Jump to content


Photo
- - - - -

Posao na internetu


  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#31 Wiggum

Wiggum
  • Members
  • 1,680 posts

Posted 25 March 2016 - 22:55

Sta bi radio?

Koliko sam ja razumio direktan rad sa klijentima tj firmama gdje bi svaki zaposleni imao svog klijenta i onda na dnevnoj bazi koristeći same IT aplikacije rješavao njegove probleme tipa razne vrste transkacija,bankomati i ostalo...or so I was told  :) .


Edited by Wiggum, 25 March 2016 - 22:55.

  • 0

#32 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 26 March 2016 - 18:48

Ima li frilensera (pozeljno sa Elance) programera i/ili dizajnera sa nekim duzim stazom, a da su zainteresovani za neku vrstu intervjua za blog? Hocu da pokrijem i poslove u tim oblastima, ali posto nikad to nisam radio ne ide da odokativno nesto pisem, bolje da prica neko ko se vec bavi time.

Ja sam frilenser od kraja prosle godine, konacno radim posao za koji sam talentovan i sposoban, placen sam po ucinku sto mi odgovara a radim u dodatnom vremenu u odnosu na stalni posao. Zadovoljan sam i prezadovoljan zaradom a posebno odnosom ljudi iz kompanije prema meni, sticem iskustvo i nadam se da cu i dalje napredovati. Bilo je komplikacija u pocetku nisam se snalazio *moras biti azuran daybyday, nema zaostajanja ni grubih gresaka, ali uz strpljenje i znanje (odlicno govorim i pisem engleski i ne samo taj jezik) uspeo sam da se ukljucim u posao i YNWA! :+1: Pokusavao sam i dalje pokusavam sa prevodjenjem ali to nesto ne ide...nema veze.


  • 1

#33 nenadnenad

nenadnenad
  • Banned
  • 66 posts

Posted 28 March 2016 - 10:04

freelancer a radish za firmu. ja sam mislio da freelanceri rade za sebe, za razne klijente i firme


  • 0

#34 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 28 March 2016 - 21:50

Frilenser znaci da radis bez ugovora-znači ne zasnivaš radni odnos, naravno da radis za sebe ali i za firmu, pitanje je koja firma dozvoljava da radis za vise firmi?Mislim možeš ako se uklapaš i ako nisu u direktnoj konkurenciji. U principu do klijenata možeš i bez firme ako nemaš dovoljno klijenata dobro je da preko firme imaš kontakt s njima...iz mog iskustva, solo nastupi teško donose dobre poslove-ja nisam uspeo u početku ni jedan posao da dobijem a i sada mi ne ide baš lako kada solo tražim, mada sigurno ima i onih koji se tu bolje snalaze i verovatno im odgovara da imaju direktan dogovor sa klijentima možda lakše dobijaju poslove. To je ono što ja znam, otprilike...

 

Inače, ja sam u novinarstvu pre internet poslova radio i radim i danas kao frilenser, snimam i pripremam intervjue i nudim medijima ili portalima...povremeno. Dakle, neka vrsta nezavisnog samostalnog posla ako si dobar u tome, naravno.


Edited by Janne240, 28 March 2016 - 21:57.

  • 0

#35 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 28 March 2016 - 22:52

Zavisi o kojoj nisi pricamo. Sto se tice novinarstva, ako pises o onome sto pratis najvise, znaci zimski sportovi, onda ok, jasno, ali u globalu se ne bih slozio, jer sam ja sam pisao za preko 50 portala u prethodnih pet godina, mada ne bih sve ni svrstao u novinarstvo. Sve sam jurio i nasao.


Edited by McLeod, 28 March 2016 - 22:52.

  • 0

#36 nenadnenad

nenadnenad
  • Banned
  • 66 posts

Posted 29 March 2016 - 08:24

da se ne gadjamo definicijama, naravno mozesh da radish za vise ili za jednu firmu nijee to toliko bitno, najvaznije je to da nisi vezan za nikog, frilenseri rade za sebe. Novinari su mozda specificniji od drugih profesija koje zaradjuju na Internetu, oni su mogli da rade kao frilenseri josh pre pronalaska kompjutera i Interneta. 

Kakva bi mogla da bude buducnost freelancinga:

 

 



Budućnost tržišta rada - posao od kuće

 


Da li je došao kraj fabrika?
 
Proces proizvodnje je još od industrijske revolucije u 18 veku funkcionisao na jedan određen način: otvori se fabrika, pod veliki krov dovodu se radnici, mašine i sirovine, uspostavlja se hijerarhija rada, gde svako zna svoju ulogu i učestvuje u nekoj fazi proizvodnje do konačnog proizvoda. Ovaj model je i dan danas dominantan, ali nešto se menja.
Razvoj kompjutera, digitalizacija, internet i komunikacija menjaju tržište rada. Sada je moguće da neki posao može da se prenese na drugo mesto ili čak i državu (outsourcing) i da ga neko odradi  za mnogo manju cenu. Radni proces se deli na projekte koje odrađuju slobodni profesionalci unajmljeni specijalno za taj posao. Studenti, penzioneri, roditelji male dece, Indijci i Pakistanci svi se oni vide u ovom novom svetskom poretku. Veliki impuls je dobijen masovnom upotrebom pametnih telefona (smartphones) i posebnih aplikacija za njih.
 Sada ljudi nose kompjutere u džepovima, mogu vrlo lako da se povežu i dostupni su za poslodavce u svakom trenutku i na svakom mestu. Plaćanje je isto tako zgodno, platnom karticom ili PayPalom se prebaci traženi iznos za obavljenu uslugu. Svi zadovoljni. Klijent dobije uslugu jeftino, davalac usluge ne mora da ide na posao od 7 do 15, sam organizuje svoje vreme, ne troši ga na putovanje i ispijanje jutranje kafe. To jest ona može da se popije kod kuće dok se radi.

 

nastavak teksta na blogu


  • 0

#37 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 29 March 2016 - 20:23

Ma naravno, nebitno je kako definišemo to ...ja samo napisah to iz svog ugla..

 

Ali ovaj potonji tekst je baš utopijskog naslova!

 

hah, kakav kraj fabrika, koješta, jasno je da se najveći deo poslova odnosi na sfere usluga u raznim oblastima,medicine,finansija, dizajna,marketinga i još moru toga s druge strane, neće se mobilnim telefonom proizvoditi mašine i automobili....Ovaj način najamnog rada samo je nusproizvod tehnološkog, komunikacijskog napretka...koji daje lagodnost inače nema veze za klasičnim proizvodnim procesima i samo je jedna nijansa u svetskom sistemu organizacije rada i kapital eksploatacije...Inače u kratkim crtama su opisane neke osnovne karakteristike ovog rada i tačno je da je to rad koji pruža mogućnosti konstantnog usavršavanja, fleksibilno radno vreme ali radno pravo ne zanima mnogo nikog u toj priči ako je zarada ok. Koncept radničkih prava je bezvredno pominjati u ovoj vrsti angažovanja-besmisleno je očekivati penzije a nema ni direktnog kontakta sa poslodavcem u smislu radne discipline i ugovornih obaveza, možda pre neka vrsta autorsko intelektualnih prava...ali i to je sporedno ako funkcioniše dobar biznis odnos u pogledu plaćanja.


Edited by Janne240, 29 March 2016 - 20:32.

  • 0

#38 nenadnenad

nenadnenad
  • Banned
  • 66 posts

Posted 30 March 2016 - 14:11

pre bi rekao da je ovaj naslov apokalipticnog karaktera umesto utopijskog! Meni deluje realno i uverljivo, postoje racunice koliko ce poslova da se izgube razvojem tehnologija, a radna prava ne verujem da previse zanimaju vlasnike i krupne kapitaliste (ili kao sto vole da kazu u SAD "tvorce radnih mesta"). 

 

evo ti josh jedan tekst koji se odnosi i na klasicnu proizvodnju: xxx

malo maste i futurizma, buducnost ne izgleda previse svetla


Edited by DJ_Vasa, 25 September 2016 - 20:24.

  • 0

#39 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 30 March 2016 - 15:46

Cuj ni kapitalisti ne mogu da opstanu tako sto ce ukinuti svako radno mesto...mogu samo da obezbede veci profit zamenjivoscu i obezvredjenoscu radnika..Razvoj tehnologija ne dovodi do ukidanja kapitalodnosa -zato i jeste antiutopija ako ne apokalipsa....naprotiv,  moze dovesti i do novih radnih mesta...opet u istoj varijanti sto se radnika tice, s manjim stepenom autonomnosti i odrzivosti na radnom mestu tj. manjom platom i vecim izrabljivanjem. Zanimaju kapitaliste radna mesta a ni radnici se ne zaposljavaju zato sto im se pruza prilika vec sto su na to prisiljeni diktatom trzista i zivota.

 

Necemo vise o ovome vec o internet poslovima koga zanima...3D stamparija dobra je za tapete. ;)


Edited by Janne240, 30 March 2016 - 15:47.

  • 0

#40 Filip510

Filip510
  • Members
  • 6 posts

Posted 27 April 2016 - 03:35

Znam za oDesk i Elance, kao i za jos poneke freelance sajtove ali nikada nisam zalazio dublje u princip rada istih iako sam posao koji danas vise ne radim, ali radim u istoj kompaniji, nasao online.
Moja "prica" zvuci pomalo neverovatno i bajkovito kada je pricam prijateljima a pogotovo nepoznatim osobama, ali takva je kakva je i mislim da sam imao vise srece nego pameti sto sam bio u pravo vreme na pravom mestu.

Ukratko, od kako znam za sebe, oduvek sam se zanimao za web development iako nisam programer po struci, cak ili stavise, diploma mog fakulteta nema apsolutno nikakvu vrednost u toj sferi, ali ljubav prema web developmentu je uvek postojala kao hobi, kao nesto sa cime prekratim vreme provedeno online (umesto da ga gubim na fejsu) i uvek sam istrazivao nove mogucnosti weba kada god sam imao priliku.
Jedna takva prilika za istrazivanje dosla je i krajem 2008. kada se za jedan od popularnijih CMS-ova pojavila za to vreme vrlo revolucionarna ekstenzija
Naravno da je prva kopija koju sam nabavio bila sa torrenta, ali softver me je toliko odusevio da sam odlucio da potrosim tada skoro pola svoje plate, i kupim licencu. Ispostavice se par godina kasnije, da mi je to bilo najbolje potrosenih 150 dolara u zivotu.
Posto je priroda CMS ekstenzija da budu uglavnom Open Source, krenuo sam dublje da se zanimam kako to sve u pozadini radi, da menjam i prilagodjavam kako meni odgovara, a istovremeno, i da pomazem drugim clanovima na forumu.
Za nesto vise od dve godine, imao sam preko 2000 postova na forumu, od toga najmanje 99% pomazuci drugima, otkrivajuci trikove, deleci savete itd...
To naravno, nije proslo neprimeceno. Pocetkom 2011, kontaktirao me je tadasnji Project Manager sa ponudom da nastavim da "radim" to sto sam radio zadnje dve godine, ali da mi oni plate. Bukvalno, da postanem deo oficijelnog support tima.
Naravno da sam prihvatio, samo budala ne bi.
Sa jedne strane, imam "full time" posao na kom zaradim jedva 300e mesecno, a sa druge strane se zabavljam i radim online za stranu kompaniju za skoro 5 puta vise para. Pa ko ne bi..

6 meseci kasnije, dajem otkaz u firmi, i potpuno se posvecujem novom poslu online.
U medjuvremenu, napredujem do pozicije Support Managera, i eventualno sredinom 2013 do Project Managera.
Pocetkom 2014 moj online posao prestaje da bude online, i selim se na tropsko ostrvo Bali u Indoneziji, gde nastavljad da vodim isti projekat
http://www.jomsocial.com/team


Kada pricam ovu pricu, ljudi me gledaju sa dozom neverice... ali eto, kao sto rekoh, ponekad treba imati srece i  biti u pravo vreme na pravom mestu.

Kako je lepo cuti ovako nesto!Svaka cast,mladicu!


  • 0

#41 *bloggergirl*

*bloggergirl*
  • Members
  • 3 posts

Posted 03 May 2017 - 12:12

Pozdrav ljudi, 

 

Sjajno je kada cujem ovakve price. Odavno razmisljam da krenem da se bavim freelance-om, ali nisam imala nekog ko bi mi preneo svoja iskustva. Da li je u vasem slucaju ova prica i dalje aktuelna?

Ja u slobodno vreme pisem blog koji je pomalo edukativnog karaktera, namenjen damama..http://zenskiposlovnikutak.com/ i oduvek me privlacio freelance. 


  • 1

#42 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 04 May 2017 - 10:23

U mom jeste, jedini izvor prihoda. Tijanine postove sam vidjao u jednoj fejsbuk grupi.

 

ok ovo izgleda, ali je problem sta vam je cilj i kako mislite da zaradite blogovanjem. Direktno zaraditi od blogovanja na srpskom je gotovo nemoguca misija, kolac je podeljen vec godinama.

 

Posredno, tako sto ce vas mozda neko primetiti i ponuditi vam posao je moguce, ali opet, ni ti poslovi najcesce nece biti preterano unosni.

 

Samo na engleskom, bilo direktno preko svog sajta, ili frilens.


  • 0

#43 Quad

Quad
  • Members
  • 4,434 posts

Posted 10 May 2017 - 10:31

Pozdrav ljudi, 

 

Sjajno je kada cujem ovakve price. Odavno razmisljam da krenem da se bavim freelance-om, ali nisam imala nekog ko bi mi preneo svoja iskustva. Da li je u vasem slucaju ova prica i dalje aktuelna?

Ja u slobodno vreme pisem blog koji je pomalo edukativnog karaktera, namenjen damama..http://zenskiposlovnikutak.com/ i oduvek me privlacio freelance. 

bas lepo izgleda i dobra je ideja


  • 0

#44 veljko805

veljko805
  • Banned
  • 2 posts

Posted 17 May 2017 - 15:26

http://steam-communi...om/?ref=3U61puc


  • 0

#45 GANGULA

GANGULA
  • Members
  • 19,370 posts

Posted 19 May 2017 - 14:23

Upwork?

 

Ima li ko iskustva u radu na tom sajtu?

 

To je valjda bivsi elance 


  • 0