Jump to content


Photo
- - - - -

Alkoholizam


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
234 replies to this topic

#46 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 23 November 2013 - 00:07

Ovde će se takmičiti ko će ga prvi nagovoriti da popije nešto. Gledala sam braću, blizance, jednom je brak bio žestoko ugrožen alkoholizmom, i čovek odlučio da prestane. Onaj drugi ga je spopadao, nagovarao, sipao mu piće... sve dok prvi nije poklekao. Nagovarač kaže: zbog snajke, da vidi da je jača bratska veza neko bračna. Eto.



#47 pixel

pixel
  • Members
  • 2,487 posts

Posted 23 November 2013 - 00:08

Nije da nije, al' moglo je i bez kazana...

 

Kao što je moglo i bez ove tvoje doskočice. ;)

 

Naljutila sam se. Stvarno me ljute zatvorene oči. I sad sam ozbiljno počela da razmišljam o pokretanju kampanje za edukaciju mladih, matori moraju pomoći sami sebi. Ne vredi da osnivam NVO, neko će mi iščačkati onaj post gde kažem da kad ništa ne radim, pijuckam piće i čitam, pa ću biti kompromitovana...

Izvinjavam se svima koji se ne osećaju zavisno.

 

Vidim da si preemotivno ušla u ovu priču, verujem da imaš dobar razlog za to. Moji motivi za reagovanje su sebični, baš volim da te čitam, ne bih da postaneš otrovna i pokvariš mi užitak... :)


Edited by pixel, 23 November 2013 - 00:15.


#48 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 23 November 2013 - 00:16

Pa dobro, od malo otrova ništa vam neće biti.

Zaista me pogađa. Alkoholizam je svuda, deca pate, ljudi obolevaju, ogromni su troškovi lečenja zavisnosti i posledica, a društvo ne mrda. Da ste samo jednom videli ono uplašeno dete, on je valjda od straha ostao mali. Strašno.

Pre dve nedelje je umro i jedan kolega*. Ekipa se rastužila što na proslavama više neće imati zabavu. I šta reći na takvu sliku društva, a ne biti ogorčen.

Izvinjavam se još jednom na prosutoj žuči. Moja je. Mene boli.

 

 

edit: *jedan drugi kolega sa istim problemom.


Edited by jesenja, 23 November 2013 - 00:17.


#49 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 23 November 2013 - 00:26

I tako odluciste da spasite svijet od alkoholizma jednim forumskim tredom, najozbiljnije uzimajuci sebe i mogucnost ovog medija. Uzdravlje vam topik i sretno!



#50 visnja

visnja
  • Members
  • 2,145 posts

Posted 23 November 2013 - 09:54

Alkoholizam je definitvno veliki problem drustva i ne samo u Srbiji, vec u svetu.  Problem je sto se krene kasno sa lecenjem, a i ako dodje do lecenja, mnogi se vracaju "casici", sto ostavlja jos gore posledice. 

Mladi krenu sa picem, u nedostatku samopouzdanja, da ispadnu neke face u drustvu i tako mic po mic ode se u alkoholizam.    Kao da vise ne znamo da se druzimo i uzivamo u zivotu bez nekih dodatnih stimulansa.

Kako stati alkoholizmu na put?  Mislim da je to vrlo tesko.  Svi znamo da se pilo i u vreme prohibicije, tako da ni zabrana prodaje ne bi mnogo pomogla.   Problem je u "korenu" drustva, tu su se stvari izmenile. Ljudi su poprilicno nesigurni, isfrustrirani, usamljeni i nalaze spas u alkoholu.  Pogresan put, ali pojedinima neki izlaz iz sopstvene nemoci. Zavisi i od toga kakva je osoba, neki jednostavno ne mogu da se izbore sa samim sobom, a opet, ima i onih koji iz ciste obesti odu u alkohol.  Odlazak u specijalizovanu ustanovu jeste resenje, jer se razrese i psihicki problemi koji su mozda doveli do alkoholizma. Ovo je nepresusna tema.  U svom okruzenju nemam osobe sa tim problemom, tako da ne mogu da pomognem nekim primerom.

 

Nisam protivnik koriscenja alkohola u nekim normalnim kolicinama i naravno ne svakodnevno.  Lepo je kad se sastane drustvo, pa se popije pice uz lepu pricu, nekad i uz muziku, sve je to zivot.  Ni u cemu ne treba preterivati, pa tako i sa alkoholom.



#51 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 23 November 2013 - 10:21

Trebalo bi da razlikujemo dve stvari - alkohol i alkoholizam...

Ja ti tvrdim da je casa-dve vina nakon dobre vecere veliko zadovoljstvo,...

 

Za veliko cudo niko ne razlikuje vodu i vodoizam.

 

Zadovoljenje potrebe je (po tautologiji) praceno nekakvim zadovoljstvom. Samo, koliko ja razumem, potreba/zelja za alkoholom nastaje tek njegovim konzumiranjem i uz savladavanje otpora, jer alkohol nije nesto sto prija vec pri prvom susretu - naprotiv. (Dobro, mozda ce se neko sada prisetiti svog iskustva sa npr. citanjem, ali knjiga ipak ne popravlja raspolozenje tako sto usput pomracuje svest – privremeno samoubistvo, sto bi rekao Rasel.) Zato je vazno delovati protiv te pocetne etape, specijalno protiv onog sumanutog dovodjenja u vezu alkohola i odraslosti - i, narocito, ‘muskosti‘. Pa lepo, ako si musko, pokazi svoju snagu tako sto ces ciniti nesto sto ne moras i sto je protiv struje (akcija), a ne tako sto ces ciniti ono sto moras (predavanje 'demonima’ i okolini).

 

http://karategyor.hu.../oyamabreak.gif



#52 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 23 November 2013 - 12:48



#53 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 23 November 2013 - 13:09

 Ne propagirajte piće, ne nudite ga osobama koje su sklone

 

:ajme:

Stvarno svasta, osobama koje su mu sklone ne treba propaganda za pice niti nasa ponuda da nesto popije...jer on ce svoje pice uzeti sam i ponuditi ga nama a ne obratno.

 

U bolestima zavisnosti je strasno glupo traziti krivca obzirom da se glavni krivac krije u nama i zavisi od biohemijskih procesa u nasem organizmu, od nivoa transmitera...nivo serotonina nije moguce izmeriti i zato se desava da ne znamo kako se to desi da je od dvoje iz istog okruzenja, od istih bolesti pelcovanih, ista pica pili, jedan postao alkoholicar drugi nikada.

 

I jos nesto, u zivotu nisam cula da zavisnik odlazi sam na lecenje, to ne postoji. Samo pod prinudom i to ako je oboleo od teze bolesti zbog alkoholizma ili da izbegne zatvorsku kaznu. Znaci lecenje je uvek prisilno, retki su oni koje neki snazan motiv natera da se sam leci i sto je najvaznije izleci.


Edited by Mama_mia, 23 November 2013 - 13:31.


#54 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 23 November 2013 - 13:21

17 godina cist.  :kece:

Ne mogu se pohvaliti nekim velikim alkoholicarskim podvizima, msm, standardna prica, par puta popio dvije gajbe zlatoroga i jedno pet sest puta flasu badela ili Johnnie Walkera, nikad nisam podnosio vinjak niti vina, osim onog kuvanog.

Jednom popio bocu vlahovca i tri dana povracao katran.  :kece:

Ostalo je uglavnom bilo redovno cirkanje tipa pet -  sest piva i po koja rakijica dnevno.

Prestao sam kako sam i poceo, iznenada.  :lol+:

 

Sada, nalazim da je alkohol u svakom slucaju stetan, i po zdravlje (nekoliko puta polomljen nos, ogroman oziljak na skalpu, bezbroj puta oguljene pesnice i iscasen palac) i po dzep, a najvise po porodicu.

 

Znam da ce neki reci "eh, kad nisi znao da pijes, bla bla" ali to nije tacno. Uvijek sam bio miran i stalozen, i cak kad sam bio najpijaniji, to smo znali samo ja i konobar. Fora je u tome da kad se zapijes u nekom drustvu, uvijek se nadje neka pijana budala  :lol+: koja zapocne neki belaj, i dalje se zna.

 

Sada, sa ove vremenske distance, shvatam da nisam nista  propustio, zivot je daleko kvalitetniji kad razum nije pomucen alkoholom. Uvijek lucidan, spreman i sposoban donositi ispravne odluke, po bilo kojem pitanju. I ono najvaznije, nikad u drustvu koje pravi belaj. 

 

Toplo preporucujem svima da prestanu. Osim muzicarima, nema svirke bez alkohola, jednostavno nije moguce.  :kece:



#55 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 23 November 2013 - 13:39

bas lepo shiny :)

 

pa samosvest je cudo, bistrina je nekima zakon...a opet zavisi od te biohemije koje spomenuh i individualnog uticaja...

koliko stvaralaca ne bi bilo to sto jeste bez sveg tog dopinga, svet bi bio siromasniji



#56 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 23 November 2013 - 14:20

Sada, nalazim da je alkohol u svakom slucaju stetan, i po zdravlje (nekoliko puta polomljen nos, ogroman oziljak na skalpu, bezbroj puta oguljene pesnice i iscasen palac) i po dzep, a najvise po porodicu.

 

Meni je ovo najmarkantniji deo price o alkoholu. Bez namere da umanjim uzas pravog alkoholizma, onog koji zahteva lecenje i ostavlja trajne posledice po pojedinca i njegovu okolinu, ipak mi se cini da bi fokus nekakve drustvene akcije trebalo da bude na onome sto veoma mnogo ljudi sami sebi ucine, zahvaljujuci alkoholu, a da pri tome nisu ni blizu zavisnosti.

 

Mislim na porodicne svadje, saobracajne i druge nesrece, nepromisljene seksualne kontakte, pogresne procene, pokvarena prijateljstva, unistene reputacije, poljuljano samopouzdanje, glupo potrosene pare... sve ono do cega ne bi doslo da nije bilo alkohola, a sto se vise ne moze gumicom obrisati, taman da je to coveku prvo pijanstvo u zivotu i da posle toga vise nikad ne popije ni casu.

 

Alkoholizam je samo jedna od opasnosti koje treba biti svestan, kad se prihvata case. Zaboraviti na ostale i verovati da mozes da zadrzis kontrolu, znaci opasno se samozavaravati. Ako ces vec da pijes, poslednji kojem treba da verujes si ti sam.



#57 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 23 November 2013 - 15:27

Apropo ovo price, prosle sedmice je policija u BL ulazila u kafice/bircuze i tjerala random goste da duvaju. Ne vozace, nego bas obicne goste.

Zasto - zato sto od 2007 postoji zakon po kojem je zabranjeno sluziti "vidno pijane goste". Par konobara i gazdi je popusilo prekrsajne jer su im nasli alkohol u krvi kod gostiju.  :rotflmao:  :lol+:

Kazne - od 400 do 5000KM cini mi se.

 

Dosta prasine se podiglo, gradjani se bune, ali svi zaboravljaju da je u zadnjih dva mjeseca poginulo enormno puno jako mladih ljudi u saobracaju, zbog toga sto su popili previse u nekom od tih kafica. 

Za jednu Banjaluku je previse i jedan zivot, a kamoli 4 za jedan vikend.

 

Poenta - ne treba sprecavati ljude da piju, treba ih sprecavati da se opijaju. I ubijaju.



#58 dekifisher

dekifisher
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 23 November 2013 - 18:17

 

I jos nesto, u zivotu nisam cula da zavisnik odlazi sam na lecenje, to ne postoji. Samo pod prinudom i to ako je oboleo od teze bolesti zbog alkoholizma ili da izbegne zatvorsku kaznu. Znaci lecenje je uvek prisilno, retki su oni koje neki snazan motiv natera da se sam leci i sto je najvaznije izleci.

 

Ovo je potpuno netacno... Alkoholicar mora dobrovoljno da ode na lecenje, niko ga ne moze prisiliti na to. Barem je tako bilo do pre par godina, mislim da zakon nije menjan. Znam da u nekim drzavama postoji prisilno lecenje, nisam siguran kakvi su zakoni u EU sto se toga tice.

A nuditi lecenom alkosu pice adekvatno je nuditi spric heroinskom ovisniku. 



#59 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 23 November 2013 - 18:28

pa samosvest je cudo, bistrina je nekima zakon...a opet zavisi od te biohemije koje spomenuh i individualnog uticaja...

koliko stvaralaca ne bi bilo to sto jeste bez sveg tog dopinga, svet bi bio siromasniji

 

Koliko li je stvaralaca svet izgubio u saobraćajkama izazvanim pijanstvom? Ili onih koje je neko voleo, koji su bili nečija deca?

Pošto si spominjala biohemijske procese, serotonin, itd, da li smatraš da to abolira alkoholičare?

 

A što se tiče nuđenja pića, mislila sam na one koji pokušavaju da se iščupaju iz toga, spomenula sam i braću gde jedan pokušava da spasi svoj brak i sebe, a drugi ga besomučno nagovara.

 

Evo, baš danas sam bila na selu, svinjokolj. Mesar je dobio kafu i rakiju, pa je posle, uz rad tražio još rakije. Kad mu se učinilo da će biti previše, prešao je na pivo. Dobrano nacvrcan, posle ručka je naiskap popio čašu vina, i teturajući se krenuo kući, a ekipa oko kazana ga je nagovarala i nagovarala da popije još jednu. I popio je. A onda je moj muž morao da ga bukvalno nosi kući da se ne ubije putem jer nije hteo da ostavi noževe.
Dobro, nisu ga dugo nagovarali, ali zašto su ga uopšte morali nagovarati? Čovek je pijan, ostalo mu je još toliko svesti da hoće i može da ide kući, al' jok! Popijpopijpopij... dok se nije obeznanio. Nas dvoje koji smo se pobunili smo ostali u manjini.

 

Šta čovek dobije hranjenjem tuđeg poroka? Ako je čovek.


Edited by jesenja, 23 November 2013 - 18:29.


#60 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 23 November 2013 - 18:58

Ovo je potpuno netacno... Alkoholicar mora dobrovoljno da ode na lecenje, niko ga ne moze prisiliti na to. Barem je tako bilo do pre par godina, mislim da zakon nije menjan. Znam da u nekim drzavama postoji prisilno lecenje, nisam siguran kakvi su zakoni u EU sto se toga tice.

A nuditi lecenom alkosu pice adekvatno je nuditi spric heroinskom ovisniku. 

 

U Svedskoj je to regulisano posebnim zakonom i moguce je samo pod strogo definisanim uslovima (da covek ozbiljno/dokumentovano ugrozava svoje zdravlje zivot, ili nekoga u svojoj okolini), pa i tada samo na vrlo ograniceno vreme, i uz rizik da odluka socijalne sluzbe padne na domacem upravnom sudu ili cak dospe na Evropski sud za ljudska prava - zbog cega se vrlo retko pribegava tako necem.

 

Ipak je odluka o lecenju na svakom pojedincu, a na njegovoj okolini da ga u tome podrzi. Pre svega tako sto ga nece nuditi picem.