Jump to content


Photo
- - - - -

Alkoholizam


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
234 replies to this topic

#16 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 22 November 2013 - 18:29

Moram da konstatujem samo jednu stvar. U zapadnim zemljama je užasna borba protiv pušenja, dok uopšte ne primećujem da iko pominje narkomaniju i alkoholizam.

 

Verovatno ima više kancera pluća, za šta se optužuje duvan, nego ciroze jetre, za šta bi bio kriv alkohol. Kad ciroza počne da košta zdravstvene fondove, onda će se i pokrenuti kampanja.

Kod nas je veliko povećanje šećerne bolesti, ali se to još uvek mnogo više povezuje sa ishranom nego sa alkoholom. Meni se čini  da i alkohol ima ogroman uticaj na to povećanje, možda će se javiti neko od lekara da kaže.

 

što se pijančenja na klinačkim žurkama tiče, mislim da smo svi to radili s tim da ćale i keva ne saznaju, ako je moguće....

 

Jašta smo nego radili, ali nas nisu ćale i keva uvežbavali. Zato i jesmo "kontrolisali situaciju", da oni ne primete da smo cugali. Za duvanje još nisam čula da neko nudi svom mladunčetu, ali, ko zna, možda ne smeju da mi kažu.

 

Spoiler



#17 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 22 November 2013 - 18:42

Verovatno ima više kancera pluća, za šta se optužuje duvan, nego ciroze jetre, za šta bi bio kriv alkohol. Kad ciroza počne da košta zdravstvene fondove, onda će se i pokrenuti kampanja.

Kod nas je veliko povećanje šećerne bolesti, ali se to još uvek mnogo više povezuje sa ishranom nego sa alkoholom. Meni se čini  da i alkohol ima ogroman uticaj na to povećanje, možda će se javiti neko od lekara da kaže.

 

 

Jašta smo nego radili, ali nas nisu ćale i keva uvežbavali. Zato i jesmo "kontrolisali situaciju", da oni ne primete da smo cugali. Za duvanje još nisam čula da neko nudi svom mladunčetu, ali, ko zna, možda ne smeju da mi kažu.

 

Spoiler

 

svakako, samo sam mislio da se koješta donosi na žurke, ne da nude roditelji. čak im oni i ne trebaju, čini mi se.



#18 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 22 November 2013 - 19:04

Ma, ok, nego sam ja ranije opisala potpuno neprihvatljivu situaciju u kojoj roditelj uvežbava dete da pije, da se ne obruka u društvu. A mladalačke žurke... svašta je tu bilo... ima... biće...



#19 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 22 November 2013 - 19:33

Alkohol je droga. 

Onda sam ja narkoman :)



#20 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 22 November 2013 - 19:55

Uh, zanimljiva tema, kojoj se moze prici sa vise strana.

 

Jedno, stvar kulture i generacija. Ja to nisam doziveo, ali mi kazu da je u mom kraju pre 100 godina bilo normalno dati detetu za dorucak parce hleba i casu vina.

 

Onda, alkohol kao izgovor. "On je dobar covek, samo posandrca kad popije." E, pa nece moci. Jer, po meni, kad covek pocne da pije, po defaultu prihvata odgovornost za ono sto ce se desiti kasnije. Uz to, ima ona narodna: "sta trezan misli, pijan kaze" - iz cega proizlazi da taj neko i nije bas dobar covek. Licno, kad popijem previse (a ne desava se cesto), pricam polakse i spava mi se. Ali karakter ne menjam...

 

Dalje, tinejdzerstvo. Prvi put sam se napio sa 14 godina. Budala, bio sam ponosan jer sam mislio da sam time dokazao da sam odrastao - odrasli se napiju, a deca ne. Ispovracao sam sva creva. A onda sam odustao od toga jer nakon nekoliko zurki, shvatio sam da sledeci dan svi pricaju kako je bilo dobro - a ja se ne secam kako je bilo.

 

Ubacio bih jednu anegdotu. Moj cale je ranih '80-ih radio 3 godine u Libiji. Prodaja alkohola je u muslimanskoj zemlji bila zabranjena. A na mediteranskoj obali voca i secera koliko hoces. Pa mi kaze kako su neki Bosanci, gradjevinski radnici, nastradali i zavrsili u libijskom zatvoru - jer su pekli rakiju i prodavali Libijcima.

A cale, lekar, je pravio vino u bolnickom laboratoriju (!) nocu - ali samo za sopstvenu upotrebu. Rekao je da ima previse kvalitetne ribe, a on to ne moze probaviti bez case vina.

 

Kad pricamo o deci, bitno je sveukupno vaspitanje. Ja sam cerki dao da proba pivo kad je imala 5 ili 6 godina - mada, ja sam pio iz krigle, a njoj dao malu casicu kakva je inace za rakiju. Probala je i nije joj se dopalo.

Ali, upisao sam je u plesnu skolu, uclanio u milion sportskih klubova, dao joj priliku da proba sve. I danas se bavi sportom, uspesno, i ne pije. Ponekad odbije da izadje sa skolskim drugaricama i kaze da nece jer one puse i piju, a njoj dim smeta (BTW, ja pusim, ali ne u kuci) i nema volje da nosi pijane drugarice do taksija ili tramvaja.

 

Problem nije u hemiji bilo kakve sorte, nego u nedostatku umerenosti.

Zato, kad pravim rostilj, zovem kolegu da se menjamo za dezurstvo, jer mi ne pada na pamet da nakon 3 case vina sednem za volan i idem na posao. A spavacu dobro.



#21 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 22 November 2013 - 19:56

Onda sam ja narkoman :)

 

Kaze se alkoholicar. :) 

 

Alkohol jeste droga i to depresant.

 

Ja bih trebao malo povuci dizgine. Mozda ne pijem mnogo kolicinski ali u zadnjih 15ak dana, nisam ni jedan dan imao pauzu. Par piva, boca vina tu i tamo, nakupi se.



#22 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 22 November 2013 - 19:58

Onda sam ja narkoman :)

 

Alkoholičar, zavisnik ne razlikuje se bitno od narkomana. Prosto je neverovatno kako se lako sklizne preko linije kad kontrole više nema, odnosno ima je ali je preuzeo alkohol. 

Znam da se može piti redovno, dugo, ceo život, ali znam da se dešava posle devcenija kontrolisanog pijenja, povremenog opijanja, prelazak na drugu stranu.



#23 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 22 November 2013 - 20:22

Sve je tacno sto si napisala. Samo cu ti reci da su na mojim ekskurzijama uvek bila pijana "dobra" deca, koja niju smela u kuci ni da popiju, ili zapale cigaretu. NE treba decu nudkati alkoholom, ali im treba objasniti, kako i kada. Svakako ce biti u prilici da popiju u drustvu. Ova moja konstatacija je vezana za svako drustvo. Naravno da ih treba nauciti da zviznu pice u prvu vaznu, ili saksiju.

Treba im stalno pokazivati negativne primere koje mogu da vide.



#24 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 22 November 2013 - 20:23

Kaze se alkoholicar. :)

 

Alkohol jeste droga i to depresant.

 

Ja bih trebao malo povuci dizgine. Mozda ne pijem mnogo kolicinski ali u zadnjih 15ak dana, nisam ni jedan dan imao pauzu. Par piva, boca vina tu i tamo, nakupi se.

Ma ne pijem ni ja mnogo 3-4 piva i to je to, druga pica i ne pijem. Ali volim pivo, jebi ga....Volim.

 

edit. mada ja pravim pauze.

 

edit. inace nikada ne pijem pre 7 uvece. 



#25 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 22 November 2013 - 20:29

Ma ne pijem ni ja mnogo 3-4 piva i to je to, druga pica i ne pijem. Ali volim pivo, jebi ga....Volim.

 

edit. mada ja pravim pauze.

 

edit. inace nikada ne pijem pre 7 uvece. 

 

Nema potrebe da se pravdas. Ovdje smo svi isti. ;) :D



#26 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 22 November 2013 - 20:40

 

Dalje, tinejdzerstvo. Prvi put sam se napio sa 14 godina. Budala, bio sam ponosan jer sam mislio da sam time dokazao da sam odrastao - odrasli se napiju, a deca ne. Ispovracao sam sva creva. A onda sam odustao od toga jer nakon nekoliko zurki, shvatio sam da sledeci dan svi pricaju kako je bilo dobro - a ja se ne secam kako je bilo.

 

 

Meni to baš i nije jasno. Danas izgleda ne mogu da se provedu u izlascima osim ako se napiju, a onda se ničeg ne sećaju. Ovde se deca takmiče ko će više popiti, retki su oni koji traže drugi vid zabave. Bar mi se tako čini po onom što vidim.



#27 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 22 November 2013 - 20:52

...  Ovde se deca takmiče ko će više popiti, retki su oni koji traže drugi vid zabave. Bar mi se tako čini po onom što vidim.

 

Mislim da je to stvar (mozda mikro-) kulture. U mojoj ulici, vecina dece igra, pa i aktivno/takmicarski trenira, tenis, kosarku i fudbal. A samo par ulica dalje, vecine dece odlazi u park kad se smrkne i puse svasta u zbunju.


Edited by zoran59, 22 November 2013 - 20:52.


#28 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 22 November 2013 - 21:01

chilli, druže moj dobri, otvoriš jednu ozbiljnu temu očekujući od ljudi iskustva, predloge i analize, a ovi lajt alkosi je pretvore u mesto za razmenu iskustava, predloga i analiza koji kazan i koju vrstu je najbolje (zlo)rabiti :-1: 



#29 pixel

pixel
  • Members
  • 2,487 posts

Posted 22 November 2013 - 21:18

Eto, što reče jesenja, otvoriš ozbiljnu AA temu a dobiješ recepte za rakiju. Balkan, ne vredi... :D

 

Izvinjavamo se svima na trollu.



#30 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 22 November 2013 - 21:24

Eto, što reče jesenja, otvoriš ozbiljnu AA temu a dobiješ recepte za rakiju. Balkan, ne vredi... :D

 

Izvinjavamo se svima na trollu.

 

Ovo je jedina tema gdje se svi perfektno razumijemo. :D