram da subvencije treba da budu vece, smatram da treba da se ulaze u obrazovanje poljoprivrednika, u savetodavnu sluzbu, u laksi pristup kreditima i za osnovna i za obrtna sredstva, da treba da se ulaze i u prehrambenu industriju, od tehnologije pa sve do marketinga i brendiranja... ALI, to sve nece znacajno resiti probleme Srbije. Moze da pomogne resavanju problema ruralnog razvoja i ruralnih zajednica, sto je, naravno, jako bitno, ali to nije sektor oko kojeg moze da se okrece privreda.

 

Pa evo, bas sinoc je na dnevniku bilo da je izvoz softvera u 2014. godini bio vredan skoro kao izvoz cuvenog srpskog kukuruza... A koliko ljudi je radilo na tome i koliko su oni bili subvencionisani od strane drzave?!

 

ok 2 sektora koja su vitalna i zdrava i imaju potencijal jesu IT i poljoprivreda. Treba ih oba razvijati sto vise, o tome smo pisali 100x. Pogresno je razmisljanje suprostavljati ih, jer nece svaki seljak biti php programer, dizajner, marketer, vec ce raditi na njivi, kao sto nece programer biti poljoprivrednik. Mada da ti kazem, ja se bavim ITijem, i samo cekam da ustekam neke pare, da kupim parce zemlje, nametno samo da dokazem sebi i drugima da moze da se zaradi lepo i na njivi, jer bi imao isti pristup toj njivi kao kada radim neki projekat. itd...

 

pre svega mani se subvecnija. Razmisljaj kao biznismen, kako da se pravi profit. Svi hoce da im drzava da pare i da ona nesto uradi.

 

A Sad je lepo objasnio na primeru sa malinama mnoge stvari, ali ako si pratio tu diskusiju video si da je za mnogo vise stvari rekao da su neisplative. Druga stvar, on ima profit tamo gde ne postoji velika konkurencija, kao sto i mi imamo profit od poljoprivrede tamo gde je konkurencija mala. Naravno da ce mediteranske zemlje da ulazu u recimo maslinu, jer ne moze svaka zemlja da gaji masline.

 

Znaci uzmi tih nekoliko kultura koje bi mi mogli da gajimo. Stavi na papir kolika su ulaganja potrebna da bi proizvodnja bila maksimalno efikasna, top na svetskom nivou. I koliki bi profit to donelo. Izvoz smrznutih malina na nivou Srbije u prosloj godini je vredan dvadeset miliona dolara. Desetak puta manje od pomenutog Nordeusa, koji ima 30 zaposlenih.

 

pa? to nisu konkurentne oblasti... treba izvoz maline da bude 200mil dola a soft pola milijarde .. pa ... nisu u konkurenciji, niti moze, niti treba da bude samo jedan od ta dva...

 

fora je samo u novoj vrednosti i rastu.. makar to bilo na njivi ili softweru ili trgovini.. nebitno.. bitno je samo da sve raste

 

 

 

Je l' stvarno treba da vodimo ovu diskusiju opet?


  • 0

#154 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 11 January 2016 - 15:27

Bice da je kljuc razvoja jedne zemlje ulaganje u tekstilnu industriju i borba sa Bangladesom ko ce bolje da plati dolazak neke strane kompanije i ciji ce radnici da rade za manju platu.
Pa sto ne obrcu gradjani Srbije milijarde evra baveci se tim novim zanimanjima? Koliko ih to zaradjuje vise od 300 evra, a ti ovde pricas o milionima i milijardama?

Ja koliko vidim vecina uspesnih srpskih biznismena novac ulaze upravo u poljoprivredu. Nesto ne vidim da im ide lose.
Da bi poljoprivreda bila isplativa subvencije uopste nisu potrebne. Subvencije postoje da bi se spustila cena konacnog proizvoda, da vi koji se ne bavite poljoprivredom nego samo filozofirate mogli da ga platite.
Industrija, turizam, usluge... U svim tim sektirima imas delove koji se oslanjaju na poljoprivredu. Kada bi sve to skupili tek bi tad video koliki je stvarni udeo poljoprivrede.
A za Dansku i ostale zemlje guglaj. Pismen si, znas kako se zaradjuju milioni, a ne znas da izguglas strukturu danskog izvoza iz 2011 godine.

 

Mnogo si pogresnih stvari ovde rekao. Subvencije su potrebne uvek i svuda - ne postoji razvijena zemlja koja ne subvencionise poljoprivrednu proizvodnju. Znam vrlo dobro da izguglam strukturu danskog izvoza, samo nigde nisam dosao do te brojke od 20%. Jedino ako si racunao i eksport masina u to, onda je 20%, s tim sto naravno struktura izvoza je mnogo manje bitna od strukture BDP-a, u kojem nemas razvijenu zemlju sa preko 5% poljoprivrede u istom.

 

Ako su ti reper Miskovic i co. onda ne bi trebalo ni da vodimo ovu diskusiju. S tim sto oni svoj profit duguju monopolu na trzistu, pa tako mogu proizvode da prodaju po nerealnim cenama. Odatle im profit, a ne zato sto je poljoprivreda inace profitabilna.


  • 0

#155 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 11 January 2016 - 15:29

pa? to nisu konkurentne oblasti... treba izvoz maline da bude 200mil dola a soft pola milijarde .. pa ... nisu u konkurenciji, niti moze, niti treba da bude samo jedan od ta dva...

 

fora je samo u novoj vrednosti i rastu.. makar to bilo na njivi ili softweru ili trgovini.. nebitno.. bitno je samo da sve raste

 

Treba. Ali je stvar u tome sto ti oces da ulazes u malinu, a ne u ono sto uz manja ulaganja donosi ko zna koliko puta veci profit. U tome je problem.

 

Svaka cast toj kompaniji. Jer mozes da napises koja je to kompanija?

 

Napisao je equilibrium, Nordeus.


  • 0

#156 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 11 January 2016 - 15:39

Mnogo si pogresnih stvari ovde rekao. Subvencije su potrebne uvek i svuda - ne postoji razvijena zemlja koja ne subvencionise poljoprivrednu proizvodnju. Znam vrlo dobro da izguglam strukturu danskog izvoza, samo nigde nisam dosao do te brojke od 20%. Jedino ako si racunao i eksport masina u to, onda je 20%, s tim sto naravno struktura izvoza je mnogo manje bitna od strukture BDP-a, u kojem nemas razvijenu zemlju sa preko 5% poljoprivrede u istom.

Ako su ti reper Miskovic i co. onda ne bi trebalo ni da vodimo ovu diskusiju. S tim sto oni svoj profit duguju monopolu na trzistu, pa tako mogu proizvode da prodaju po nerealnim cenama. Odatle im profit, a ne zato sto je poljoprivreda inace profitabilna.


Subvencije su neophodne da bi cena proizvoda bila manja. Ovolike kolike su u Srbiji su apsolutno nepotrebne. Nemaju nikakav uticaj na nista. Poljoprivredna proizvodnja se subvencionise da bi se kupovao socijalni mir, ali ne poljoprivrednika, nego onih koji kupuju poljoprivredne proizvode.
Nemas sa udelom preko 5% zato sto se gleda usko poljoprivreda a ne sve oblasti koje su sa njom povezane od seoskog turizma, prodaje poljoprivrwdnih proizvoda do proizvodnje masina.
20% Danskog izvoza bez masina, samo poljoprivredni i proizvodi prehrambene industrije.
Gledaj ti na njih kako hoces, ali Miskovic, Matijevic, Kostic... su najuspesniji srpski privrednici, a svi su u poljoprivredi.
  • 0

#157 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 11 January 2016 - 15:41

 

To je Varaga lepo obajsnio i shvatio:

http://www.draganvar...koje-bi-zeleli/

 

 
Uspešna poljoprivreda je kao i bilo koji drugi uspešan biznis – upravljanje finansijama
Već godinama sam potpuno začuđen situacijom kako osobe sa sela u velikoj većini govore o tome kako se od poljoprivrede ne može živeti, kako se siromašno živi, kako se seljaci konstantno varaju veoma niskim cenama otkupa i sl.
 
Sa druge strane, poznajem bar pet osoba koje nisu iz poljoprivredne delatnosti, već su uspešni poslovni ljudi u drugim oblastima, ali su pre izvesnog vremena ušli u poljoprivredu (i dalje rade svoje osnovne poslove) – neko kupovinom veće, neko manje zemlje. Njihova zajednička karakteristika je da poljoprivredu posmatraju kao bilo koji drugi BIZNIS, što znači:
 
Finansijska analiza uloženih sredstava i dobiti (manje zemlje, manje dobiti, ali koliko je tačno zemlje potrebno imati da bi dobit postojala).
Finansijska analiza troškova poslovanja – iznajmljivanje ili kupovina poljoprivrednih mašina, iznajmljivanje radnika, itd.
Planiranje proizvodnje u odnosu na karakteristike zemljišta i potražnje na tržištu.
Načini direktnog plasmana i skladištenja poljoprivrednih proizvoda (ne prodaja nakupcima) – što se više angažujete oko prodaje, imaćete veće prihode!
Rezultat – sve ove osobe veoma pozitivno posluju u domenu poljoprivrede.
 
Postoji, a tek će postojati veliki broj mera za podsticanje poljoprivrede, ali to ništa ne vredi ako se taj posao ne posmatra kao bilo koji drugi posao – ne samo “ja radim u njivi, i to je sve. Neka se drugi brine o tome kako će se to što proizvedem i prodati”.

 

 

Moj bivsi sef je sa svojim kumom usao u pcelarstvo pre jedno 2,3 godine. Vec je obrnuo pare i siri dalje posao, pravi cak i mrezu malih proizvodnjaca, udruzuje se, razvija i jedan program u koji svi oni unose podatke o prinosu meda u razlicitim delovima zemlje i organizuje prevoz i sve sto to to prati kako bi migrirali kosnice tamo gde su bolji pasnjaci i veci prinos. Ne razumem to bas najbolje, ovo je sustina.

 

Naravno da postoji sansa da se zaradi. Pojedinac moze da se obezbedi za ceo zivot u oblastima koje ti i ja ne mozemo da zamislimo. Pa ako pricamo o softveru za telefone, sta su oni pa uradili novo? Ljudi napravili kopije prastarih igrica na konzolama, malo ih nasminkali i prilagodili prenosivim uredjajima i usrali se od para.

 

Pojedinac nije isto sto i drzava. Drzava treba da udje tamo i pospesuje onu industriju koja ce i njoj doneti vise para. To je, logicno, industrija sa vecim profitom i brzim obrtom sredstava. Jos ako ne mora nesto posebno da ulaze, banja. A nasa drzava ne moze da napravi samo zakonski okvir i da nesto sitno da deca mogu da se igraju i eksperimentisu sa startapovima. Na primer.

 

Ovo sto si kopirao je upravo to - poslovan potez, odlucivanje o ulaganju na osnovu brzine obrta kapitala, potencijalne visine profita, pocetnog ulaganja. Poljoprivreda se ama bas ni u jednom od tih parametara ne istice kao povoljna opcija za investiranje.


  • 0

#158 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 11 January 2016 - 15:43

Vi se malo gubite i svemu tome. Drzava ne treba da ulaze u nijednu privrednu granu. Nije ovo komunizam ili putinizam. Bar ne bi trebalo da bude.

Svako treba sam da ulaze u sta hoce. Drzva treba da obezbedi infrastukturu, i zbog katastrofalne situacije da pomogne u obezbedjivanju povoljnih investicionih kredita, jer narod nema novca za ulaganje. To je to sto se drzave tice.
  • 0

#159 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 11 January 2016 - 15:43

Subvencije su neophodne da bi cena proizvoda bila manja. Ovolike kolike su u Srbiji su apsolutno nepotrebne. Nemaju nikakav uticaj na nista. Poljoprivredna proizvodnja se subvencionise da bi se kupovao socijalni mir, ali ne poljoprivrednika, nego onih koji kupuju poljoprivredne proizvode.
Nemas sa udelom preko 5% zato sto se gleda usko poljoprivreda a ne sve oblasti koje su sa njom povezane od seoskog turizma, prodaje poljoprivrwdnih proizvoda do proizvodnje masina.
20% Danskog izvoza bez masina, samo poljoprivredni i proizvodi prehrambene industrije.
Gledaj ti na njih kako hoces, ali Miskovic, Matijevic, Kostic... su najuspesniji srpski privrednici, a svi su u poljoprivredi.

 

Nepotrebne su u ovakvoj Srbiji, ali ovakva Srbija i nema sta da trazi u toj utakmici. Da bi dosla na nivo Danske, potrebno je OGROMNO ulaganje. A benefiti toga nece biti veliki.

 

O tome se radi. Ja ne kazem da u poljoprivredu ne treba ulagati. U poljoprivredu mora da se ulaze. Oponiram stavu da poljoprivreda u 21. veku moze biti neki zamajac i pokretac citave privrede.


  • 0

#160 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 11 January 2016 - 15:49

Sto se tice malina. Izvoz je novcano mali, mada mislim da je cifra znatno veca od one koju je Mek stavio, zato sto izvozimo malinu. Izvoz maline treba da bude minimalan. Ta malina treba u Srbiji da se preradi i tek onda izveze. Na taj nacin se jedna zemlja razvija. Na taj nacin se razvija poljoprivreda i oblasti koje su sa njom povezane.
IT sektor treba da se razvija. Ali da bi on bio kljuc razvoja Srbije moramo uvesti 20 hiljada Indijaca. Mi jednostavno nemamo obrazovanu strukturu za to. Ustvari, nemamo je za nista. Srbija je zemlja nedovoljno obrazovanih i polukvalifikovanih ljudi.
  • 0

#161 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 11 January 2016 - 15:52

Sto se tice malina. Izvoz je novcano mali, mada mislim da je cifra znatno veca od one koju je Mek stavio, zato sto izvozimo malinu. Izvoz maline treba da bude minimalan. Ta malina treba u Srbiji da se preradi i tek onda izveze. Na taj nacin se jedna zemlja razvija. Na taj nacin se razvija poljoprivreda i oblasti koje su sa njom povezane.
IT sektor treba da se razvija. Ali da bi on bio kljuc razvoja Srbije moramo uvesti 20 hiljada Indijaca. Mi jednostavno nemamo obrazovanu strukturu za to. Ustvari, nemamo je za nista. Srbija je zemlja nedovoljno obrazovanih i polukvalifikovanih ljudi.

 

Ok. I u sta onda treba ulagati? IT je samo primer. Ne slazem se da ovde nema kvalifikovanih ljudi, samo sto je stvar sto oni uglavnom idu i njima je najlakse da odu. Indijci su, cast izuzecima, jako losi radnici i sinonim za prevaru u IT sektoru, zbog cega zapadnjaci i zaziru od svakoga ko ne pripada tom svetu.


  • 0

#162 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 11 January 2016 - 15:58

 Mi jednostavno nemamo obrazovanu strukturu za to. Ustvari, nemamo je za nista. Srbija je zemlja nedovoljno obrazovanih i polukvalifikovanih ljudi.

 

Lepo si rekao, nemamo je ni za sta. Pa ni za poljoprivredu.


  • 0

#163 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 11 January 2016 - 16:01

ok sto se tice subvencija, neko je rekao da se one zapravo gledaju kao investicije. Tu je bilo dosta muvanja, i bogati su dobijali jos vise, a mali se nisu razvijali. Nema znaajnijeg efekta.

Ako je vec rec o investiciji drzave u infrastkturu, ja bi to uprosti, npr. ove godine se subvencinise samo kupovina sistema za navodnjavanje, sto ce imati efekat u vecem prinosu, posebno nece susa uticati na BDP, kao 2012 ili koje godine. Tako da smo mi dosta zavisni od poljoprivrede. Po nekim grubim procenama ja mislim da mi nismo ni na 20% potencijala koliko moze taj sektor da naraste. Drzava treba da pomogne ili da ima strategiju neku dugorocniju a ne od ministra do ministra. Treba da regulisu uvoze, da se zastite nasi proizvodjaci dok se ne razviju. To su svi radili, npr. Amerika. Drugacije je sve kad si u razvoju i kad nisi. Sa ovim izuzetno i Vucic manipulise kad prica o podacima.

 

Sto se tice ITja, ja sam tu takodje pitsao vise puta. Uloga drzave treba da bude jedino preko ministarstva za obrazovanje, tako sto ce napraviti infrastrukturu da moze da generise sve veci broj ovih strucnjaka i to u svim gradovima kroz skole, fakultete itd, sirom drzave a ne centralizcoanim centrima kako je to sad. Velika je i sansa za privatni sektor, npr. par mojih drugara su upisali IT akademiju pre neki mesec. Jedan je difovac, drugi ima samo srednju skolu itd. Nemaju posla i skotnali su da je tu sansa nakon nekih razgovora. I pazi na toj njihovoh platofmi ima preko 1500 ljudi u svakom momentu. Svako je platio po 1000eur min.. tako da mala skola tu obrce milion godisnje na nasem trzistu. Ono sto je sustina da oni prave strucnjaka za god dana koji mogu poceti da rade i da kreiraju novu vrednost, za sebe i indirektno za drustvo, jer su se zaposlili, povecala im se potrosnja zbog ok plata itd.

 

Drzava ne treba da se mesa u startup ekosistem, jer investitori tu donose kapital. Dinkic je imao budalastu ideju da ako dodje neki investitor da on njemu da jos kapitala sto je kretenizam. Drzava moze da pomogne da ne davi sa porezima prevelikim i birokratijom.


  • 0

#164 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 11 January 2016 - 16:11

Lepo si rekao, nemamo je ni za sta. Pa ni za poljoprivredu.

 

ima ih. ali oni cute i rade, prave pare.

imas gomile intervjua, primera, od malih dok velikih

http://www.novinarni...o_biznis/arhivahttp://www.novinarni...e/farmer/arhiva

 

nazalost placaju se online izdanja, ali eto ko bude malo citao ove castopise skontace mnogo dublje pricu o poljoprivredi i sansama za rast..


  • 0

#165 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 11 January 2016 - 16:13

Lepo si rekao, nemamo je ni za sta. Pa ni za poljoprivredu.


Samo sto od svih sektora u poljoprivredi smo najstrucniji. Najmanje zaostajemo upravo u primarnoj poljoprivredi.
  • 0