Jump to content


Photo
- - - - -

Identitet emigranata


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1432 replies to this topic

#751 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 30 October 2014 - 20:32

vezano za produkte - barem za one sto imaju "ingredient listing": sve dok je "ingredient listing" tacan, nema nikakvih problema (zakonskih, ne znam za percepciju).

 

kad su u pitanju proizvodi tima samponi, kozmetika itd, razlike mogu da postoje iz sledecih razloga:

- za odredjeno trziste se pravi novi proizvod jer neki sastojak nije dozvoljen na konkretnom trzistu (vrlo cesto u us/eu razlikama kozmetike I ostalih topical proizvoda)

- baza se pravi prema preferencama (sensory preferences) za odredjeno trziste - ovo je razlog iz koga ja ponekad (kad imam prostora u koferu) kupim neke proizvode u evropi ili srbiji, iako taj isti brand I proizvod pod istim nazivom postoji ovde; ne znaci da je bolji/losiji vec je drugaciji, a mene kod proizvoda iz srpskog supermarketa privuku mirisi I osecaj (verovatno podsecanje na mladost, detinjstvo... ovo bi bolje objasnio neki marketinski strucnjak) 

- ponekad distributer za odredjeno trziste zeli da kupi modifikovani a jeftiniji proizvod. ne radi se o snizavanju kvaliteta (ako ja dobro razumem sta ovde podrazumevate pod kvalitetom, cela proizvodnja se odvija po istim quality standards, raw materials takodje imaju isti quality standard - bilo bi vrlo neprakticno I skupo imati proizvodnju sa razlicitim standardima), vec o jeftinijem proizvodu. ovde je dobar primer ona famozna linolada ili kako vec, koja je podigla prasinu pre nekog vremena u srbiji kako "hrvati namerno proizvode nekvalitetan proizvod za srbiju " (sa manjim procentom lesnika ili sta vec) I tako nas "vredjaju". a u realnosti se radi o marzama I zaradi, neko je procenio da ne moze da proda I zaradi na skupljem proizvodu pa se odlucio za jeftiniji. dakle standard proizvodje I standard kvaliteta mora biti isti (I u skladu sa zakonom), a product moze sadrzati razlicite sastojke, u razlicitom %, a koji opet moraju biti po standardima I uredno deklarisani na pakovanju.

 

kad su odeca I obuca u pitanju tu vec ne znam sta znaci koji standard, ovo gore sto sam napisala definitivno vazi za hranu, lekove, kozmetiku...



#752 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 30 October 2014 - 20:52

ja samo potvrdjujem deo za lekove,to znam. za kozmetiku sam uocila razliku I ocekivala isti razlog kao I kod lekova ali kako nisam u direktnom kontaktu svakodnevno sa zillion kozmetickih  brendova onda sam na nivou primetila sam.

 

definitivno postoji proizvodnja prema zemlji prodaje,arapski svet voli vise onaj miris ili ukus,balkanski ovaj a skandinavski opet neki treci.pri tome to nije novi miris sampona skroz nego podnota koja ce taj proizvod lakse prodati na lokalnom trzistu. za hranu kazu da se sve sto se pravi za usa uvek malo vise secera stavi,prosto kazu ,opet neki koji se time bave, da je u usa definitivno prag za slatko prosecnog stanovnika  nesto visi no u jevropi te ako misle da zarade na WAssa hlebu moraju malo da ga modeliraju sa USA trziste.je li istina ne znam...ali da mi hrana vise sladi ovde nego u evropi,sladi.



#753 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 30 October 2014 - 21:11

kad sam spomenula oblacenje I identitet, palo mi je na pamet koliko smo usvojili modne trendove nove sredine, a koliko zadrzali "starog". npr imam koleginicu indijku koja nosi tradicionalnu indijsku odecu (ne sari, to je svecana varijanta, ima nesto prakticnije "svakodnevno" sto ukljucuje tuniku I leggings, zaboravila sam kako se zove) I sigurno ta odeca projektuje bar deo njenog identiteta. to bi bio I turban koji nose (neki) , siki, kippah koji nose (neki) jevreji itd da spomenem samo neke od vrlo ociglednih primera. ali I tamo gde nije tako ocigledno, neke suptilne razlike mogu da postoje.

 

angie - I meni se desava da prokomentarisu da se "vidi da se oblacim u evropi" sto u mom slucaju takodje nije tacno, vec godinama nosim uglavnom stvari kupljene u us I kanadi. u evropi kupim samo poneku interesantnu sitnicu (ili nesto neophodno ako se desi da udare neke neocekivane vremenske prilike), ne volim inace da trosim vreme na kupovinu, a pogotovo ne dragoceno (moje) evropsko vreme.

 

oslo - Severna nemacka I pacific northwest su takodje dosta sporty, a I ja sam od onih sto sportsku opremu nose samo kad se bave sportskim aktivnostima. ponekad u nekim situacijama to ume da odudara

 

veina - naravno da izgled jeste bitan, prosto I onaj kome nije bitan ga primecuje, to je normalan deo ljudske psihe. e sad, moze imati razlicit nacin, biti razlicito vrednovan itd, ali nebitan nije.

 

ja sam uglavnom uklopljena, ali primecujem I sama neke razlike (a neko sa strane verovatno primecuje jos vise).

 

uklopljena sam u smislu da mi je stil dosta formalan I konzervativan (osim ponekog izleta u smislu dezena I boje, ali sasvim dozvoljeno u industriji u kojoj sam :)) pa tu nema nekih iznenadjenja. ipak neke sitnice se razlikuju, npr. ja I dalje ne mogu da obucem odelo (I pumps) bez carapa, I u firmi sam verovatno jedina koja poseduje taj odevni artikl. cak mi se dogodilo da u robnoj kuci cujem komentar "you must be from Europe, nobody from here would wear stockings".

 

s obzirom na klimu, ovde su sasvim uobicajene bretele, bermude, papuce... ja u tome mogu na bazen (mada mi ni za bazen to nije first choice), ali nigde dalje. nekako se ne osecam komforno, cak I da obucem - verovatno bih se osecala vrlo cudno pa samim tim izlgedala krajnje neprirodno (kao sto alberto spomenu u jednom postu).

 

za kratku kosu neretko dobijem komentar koji takodje aludura na evropsku estetiku (imam uzasno nekvalitetnu kosu koja zaista u duzim varijantama ni na sta ne lici, a oko mene su uglavnom lokne I talasi a la vojvotkinja kejt).

 

tako da ima nekih stvari koje idu u licnom bagazu, a svakako se kombinuju se sa raznoraznim novim uticajima.

 

ne bih volela da skroz odskacem, ali mi je poneka razlicitost ok - naravno ne forsirana razlicitost, nego prosto ako konstatujem da je ono sto je moj stil malo drugacije od okoline, ali I dalje pristojno I prihvatljivo I nije skroz van mesta I vremena, onda je ok.



#754 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 30 October 2014 - 21:16

vezano za produkte - barem za one sto imaju "ingredient listing": sve dok je "ingredient listing" tacan, nema nikakvih problema (zakonskih, ne znam za percepciju).

 

Ovde se govorilo o generalno nizem kvalitetu proizvoda koji se prave za istocnoevropsko trziste, i to onom koji se prepoznaje iskljucivo po mirisu i ukusu, a ne po "ingredient listing".

 

Evo Alberto vec delimicno objasnio. Dodala bih, medjutim da svaki od tih brendova ima razlicite nivoe kvaliteta, i da je kvalitet robe upucen u Istocnu Evropu nizi nego recimo za US, bez obzira da su proizvedeni na istom mestu.

Najupecatljivije se to primeti kod ove svakodnevne kozmetike, tipa sampona i sapuna, bez obzira sto je ista firma proizvod nije istog kvaliteta.

 

Tačno tako, imaš robu A i B. Prepoznaš i sam neke stvari po ukusu i mirisu, nije ista Ritter Sport čokolada u Nemačkoj ili Italiji i u Češkoj i Poljskoj. Za Balkan ne znam, ali pretpostavljam, da je tamo klasa C. Isto tako u deterdžentima i kozmetici imaš mnogo manje aktivne i mirišljave supstance a više balasta / inertnih sastojaka.



#755 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 30 October 2014 - 21:17

kiti, ja procitala tvoj post s prosle stranice, i odmah su mi na pamet pale Indijke koje ne retko i ovde nose sari (obicno starije zene), dok mladje nose duze tunike i dzins ili pantalone. 

nego me nasmeja....a sta ocekujes da cemo ti odgovoriti: kako nosimo opanke?  :lol+:



#756 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 30 October 2014 - 21:22

- ponekad distributer za odredjeno trziste zeli da kupi modifikovani a jeftiniji proizvod. ne radi se o snizavanju kvaliteta (ako ja dobro razumem sta ovde podrazumevate pod kvalitetom, cela proizvodnja se odvija po istim quality standards, raw materials takodje imaju isti quality standard - bilo bi vrlo neprakticno I skupo imati proizvodnju sa razlicitim standardima), vec o jeftinijem proizvodu. ovde je dobar primer ona famozna linolada ili kako vec, koja je podigla prasinu pre nekog vremena u srbiji kako "hrvati namerno proizvode nekvalitetan proizvod za srbiju " (sa manjim procentom lesnika ili sta vec) I tako nas "vredjaju". a u realnosti se radi o marzama I zaradi, neko je procenio da ne moze da proda I zaradi na skupljem proizvodu pa se odlucio za jeftiniji. dakle standard proizvodje I standard kvaliteta mora biti isti (I u skladu sa zakonom), a product moze sadrzati razlicite sastojke, u razlicitom %, a koji opet moraju biti po standardima I uredno deklarisani na pakovanju.

 

kad su odeca I obuca u pitanju tu vec ne znam sta znaci koji standard, ovo gore sto sam napisala definitivno vazi za hranu, lekove, kozmetiku...

Da, nisam sigurna da sam i ja bila jasna kad kazem po standardima ali druge klase. Ovo si bolje objasnila, znaci jeftinija varijanta sastojaka ili procenata, QC je isti za sve. 

 

Recimo mi u tehnologiji, smanjujemo funkcionalnost proizvoda tako da dobijes jeftiniju varijantu proizvoda, kupac tacno zna sta je kupio, samo sto mu ne objasnjavamo da kad prodajemo u US to ima mnogo vise zvoncica i da kosta skuplje

 

 

 

angie - I meni se desava da prokomentarisu da se "vidi da se oblacim u evropi" sto u mom slucaju takodje nije tacno, vec godinama nosim uglavnom stvari kupljene u us I kanadi. u evropi kupim samo poneku interesantnu sitnicu (ili nesto neophodno ako se desi da udare neke neocekivane vremenske prilike), ne volim inace da trosim vreme na kupovinu, a pogotovo ne dragoceno (moje) evropsko vreme.

Pa ja provodim neko vreme po svetu pa imam nekih odevnih predmeta ali nije to toliko - ipak je sto kazes vise nacin oblacenja. Bas i ovo po pitanju carapa.

 

Recimo isfenirane frizure sto ja retko imam zivaca da radim a i pokupila u UK gde je to jako bilo casual.

 

 

ne bih volela da skroz odskacem, ali mi je poneka razlicitost ok - naravno ne forsirana razlicitost, nego prosto ako konstatujem da je ono sto je moj stil malo drugacije od okoline, ali I dalje pristojno I prihvatljivo I nije skroz van mesta I vremena, onda je ok.

Itekako znam da uklopim recimo konzervativu mog poslovnog okruzenja sa licnim stilom, kad moram, tj smatram potrebnim.



#757 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 30 October 2014 - 21:25

Ovde se govorilo o generalno nizem kvalitetu proizvoda koji se prave za istocnoevropsko trziste, i to onom koji se prepoznaje iskljucivo po mirisu i ukusu, a ne po "ingredient listing".

Vili nizi kvalitet je iskoriscen laicki, tj oni proizvodi u US jesu bolji, i moze da se prepozna razlika. Imaju skuplje sastojke cesto.

 

Ja sam ti rekla da su ipak po standardima, samo sto u okviru standarda postoji raspon klasa. Kao sto Kiti rece, u cokoladu moze ici manje ili vise lesnika, to ce i dalje biti isti proizvod i po standardu, ali ce imati drugaciji ukus.



#758 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 30 October 2014 - 21:30

vilhelmina (moram ovako - ne radi mi quote), ne znam za opisanu situaciju, kad su drugs I personal care products u pitanju ja zaista ne znam koji bi bio taj "nizi kvalitet", znam samo za ovu situaciju koju sam opisala (a to mi je deo posla, pa racunam da nesto znam na tu temu),

 

veina - ne znam za opanke, ali poznajem ljude koji svaki trenutak kad nisu na poslu nose neku majicu ili duks sa grbom srbije, natisom "Kosovo je srbija" I sl - pa rekoh mozda neko ovde voli da se tako identifikuje... :wicked:

 

salim se, mi iz srbije nosimo "zapadnjacku" odecu inace pa nema nista poredivo sa sarijem, vise sam mislila na neke sitnije razlike kao sto sam navela moju situaciju sa carapama, papucama I sl zvuci krajnje trivijalno ali s obzirom na komentare (one koje cujem, a sigurno puno ljudi nesto pomisli ali nece reci), to jeste neka razlika. I carape naravno nisu srpska odlika, mozda mediteranska? istocnoevropska? posto se secam da sam vec u berlinu primetila da su gole noge prihvatljive, makar tamo I nije bilo bas 99%+ kao ovde (razumljivo s obzirom na klimu)

 

ili stirkanje kosulja (posteljine, stolnjaka :)) imala sam ja tu diskusiju ovde na forumu pre xy godina, kud sam otisla u novi svet da trazim stirkane stolnjake I visoke plafone :) eto ni tu integracija nije isla bas 100%, xy godina kasnije zivimo u stanu sa visokim plafonom I ja I dalje stirkam stolnjake (kosulje, posteljine)... samo sam u medjuvremenu otkrila kako to ovde da uradim :)

ali jesam svojevremeno ovde dobila neke korisne savete, preporuke za neka sredstva (oxy clean npr), neka sam isrpela kritiku - bar sam momentalno smanjila racune za hemijsko :)

 

poenta je da verovatno svako od nas ima neki licni mix onog sto je prihvatio u novoj zemlji/zemljama, I onog sto je zadrzao iz prethodnog zivota (I citav spektar izmedju).


Edited by kiti, 30 October 2014 - 21:33.


#759 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 30 October 2014 - 21:39

evo jedan primer iz oblasti kozmetickih prozivoda (u neku ruku kozmetickih, konkretan primer koji cu navesti je u us zapravo klasifikovan kao drug):

hiperpigmentacija se najucinkovitije (najefikasnije) tretira hidrohinonom. u us taj sastojak ima status OTC (over-the-counter drug) I nalazi se u slobodnoj prodaji, u EU je zabranjen, moze samo na recept. posledicno mnoge firme koje proizvode bleaching creams sa hidrohinonom u us imaju EU vezije koje obicno sadrze kojic acid ili arbutin umesto hidrohinona, I neuporedivo manje su efikasne.



#760 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 30 October 2014 - 21:41

ili stirkanje kosulja (posteljine, stolnjaka :)) imala sam ja tu diskusiju ovde na forumu pre xy godina, kud sam otisla u novi svet da trazim stirkane stolnjake I visoke plafone :) eto ni tu integracija nije isla bas 100%, xy godina kasnije zivimo u stanu sa visokim plafonom I ja I dalje stirkam stolnjake (kosulje, posteljine)... samo sam u medjuvremenu otkrila kako to ovde da uradim :)

ali jesam svojevremeno ovde dobila neke korisne savete, preporuke za neka sredstva (oxy clean npr), neka sam isrpela kritiku - bar sam momentalno smanjila racune za hemijsko :)

 

poenta je da verovatno svako od nas ima neki licni mix onog sto je prihvatio u novoj zemlji/zemljama, I onog sto je zadrzao iz prethodnog zivota (I citav spektar izmedju).

:lol+: E stirkanje mi nije palo na pamet, valjda zato sto to nikad nisam ni znala da radim. Pokusavam da se setim sada sta je to da se nisam uklopila, osim tih carapa (iako ih ne nosim uvek), i nekog mog stila oblacenja....

Recimo ja ne bi mogla da nosim one baletanke pa da me ubijes - to mi cak i nije obuca.

 

Ko pomenu slatkise? Jednu pitu sam ovde nasla sa vocem koju mogu da svarim i ice-cream tortu, ostalo mi bude muka koliko je slatko...



#761 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 30 October 2014 - 21:41

Ukoliko se roba prodaje pod istim nazivom i u istom pakovanju, sto podrazumeva i deklaraciju o sirovinskom sastavu, onda je barem unutar EU protivzakonito da proizvodi budu razlicitog kvaliteta. Nema sta tu potrosac da mirise i zakljucuje na osnovu ukusa, nego lepo procita sta pise. Sve ostalo je prevara potrosaca.

 

Izvan EU to verovatno nije na isti nacin regulisano, ali mi u tom slucaju nije jasno zasto bi firme koje drze do sebe prodavale bofl robu pod sopstvenim imenom i robnom markom? Ko kaze da neki Nemac nece posegnuti za tom cokoladom u Poljskoj i primetiti razliku? To mi ne izgleda bas kao trzisno ponasanje, cak i kad je s pravne strane u redu (a unutar EU nije).

 

 

Edit: Btw, u EU postoji jedinstveno trziste i proizvodjac ne moze znati u kojoj od EU zemalja ce njegov proizvod zavrsiti.

 

 

Vilhelmina, ja sam izbegavao bilo kakvu diskusiju sa tobom bar godinu dana a možda i duže, baš zbog tvoje neverovatno razvijene, loše sam to rekao, do apsolutnog savršenstva dovedene sposobnosti da cepaš dlaku uzduž na 444 dela.

 

 

Ako te ne mrzi, idi u špajz ili u kupatilo, uzmi prvo pakovanje koje ti dodje pod ruku od Procter and Gamble i videćeš da piše: "sadrži DO/MANJE OD X%" bilo čega.

 

U tome je čarolija.

 

Ja se na bavim trgovinom potrošne ni prehrambene robe i u mom fahu ovaj primer nije primenljiv, ali moj jako dobar drug je član BoD Ahold Central Europe (https://www.ahold.com/Ahold.htm) i jako dobro zna kako to ide. Onako kako sam napisao.



#762 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 30 October 2014 - 21:51

To sto u ovom slucaju sam proizvodjac vara potrosace, a ne cini to falsifikator koji mu je ukrao robnu marku, za potrosaca je isto. On je prevaren, i u EU se za to snosi odgovornost.

Nesto je sasvim drugo prilagoditi ponudu trzistu, ali ne moze biti legalno prodavati falsifikat pod firmom originala, cak ni kad ni kad je isti proizvodjac u pitanju. Ako se to i radi, ne znaci da je po zakonu.

 

O zakonu se upravo radi.

Da bi se u jednoj državi prodavao neki proizvod uzimajući u obzir kupovnu moć stanovništva, siromašnije države pribegavaju "liberalizaciji" zakona o zaštiti potrošača.

Neretko sam imao prilike da slušam izjave Udruženja zaštite potrošača Srbije gde se oni žale na kvalitet proizvoda koji se nude potrošačima.

Jedan u nizu primera te skandalozne politike jeste promena zakona o koncentraciji aflatoksina u mleku gde se zarad interesa mlečne industrije (pre svih Imleka) desetostruko uvećala koncentracija ove opasne hemijske materije u mleku.

Po pitanju nekih drugih stvari to bi značilo da ta Milka u Srbiji- kada bi se poštovali standardi originalne proizvodnje- ne bi koštala 200 ili 300 dinara nego 500 a možda i više. Isto tako, odevni predmeti koji bi bili nivoa kvaliteta istih brendova na zapadu ne bi koštali kao danas nego skuplji. Mada, to ima veze i sa monopolom uvozničkog lobija gde se preko marži diktiraju cene na maloprodajnom tržištu.

 

Tako, da zaključim, ne radi se niokakvoj teoriji zavere velikih kompanija nad malim narodima (kako je predstavljaju levi populisti) nego o lošem regulisanju tržišnih zakona (loš rad tržišne inspekcije kao jedan od bitnih segmenata te politike) i lošem privrednom ambijentu gde se cene formiraju dogovorom uvozičkog lobija i predstavnika stranih kompanija (recimo Miškovićeva Delta nije samo ekskluzivni predstavnik velikih svetskih brendova nego je i držao lanac megamarketa čime je diktirao cene tih proizvoda na srpkom tržištu) .


Edited by melankolic, 30 October 2014 - 21:58.


#763 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 30 October 2014 - 21:59

...

 

... tačno tako, imaš robu A i B. Prepoznaš i sam neke stvari po ukusu i mirisu, nije ista Ritter Sport čokolada u Nemačkoj ili Italiji i u Češkoj i Poljskoj. Za Balkan ne znam, ali pretpostavljam, da je tamo klasa C. Isto tako u deterdžentima i kozmetici imaš mnogo manje aktivne i mirišljave supstance a više balasta / inertnih sastojaka ...

 

 

Potpuno si u pravu.

Prasak za ves 'Tide' koji je stigao iz Nemacke (povojno na rasprodaji) mnogo je drugaciji od 'domaceg'.

Lepse / bolje pere / ekonomicniji / duze mirise.

Dva sveta.

 

Secam se mog poveceg tinejdzersko_kulinarskog iznenadjenja oko 'supenih kocki / kesica za supu' renomiranih evropskih proizvodjaca, i domacih poznatih proizvodjaca. Gde mi Late_Mother rekla unapred kakvo me iznenadjenje ceka. Zaista.

(pa sam se kasnije gledajuci Marco Pierre White-a preko yutubeta kako koristi 'Knorr' slatko nasmejao. Dok je on sticao 'mishlenove zvezde', ja sam tih godina koristio kocke za supu! ;))

 

A kad sam nesto slicno probao 'made in Israel' - tek sam se onda iznenadio.

 

To se samo zove - 'prilagodjavanje ukusa navikama potrosaca'.

I ruske kockice / kesice za supu su drugacije, a i poljske. 

Blaze su i imaju vise sitnjenog povrca.

 

(ranijih godina u ruiji je zakon je bila 'Podravkina petlova juha' u srebrnastom sustecem alu-pakovanju! & Vegeta)

 

A sada nesto samo za A. Askarija.

Pazarimo mi nesto u Msk. dip.magazinu (kasne 60-e), a Late_Father navalio 'tuborg, tuborg'!

Kad ce moja Late_Grandma (ceskih korena) - dragi zete, a da uzmemo ovo i pokaze na 'Pilsner Urquell', gde se zet, normalno odmah slozi i prikupi 2 kartona!

 

Dodjemo mu kuci, bese neki rucak, svima po casa piva, gucnem ja i pitam - 'bako, sta ti je ovo?'

 

Pivo, sinko, pivo!

(njena majka, prava Cehinja umela je da natoci deci, pre WW I, po casu ceskog piva).

:+1:

 

...



#764 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 30 October 2014 - 22:01

a_a, izgleda kao da mi se obracas uz razne vrste predrasuda. Verovatno imas pocetnu predrasudu
tipa ko sam i odakle sam. Pitanje 'polazes im racune?' dosta govori o tome.
Zatim predrasudu o mom trenutnom statusu u sredini u kojoj zivim.
I zatim predrasudu o samoj sredini.
 
Detalj iz tvog prethodnog posta govori da I ti u svakodnevnom zivotu pravis kompromise
koji nisu u skladu sa forumskim kinizmom.
Zvao te je Jehovin svedok iz Brna, a ti si morao da smisljas prelazak u Islam da bi ga skinuo sa djokice.
Ja ti ovako forumsko kinicki kazem da bih ga ja odjebao za klasu jace.
 
 

 

Još jedna moja predrasuda je da si ti očigledno mnogo veći kuronja nego što sam ja, pošto bi ti Jehovistu odjebao za klasu jače.

 

Da pokušam da ti objasnim, pa ako shvatiš dobro, ako ne, isto dobro. Anonimnog Jehovistu koji je na volšeban način došao do moje e-mail adrese koju koristim godinama i na kojoj imam zillion kontakta, teško možeš da nagovoriš da ti ne šalje to smeće tako što ćeš da mu napišeš da te to ne interesuje ili da ćeš da mu, onako srBski yebeš kevu kad ga nadješ. Što ga više budeš odbijao, on će više da ti piše i da se trudi da te dovede u stado svog pastira - isto važi i pri eskalaciji grubosti u obraćanju. A ne pada mi na pamet da gasim e-mail nalog i da otvaram novi zbog morona, ta adresa je poznata ljudima godinama i ne želim da je menjam. Znači, zajebeš ga pametno, glavom, a ne mudima, ta služe za druge stvari.

 

 

a_a, izgleda kao da mi se obracas uz razne vrste predrasuda. Verovatno imas pocetnu predrasudu
tipa ko sam i odakle sam. Pitanje 'polazes im racune?' dosta govori o tome.
Zatim predrasudu o mom trenutnom statusu u sredini u kojoj zivim.
I zatim predrasudu o samoj sredini.



Ali, ja ne znam tog cobana iz Brna i meni je lako da to tvrdim dok pijuckam kafu. Tako I ti ne znas srpskog popa
I on je za tebe samo jedna mantija. Ne znam ga ni ja, ali njegovo dete sad ide u skolu sa mojim. MIslim da fora o
prelasku u Islam nece da radi...pa cu morati reci da sam ateista, ako se susret sa njim desi.

 

Autogol.

 

U čemu je problem što dete ide u školu? Bar imaš prilike da to rešiš lično za razliku od mene.

 

Za klasu jače je da si ateista a ne da si konvertit. Ja sam mislio da je za klasu jače onako muški, na šutku ili bar na dobro pi*karanje.


Edited by alberto.ascari, 30 October 2014 - 22:51.


#765 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 30 October 2014 - 22:03

jao slatkisi - da, ja takodje ne mogu da jedem ovdasnje, prosto ukus mi ne odgovara (preslatko, isuvise sundjerasto I sl). I vezano za razlicite formule za razlicita trzista - nemacka I svajcarska cokolada u us ima drugaciji ukus od one kupljene u tim zemljama, definitivno. ali to mislim da je do procene koji ukus najveci % potrosaca u us preferira, sto je sasvim na mestu sa poslovnog aspekta,

 

Ghirardelli cokolade nisu lose, tj. meni se dopadaju.

 

 

vezano za izlistavanje sastojke na kozmetici I personal care produktima, sastojci koji su zastupljeni vise od 1% su poredjani u opadajucem redosledu, ispod 1% mogu biti poredjani bilo kako (moze onaj sa najmanje da dodje odmah iza poslednjeg >1% ako se tako zeli). medjutim ni >1% ne prikazuje %, tako da identican listing mogu da imaju I produkti koji imaju razlicit % sastojaka (I koji se I dalje postuju ovo pravilo). takvi su trenutni propisi u US I u EU, a I na mnogim drugim trzistima.

ne moze se iz tog ingredient listing saznati bas previse, to je vise orijentaciona informacija.