Jump to content


Photo
- - - - -

Rasizam i ksenofobija u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
224 replies to this topic

#211 pixel

pixel
  • Members
  • 2,487 posts

Posted 24 December 2013 - 12:37

Kako je ovo sto pise jasamja32 prepoznatljivo I po sadrzaju I po tonu, nalik na onaj "humor" koji je "Politika" negovala devedesetih, u vreme "nezasluzenih I nicim izazvanih sankcija", koje nam je nametnuo taj mrski Zapad.

Zapravo, taj post odlicna je ilustracija kako negovati fasizam u Srbiji.

 

Da, nešto poput rubrike "Odjeci i reagovanja" iz "Politike", taj nivo.



#212 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 24 December 2013 - 12:49

Bože kakvu ti smutljavinu čuvaš u glavi - a još po običaju, polemišeš sam sa sobom.

 

Evo, opisaću ti politički profil, koji bi mnogi identifikovali kao fašistički. Omiljeni sport mu je prekrajanje granica i izmišljanje novih nezavisnih država. Strašno se gadi "dođoša" i uopšte svaga što prelazi "naše reke". Zakonom bi uveo obavezu da, recimo Novim Sadom, imaju pravo upravljati isključivo "rođeni Novosađani".

 

Znači, sve novostvorene države su fašističke? Hrvatska, BiH, Slovenija a o Kosovu da ne pričamo, su fašističke zato što su htele da se odvoje od demokratske Srbije? To "prekrajanje granica" sam poslednji put čuo na nekoj od sednica GO SPS- a i Centralne otadžbinske uprave SRS.

Ne gadim se dođoša. Dođoši su se u mnogim situacijama pokazali da više poštuju Vojvodinu od domorodaca koji se zadovoljavaju mrvicama iz "prestonice".

Novim Sadom treba da upravljaju ljudi koji su sposobni da ga vode a ne da sprovode naloge iz "prestonice". Nažalost, i oni koji su se kleli u svoj novosadizam su pokazali da ga ne poznaju dobro.

 

 

Večito tupi o "okupaciji". Gadi se ideje da učestvuje u demokratskom procesu, proglašavajući sve postojeće političke partije agentima neprijatelja, istovremeno tvrdeći da njegove sumanute ideje uživaju podršku miliona.

 

Vojvodina jeste pod okupacijom.

Regija koja je čak i u Slobino vreme imala veći izvoz od Šumadije doživljava svoje najteže trenutke u istoriji jer je danas po izvozu ispod Šumadije a poredeći je sa Beogradom je neprimereno.

Postojeće partije su samo puki izvršioci najvećeg neprijatelja ne samo Vojvodine nego i Srbije (u celini i celosti)- DB.

Te partije, i to one poznate i prepoznate po fašizmu itekako dobijaju podršku miliona. 50 % za neoradikale + oko 10- 15 % za razne radikale, desesovce, zveri i trećesrbijance govori dovoljno jasno u prilog tome.

 

 

I ima opsesivno-kompulsivnu potrebu da svoje frustracije istresa, dakako, anonimno, žvrljajući neumorno po različitim forumima - kao po poljskom klozetu..

 

Ne znam o kojim drugim forumima govoriš. Mene možeš pronaći samo ovde. Ne moraš me tražiti drugde. Poljski klozet je ta Srbija čije vrednosti ti neumerno puniš po ovom forumu.



#213 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 24 December 2013 - 13:41

A da se odreknes tekovina tog progresa koji dolazi sa zlog Zapada? Uklj. - zapravo na prvom mestu! - taj racunar preko koga nas ovde o svojim mudrostima obavestavas... Prica se da bi nasi "hrvati, bosnjaci i slovaci" i naravno mi Srbi sami od sebe dosli do tog cuda tehnike, pa ga jos povezali u internet...negde oko godine 3014. i to ako bismo bili posebno vredni, sto svako zna da nam je inace karakteristika.

 

ocu kad se oni odreknu naizmenicne struje, elektromotora daljinskog navodjenja i bezicnih telekomunikacija. nema nista progresivno u otimanju/kupovini genijalaca i koriscenju njihovih rezultata rada u cilju daljeg bogacenja bar ja ne vidim neko domojega veliko intelektualno dostignuce u tom procesu. to su radile sve imperije u istoriji ovi sto su danas otisli i idu su janjicari XXI veka, promenilo se samo sto umesto danka u krvi Srbija danas placa danak u intelektualnom potencijalu ali jbg niko nije bas birao gde ce da se rodi, moglo je i gore sto bi rekle babe...

 

 

Kako je ovo sto pise jasamja32 prepoznatljivo I po sadrzaju I po tonu, nalik na onaj "humor" koji je "Politika" negovala devedesetih, u vreme "nezasluzenih I nicim izazvanih sankcija", koje nam je nametnuo taj mrski Zapad.

Zapravo, taj post odlicna je ilustracija kako negovati fasizam u Srbiji.

 

fasizam bi bio da je policija razbila tribinu ja bh onda izasao da ih/vas branim kao sto sam se i u mladosti tukao sa panduracijom. ovako ja razumem i ove sto su pravili tribinu i ove sto su protestvovali protiv tribine. ti mislim da si trebao da odes da pogledas izlozbu, platis kartu ako se placalo i to je to ovako si mogao samo nastradati bezveze iako ja licno podrzavam tvoj postupak samo se ne slazem sa zakljuckom da je cela srbija fasisticka.

 

SrBija je usvojila rezoluciju kojom je osudila Srebrenicu u skupstini, pohapsila sve svoje generale, precednici su se izvinili i bili reizabrani, T. N. i A. V. su javno pojeli sva govna sto su izasrali i stranaca ima u BG-u vise od bilo kog drugog grada u regionu ja mogu da se kladim javno a nema ih vise jer se zivi bedno a ne sto su srbi fasisti. e sad jbg ko je mrzi njemu SrBija ne moze pomoci samo neki psihoterapeut, jer mrznja radja mrznju to je zakon prirode a ne fasizam.


Edited by jasamja32, 24 December 2013 - 13:42.


#214 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 24 December 2013 - 15:36

ocu kad se oni odreknu naizmenicne struje, elektromotora daljinskog navodjenja i bezicnih telekomunikacija. nema nista progresivno u otimanju/kupovini genijalaca i koriscenju njihovih rezultata rada u cilju daljeg bogacenja bar ja ne vidim neko domojega veliko intelektualno dostignuce u tom procesu. to su radile sve imperije u istoriji ovi sto su danas otisli i idu su janjicari XXI veka, promenilo se samo sto umesto danka u krvi Srbija danas placa danak u intelektualnom potencijalu ali jbg niko nije bas birao gde ce da se rodi, moglo je i gore sto bi rekle babe...

Ti da znas iole nesto o istoriji (da ne pominjem posebno istoriju nauke i tehnike), ne bi pisao ovakve propagandne gluposti na nivou moskovske "Pravde" iz 1950-tih godina ili beogradske "Bolikite" iz 1990-tih. Koriscenje istorijskih termina poput "janicara", "imperije" i slicno ti ocigledno ne ide od ruke, procitaj neke knjige, raspitaj se malo, nauci da se stvari ne vade iz konteksta kad zelis argumentovanu debatu, pa se onda vrati na forum da diskutujemo, pre toga je zaista besmisleno.



#215 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 24 December 2013 - 16:00

Ne radi se ovde o nepoznavanju istorije; tu se radi o obicnoj prostoti, primitivizmu, neukosti, a kao I obicno I nepismenosti.

To je idealna fasisticka ili u srBskoj verziji radikalska tendencija da se vide I svet I Srbija u njihovom iskrivljenom ogledalu.



#216 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 24 December 2013 - 16:08

Neukosti, primitivizma i prostote ima u svakom društvu (od onog na nivou države, preko lokalnih zajednica do porodica) ali nema svako društvo fašizam, rasizam i ksenofobiju tako raširene i prihvaćene (bilo kroz (in)direktnu podršku, bilo kroz opravdanja da je to normalno u jednom siromašnom društvu ili da toga ima svuda u svetu) 3u1 kao što ima Srbija.

Na tome se, da se razumemo, radilo generacijama. Od nasilja u porodici (gde se deci od malena usađivala autoritarna svest), preko obrazovanja (kroz istoriografsku, praćeno književnom i geografskom, mitomaniju) do odnosa prema mišljenju (gde je samo Naciji dato da određuje šta su "naše vrednosti" a šta nam je strano), okruženju, obrazovanju i napretku ali i prema svetu kao celini (čiji je Srbija nemerljivo mali deo).

 

I da se osvrnem na stav da se u Beogradu mogu sresti stranci, da se prema njima odnose prijateljski, da se ne primećuje mržnja prema Hrvatima, Nemcima, Amerikancima...

Fašizam, rasizam i ksenofobija u Srbiji nije tako eksplicitan (kako bi mogao da bude). To je ono kada roditelj puni glavu detetu o tome kako su Romi prljavi, da ih se pazi jer mogu da ga ukradu i sl. a onda kada to isto dete krene da praktično primenjuje rečeno odjednom se to doživljava kao izdvojeni incident, isti ti roditelji se čude tome ili čak i brane to dete.


Edited by melankolic, 24 December 2013 - 16:15.


#217 BasCelik

BasCelik
  • Members
  • 1,975 posts

Posted 24 December 2013 - 16:25

To "prekrajanje granica" sam poslednji put čuo na nekoj od sednica GO SPS- a i Centralne otadžbinske uprave SRS.

 

 

... i recimo na temi "Nezavisna Vojvodina, vreme je...", u kojoj ti zdušno učestvuješ.

 

Nije mi namera da polemišem sa tobom o Vojvodini - samo ukazujem na jednu činjenicu - precrtavanje granica je omiljeni sport balkanskih fašista, koji su, uzgred budi rečeno, 90-ih vladali u svim državama koje si nabrojao, a koji su, hvala kurcu, danas na političkoj margini. 

 

Neki su pomrli (Franjo Tuđman, Sloba), dok su druge "zvezde" devedesetih, u međuvremenu postali liberalne-demokrate, ljubimci Brisela i Zapada, budući nobelovci: Hašim Tači, Vučić, Dačić itd...

 

Ako ti nisi u stanju da vidiš, da se tvoj soj fundamentalista, opsednutih prekrajanjem granica, večitom mantrom o "tuđinskoj okupaciji" i promovisanjem geografskog porekla kao vrhunskog političkog principa ("Srbija - Srbima", "Hrvatska - Hrvatima", "Vojvodina Vojvođanima"), ako, dakle ti nisi u stanju da vidiš da se takav soj suklata danas sveo na par marginalnih grupica, koje opstaju samo po forumima i opskurnim skupovima -- onda je to tvoj problem, a ne moj. A bogami i ozbiljan.


Edited by BasCelik, 24 December 2013 - 16:30.


#218 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 24 December 2013 - 16:41

... i recimo na temi "Nezavisna Vojvodina, vreme je...", u kojoj ti zdušno učestvuješ.

 

Ja se tim skupštinskim rečnikom nikada nisam koristio.

 

 

Nije mi namera da polemišem sa tobom o Vojvodini - samo ukazujem na jednu činjenicu - precrtavanje granica je omiljeni sport balkanskih fašista, koji su, uzgred budi rečeno, 90-ih vladali u svim državama koje si nabrojao, a koji su, hvala kurcu, danas na političkoj margini. 

 

Ipak polemišeš sa mnom na pogrešnoj temi jer sam u onom prvom postu na koji si reagovao govorio o "ljudskom licu" srpskog fašizma a ne o odnosu Vojvodine i Srbije.

Dalje, kaže se "iscrtavali granice" a ne "precrtavali". Činjenica je da živimo u različitim državicama koje nisu samo iscrtavane nego se i ubijalo za njih. Sad, da li je to bilo opravdano, možeš da zaključiš iz mog stava prema Jugoslaviji ali mi nije jasno šta ti sad hoćeš: da se zbog ratnih zločinaca stvari vrate na početak VIII Sednice?

 

 

Neki su pomrli (Franjo Tuđman, Sloba), dok su druge "zvezde" devedesetih, u međuvremenu postali liberalne-demokrate, ljubimci Brisela i Zapada, budući nobelovci: Hašim Tači, Vučić, Dačić itd...

 

Nisu oni postali liberalne demokrate nego znaju da im isprazna demagogija bez konkretnih rešenja neće doneti još koji mandat bez kojeg bi bili niko i ništa.

 

 

Ako ti nisi u stanju da vidiš, da se tvoj soj fundamentalista, opsednutih prekrajanjem granica, večitom mantrom o "tuđinskoj okupaciji" i promovisanjem geografskog porekla kao vrhunskog političkog principa ("Srbija - Srbima", "Hrvatska - Hrvatima", "Vojvodina Vojvođanima"), ako, dakle ti nisi u stanju da vidiš da se takav soj suklata danas sveo na par marginalnih grupica, koje opstaju samo po forumima i opskurnim skupovima -- onda je to tvoj problem, a ne moj. A bogami i ozbiljan.

 

Ne znam koliko puta treba da ponovim da to "mi Vojvođani" doživljavam kao nešto što će ujediniti ljude različtih nacija, vera i rasa (eto, i ti možeš da budeš to ako želiš). Ja se tako izjašnjavam jer sam se sve do urušavanja Jugoslavije izjašnjavao kao Jugosloven, jer samo tako sam mogao da izbegnem nacionalno utoravanje a i moje poreklo je takvo da je izuzetno komplikovano "pridodati" me određenoj naciji.

Nemam ja nikakav problem da obrazlažem stavove koliko god je puta to potrebno ali ti imaš problem jer ne želiš ni da čuješ argumente vezane za poziciju i tretman koji sprovodi Srbija nad Vojvodinom (pri tome imaj u vidu da Srbija od oslobađanja ognjišta pripada isključivo Srbima, Hrvatska od Oluje i Bljeska Hrvatima a Vojvodina pripada onome ko joj nameće volju silom). Praviš se da to nije tvoj problem ali itekako jeste čim tu temu forsiraš i na drugim topicima.


Edited by melankolic, 24 December 2013 - 16:51.


#219 BasCelik

BasCelik
  • Members
  • 1,975 posts

Posted 24 December 2013 - 17:28

[quote, name="melankolic"]

Nisu oni postali liberalne demokrate nego znaju da im isprazna demagogija bez konkretnih rešenja neće doneti još koji mandat bez kojeg bi bili niko i ništa.

[/quote]


Oni su liberali danas iz istog onog razloga zbog kog su bili nacionalisti devedesetih. Ne postoji ništa urođeno četničko u bilo kome od njih, osim gole volje za moć. Ta priča je bila perspektivna devedesetih, pa su je promovisali - sad više nije, pa su okrenuli ploču.

Struktura moći na čitavom post-jugoslovenskom prostoru se promenila, pa se samim tim menja i politika. Dva osnovna stuba politike: novac i mediji, danas su u rukama krupnog koorporativnog kapitala (bilo stranog, bilo domaćeg - tajkunskog), koji ima tesnu mrežu regionalnih i međunarodnih interesa. Kada tome dodaš još interese Evropske Unije i SAD-a, bez kojih nije napravljena ni jedna, jedina, post-petooktobarska vlada u Srbiji - jasno je da ne postoji ni jedan, jedini ozbiljan igrač, kome odgovara međunarodna izolacija, agresivan komšijski rat, ili bilo šta slično tome.

Sa druge strane, svi ovi igrači nastupaju sa pozicija nekakvog tupavog third wold neoliberalističkog koncepta, pa je jasno zašto danas u regionu, sve političke partije pričaju jedno te isto...

Prema tome: niti će se Vučić, niti Dačić, niti Tači vratiti na nekakav ultra-nacionalistički diskurs, dok god su na vlasti. Iskustvo u Srbiji, a bogami i u Hrvatskoj, je pokazalo da je paradoksalno - najbolji način da se nacionalizam obuzdava - tako što dovedeš nacionalističke partije na vlast.

Srbija, Hrvatska, Kosovo, Makedonija jesu države opterećene velikim problemima: zaostalost, autističnost društva, bogami i ozbiljna ksenofobija, pa čak i taj mlohavi kabinetsko-profesorski nacionalizam. Ali one nisu "fašističke". U najgorem slučaju reč je o neuspelim kvazi-državnim entitetima u kojima sprega biznisa i međunarodnog faktora promoviše neoliberale, a prave fašiste drži na margini.


Edited by BasCelik, 24 December 2013 - 17:34.


#220 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 24 December 2013 - 18:13

Ali one nisu "fašističke". U najgorem slučaju reč je o neuspelim kvazi-državnim entitetima u kojima sprega biznisa i međunarodnog faktora promovišu neoliberale, a prave fašiste drži na margini.

 

Hajde da mi prvo odredimo, tačku po tačku, šta je fašizam. Umberto Eko ga definiše kroz sledeće činjenice:

 

 

  • "Kult tradicije", a tradicionalizam implicira odbacivanje moderne. Poštovaoci tehnologije su kako fašisti tako i nacisti, dok je tradicionalistički mislioci obično odbacuju kao negaciju tradicionalnih duhovnih vrijednosti. Međutim, iako je nacizam bio ponosan na svoja industrijska dostignuća, njegov modernizam je ležao tek na površini jedne ideologije koja se temeljila na krvi i tlu. Odbijanje modernog svijeta kamufliralo se kao odbijanje kapitalističkog načina života, ali u prvom redu radilo se o odbijanju duha iz 1789. g. (1776. g. naravno). Prosvijećenost, vijek uma, važi kao početak modernog izopačenja. U tom smislu, fašizam se može definirati kao iracionalizam.

 

Da li se u Srbiji neguje duh tradicije (ne one antifašističke, naravno, jer bi ti potkopalo temelje nacionalne države kojoj fašistička elita teži)?

Da li u srpskom fašizmu postoji odbacivanje modernizma kroz odbijanje kapitalističkog načina života (sve vreme se govori o tome kako su kapitalisti krvopije naroda a kapitalizam izrabljivački sistem)? Da li se modernizam u Srbiji temelji na ideologiji krvi i tla (naučnici i generalno intelektualci su cenjeni isključivo kao nacionalni radnici; čak se u tom smislu ide dotle da se na dostignuća tih ljudi gleda jedino kroz prizmu njihovog patriotizma i neraskidive veze sa tlom iz kojeg potiču a ne kroz prizmu opšteg, ljudskog dobra)?

Prosvećenost se u Srbiji doživljava kao početak modernog izopačenja jer se dostignuća ljudske civilizacije doživljava kao namera velikih nacija da eksploatišu manje narode i nacije (što smo imali prilike neretko i ovde da pročitamo).

 

  • "Kultu akcije zbog akcije", akcija mora uspjeti prije mišljenja ili u potpunosti bez mišljenja. Otud kultura postaje sumljiva čim ima kritičke stavove. Nepovijerenje prema svijetu intelekta uvijek je bio simptom fašizma, od Geringovog otvorenog stava: "Kada čujem riječ kultura mašim se za pištolj", do česte upotrebe izraza kao što su "debilni intelektualci", "jajoglavci", "jalovi snobovi", "fakulteti su gnijezda crvenih". Službeni fašistički intelektualci uglavnom su bili angažirani u napadanju moderne kulture i liberalne inteligencije zbog izdaje tradicionalnih vrijednosti.

 

 

Akcija pre mišljenja.

U srpskom fašizmu ta akcija nikada ne miruje. Sve je u službi nacije pa i kultura. Nema se razumevanja ili vrlo malo razume kultura na kojoj se temelji Zapadna civilizacija. Sve ono što je nacionalno se doživljava kao univerzalno. Kultura se u Srbiji doživljava kao luksuz srednje klase (koja je oduvek bila nositelj promena) koja se na sve načine pokušava iskoreniti iz društva.

Službeni, fašistički orjentisani srpski intelektualci (intelektualna elita Srbije) se angažuje u napadanju moderne kulture i liberalne inteligencije zbog izdaje tradicionalnih vrednosti.

 

  • "Neslaganje kao izdaja" Nijedno sinkretističko vjerovanje ne može podnijeti analitički kritiku. Kritički duh dovodi razlike, a uviđanje razlika je znak modernizma. U modernoj kulturi znanstvena zajednica cijeni neslaganje kao način unaprjeđenja znanja.

 

Ovo je valjda svakome ko živi u Srbiji poznata činjenica.

 

  • "Strah od razlike", Ur-fašizam ojačava i pridobiva podršku time što iskorištava i raspiruje prirodni strah od različitog. Prvi znak jednog fašističkog ili predfašističkog pokreta upravo je strah od došljaka. Ur-fašizam je tako, po definiciji, rasistički.

 

Strah od "umnožavanja" drugih nacija duboko je utemeljen u srpskom društvu odnosno srpskom fašističkom poretku.

Sve vreme se (kroz angažman mnogih zagovornika čvrstorukaštva i ratnogzločinaštva u Srbiji) zagovara pronatalitetska politika koja ima jednu jedinu funkciju- da srpska nacija (i rasa, neki je tako doživljavaju) bude dominantna na, kako ga definišu srpski fašisti, "srpskom etničkom prostoru".

Došljaci su, to se podrazumeva kod srpskih fašista, nedobrodošli čak ni kao azilanti.  

 

  • "Fašizam je nastao iz individualne ili socijalne frustracije", stoga je tipičnim obilježijima povijesnog fašizma pripadao apel frustriranoj srednjoj klasi, klasi koja je trpjela ekonomsku krizu ili osjećaj političkog poniženja. U naše vrijeme, kada su stari "proleteri" postali malograđani fašizam sutrašnjice naći će svoju publiku u toj novoj većini.

 

Upravo tako.

Fašizam u Srbiji buja na tlu individualne ili socijalne frustracije. Opravdanje za bujanje srpskog fašizma se pronalazi u siromaštvu, neobrazovanosti, primitivizmu i drugim "ljudskim licima" srpskog fašizma i rasizma.

 

U naše vrijeme, kada su stari "proleteri" postali malograđani fašizam sutrašnjice naći će svoju publiku u toj novoj većini.

 

 

  • "Opsesija zavjerom" Ljudima koji osjećaju da im je oduzet njihov društveni identitet, ur-fašizam kao jedinu privilegiju dodjeljuje činjenicu da su rođeni u istoj zemlji. Ovo je korijen nacionalizma. Osim toga, jedini koji narodu mogu priuštiti njegov identitet jesu njegovi neprijatelji. Tako u korijenima ur-fašističke psihologije leži opsesija zavjerom, po mogućnosti međunarodnom. Pristaše se moraju osjećati opkoljenim. Najlakši način rješavanja problema zavjere je poziv na ksenofobiju.

 

Jasno k'o dan.

 

  • "Pacifizam je trgovina s neprijateljem" On je loš, jer život je stalna borba. To vodi Armagedonovom kompleksu. Kako neprijatelji moraju da budu pobijeđeni, nužna je jedna odlučujuća bitka nakon koje će pokret zavladati svijetom. Takvo "konačno rješenje" implicira iznova jedno razdoblje mira, novo zlatno doba, što proturiječi načelu neprestanog rata. Nijednom fašističkom vođi nikada nije pošto za rukom da riješi taj problem.

 

Jasno.

Sa Evropom odnosno Zapadom odnos može biti jedino na temelju trgovine. Ratom se nije ništa postiglo, mnogo se izgubilo ali "jedno razdoblje mira" je neophodno da bi se dočekao raspad Zapadne civilizacije (EU i SAD) a onda na scenu stupa otrežnjujuća snaga srpskog fašizma koja će objediniti naciju na zdravim temeljima, vidno ekonomski ojačanim.

 

  • "Prezir prema slabijem" - Elitizam, koji je u osnovi aristokratski, tipičan je aspekt svake reakcionarne ideologije, a aristokratski i militaristički elitizmi po krvi podrazumijevaju prezir prema slabijem. Ur-fašizam može zagovarati samo pučki elitizam. Svaki građanin pripada najboljem narodu na svijetu, članovi partije najbolji su među svim građanima, a svaki građanin može (ili bi morao) pristupiti partiji. Ali patriciji ne mogu postojati bez plebejaca. U stvari, Vođa, koji zna da mu moć nije demokratski data nego je silom uzeta, također zna i da je njegova snaga osnovana na slabosti masa, koje su toliko slabe da zaslužuju gospodara. Kako je grupa hijerarhijski organizirana (prema vojnom modelu), svaki od podređenih vođa prezire svoje podčinjene, a svaki od njih, nadalje, prezire one koji su njemu podčinjeni. Upravo to pojačava svijest o masovnom elitizmu.

 

Opet prisutno (i tako vidno) u srpskom fašističkom društvu.

Partokratija kao jedini oblik ljudskog udruživanja u kojem pojedinac može opstati.

Preletanje ka jačima / jačem, kao karakteristika srpske partokratije, i mržnja bivših podanika usmerena prema bivšim / slabim vođama govori u prilog tome da ta partijska hijerarhija opstaje na temeljima prezira jačih prema slabijima.

 

 

  • "Selektivni/kvalitativni populizam" - Ur-fašizam je zasnovan na selektivnom populizmu, na jednom, takoreći, kvalitativnom populizmu. U demokraciji građani imaju individualna prava, ali građani u cjelini imaju politički utjecaj samo s količinskog aspekta, jer pojedinac se mora povinovati odlukama većine. Za ur-fašizam individue kao individue nemaju prava, a Narod se poima kao kvaliteta, kao monolitni entitet koji izražava Zajedničku Volju. Kako niti jedna velika količina ljudskih bića ne može imati zajedničku volju, Vođa se nadaje kao njihov tumač. Izgubivši moć demokratskog delegiranja, građani ne djeluju nego se od njih traži da igraju ulogu Naroda. Upravo zbog toga narod nije ništa drugo do teatralna izmišljotina.

 

Primera ove karakteristike fašizma u srpskom fašizmu nalazimo na svakom koraku.

Postoji Mišljenje o srpskoj naciji kao monolitnom entitetu i svako ko odstupa od njega odbija da se povinuje Zajedničkoj volji.

Srpska kultura je tradicionalna, nikako moderna. Elita doživljava Srbe kao pleme koje je u stalnoj borbi za opstanak. Postoji samo volja da se sačuva isključivo jedan model kojim je elita predstavila srpski narod kao autentičan. Sve promene se doživljavaju kao nametnute.

Zato Srbija živi u svojevrsnom paradoksu (kada se pogleda njen grb i posluša njena himna) ali to je jedini način da se nacija (po fašističkom modelu) drži na okupu.

 

  • "Novogovor", je izmislio Orwell u 1984, kao službeni jezik Ingsoca, engleskog socijalizma. No, elementi ur-fašizma zajednički su različitim oblicima diktature. Svi nacistički ili fašistički udžbenici služili su se osiromašenim vokabularom i elementarnom sintaksom, s ciljem da ograniče sredstva za kompleksno i kritičko razmišljanje.

 

Novogovor su najviše forsirali idelozi srpskog fašizma iz d- SS- a. Od Koštuničine vlade pa do danas ta vrsta novogovornog akcentovanja i korišćenje arhaičnog govora se uvukao u sve pore društva i samo se obogaćuje novim terminima preuzetim iz davnih vremena. Sve "inovacije" (anglicizmi kao najočitiji primer) se doživljavaju kao nametnuti i teži se ka njihovom iskorenjivanju (bilo kroz administrativnu zabranu, bilo kroz uvođenje novih reči koje bi mogle zameniti anglicizme). 


Edited by melankolic, 24 December 2013 - 20:49.


#221 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 24 December 2013 - 20:23

Ti da znas iole nesto o istoriji (da ne pominjem posebno istoriju nauke i tehnike), ne bi pisao ovakve propagandne gluposti na nivou moskovske "Pravde" iz 1950-tih godina ili beogradske "Bolikite" iz 1990-tih. Koriscenje istorijskih termina poput "janicara", "imperije" i slicno ti ocigledno ne ide od ruke, procitaj neke knjige, raspitaj se malo, nauci da se stvari ne vade iz konteksta kad zelis argumentovanu debatu, pa se onda vrati na forum da diskutujemo, pre toga je zaista besmisleno.

 

ne mogu jbg mrzi me da citam vise volim da se svadjam po forumima (to je bila ironija, vidim da se DJ Vasa vec misli koliko da mi odredi)

a tebi cu jednom ako nadjem vremena i zivaca pokusati da objasnim da razvoj tehnologije u bilo kojoj zemlji ne moze da bude opravdanje za agresiju prema drugima i zato ces retko videti da razvijeni napredni zapad koristi takvu retoriku kad odradjuje mirovne misije, to je argument jos jedino ovde i to tvoj jer ti je to struka.

 

ukratko ne moras da budes neki drmr da bi druge smatrao nizima od sebe, to je karakterna osobina - ja bih je cak nazvao manom  i nema mnogo veze sa licnim dostignucima

 

Ne radi se ovde o nepoznavanju istorije; tu se radi o obicnoj prostoti, primitivizmu, neukosti, a kao I obicno I nepismenosti.

To je idealna fasisticka ili u srBskoj verziji radikalska tendencija da se vide I svet I Srbija u njihovom iskrivljenom ogledalu.

 

da a recimo slike dece invalida u ranama od NATO kasetnih bombi koje sam ja imao neizmernu srecu i zadovoljstvo da gledam sirom interneta. moze li takva izlozba da se odrzi na progresivnom, razvijenom kulturnom zapadu i zasto ne?


Edited by jasamja32, 24 December 2013 - 20:25.


#222 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 24 December 2013 - 21:57

I moze, a I povremeno se odrzavaju.

Medjutim, to je za tebe nesto sto je eonima daleko I nerazumljivo...



#223 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 24 December 2013 - 23:58


 

Ne znam koliko puta treba da ponovim da to "mi Vojvođani" doživljavam kao nešto što će ujediniti ljude različtih nacija, vera i rasa (eto, i ti možeš da budeš to ako želiš). Ja se tako izjašnjavam jer sam se sve do urušavanja Jugoslavije izjašnjavao kao Jugosloven, jer samo tako sam mogao da izbegnem nacionalno utoravanje a i moje poreklo je takvo da je izuzetno komplikovano "pridodati" me određenoj naciji.

Nemam ja nikakav problem da obrazlažem stavove koliko god je puta to potrebno ali ti imaš problem jer ne želiš ni da čuješ argumente vezane za poziciju i tretman koji sprovodi Srbija nad Vojvodinom (pri tome imaj u vidu da Srbija od oslobađanja ognjišta pripada isključivo Srbima, Hrvatska od Oluje i Bljeska Hrvatima a Vojvodina pripada onome ko joj nameće volju silom). Praviš se da to nije tvoj problem ali itekako jeste čim tu temu forsiraš i na drugim topicima.

 

there is something you don't see everyday - nadnacionalni šovinizam...:P



#224 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 25 December 2013 - 02:05

there is something you don't see everyday - nadnacionalni šovinizam... :P

Ti se zajebavas (ne samo "se" nego i nas ostale). :lol+:

 

Naime, ovo je kao i da si rekao da je tolerantan covek lazov, jer ne voli NEtoleranciju - pa je tako netolerantan prema nekima, netolerantnima.

 

Zanimljiv sofizam, pitanje filozofije... - ali nema veze sa svakodnevnim zivotom.



#225 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 25 December 2013 - 19:36

...samo se ne slazem sa zakljuckom da je cela srbija fasisticka....

Pa nije cela, samo vecinski