Jump to content


Photo
- - - - -

Amerika vs Evropa - Za i protiv


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
507 replies to this topic

#481 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 29 August 2015 - 04:00

Temo je skrenula u pogresnu stranu.

 

Nema smisla prepucavati se sto je i gdje modernije, ljepse itd. Nije bitno.

Pitanje je samo sto i kome vise odgovara.

 

Vec sam ranije opisao jednu zgodu, a ponovo cu - za novije forumase.

Prije 20-ak godina, tokom godisnjeg u domovini sretnem momka s kojim sam se dosta druzio tokom srednje skole i fakulteta. Odemo na pice da se "izlajemo" i on se zali da mu je tesko (jbg, sredina 90-ih na Balkanu). Ponudim mu pomoc da dodje u USA, pa i da stanuje kod mene dok ne nadje posao itd. - a on se zahvali, odbije i kaze: "Ma, znam da je tamo bolje, ali samo tu sam "kod kuce!"

Jos je u domovini. Mojih godina (dakle, druga polovina seste decenije zivota), a jos uvijek zivi sa roditeljima koji nikako da umru, ne bi li se on "rasirio" po citavom stanu. Sad, ako njemu odgovara, odgovara i meni - tko sam ja da mu solim pamet o banderama, zdravstvenom osiguranju i kamionima?

 

Utoliko je u pravu 001 koji pita za licne utiske - samo je pogrijesio jer pita opcenito (a tu odgovora nema) umjesto za konkretne aspekte zivota tu i tamo.



#482 chieftecs

chieftecs
  • Members
  • 56 posts

Posted 29 August 2015 - 05:07

So what? Doprinosi manje per capita.

 

Isto kao sto USA doprinose manje od Svajcarske ili Svedske per capita.
 
Dobitnici Nobelovih nagrada po glavi stanovnika npr.
 
 main-qimg-6b2a2cb754572b.png
 

 

 

A Evropa i nije neki relevantni pojam - mogao si isto da kazes da Azija doprinosi vise, jer kao sto vidimo poslednjih godina, Evropa je taman toliko jedinstvena... kao i Azija.
 

 

 

EU je zajednicko trziste, bez granica, sa univerzalnom radnom dozvolom, 19 od 28 drzava koristi zajednicku valutu, postoji jasan entitent. Najbogatiji na svetu. 
 
Oduzmi ne-clanice EU i opet ce biti ispred USA. 
 
No, tema je postala klasicni flejm. 
 
 

Edited by chieftecs, 29 August 2015 - 05:21.


#483 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 29 August 2015 - 08:35

Pa onda neka Evropa resava globalnu finansijsku krizu! Ne mogu da rese ni problem izbeglica.

Finansijska kriza se nece moci resiti bez Amerike ( tj. USA). Svidjalo  se to nama ili ne.

USA su te koje ce ponovo da pokrenu svetsku ekonomiju.



#484 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 29 August 2015 - 14:23

EU je zajednicko trziste, bez granica, sa univerzalnom radnom dozvolom, 19 od 28 drzava koristi zajednicku valutu, postoji jasan entitent. Najbogatiji na svetu. 

Da, cuo sam da se u Grckoj ovih dana dosta prica o tome...

 

Oduzmi ne-clanice EU i opet ce biti ispred USA. 
A zamisli - ako oduzmem jednu jedinu UK (sto ce biti za koju godinu, obecao ovaj mocni chika Kameron) - i sve to pada u vodu... odjednom se svi tvoji zakljucci menjaju... :lol+:


#485 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 29 August 2015 - 15:27

 

EU je zajednicko trziste, bez granica, sa univerzalnom radnom dozvolom, 19 od 28 drzava koristi zajednicku valutu, postoji jasan entitent. 

 

Jasan entitet? Sto rece Henri Kisindzer jednom, recite mi koji je univerzalni pozivni broj za EU?



#486 chieftecs

chieftecs
  • Members
  • 56 posts

Posted 30 August 2015 - 01:56

 

Jasan entitet? Sto rece Henri Kisindzer jednom, recite mi koji je univerzalni pozivni broj za EU?

 

 

 

 

Nema granice untar iste, nema carine, mozes da radis gde hoces unutar EU, imaju zajednicko trziste, svoj domen (eu), nadnacionalni parlament (birokratski doduse), 19 drzava zajednicku centralnu banku.

 

Jasno definiran entitet.

 

(sto ce biti za koju godinu, obecao ovaj mocni chika Kameron) 

 

 

 

Znas ishod referenduma?

 

Cudno, ja cuo da hoce da ostane u EU.

 

ako oduzmem jednu jedinu UK

 

Ako.

 

Ako nas udari steroid, ako ozivi Hitler...


Edited by chieftecs, 30 August 2015 - 02:02.


#487 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 30 August 2015 - 14:16

Ako.

 

Ako nas udari steroid, ako ozivi Hitler...

Plemenit covek se od prostaka razlikuje po tome sto razmislja o buducnosti, dok prostak samo gleda da se danas najede i napije. (Platon)



#488 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 30 August 2015 - 15:34

 

Utoliko je u pravu 001 koji pita za licne utiske - samo je pogrijesio jer pita opcenito (a tu odgovora nema) umjesto za konkretne aspekte zivota tu i tamo.

Evo pre dan dva raspravljam sa nekim poslovnim kontaktima problem javnog prevoza u Filadelfiji, SEPTA je jako losa. Jednostavno nije postojao razzlog za ulaganje - vecina koristi kola.

Medjutim, u zadnjih deeset godina doslo je do naglog razvoja grada, mislim da smo izbili na prvo mesto u USA. Sada u spicu ulazak u centar moze da traje po dva sata, pa se sve vise ljudi useljava u grad. Kad nam dodje United Studios uskoro bice haos. Tako se stvorila potreba za javnim prevozom.

 

Kolika je potreba za javnim prevozom - za sve ove godine ja sam ga iskoristila - jednom. Verovatno da je bolje uredjen da bi ga koristila - vise puta  :) I onda neko dodje u posetu i hoce da koristi voz i autobuse - i kaze pa losi su i stari. Pa jesu ali zato sto ih slabo ko koristi, kao sto si lepo objasnio - ako ne mora da se popravlja...

 

Eto ubise se zadnjih par godina da od NJ i PA T-pike naprave prvi super highway - neces takav naci u EU kad ga zavrse. Naravno to bi bilo lakse u TX  :) gde imate vise prostora.

 

I sad sta to znaci za utisak 001?

 

Bilo mi smesno ono za kamione, posto sam videla reakcije ljudi koji po prvi put dodju iz Evrope i vide Mac-ove koji lete autoputevima ovde. Nema ih u Evropi, te velicine - nema ni potrebe za njima a ni puteva koji bi ih izdrzali. To ne znaci da je nesto tu zastarelo, nego da je drugacije. 



#489 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 31 August 2015 - 05:57

Nema granice untar iste,


Pa zasto ti treba viza za UK a ne treba za Sengenske zemlje ako nema granica unutar EU?

 

nema carine, mozes da radis gde hoces unutar EU, imaju zajednicko trziste, svoj domen (eu), nadnacionalni parlament (birokratski doduse), 19 drzava zajednicku centralnu banku.


.... a ostalih 9 nema zajednicku valutu i centralnu banku. Da rezimiramo:

- 1/3 drzava nema zajednicku valutu i centralnu banku


- druga drzava po snazi ekonomije je zadrzala svoje unutrasnje granice i svoju valutu


- imigraciona politika se ne sprovodi svugde u EU, pa tako jedna clanica (Grcka) dozvoljava nesmetan ulazak i izlazak potencijalnim azilantima (Sirijci), dok druge drzave podizu bodljikave zice da se zastite od ulaska tih istih azilanata koji su prethodno usli i prosli kroz Grcku, a trece ih hapse ako ih zateknu bez ulazne vize.

Kada bi tebi neko rekao da je USA jedinstvena ekonomija, ali da trecina clanica saveza koriste svoju valutu i nisu deo centralne banke, da su neke zadrzale unutrasnje granice i da Teksas propusta imigrante iz Meksika da prodju kroz njihovu teritoriju a da ih Oklahoma hapsi, a Kanzas podize bodljikavu zicu da se zastiti od njih, ti bi promptno zakljucio da je u pitanju 1 Miki Maus zajednica a ne "jasno definisam entitet" - i bio bi u pravu.



#490 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 31 August 2015 - 07:30

 

Kada bi tebi neko rekao da je USA jedinstvena ekonomija, ali da trecina clanica saveza koriste svoju valutu i nisu deo centralne banke, da su neke zadrzale unutrasnje granice i da Teksas propusta imigrante iz Meksika da prodju kroz njihovu teritoriju a da ih Oklahoma hapsi, a Kanzas podize bodljikavu zicu da se zastiti od njih, ti bi promptno zakljucio da je u pitanju 1 Miki Maus zajednica a ne "jasno definisam entitet" - i bio bi u pravu.

Odlican summary - vecina ljudi i ne konta koliko je USA razlicita od EU zemalja pojdinacno.



#491 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 31 August 2015 - 10:36


Pa zasto ti treba viza za UK a ne treba za Sengenske zemlje ako nema granica unutar EU?

 


.... a ostalih 9 nema zajednicku valutu i centralnu banku. Da rezimiramo:

- 1/3 drzava nema zajednicku valutu i centralnu banku


- druga drzava po snazi ekonomije je zadrzala svoje unutrasnje granice i svoju valutu


- imigraciona politika se ne sprovodi svugde u EU, pa tako jedna clanica (Grcka) dozvoljava nesmetan ulazak i izlazak potencijalnim azilantima (Sirijci), dok druge drzave podizu bodljikave zice da se zastite od ulaska tih istih azilanata koji su prethodno usli i prosli kroz Grcku, a trece ih hapse ako ih zateknu bez ulazne vize.

Kada bi tebi neko rekao da je USA jedinstvena ekonomija, ali da trecina clanica saveza koriste svoju valutu i nisu deo centralne banke, da su neke zadrzale unutrasnje granice i da Teksas propusta imigrante iz Meksika da prodju kroz njihovu teritoriju a da ih Oklahoma hapsi, a Kanzas podize bodljikavu zicu da se zastiti od njih, ti bi promptno zakljucio da je u pitanju 1 Miki Maus zajednica a ne "jasno definisam entitet" - i bio bi u pravu.

 

Eto, moram i ja da priznam ( premda nevoljko) da je ovo odlicno zapazanje.



#492 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 31 August 2015 - 13:18

 

Kolika je potreba za javnim prevozom - za sve ove godine ja sam ga iskoristila - jednom. Verovatno da je bolje uredjen da bi ga koristila - vise puta  :)

E pre tri nedelje sam se vozio u vozu (mislim da je i to SEPTA) od PHL do 30th street station, nevreme sta li u Njujorku, jedini let koji sam mogao da uhvatim je bio do Filadelfije, pa onda na voz, i jos se razmisljam od aerodroma dal taksi ili da isprobam voz. Sasvim pristojan, voznja celih $7 i mozda 20 minuta, i ne mislim hocu li se zaglaviti u saobracaju. 



#493 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 31 August 2015 - 13:36

Ne razumeju ljudi da:  "  "When America sneezes the whole world catches a cold"!

Civlizacijski luzeri, ne razumeju znacenje.



#494 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 31 August 2015 - 15:40

E pre tri nedelje sam se vozio u vozu (mislim da je i to SEPTA) od PHL do 30th street station, nevreme sta li u Njujorku, jedini let koji sam mogao da uhvatim je bio do Filadelfije, pa onda na voz, i jos se razmisljam od aerodroma dal taksi ili da isprobam voz. Sasvim pristojan, voznja celih $7 i mozda 20 minuta, i ne mislim hocu li se zaglaviti u saobracaju. 

A onda si na Amtraku platio nekih 120$  :lol+: Ne razumem im biznis plan, autobus do NY je 8$.

 

BTW ta linija od PHL je odlicna kako cujem, nisam je koristila, posto je meni 25 min voznje sada do aerodroma (bez guzve). Mozda moj presek ljudi nije reprezentativan, ali znam jako malo ljudi koji koriste javni prevoz u Filiju povremeno, a kamoli redovno. A i kada koriste to je do 30th St. posto ih vodi direktno na AMTRAK ili sam centar.



#495 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 31 August 2015 - 15:54

A onda si na Amtraku platio nekih 120$  :lol+: Ne razumem im biznis plan, autobus do NY je 8$.

 

BTW ta linija od PHL je odlicna kako cujem, nisam je koristila, posto je meni 25 min voznje sada do aerodroma (bez guzve). Mozda moj presek ljudi nije reprezentativan, ali znam jako malo ljudi koji koriste javni prevoz u Filiju povremeno, a kamoli redovno. A i kada koriste to je do 30th St. posto ih vodi direktno na AMTRAK ili sam centar.

Jesam, ali u 11.30 PM posle 7 sati pokusavanja da dodjem kuci nisam se bunio :) Ne mogu da se petljam sa Bolt Bus i ostalima i da se posle vucem iz chinatowna ili gde vec staju, u pola noci.