Jump to content


Photo
- - - - -

Rasizam i ksenofobija u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
224 replies to this topic

#16 BasCelik

BasCelik
  • Members
  • 1,975 posts

Posted 28 November 2013 - 10:10

[quote, name="Vladan"]

Nacisticka Nemacka proglasila je Beograd prvim Juden frei gradom u okupiranoj Evropi. Istovremeno, tadasnji bugarski patrijarh javno je stao u zastitu malog broja bugarskih Jevreja I sprecio njihovu deportaciju u logore smrti.

U Beogradu je ubijen Francuz samo zato sto je bio navijac kluba iz svoje zemlje.

Pritom, mi svesrdno gajimo iluziju o sebi kao o gostoljubivom I dobrom narodu, koji ce svakome pomoci.

Kakvi smi mi, zapravo, ljudi I narod?

[/quote]

 

Da je Beograd proglašen "prvim Juden frei" gradom u okupiranoj Evropi, je notorna laž. Prvi Judenfrei grad je bio Bydgoszcz u Poljskoj, još decembra 1939. A pre nego što su Nemci pobili Jevreje u Beogradu, proglasili su čak i Lukesmburg Judenfrei gradom.

 

Prvi sam na forumu kada treba govoriti o zlu koje su domaći izdajnici počinili i o njihovoj saradnji sa okupatorom, ali ovakvi istorijski falsifikati pod jedan, vređaju izuzetno snažnu antifašističku tradiciju na ovim prostorima (koja je, uprkos nekim sasvim modernim političkim frustracijama pojedinaca danas, bila jedna od najsnažnijih u Evropi) i pod dva, vređaju i same žrtve Holokausta. Tim pre što Srbi, uključujući i bangave domaće kolaboratore, na organizovan način nikada nisu učestvovali u uništavanju Jevreja.

 

Taj, falsifikat o Beogradu, kao, "prvom Juden frei" gradu u Evropi, je do šire javnosti došlo, preko jednog, na žalost, prilično propagandističkog "izveštaja" o ljudskim pravima, koje je sastavila gospođa Vučo, a koja nije proverila elementarne činjenice, a koji je naveden e da bi, valjda, ukazao na nekakvu večitu sklonost Srba ka sprovođenju genocida (u istom kontekstu u kom ga navodi i Vladan).

 

Operacijom hapšenja i ubijanja Jevreja upravljao je Gestapo, Vermaht i Abver. Lokalna izdajnička nedićevska i četnička klika nije ni na koji način učestvovala, dok je zajedno sa Jevrejima stradao ogroman broj samih Srba, i ako ćemo pravo: pored Jevreja, oni su bili i najveće žrtve fašizma na ovom prostoru.


Edited by BasCelik, 28 November 2013 - 10:16.


#17 sizzling

sizzling
  • Banned
  • 2,497 posts

Posted 28 November 2013 - 10:21

Da je Beograd proglašen "prvim Juden frei" gradom u okupiranoj Evropi, je notorna laž. Prvi Judenfrei grad je bio Bydgoszcz u Poljskoj, još decembra 1939. A pre nego što su Nemci pobili Jevreje u Beogradu, proglasili su čak i Lukesmburg Judenfrei gradom.

 

Onaj narod koji je ubijan po kvoti 1 : 100 optuzivati za sistematski progon bilo koga je u najmanju ruku bezobrazno.


Edited by sizzling, 28 November 2013 - 10:23.


#18 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 28 November 2013 - 10:22

Gresis ovde. Bugarska te azilante drzi doslovno u zatvoru (cak i decu), a podigla je i 30 km dugu ogradu u granicnom pojasu s Turskom, da bi ih sprecila da idu dalje. Ovaj postupak lokalnog stanovnistva je normalna ljudska reakcija na krajnje nehumano postupanje drzave.

Ali bojim se da bi drzava Srbija, u slucaju istog takvog postupka, imala punu podrsku lokalnog stanovnistva, i sire.

Veruj mi da Bugarsku još uvek ne uzmam kao neki primer kad su tolerancija i ljudska prava u pitanju iako je članica EU

Država Srbija je preuzela međunarodnu obavezu da brine o azilantima i to mora da se ispoštuje samo što tandem sa čela države neće da se zameri svojim glasačima u Obrenovcu pa gleda da to nekako provuče bez mnogo galame



#19 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 28 November 2013 - 10:25

Nadam se da ova zdusna prepiska u vezi sa time da li je i sta je bilo [Judenfrei] nije manevar sa skretanje diskusije od onoga sto sada jeste.



#20 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 28 November 2013 - 10:30

Onaj narod koji je ubijan po kvoti 1 : 100 optuzivati za sistematski progon bilo koga je u najmanju ruku bezobrazno.


Kako je onda moguće da beogradski ogranak SS- a (po njihovim izveštajima) nije mogao da "obradi" sve prijave koje su im podneli građani tog grada, toliko ih je bilo?

#21 BasCelik

BasCelik
  • Members
  • 1,975 posts

Posted 28 November 2013 - 10:55

Kako je onda moguće da beogradski ogranak SS- a (po njihovim izveštajima) nije mogao da "obradi" sve prijave koje su im podneli građani tog grada, toliko ih je bilo?

 

Pod jedan, Zemun je bio većinski Nemački. Pod dva, Gestapu nisu bile potrebne nikakve "prijave" da bi hapsili Jevreje, bio im je dovoljan adresar. Pod tri, veliki broj jevrejskih porodica je našao utočište u unutrašnjosti Srbije, gde su ih ljudi i sami progonjeni od strane fašista skrivali.

 

I na kraju: da ne bi opet samo raspaljivali besmislene polu-informacije, ako želiš da učestvuješ u raspravi, svoje "tvrdnje" moraš potkrepiti izvorima (koje nemaš).



#22 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 28 November 2013 - 11:09

Attached File  antimasonskaizlozbajpg.jpg   14.69KB   0 downloads



#23 denzil

denzil
  • Members
  • 5,693 posts

Posted 28 November 2013 - 11:10

Nadam se da ova zdusna prepiska u vezi sa time da li je i sta je bilo [Judenfrei] nije manevar sa skretanje diskusije od onoga sto sada jeste.

 

Objektivno, antisemtizam je u narodu prilično odomaćeno osećanje. Mislim da to ima više veze sa savremenim paranojama o judeomasonskim antisrpskim zaverama, nego sa zbivanjima u vreme Drugog svetskog rata. Koliko mene pamćenje služi, na početku raspada SFRJ srpski nacionalisti su isticali Jevreje kao prijatelje i braću u stradanju. Verujem da je promeni kursa umnogome doprinela i Crkva.



#24 dhx

dhx
  • Members
  • 7,032 posts

Posted 28 November 2013 - 11:19

U Srbiji su, u njenoj novijoj istoriji, samo dve etnicke grupacije bile dobro primljene.

Primili su Srbi (kao i Hrvati, također, za vreme rata) veoma lepo i od Hitlera prognane štajerske i donjekoruške Slovence (oko 7.500 ljudi). Sećaš li se voza bratstva i jedinstva?! Maribor i Kraljevo su još uvek pobratim gradovi. U Užicu je deo prognanika medju prvima pristupio NOP, formirali su četu Ivana Cankara. Oko 600 njih je kasnije u sastavu Slovenačkog bataljona probijalo sremski front. Trećina njih je pala. Mnogo njih se borilo i u okviru drugih jedinica.

 

@BC

 

Teza da loklani Srbi nisu imali ništa pri progonu Jevreja sa područja Srbije je iluzorna. Iako je logistički poduhvat te lavlji deo posla predvodila nemačka uprava, Nedićeva Srbija ipak je odradila i svoj deo posla. Progonili su preostatak Jevreja koji su se sakrivali po Srbiji posle masovne odmazde 41' i 42', i dosledno sprovodili antijevrejske mere u svojim oblastima te zdušno vršili antijevrejsku propagandu i atmosferu. To čak i Jaša Almuli priznaje.

 

Krajem krajeva, neko je morao umesto GPS-a voditi goste po lokalnoj periferiji. Teza da su Srbi po tom pitanju bili sasvim čisti baš toliko je glupa kao i teza da su oni vodili operaciju istrebljenja.



#25 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 28 November 2013 - 11:33

Vidim da cinjenica o Beogradu kao Juden frei gradu izaziva zucne reakcije - da li je bas bio prvi u okupiranoj Evropi, ne znam, preneo sam ono sto sam negde procitao, ali bio je Juden - frei, a u tome su vrlo znacajno pomogli domaci kolaboracionisti. O tome postoji bezbroj dokumenata u Arhivu grada Beograda I o tome je vise puta govorila I Branka Prpa, nekadasnji direktor Arhiva.

Medjutim, antisemitsko raspolozenje postojalo je cak I u XIX veku, u vreme kneza Milosa, a Srbija je od strane evropskih zemalja upozoravana (a I pripreceno joj je) zbog javno etabliranog antisemitizma.

Pred II svetski rat donesen je zakon koji je predvidjao numerus clausus za upis Jevreja na BU.

Pre nekoliko godina na beogradskim zidovima bilo je napisa, usmerenih protiv Kostunice, koji su glasili: "Kostunici je majka Jevrejka".

Medjutim, antisemitizam je samo jedan od aspekata dominantno rasistickog I ksenofobnog stava u vecem delu srpskog drustva, koji se pazljivo neguje I zaliva od strane desnicarskih grupacija, SPC, ali, na zalost I dela "inteligencije" koja viri iz ANUS-a.

Interesantni su rezultati ispitivanja o stavovima omladine u Srbiji, koje je Helsinski odbor za ljudska prava objavio u studiji Marije Radoman "Stavovi I vrednosne orjentacije srednjoskolaca u Srbiji".

Odnos prema gay pokretu I Paradi ponosa, takodje su vrlo indikativni za stanje drustva. Pritom, ne mislim na desnicarske, klerofasisticke grupe, nego mislim na vecinsku populaciju. Tu se uocava znacajno civilizacijsko zaostajanje I za susednom Hrvatskom, a da o zapadnoevropskim zemljama I ne govorim.

Treba li uopste govoriti o stepenu socijalne distance I odbojstva prema Albancima I Hrvatima?

Fasizovane, uskogrude mase srpskog stanovnistva, cak I bez ikakvog loseg osecanja, u masama skandiraju poziv da se ovaj ili onaj ubije ili  zakolje, da ne postoji.

Moze se navoditi jos I bezbroj drugih cinjenica, ali ukupan zakljucak koji se namece svakom postenom promatracu jeste da je srpsko drustvo izrazito retrogradno, rasisticko, ksenofobno I represivno, kako prema svojim vlastitim clanovima, jos vise prema neclanovima.

Zabrinjavajuce je sto u svojoj autisticnosti srpsko drustvo ima laznu predstavu o sebi kao o sirokom, humanom, gostoljubivom I pravednom drustvu, a u realnosti ono je sve suprotno.

 

 

PS: Mali delovi slovenackog naroda, koji su tokom II rata proterani u Srbiju, sasvim su beznacajni u poredjenju sa dve pomenute grupacije. 


Edited by vladan, 28 November 2013 - 13:51.


#26 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 28 November 2013 - 11:45

Naravno da je i ova tema u roku od odma' skrenula u "a šta su oni nama radili" i judeomasonske zavere.

 

No, gledam sinoć prilog na vestima iz Obrenovca, jedan lokalac koji jedva da prosto-proširenu zna da sastavi, priča kako se brine za bezbednost svoje i druge obrenovačke dece, pa kaže, parafraziram: "zamislite da naša deca sretnu nekog od njih po noći, šta može da se desi". Na to će moja supruga, citiram: "Budalo jedna, TI si veća opasnost po tu decu nego oni!"

 

Mislim da je ubola suštinu u jednoj rečenici. Uvek su nam drugi krivi, uvek spolja i u drugima tražimo uzrok svoje nesreće, pa i u mučenim azilantima, a nikako da shvatimo da smo, koren, srž i vrh problema uvek bili mi.



#27 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 28 November 2013 - 12:12

Onaj narod koji je ubijan po kvoti 1 : 100 optuzivati za sistematski progon bilo koga je u najmanju ruku bezobrazno.

Mnogo bezobrazno:

 



#28 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 28 November 2013 - 13:54

Ovo sto je sizzling napisao a Pristevac citirao jeste jedna od uobicajenih mantri, kojima se cementira ucaurenost I autisticnost srpskog drustva.



#29 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 28 November 2013 - 14:26

Nadam se da ova zdusna prepiska u vezi sa time da li je i sta je bilo [Judenfrei] nije manevar sa skretanje diskusije od onoga sto sada jeste.

 

To sto je "bilo" je trebalo da ucvrsti kurs teme prema onome sto sada jeste. Mislim da je korisno korigovati neke "sumnjive" istorijske tvrdnje koje se s vremena na vreme provlace po forumu. Ima jos podataka kako je do toga doslo, da ne bi bilo protumaceno kao test strpljenja, iznecu to kada jos nekom padne napamet da istu tvrdnju ponovi na nekoj drugoj temi.

 

Postoji skorasnja tema "Mi nismo rasisti ali...", otvaranje iste takve mi nije bas najjasnije. 



#30 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 28 November 2013 - 14:32

Prije mjesec dana, let Brisel - Beograd, zena sa nekih svojih 40+ godina sjedi iza mene/nas. 40+ zena sa jasnim beOgradskim naglaskom objasnjava putniku do sebe da li je gledao film "Flight". Ona sva se uzbudila sto ce da leti valjda pa je uhvatila i nervoza, ko ce ga znati, ali od nekud dodje prica o filmu. Kaze taj saputnik da nije gledao film da bi mu ona potom malo pokusla objasniti sa glumcem u glavnoj ulozi "ma znas bre onaj glumac, onaj CRNCUGA, glumio je u dosta filmova"....a meni  :puke: na usta....

 

Razlog moje mucnine je da mi je zena multakinja sa Sejsela, koja sjedi ispred nje i poznaje rijeci kao CRNAC, CRNCUGA i CAMUGA. Pogledam ja nju, ona mene, ona ovu od 40+, ova od 40+ i ne konta sta je rekla jer je to normalno, a moja zena je garant neka romkinja na putu za SRB. 

 

edit: let Brisel - Beograd


Edited by Trn, 28 November 2013 - 15:03.