Jump to content


Photo
- - - - -

Budzet Republike Srbije 2014.


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
56 replies to this topic

#31 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 14 November 2013 - 21:53

Misliš, ako NIKO ne bude hteo da nam pozajmi? To jednostavno nije realno, da ti juče pozajmljuje po 5%, a sutra neće ni za kakvu kamatu.

Realno, desio bi se veliki porast kamate na zaduživanje, država bi devalvirala dinar i tako smanjila državnu potrošnju za 20, 30%, na taj način bi potpuno eliminisala deficit, a spoljni dug bi se vraćao najpre pozajmicama sa velikom kamatom, a posle prodajom javnog sektora i prirodnih resursa.

 

Koliko brzo se Grckoj desilo? Ne znamo jer ih je spasila ECB, ali bukvalno svaka aukcija obveznica ti moze biti poslednja ako propadne. Da li ocekujem propast za 3 meseca? Ne.. Da li sam 100% siguran da nece da se desi - apsolutno ne. Kao sto sam i najavio ovde, u nasim bankama vise nemam mnogo para, sreca je da imam racune napolju. 



#32 dobrostojeci

dobrostojeci
  • Members
  • 192 posts

Posted 14 November 2013 - 22:03

Čiste neto devizne rezerve NBS su između 5 i 6 milijardi i u takvim situacijama one se koriste dok se ne pripremi neka velika prodaja ili neki veliki poreski prihodi ili neko veliko smanjenje javne potrošnje.

Dakle, za sada se još uvek bez ikakvih problema zadužujemo. Ako bi to iznenada stalo, devizne rezerve pokrivaju još godinu dana, čak i sa ovako velikom potrošnjom.



#33 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 14 November 2013 - 23:08

neka velika prodaja

 

Šta mi imamo još da prodamo da bi zakrpili tu rupu od 5 - 6 milijardi?



#34 ras kass

ras kass
  • Members
  • 7,285 posts

Posted 14 November 2013 - 23:14

Eps,Telekom....u principu sva javna preduzeca treba prodati bez obzira.To je cak i osnovni preduslov da krenemo napred.



#35 ing.glick

ing.glick
  • Members
  • 412 posts

Posted 14 November 2013 - 23:15

Pa i nisu je platili - kada je bilo jasno da ce da propadne aukcija obveznica - ECB je uletela. A ko ce nama da uleti?

 

Uleti za sta? Bolje da nam niko ne uleti nikakav kes pre restruktuiranja duga (ako bude neophodno da restruktuiramo), samo nam gomilaju ukupni dug. 

 

Najgori scenario je ovo sto su Grcima uradili, dali im pare pre restruktuiranja, pa taj deo nisu mogli da ukljuce u otpis. Da ne trazim sad tacne brojke, umesto da spuste dug sa 400 na 150-200 milijardi, oni su ostali na 300, sto je previse. Sad su zbog te kvazi pomoci i dalje prezaduzeni (180% GDP), samo je pitanje vremena kada ce opet bankrotirati.

 

Ja sam samo objasnio otkud onih fiktivnih 177% u tabeli. Kad kamate koju mora da platis na dvogodisnji dug dodje do 20%, cak i dosta pre, gotovo je, racuna se da vise nemas pristup kapitalu. Nikad ne stignes do 100%+, jer jednostavno ne zajmis po toj kamati jer nema smisla.



#36 ing.glick

ing.glick
  • Members
  • 412 posts

Posted 14 November 2013 - 23:19

Ali oni su isplanirali rupu od jedno 2 milijarde, realno ce napraviti 3, a morace da plate i na ime kamata milijardu i kusur.. Odakle 4 milijarde ako ne budu mogli da se zaduze? Bankrot moze da se desi u roku od nekoliko meseci ako neko ne bude hteo da nam pozajmi pare. 

 

Ne znam sta racunas u rupu, al budzet same republike je na 1.5 milijarde deficita (za mene sve preko nula je previse), a ne 2 milijarde.

 

Kamate su vec uracunate u budzet, vidi prvu stranu, rashodi kamata: 1 milijarda. Nama je tzv. primarni deficit  "samo" 0.5 milijardi (to je deficit bez kamata).

 

Ne verujem da ce da omase deficit za vise od 0.5 milijardi, to bi bilo mnogo obzirom da ipak pokazuju stidljive  naznake obziljnosti ove godine. Dakle, rupa za ovu jednu godinu je 2, a ne 4 milijarde.



#37 ras kass

ras kass
  • Members
  • 7,285 posts

Posted 14 November 2013 - 23:25

A ako prihodi drasticno padnu?



#38 ing.glick

ing.glick
  • Members
  • 412 posts

Posted 14 November 2013 - 23:30

Koliko brzo se Grckoj desilo? Ne znamo jer ih je spasila ECB, ali bukvalno svaka aukcija obveznica ti moze biti poslednja ako propadne.

 

Propast jedne aukcije nije nista strasno, ako ponudis dvogodisnji dug po 3% i ne prodas skoro nista (propadne aukcija), za dva dana ponudis po 3.5 ili 4% i privuces vise kupaca.

 

Problem je kad kreditori kvalitativno promene percepciju sa "ovi skoro sigurno nece uskoro bankorotirati" na "postoji realna sansa da uskoro bankrotiraiju" i vise nece da ti daju pare ni za recimo 10% na dve godine.

 

Tacno je da kad rizik od bankrota postane netrivijalan, situacija sa kamatnim stopama biva potpuno nelinearna i one brzo idu u nebo. Ali se to ne desava bas preko noci, pogotovo sto mi imamo cistiju situaciju nego Grci jer nema ko da nam "pomaze odmaganjem".



#39 ing.glick

ing.glick
  • Members
  • 412 posts

Posted 14 November 2013 - 23:38

A ako prihodi drasticno padnu?

 

Sta je "drasticno"?

Jedina realna varijanta je drastican pad vrednosti dinara, al su i rashodi uglavnom vezani za dinare, pa nije tako strasno.

 

Postoji jedan izuzetak, kamate na dug, one su u evrima/dolarima. Kad gledas koliki je rizik od bankrota, gledaj koliki procenat prihoda drzava daje na servisiranje duga. Kod nas je to negde na 10%(EDIT: ustvari 12.3% kad bolje pogledam), pri ovim kamatnim stopama. To je jos uvek u domenu "nece oni uskoro da bankrotiraiju" i zato nam i kamatne stope nisu preterano visoke.

 

Problem je sto mi imamo dosta duga sa kratkom rocnoscu i moramo mnogo para da zajmimo svake godine, pa smo jako izlozenl riziku od rasta kamatnih stopa. Negde sam vec pisao, dok god glavne centralne banke (FED i ECB) obezbedjuju more likvidnosti, prelice se nesto i kod nas.


Edited by ing.glick, 14 November 2013 - 23:52.


#40 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 15 November 2013 - 00:24

Eps,Telekom....u principu sva javna preduzeca treba prodati bez obzira.To je cak i osnovni preduslov da krenemo napred.

 

Tnx, tako sam i mislila da je uglavnom to to.



#41 ras kass

ras kass
  • Members
  • 7,285 posts

Posted 15 November 2013 - 12:00

Tnx, tako sam i mislila da je uglavnom to to.

 

Dobro tu su i Galenika,Dunav osiguranje,Komercijalna banka.....u principu sva legla partijskog zaposljavanja.



#42 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 15 November 2013 - 19:27

Dobro tu su i Galenika,Dunav osiguranje,Komercijalna banka.....u principu sva legla partijskog zaposljavanja.

 

Totalno sam zaboravila na Galeniku, čak ni ne mogu da se setim kako se završilo sa privatizacijom gde je bio uključen Milan Panić.

 

Izvinjavam se za off



#43 ras kass

ras kass
  • Members
  • 7,285 posts

Posted 15 November 2013 - 22:24

Ne znam za Panica,ali je bilo pokusaja skoro da se proda Americkoj firmi,koja je kasnije odustala.Realno prodajom Galenike nece se prihodovati mnogo u budzet,ako se nesto i prihoduje,ali ce ukinuti subvencije iz budzeta i smanjiti rashodi.Skinuce se sa ledja poreskih obveznika.Galenika je jedan od primera zasto je drzava Srbija najgori moguci poslodavac.


Edited by ras kass, 15 November 2013 - 22:24.


#44 stondisha

stondisha
  • Members
  • 8,588 posts

Posted 19 November 2013 - 19:53

Ne znam za Panica,ali je bilo pokusaja skoro da se proda Americkoj firmi,koja je kasnije odustala.Realno prodajom Galenike nece se prihodovati mnogo u budzet,ako se nesto i prihoduje,ali ce ukinuti subvencije iz budzeta i smanjiti rashodi.Skinuce se sa ledja poreskih obveznika.Galenika je jedan od primera zasto je drzava Srbija najgori moguci poslodavac.

 

Isto kao i NIS i ostale partijske firme...

 

A ovamo kuku lele pokloniše rusima NIS, a NIS dugogodišnji gubitaš...

 

Isti primer Galenika



#45 drvoprvo

drvoprvo
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 26 November 2013 - 00:08

Grafički prikaz.