Jump to content


Photo
- - - - -

Stranacki botovi i lupanje minuseva i pluseva u komentarima


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
34 replies to this topic

#1 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 18 November 2013 - 21:58

 Svakodnevno smo svedoci ove pojave na sajtovima sa vestima i u njihovim komentarima...

 Uticu li oni na izborno telo ili ga samo iritira ??

 

 da li oni uopste imaju koristi za stranke?? uticu li na njihov rejting ??

 

 Ranije smo takve slicne stvari imali na TV duelima sa SMS porukama : " Sojic je pravi politicar " , danas su se takve stvari preselile na internet...

 

bilo je i saljivih  komentara tipa " trazim posao bota "  i " lupam minuseve i pluseve za stranke "



#2 Lovgren

Lovgren
  • Banned
  • 1,535 posts

Posted 18 November 2013 - 23:18

 Internet kampanja je svakako veoma vazna i bice sve dominantnija, ali ovo apsolutno iritira i ne doprinosi, jurnjava za kvanititetom donela je gomilu komentatora koji blage veze nemaju o tome o cemu komentarisu.



#3 Tia_Dalma

Tia_Dalma
  • Members
  • 204 posts

Posted 19 November 2013 - 10:35

Najpre sam primetila veliku sličnost između komentara, tipa ista stvar samo promenjen red reči u rečenicama. Onda vidim identične komentare ispod iste vesti na b92 i sajtu "Blica". Recimo sada je aktuelna vest o privremenom veću u Beogradu, dovoljan je letimičan pregled i sve jasno. To je dokaz da nedodirljivi u stranačkim centralama misle da ovaj narod uopšte nema trun pameti. Što se mene tiče - najklasičniji primer vređanja inteligencije običnog čoveka. Veoma me zanima da li su ljudi koji pišu te komenatre plaćeni da to rade? Ako jesu ko ih plaća i čijim novcem?



#4 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 19 November 2013 - 18:00

Vojvođanskim.



#5 katamaran

katamaran
  • Banned
  • 2,805 posts

Posted 19 November 2013 - 18:53

Kradem sa ppp

 

579643_620929667946133_1581282541_n.jpg



#6 Mala Suncica :)

Mala Suncica :)
  • Banned
  • 201 posts

Posted 19 November 2013 - 18:54

Ma ko ce to placati? Ko to i cita u opste?



#7 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 19 November 2013 - 19:02

Ma ko ce to placati? Ko to i cita u opste?

 

da znas da ih placaju, a ovaj ce sigurno ostati bez posla zbog lenjosti

 

 

Kradem sa ppp

 

579643_620929667946133_1581282541_n.jpg



#8 ion

ion
  • Members
  • 2,064 posts

Posted 19 November 2013 - 20:52

Znam da je analogija jako tanka, ali svojevremeno je lik sa nickom PoslednjiSkaut jurišao po forumima i medijskim člancima o SBB, sa "obični zadovoljni glasač korisnik" komentarima.

Provalili smo ga još tada zbog nekih slika procurelih sa FB, a sa promocija u SBB, a onda ga je, kad je sve prošlo, PR SBB-a Tanja Tatomirović u jednom svom tekstu "intervjuisala", pa se obznanilo nešto od tog njegovog internet delovanja + administriranje SBB i ES foruma.

Sve u svemu, moja poenta je da to nije bilo za dž.

 

A jedna autokratska stranka sigurno mnogo više ulaže od kablovskog operatera u povoju.



#9 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 19 November 2013 - 20:58

nekako sam ubedjen da su ti botovi neka njihova omladina, mozda i jos ne zreli da budu glasaci, i daju im djeparac.  slicno kao za lepljenje i cepanje plakata.  Hint: Sojic.. 



#10 drvoprvo

drvoprvo
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 19 November 2013 - 21:03

Jovana Gligorijević.



#11 byja

byja
  • Members
  • 190 posts

Posted 19 November 2013 - 21:55

Debilne komentare sa hvalospevima ili napadima na neku osobu možemo sagledati i iz drugog ugla - da ih neko pušta kako bi namerno postigao kontraefekat.

 

Ali pravo pitanje je kako bot-komentari uopšte prolaze kod moderatora?



#12 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 19 November 2013 - 23:36

Mislim da ovo nije ništa čudno, jer botova je bilo i ranije, premda sa dolaskom SNS-a na vlast čovek ne može da od takvih pročita komentare ni na vesti o uzgoju jabuka na Madagaskaru. Stranke su uglavnom shvatile da plakati nemaju neku svrhu, da zivkanje glasača telefonom može samo da im donese spominjanje familije u seksualnom kontekstu, dok su olovke, upaljači i slični andrmolji beskorisni jer se šmirglom može skinuti naziv stranke. Ukratko, pokušavaju da oblikuju javno mnjenje jer sve više ljudi čita vesti sa interneta i nadaju se da će neko nasesti na komentare i prihvatiti vizuru 'običnog građanina' koji vidi dobru stranu delovanja nekog političara. Ne verujem da je za ovo potreban mnogo veliki tim, jer su vesti ionako iste u svim medijima, počevši od političkih događaja pa do neuko prevedenih članaka iz stranih medija o kojekakvim glupostima. Dovoljno je preformulisati partijsko saopštenje na dva-tri načina, odraditi copy-paste kao što je pokazao Commandante, ili eventualno uključiti i drugu moždanu ćeliju pa napisati isti komentar drugim rečima. Uostalom, ovo i nije neki trošak, jer taj deo posla može da odradi svaki stranački kafopija koji sedi u centrali ili klinac kome obećavaju radno mesto za rad na podizanju rejtinga stranke. Druga varijanta je neka simbolična naknada. Pre desetak godina čuo sam za neku nesrećnicu od dvadesetak i kusur godina koja se učlanila u SRS zbog toga što na stranačkim skupovima omladine imaju ni manje ni više nego - besplatne pljeskavice.

 

Inače, komentare na vesti retko čitam, ne samo zbog pomenutih botova, već i zbog nivoa obrazovanja prosečnog korisnika interneta - nije savladao ni pravopis, bežao je iz škole, ali 'pouzdano zna' šta je ručao Obama ili šta će biti sa cenama nekretnina, 'poznaje' svetsku ekonomiju, uredio bi državu da mu damo vlast na pola sata, ali jadničak nikako da shvati da 'neznam' ili 'rećiću' ukazuju na nedostatak elementarnog obrazovanja.



#13 Goran70

Goran70
  • Members
  • 2,170 posts

Posted 19 November 2013 - 23:56

Ovi skrinovi su iz nedeljnika Vreme. Bas sam danas procitao clanak o tim stvarima. Dobijeni su sasvim jednostavno, sa jednog sajta je uzet karakteristican komentar copy/paste u gugl i dobijes gde je sve ostavljen. A povod za tekst je odluka nekog CRO portala da sasvim ukinu komentare iz razloga sto se promovise govor mrznje, zbog spama, trolova i botova. Misljenja su podeljena, najveci problem je moderacija koja ne prepoznaje sta je dozvoljeno, a sta ne. Zatim da se negde namerno dozvoljavaju 'igre bez granica' zbog vece posete, klikova i sl. Pitali su za misljenje i 2 coveka sa B92 (koji su bili tu valjda na pocetku), ako sam zapamtio neki Celic i Popovic. Sta znam, nisam za ukidanje komentara, ali neki filter mora da postoji.



#14 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 20 November 2013 - 00:15

Ali pravo pitanje je kako bot-komentari uopšte prolaze kod moderatora?

 

probaj da pročitaš nekoliko hiljada za osam sati i da ih baš sve popamtiš, da ti nijedan bot ne promakne.

 

naročito na različitim sajtovima. :D

 

edit: gorane, ne neki sa početka nego vlada ćalić i veljko popović.


Edited by Vesna, 20 November 2013 - 00:21.


#15 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 20 November 2013 - 00:32

Neko je već spomenuo ali bih ponovio: zaista mi nije jasno kako moderatori dozvoljavaju da se svaka vest pretvori u masovnu histeriju zaverologa i rusofila?

Tu se ne radi samo o kampanji određenih partijskih vojnika nego se tek ponegde može naići na neki zdravorazumski komentar.

 

Da li time medijske kuće održavaju nacionalističku vatricu?

 

Recimo, totalne nebuloze od vesti je lansirao upravo b92 preko svog sajta. Mislim na raznorazne tekstove o seksu, koliki imaju Hrvati, koliko dugo vode ljubav Srbi i tome slična "istraživanja". Za takve članke i komentare koji im slede su odgovorni isključivo administratori sajta odnosno oni koji kreiraju takvu medijsku politiku.


Edited by melankolic, 20 November 2013 - 00:47.