Jump to content


Photo
- - - - -

Stranacki botovi i lupanje minuseva i pluseva u komentarima


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
34 replies to this topic

#16 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 20 November 2013 - 00:42

Mislim da ovo nije ništa čudno, jer botova je bilo i ranije, premda sa dolaskom SNS-a na vlast čovek ne može da od takvih pročita komentare ni na vesti o uzgoju jabuka na Madagaskaru. Stranke su uglavnom shvatile da plakati nemaju neku svrhu, da zivkanje glasača telefonom može samo da im donese spominjanje familije u seksualnom kontekstu, dok su olovke, upaljači i slični andrmolji beskorisni jer se šmirglom može skinuti naziv stranke. Ukratko, pokušavaju da oblikuju javno mnjenje jer sve više ljudi čita vesti sa interneta i nadaju se da će neko nasesti na komentare i prihvatiti vizuru 'običnog građanina' koji vidi dobru stranu delovanja nekog političara. Ne verujem da je za ovo potreban mnogo veliki tim, jer su vesti ionako iste u svim medijima, počevši od političkih događaja pa do neuko prevedenih članaka iz stranih medija o kojekakvim glupostima. Dovoljno je preformulisati partijsko saopštenje na dva-tri načina, odraditi copy-paste kao što je pokazao Commandante, ili eventualno uključiti i drugu moždanu ćeliju pa napisati isti komentar drugim rečima. Uostalom, ovo i nije neki trošak, jer taj deo posla može da odradi svaki stranački kafopija koji sedi u centrali ili klinac kome obećavaju radno mesto za rad na podizanju rejtinga stranke. Druga varijanta je neka simbolična naknada. Pre desetak godina čuo sam za neku nesrećnicu od dvadesetak i kusur godina koja se učlanila u SRS zbog toga što na stranačkim skupovima omladine imaju ni manje ni više nego - besplatne pljeskavice.


ja sam samo kvotovao ono sto katamaran ukrao u onom tamo forumu :)





 

Inače, komentare na vesti retko čitam, ne samo zbog pomenutih botova, već i zbog nivoa obrazovanja prosečnog korisnika interneta - nije savladao ni pravopis, bežao je iz škole, ali 'pouzdano zna' šta je ručao Obama ili šta će biti sa cenama nekretnina, 'poznaje' svetsku ekonomiju, uredio bi državu da mu damo vlast na pola sata, ali jadničak nikako da shvati da 'neznam' ili 'rećiću' ukazuju na nedostatak elementarnog obrazovanja.

 
to je i prosecan glasac, zato verujem da taj njihov sistem funkcionise (utice u rejting) i kao sto rece ti ne kosta to puno, a za pluseve to verovatno rade klinci besplatno
 
fenomen u srbiji je to sto to rade ovi koji su na vlasti, npr na kosovu to rade opozicione stranke, pada sneg u januaru - kriv je thaci i salva uvrede na njegov racun...zemljtres - opet thaci :)
 
bilo je nekoliko tv debata o ovome, administratori i vlasnici portala, svi se prave ludi, nijedan od njih da prizna da im to odgovara jer im raste posecenost u sajtu
 
 
 
 
 


Edited by comandante, 20 November 2013 - 00:44.


#17 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 20 November 2013 - 01:18

Za takve članke i komentare koji im slede su odgovorni isključivo administratori sajta odnosno oni koji kreiraju takvu medijsku politiku.

 

izvini, ali pišeš gluposti.



#18 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 20 November 2013 - 01:20


 bilo je nekoliko tv debata o ovome, administratori i vlasnici portala, svi se prave ludi, nijedan od njih da prizna da im to odgovara jer im raste posecenost u sajtu

 

za partijske pluseve i minuse se prave jednostavne skripte, ne sedi gomila klinaca koja ih lupa na komentarima. a broj klikova ne zavisi od broja objavljenih komentara. čim se komentar pošalje, bez obzira da li se objavi, broji se kao "klik".



#19 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 20 November 2013 - 01:29

Slažem se sa navedenim, Commandante. Dodao bih i da je simptomatično to što se komentari ipak na neki način filtriraju tako da nema komentara u stilu 'Treba pobiti sve X-ove' (nacionalnost upisati po želji), premda se botovi provlače bez problema. Doduše, ne znam da li je tako na većini portala, ali ovakvih komentara uglavnom nema na onim što predstavlja nekakav mainstream, premda ovu reč upotrebljavam uslovno. Moderacija nijednog sajta svakako ne može da isprati da li je neki istovetni komentar postavljen i na drugom mestu, niti se isplati upoređivanje IP adresa, jer bi za tako nešto bilo potrebno puno radno vreme, čak i kada je komentara relativno malo. S druge strane, strankama svakako dobro dođe da provere svoj rejting, šta se traži/ceni i čime bi mogle da dobiju glasove uz minimalan trud i sredstva. Jedan domaći intelektaulac, a mislim da je u pitanju Mika Alas, isecao je novinske oglase jer je smatrao da se tu najbolje može proceniti mentalitet naroda. Ovo bi se moglo proširiti i na komentare, sa botovima ii bez njih, jer gomila gluposti koja je vezana za neki stav ili vest mnogo bolje opisuje mentalitet od onoga što piše u oglasu za prodaju bilo čega.

 

Koliko sam primetio, vesti nemačke kuće Deutsche Welle nemaju komentare, što je i veoma dobar izbor, budući da se ne deluju komercijalno. Komercijalne medijske kuće pak kroz komentare ostvaruju i veću posećenost sajta, jer ima mnogo onih koji čitaju neke vesti upravo zato što dobijaju svojih pet minuta slave time što pišu komentare. I svima je dobro, opet uslovno rečeno.



#20 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 20 November 2013 - 01:43

niti se isplati upoređivanje IP adresa, jer bi za tako nešto bilo potrebno puno radno vreme, čak i kada je komentara relativno malo.

 

nećeš verovati, ali i to se radi, koliko god je moguće...



#21 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 20 November 2013 - 01:53

 

 

za partijske pluseve i minuse se prave jednostavne skripte, ne sedi gomila klinaca koja ih lupa na komentarima. a broj klikova ne zavisi od broja objavljenih komentara. čim se komentar pošalje, bez obzira da li se objavi, broji se kao "klik".

 

kad sam rekao da utice na posecenost mislio sam na ono da sto vise komentara stvara percepciju da je sajt poseceniji i popularniji

 

 

 

 

 

Slažem se sa navedenim, Commandante. Dodao bih i da je simptomatično to što se komentari ipak na neki način filtriraju tako da nema komentara u stilu 'Treba pobiti sve X-ove' (nacionalnost upisati po želji), premda se botovi provlače bez problema. Doduše, ne znam da li je tako na većini portala, ali ovakvih komentara uglavnom nema na onim što predstavlja nekakav mainstream, premda ovu reč upotrebljavam uslovno. Moderacija nijednog sajta svakako ne može da isprati da li je neki istovetni komentar postavljen i na drugom mestu, niti se isplati upoređivanje IP adresa, jer bi za tako nešto bilo potrebno puno radno vreme, čak i kada je komentara relativno malo. S druge strane, strankama svakako dobro dođe da provere svoj rejting, šta se traži/ceni i čime bi mogle da dobiju glasove uz minimalan trud i sredstva. Jedan domaći intelektaulac, a mislim da je u pitanju Mika Alas, isecao je novinske oglase jer je smatrao da se tu najbolje može proceniti mentalitet naroda. Ovo bi se moglo proširiti i na komentare, sa botovima ii bez njih, jer gomila gluposti koja je vezana za neki stav ili vest mnogo bolje opisuje mentalitet od onoga što piše u oglasu za prodaju bilo čega.

 

Koliko sam primetio, vesti nemačke kuće Deutsche Welle nemaju komentare, što je i veoma dobar izbor, budući da se ne deluju komercijalno. Komercijalne medijske kuće pak kroz komentare ostvaruju i veću posećenost sajta, jer ima mnogo onih koji čitaju neke vesti upravo zato što dobijaju svojih pet minuta slave time što pišu komentare. I svima je dobro, opet uslovno rečeno.

 

filteri mogu uvek da se zaobidju koriscenjem tacaka i ostalih znakova. zato u mnogo sajtova prvo ide moderatorsko odobravanje i ako ne gresim tako je i u b92. a ima ih mnogo i 'prvo pucaj pa pitaj', gde moderatori reaguju jedino kada neko reportuje, ima ih dosta na kosovu, jedan od vlasnika cak se hvalio da cim ga neki politicar zove na telefonu da mu se zali na komentare gde ga vredjaju on odmah to brise lol

 

btw ako ne gresim cak i u cnn-u komentari se objavljuju bez moderatorskog odobrenja



#22 byja

byja
  • Members
  • 190 posts

Posted 20 November 2013 - 06:15

probaj da pročitaš nekoliko hiljada za osam sati i da ih baš sve popamtiš, da ti nijedan bot ne promakne.

 

naročito na različitim sajtovima. :D

 

Pa moderator moderiše jedan forum/sajt, šta ga briga za ostale.

 

A može i moderisanje da se odradi poluautomatski, sa istom tehnikom koja se primenjuje za filtriranje spama kod emailova. Jel ima potrebe da se uopšte i čita komentar koji sadrži izraze tipa "konačno", "podrška", "Vučiću"?



#23 ion

ion
  • Members
  • 2,064 posts

Posted 20 November 2013 - 08:47

Imam utisak da se namerno dopušta prosipanje đubreta u komentarima, a onda kad stanje postane neizdrživo zagađeno, sami ćemo da tražimo od gospodara da nam se ukine ta sloboda (komentarisanja vesti).

I opet će On ispasti najpametniji dok nam bude solio pamet s tv-a ( "tražili ste izbore zabranu komentara, evo vam izbori zabrana komentarisanja") 

 



#24 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 21 November 2013 - 18:13

E ovako, pre par minuta otvorim pročitam vest i zatim krenem da čitam komentare. Komentari pri vrhu imaju jednu do dve ocene (plus, minus, nebitno). Nije prošlo dve minute udarim jedan rifreš i komentari imaju po šezdesetak ocena više. Da li je  moguće da komentatori ili botovi sede i sinhronizovano udaraju minuse baš na istu vest u istoj štampi ili je ipak moguće da su malo moderacijom potpomognuti?



#25 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 21 November 2013 - 23:00

E ovako, pre par minuta otvorim pročitam vest i zatim krenem da čitam komentare. Komentari pri vrhu imaju jednu do dve ocene (plus, minus, nebitno). Nije prošlo dve minute udarim jedan rifreš i komentari imaju po šezdesetak ocena više. Da li je  moguće da komentatori ili botovi sede i sinhronizovano udaraju minuse baš na istu vest u istoj štampi ili je ipak moguće da su malo moderacijom potpomognuti?

 

Da bi se stalno kreirala nova stranica (sa novim podacima), na recimo intervalu 1 sekundu, potreban je ozbiljan server (hardware). Zato se podaci o plusicima skladiste, pa se nova stranica kreira jednom u petnaest minuta ili jednom u pola sata sa updateovanim podacima. Ovom metodom je potrebno manje opterecivati server za ionako ne previse vazne podatke. Ti si vjerovatno uletila negdje kad je bilo updateovanje.

 

Obrati paznju da opcija "view new contest" na ovom forumu radi na slican nacin. Ovaj post sto sam ja sad otkucao pojavit ce se kao new, tek za nekih pola sata ili koliki je vec interval.



#26 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 21 November 2013 - 23:12

Obrati paznju da opcija "view new contest" na ovom forumu radi na slican nacin. Ovaj post sto sam ja sad otkucao pojavit ce se kao new, tek za nekih pola sata ili koliki je vec interval.

 

Pa i ne baš, pojavi se odmah.



#27 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 21 November 2013 - 23:17

Pa i ne baš, pojavi se odmah.

 

Dobro. Onda su nesto mjenjali, jedno vrijeme nije bilo tako,...


Edited by Atreid, 21 November 2013 - 23:17.


#28 Mala Suncica :)

Mala Suncica :)
  • Banned
  • 201 posts

Posted 23 November 2013 - 08:00

I ako sam ja dobro razumela, vi zaista smatrate da broj pluseva utice na nesto? Eto, na Blicu, ili na B92 (nisam zapamtila) stalno pljuju Vucica, i to dobija na hiljade pluseva, i zar to kao sada utice na nesto?

#29 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 23 November 2013 - 12:43

...mislim da je lupanje plusova i minusova obicno samozadovoljavanje, koja je to strast kad ga stisnes

a tvoja ocena pocne negde da se broji... ha, pa zar ne?

 

Medjutim verujem da utice samo na one koji nemaju vec izgradjeno misljenje, jer zaista ako negde budalasta izjava osobe X dobije stotine pozitivnih ocena tome mozemo samo da se smejemo a nikako da pomislimo da su te ocene realne



#30 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 23 November 2013 - 12:54

...mislim da je lupanje plusova i minusova obicno samozadovoljavanje, koja je to strast kad ga stisnes

a tvoja ocena pocne negde da se broji... ha, pa zar ne?

 

Medjutim verujem da utice samo na one koji nemaju vec izgradjeno misljenje, jer zaista ako negde budalasta izjava osobe X dobije stotine pozitivnih ocena tome mozemo samo da se smejemo a nikako da pomislimo da su te ocene realne

na zalost , mnogo je izgubljenih dusa u Srbiji koje lutaju. njih love