Jump to content


Photo
- - - - -

Srbija i bilateralni odnosi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
177 replies to this topic

#1 Good Morning Srdjan

Good Morning Srdjan
  • Banned
  • 688 posts

Posted 30 September 2013 - 16:17

:lol+: obostrano. Srbija divljala po Balkanu, US je s pravom ucestvovala u zaustavljanju i sad US treba da se priblizava? Pa ne moze da ide civilizacijski unazad.

 

Jednostavno nisi u pravu, ako zaista zelis priblizavanje USA i Srbije onda to mora biti obostrano ili ga nece biti. Moj utisak, prvenstveno na osnovu ovog smajlija koji se cereka, da tebi vise odgovara ovo trenutno stanje.

Posto se USA, kao najveca sila na svijetu, u odnosu na Srbiju vec dovoljno pokazala kao neprijateljska, onda je vrijeme da pokaze i svoju prijateljsku stranu, ako je ima, inace se sve svodi na ono 'oprosticu ti sto sam te tukao'.

To tako jednostavno ne ide, bilo to USA, Srbija ili bilo koje druge drzave na svijetu.

Ako nece USA, sigurno ima ko hoce, kao i u obicnom zivotu, ako te nece najlepsa devojka, ne znaci da moras da ostanes sam celoga zivota.



#2 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 30 September 2013 - 16:45

Srbija treba da pokaže da je razumela zbog čega su USA bile protiv nje od momenta kada je Srbija krenula da "oslobađa" ognjišta. Setimo se da su USA u početku, pre agresije Srbije, bile za očuvanje SFRJ.
To je kao kada bi današnja Nemačka tražila od saveznika u WWII da joj se izvine zbog rata koji su vodili protiv Hitlerove Nemačke.
Niti je današnja Nemačka nastavila politiku Trećeg Rajha mirnodopskim sredstvima, niti se Srbija odrekla Slobine politike mirnodopskim sredstvima.

#3 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 30 September 2013 - 17:20

Jednostavno nisi u pravu, ako zaista zelis priblizavanje USA i Srbije onda to mora biti obostrano ili ga nece biti. Moj utisak, prvenstveno na osnovu ovog smajlija koji se cereka, da tebi vise odgovara ovo trenutno stanje.

Posto se USA, kao najveca sila na svijetu, u odnosu na Srbiju vec dovoljno pokazala kao neprijateljska, onda je vrijeme da pokaze i svoju prijateljsku stranu, ako je ima, inace se sve svodi na ono 'oprosticu ti sto sam te tukao'.

To tako jednostavno ne ide, bilo to USA, Srbija ili bilo koje druge drzave na svijetu.

Ako nece USA, sigurno ima ko hoce, kao i u obicnom zivotu, ako te nece najlepsa devojka, ne znaci da moras da ostanes sam celoga zivota.

Bice da su svi neprijatelji Srbije, prema tome Srbija ce ostati sama. Cini se da svi mrze Srbiju/Srbe. Nije li to pomalo cudno, ako ne nemoguce?



#4 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 30 September 2013 - 17:54

Bice da su svi neprijatelji Srbije, prema tome Srbija ce ostati sama. Cini se da svi mrze Srbiju/Srbe. Nije li to pomalo cudno, ako ne nemoguce?

Dragi kolega, zasto sirite defetizam.

Republika Srpska ce biti uvijek prijatelj Srbije.



#5 Good Morning Srdjan

Good Morning Srdjan
  • Banned
  • 688 posts

Posted 30 September 2013 - 18:18

Srbija treba da pokaže ...

 

I sta ce onda da bude? Desice se Marsalov plan za Srbiju i Amerika ce da ulozi ogromne pare u Srbiju i poteci ce med i mleko?

 

Posto ne vidim smisao ove tvoje litanije koja se beskrajno ponavlja da je Srbija sve najgore bez obzira o cemu se radi, da li bi mi pojasnio svoju frustraciju svim i svacim, bez izuzetka, od Novog Sada pa nadalje. Svuda sve sami fasisti i dodjosi, da mi nije uopste jasno kako je u jednom takvom okruzenju uopste moguce zivjeti?

Nemoj me pogresno shvatiti, ali u tvojim postovima osim toga sto se pise sve najgore nema ni najmanji tracak nade da moze da bude ikada bolje, jer je tako sve predstavljeno da je uzalud i pokusati bilo sta promijeniti, jer osim fasista niko drugi ni ne moze doci na vlast.

Sta je uopste rjesenje po tebi, bez onog uopstenog Srbija treba da pokaze, jer Srbija je generalno jedan apstraktan pojam u smislu da moze bilo sta da uradi.

 

Ponavljam jos jednom, priblizavanja sigurno nece biti dok ne bude konkretnih pozitivnih poteza od strane USA prema Srbiji.



#6 Good Morning Srdjan

Good Morning Srdjan
  • Banned
  • 688 posts

Posted 30 September 2013 - 18:22

Bice da su svi neprijatelji Srbije, prema tome Srbija ce ostati sama. Cini se da svi mrze Srbiju/Srbe. Nije li to pomalo cudno, ako ne nemoguce?

 

Da si pazljivije procitao mogao si da procitas recenicu "Ako nece USA, sigurno ima ko hoce..." tako da je tvoj zakljucak da su svi neprijatelji Srbije pogresan i plitak.



#7 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 01 October 2013 - 00:40


Ponavljam jos jednom, priblizavanja sigurno nece biti dok ne bude konkretnih pozitivnih poteza od strane USA prema Srbiji.

Kakva kolosalna glupost: pa konkretne pozitivne poteze su oni odavno povukli (vojna saradnja, naucna saradnja, spustanje lopte povodom kostunicino-kusturicinog organizovanog nasrtaja na ambasadu na mitingu za patike i belu tehniku, itd.). Jedino sto nijednoj srpskoj vlasti ne pada na pamet da jasno i glasno demontira udbasku masineriju antiamerickog ispiranja mozga koja dejstvuje po svim lokalnim medijima, negde vise, negde manje. I to se odnosi na apsolutno sve delove srpske kvazipoliticke mafijaske oligarhije; setimo se kada je onomad tadasnja poltparolka vladajuce DS, izvesna prostitutka bez mozga po imenu jelena trivan, slala tweetove podrske Gadafiju samo dan nakon pocetka medjunarodne intervencije protiv libijskog tiranina. Jel' ti mislis da se to ne primecuje gde treba? Secas li se - a ne deluje mi da se secas - kako je to bilo kad pozarevacki tiranin miloshesku nije hteo godinu dana da primi americkog ambasadora Cimermana i jos se javno kurcio time?

 

A na ovom forumu se rezultati delovanja masinerije jasno vide.



#8 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 01 October 2013 - 00:42

...

 

 

... nije (mi) uopste jasno kako je u jednom takvom okruzenju uopste moguce zivjeti? ... 

 

 

'Zivjeti'?

 

Vrlo jednostavno.

Vukojebinske likove nadaleko zaobilazis - pa dok se ne "potrose / asimiliraju u 'gradjane' ".

 

Ili dok USofA ponovo ne 'bonbarduju'. 

 

...



#9 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 01 October 2013 - 03:18

Srbija treba da pokaže da je razumela zbog čega su USA bile protiv nje od momenta kada je Srbija krenula da "oslobađa" ognjišta. Setimo se da su USA u početku, pre agresije Srbije, bile za očuvanje SFRJ.
To je kao kada bi današnja Nemačka tražila od saveznika u WWII da joj se izvine zbog rata koji su vodili protiv Hitlerove Nemačke.
Niti je današnja Nemačka nastavila politiku Trećeg Rajha mirnodopskim sredstvima, niti se Srbija odrekla Slobine politike mirnodopskim sredstvima.

Setam ja jednom u Drezdenu sa prijateljem (Jevrejin) i sluzbenikom u vladi lokalnoj, vidim jednu prelepu gradjevinu i pitam sta je - kaze sinagoga, izgradili je za nekih 100tinak jevreja u znak pokajanja (toliko ih je ostalo danas). Prodjemo malo i vidim zgradu u rusevini, opet pitam a sta je ovo, kaze od bombardovanja engleza, i krene da prica da bi engleska kraljica trebala da izvini za bombardovanje Drezdena.

 

Doslo mi da skinem stiklu 12ticu i da ga mlatnem po tintari, ali setio se kome prica pa je progutao ostatak :ajme:

 

Sva sreca da su to samo tu i tamo pojedinci, valjda im ostalo od Rusa.



#10 Good Morning Srdjan

Good Morning Srdjan
  • Banned
  • 688 posts

Posted 01 October 2013 - 03:38

Kakva kolosalna glupost: pa konkretne pozitivne poteze su oni odavno povukli (vojna saradnja, naucna saradnja, spustanje lopte povodom kostunicino-kusturicinog organizovanog nasrtaja na ambasadu na mitingu za patike i belu tehniku, itd.).

 

Prije svega rekao bih da se prakticno slazes sa tim da proces mora biti obostran, sto je najbitnije od svega u ovoj prici.

Sto se tice tih poteza, jel moze malo konkretnije, tj kako javno mnenje moze da vidi bilo kakve konkretne pozitvne rezultate tih poteza, kao sto je imalo priliku da vidi i osjeti sve one negativne stvari, da ih ne spominjemo.

 

Jedino sto nijednoj srpskoj vlasti ne pada na pamet da jasno i glasno demontira udbasku masineriju antiamerickog ispiranja mozga koja dejstvuje po svim lokalnim medijima, negde vise, negde manje. I to se odnosi na apsolutno sve delove srpske kvazipoliticke mafijaske oligarhije; setimo se kada je onomad tadasnja poltparolka vladajuce DS, izvesna prostitutka bez mozga po imenu jelena trivan, slala tweetove podrske Gadafiju samo dan nakon pocetka medjunarodne intervencije protiv libijskog tiranina. Jel' ti mislis da se to ne primecuje gde treba? Secas li se - a ne deluje mi da se secas - kako je to bilo kad pozarevacki tiranin miloshesku nije hteo godinu dana da primi americkog ambasadora Cimermana i jos se javno kurcio time?

 

A na ovom forumu se rezultati delovanja masinerije jasno vide.

 

Da preskocimo demagogiju i praznu pricu i da se osvrnem na Milosevicevo odbijanje da primi Cimermana. To se desilo prije 22 godine i od tada se dosta toga desilo, izmijenjale mnoge politicke elite u obje drzave, a Amerikanci su imali dosta prilika da se osvete za to, sto su i iskoristili. Prema tome koliko jos godina trebaju da kaznjavaju Srbiju zbog toga? Smijesno je uopste pominjate dogadjaj iz 1991 kao reper odnosa u 2013 godini. Sam Milosevic je mrtav vec 7 godina, a sa vlasti je sisao prije 13 godina, tako da se deklarativno zalagati za priblizavanje USA i Srbije, a u isto vrijeme pricati 2013 godine o Cimermanu je besmisleno.



#11 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 01 October 2013 - 04:09

tema je vec o'sla u trol, pa da se prikljucim...

 


Prije svega rekao bih da se prakticno slazes sa tim da proces mora biti obostran, sto je najbitnije od svega u ovoj prici.

Sto se tice tih poteza, jel moze malo konkretnije, tj kako javno mnenje moze da vidi bilo kakve konkretne pozitvne rezultate tih poteza, kao sto je imalo priliku da vidi i osjeti sve one negativne stvari, da ih ne spominjemo.  ...

 

Prvo, ocito imas pristup internetu, pa googlaj - koliko je Srbija dobila bespovratne pomoci i donacija od USA, koliko od Rusa? I u kojem obliku? Tj., je li Srbiji vrednija/vaznija pomoc u vojnoj opremi ili u medicini i kulturi itd?

 

Drugo, neformalna pomoc - Srbiji u osetnoj meri pomazu investicije i dotacije srpske emigracije. E, sad, koliko para salju "kuci" Srbi iz dijaspore, Amerikanci, a koliko Srbi-Rusi? Koliko uopste Srbi emigriraju u Rusiju, a koliko u USA, i zasto?

 

 

 

 

...Da preskocimo demagogiju i praznu pricu i da se osvrnem na Milosevicevo odbijanje da primi Cimermana. To se desilo prije 22 godine i od tada se dosta toga desilo, izmijenjale mnoge politicke elite u obje drzave, a Amerikanci su imali dosta prilika da se osvete za to, sto su i iskoristili. Prema tome koliko jos godina trebaju da kaznjavaju Srbiju zbog toga? Smijesno je uopste pominjate dogadjaj iz 1991 kao reper odnosa u 2013 godini. Sam Milosevic je mrtav vec 7 godina, a sa vlasti je sisao prije 13 godina, tako da se deklarativno zalagati za priblizavanje USA i Srbije, a u isto vrijeme pricati 2013 godine o Cimermanu je besmisleno.

 

U osnovu, potpuno se slazem s tobom.

Ali, ako se slaze i vlada Srbije, onda je to tako licemerno da licemernije ne moze biti.

Osnov spoljasne politike Srbije je bitka iz 1389. U odnosu prema BiH, pominje se buna protiv dahija. U odnosu prema Hrvatskoj se pominje Jasenovac. Itd, itd. To su stvari koje danas zivi ljudi ne pamte licno, samo su citali i ucili ili ("ucili") o tome.

A kad druga strana pomene Milosevica i Cimermana - a to i danas zivi ljudi pamte! - za tebe je to "demagogija i prazna prica?"

 

Uzgred, ajd' mi, molim te - posto sam neobavesten - opisi sta se to drasticno promenilo od Milosevicevog vremena? U drustvu, ne mislim na zavrsetak ratova. Jesi li bezbedniji na ulici, je li ima manje djubreta, je li ti lakse zaposliti se, je li...?



#12 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 01 October 2013 - 05:03

...

 

... setam ja jednom u Drezdenu ...

... doslo mi da skinem stiklu 12ticu i da ga mlatnem po tintari, ali setio se kome prica pa je progutao ostatak ...

... sva sreca da su to samo tu i tamo pojedinci, valjda im ostalo od Rusa.

 

:thumbs:  :hail:

 

...



#13 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 01 October 2013 - 05:32

... koliko uopste Srbi emigriraju u Rusiju ... 

 

Oni ne 'emigriraju' u Rusiju.

Cak ni srBovi nisu toliko glupi (osim 'sizlinga').

 

Oni se samo zalete, skoce u ledenu sibirsku vodu, batrgaju se par godina i onda hitno kuci!

Znaju oni sta je ruski_sibir i sta je to donosilo njima!

 

 

 

... opisi sta se to drasticno promenilo od Milosevicevog vremena? U drustvu, ne mislim na zavrsetak ratova ...

 

Auuu!

Sad ima da te jako 'ne vole' i na ovom tredu!

 

Kako 'sta je to drasticno'?

Pa, 'samo njega nema' - a jako mnogo stvari je ostalo isto!

 

...


Edited by Kinik, 01 October 2013 - 05:33.


#14 Good Morning Srdjan

Good Morning Srdjan
  • Banned
  • 688 posts

Posted 01 October 2013 - 13:58

Prvo, ocito imas pristup internetu, pa googlaj - koliko je Srbija dobila bespovratne pomoci i donacija od USA, koliko od Rusa? I u kojem obliku? Tj., je li Srbiji vrednija/vaznija pomoc u vojnoj opremi ili u medicini i kulturi itd?

 

Nemam pojma stvarno koliko je Srbija dobila pomoci od USA, onako odoka ta pomoc vjerovatno nije ni blizu pokrila stetu od srusenih mostova, unistenih pogona Zastave i svega ostalog, medjutim ako neko zna konkretne brojeve bilo bi dobro da se zna, jer inace sve prerasta u demagogiju i politikanstvo.

Nije mi jasno da ljudi ne razumijiu da javno mnenje Srbije dobro pamti koliko su Amerikanci bacili bombi na njihove glave i da se takva jedna steta ne moze nadoknaditi sa 2-3 paketa medicinske opreme.

Ponavljam jos jednom ako nece USA ili EU ima ko hoce, a zivjeti se mora.

 

Drugo, neformalna pomoc - Srbiji u osetnoj meri pomazu investicije i dotacije srpske emigracije. E, sad, koliko para salju "kuci" Srbi iz dijaspore, Amerikanci, a koliko Srbi-Rusi? Koliko uopste Srbi emigriraju u Rusiju, a koliko u USA, i zasto?

 

Niko ovde ne spori da je USA ima bolji standard od Rusije i naravno Srbije, medjutim mi ovde govorimo o americkoj spoljnoj politici. Ti mene treba da ubijedis prije svega da pod americki nacionalni interes spadaju dobri odnosi sa Srbijom, sto ocigledno jos uvijek nije slucaj.

 

U osnovu, potpuno se slazem s tobom.

Ali, ako se slaze i vlada Srbije, onda je to tako licemerno da licemernije ne moze biti.

Osnov spoljasne politike Srbije je bitka iz 1389. U odnosu prema BiH, pominje se buna protiv dahija. U odnosu prema Hrvatskoj se pominje Jasenovac. Itd, itd. To su stvari koje danas zivi ljudi ne pamte licno, samo su citali i ucili ili ("ucili") o tome.

A kad druga strana pomene Milosevica i Cimermana - a to i danas zivi ljudi pamte! - za tebe je to "demagogija i prazna prica?"

 

Mozda je demagogija preambiciozna rijec, to je jednostavno besmisleno u ovom kontekstu. Meni je potpuno jasno da je to bio katastrofalan potez Milosevica, to niko ne spori, medjutim Srbija je vec platila visoku cijenu zbog toga i sada to pominjati moze samo neko ko zeli da se ta kazna beskonacno produzi. Dakle govori se o priblizavanju ne o zaostravanju odnosa, tako da povlacenje tog dogadjaja 2013 moze samo da povlaci neko ko je zlonamjeran u svemu tome.

 

 

Uzgred, ajd' mi, molim te - posto sam neobavesten - opisi sta se to drasticno promenilo od Milosevicevog vremena? U drustvu, ne mislim na zavrsetak ratova. Jesi li bezbedniji na ulici, je li ima manje djubreta, je li ti lakse zaposliti se, je li...?

 

Jeste, bezbjednije je na ulici i ima manje djubreta. Pa normalno da se mnogo toga promijenilo, stvarno kakvo je to pitanje?

Imam utisak na osnovu ovog pitanja da se tvoje informisanje o Srbiji bazira uglavnom na tome sta pise na ovom forumu, tako da vjerovatno vjerujes kada izadjes na ulice gradova u Srbiji fasisticke horde kruze i ubijaju koga stignu. Moje misljenje je da izmedju Hrvatske, koja je usla u EU, Crne Gore, Bosne i Srbije jako mala razlika u standardu, sigurnosti i cistoci, sve od slucaja do slucaja.



#15 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 01 October 2013 - 14:10

Ponavljam jos jednom ako nece USA ili EU ima ko hoce, a zivjeti se mora.

 

pričaš o nečemu o čemu nemaš pojma. daleko najveću pomoć bilo koje vrste srbija je, posle 2000., dobila od EU. konkretno nemačke.

 

ruski procenat je zanemarljiv. dali su manje i od USA.