Jump to content


Photo
- - - - -

Ljubav prema državi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
89 replies to this topic

#61 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 08 September 2013 - 12:08

...

...

 

ja ipak mislim da se treba vratiti s' vremena na vreme i kecati tu drzavu narocito onaj ko od nje ne zavisi, inace ce da ostane musava doveka.



#62 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 08 September 2013 - 21:27

ja ipak mislim da se treba vratiti s' vremena na vreme i kecati tu drzavu narocito onaj ko od nje ne zavisi, inace ce da ostane musava doveka.

 

Svaku drzavu treba stalno kritikovati, jer svaku cine ljudi, a oni grese. Neki vise, neki manje, neki svesno, neki nesvesno... ali svaka je sklona da se prepusti samozadovoljstvu i zaboravi zbog koga postoji, ako njeni gradjani zacute.

Osim toga, drzava je po definiciji instrument moci jedne grupe, kojom ona pokusava da u pokornosti drzi sve ostale. Nema tog drzavnog uredjenja koje jednako ide u prilog svim drustvenim grupama na svojoj teritoriji. Zato oni kojima konkretno uredjenje ne ide u prilog, uvek imaju pravo na kritiku. I rekla bih ne samo pravo, vec i obavezu. Tu uopste nema sta da se voli ili ne voli. Moze samo da se podrzava ili ne.

Prostor koji dele ljudi koji zajedno na njemu zive, koji govore istim jezikom, smeju se i raduju istim stvarima, imaju iste/slicne moralne i druge vrednosti, se itekako moze (ne)voleti. Preme njemu se gaje neke emocije; drugacije od onih koje gajimo prema najblizoj porodici i prijateljima, ali ipak emocije.

 

Nekim ljudima je zivot jednostavan, pa mogu i da vole i da budu zadovoljni istom drzavom/kulturnim prostorom. Drugi moraju da odvoje srce i racio, iako je u pitanju isti prostor. Treci moraju da svoj razum i osecanja posvete razlicitim prostorima. Cetvrti mogu da pausalno lupaju bilo sta, jer papir/forum trpi sve.

Ovo je vreme globalizacije i svima je dopusteno da vole/ne vole, kritikuju/slepo obozavaju... sta god im se hoce. Ne mora nuzno da se zna nesto o tome. Dovoljno je da se lajkuje :) .



#63 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 09 September 2013 - 05:15

Svaku drzavu treba stalno kritikovati,

U sustini ovo je bilo sasvim dovoljno. Mozda da se na tome zadrzis, posto ostatak deluje kao da se pravdas i kao da je to nesto sto uopste zahteva pravdanje i objasnjavanje bilo kome.



#64 Good Morning Srdjan

Good Morning Srdjan
  • Banned
  • 688 posts

Posted 09 September 2013 - 15:40

Nisam nigdje vise vidio kako se gaji ljubav prema drzavi, nego u USA, za razliku od nasih krajeva gdje se drzava uvijek mrzila i psovao njen poglavar.

Ljubav prema drzavi u USA ide do krajnosti kao sto su zastita nacionalnih interesa bilo gdje i po svaku cijenu.

U principu jako pozitivna stvar, jer drzava, od koje jako mnogo zavisi zivot pojedinca, ne moze da funkcionise dobro ako je ne vole oni koji je nastanjuju. Svako ko zeli bolju drzavu mora da je voli na neki naci, u suprotnom zeli da je unisti. Naravno proces je dvosmjeran.



#65 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 09 September 2013 - 16:07

...

 

... nisam nigdje vise vidio kako se gaji ljubav prema drzavi, nego u USA, za razliku od nasih krajeva gdje se drzava uvijek mrzila i psovao njen poglavar.

Ljubav prema drzavi u USA ide do krajnosti kao sto su zastita nacionalnih interesa bilo gdje i po svaku cijenu ...

 

Imali se rasta i roditi.

 

Za razliku od jekticarske balkanske vukojebine, gde 'ljubav' prema drzavi ima sve karakteristika socijalne patologije.

 

...



#66 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 09 September 2013 - 16:21

...

 

Za razliku od jekticarske balkanske vukojebine, gde 'ljubav' prema drzavi ima sve karakteristika socijalne patologije.

 

...

 

retki su oni sto su se usrecili od propasti balkanskih drzavica i tesko se moze reci za njih da su neki svetli primeri ljudskosti. recimo S. Raznjatovic i ekipa.



#67 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 09 September 2013 - 16:44

. Svako ko zeli bolju drzavu mora da je voli na neki naci, u suprotnom zeli da je unisti. 

Ovo je centralna neistina i izvor zabune i ispiranja mozga. Zašto bi to uopšte bilo tačno? Zameni reč "država" sa, na primer, "klozetska šolja", pa ćeš da vidiš koliko je to besmisleno. Svakako da želiš da imaš bolju, udobniju, itd. klozetsku šolju - da li iz toga sledi da je voliš? Ili da treba da je voliš? :lol+:



#68 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 09 September 2013 - 16:55

Ovo je centralna neistina i izvor zabune i ispiranja mozga. Zašto bi to uopšte bilo tačno? Zameni reč "država" sa, na primer, "klozetska šolja", pa ćeš da vidiš koliko je to besmisleno. Svakako da želiš da imaš bolju, udobniju, itd. klozetsku šolju - da li iz toga sledi da je voliš? Ili da treba da je voliš? :lol+:

 

sve i da poistovetimo ta dva nipocemu povezana pojma, probaj ti da ne vodis racuna o svojoj pa vidi koliko ces se usreciti. niko ne voli da je cisti ali sto se mora mora se inace bi se verovatno ubrzo razboleo.



#69 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 09 September 2013 - 17:58

 Ovakav osecaj da se ne voli Hrvatska , Srbija... je razumljiv. I ja takav osecaj imam..

 Jednostavno raspadom one predhodne , zajednicke,  vece drzave , koja je , ma kako je sporili ili ne, i ma koliko mana imala, bila znatno , znatno ozbiljnija i uredjenija od ovih tzv drzavica u kojima zivimo ( ili iz njih izbegli ).   Ta drzava je ipak imala neki ugled u svetu i nekako smo se iz svog tog razloga i poistovecali sa njom i ipak voleli je.  Nestankom TE drzave i nastankom ovih bananica od drzava  u kojima  su se posle ratova instalirali  kombinacija ratnih profitera, polu-kriminalizovanog sveta u kohabitaciji sa politicarima, gde je nenormalno postalo normalno , ta ljubav se izgubila. Oni koji su otisli u svet takodje ne mogu da tako lako nadju ljubav za te njihove nove "domove" , iz jednostavnog razloga sto su ipak "stranci" , ma kako ih i okolina i sama ta drzava domacin prihvatili...


Edited by Doc Holliday, 09 September 2013 - 18:00.


#70 Good Morning Srdjan

Good Morning Srdjan
  • Banned
  • 688 posts

Posted 09 September 2013 - 18:19

Ovo je centralna neistina i izvor zabune i ispiranja mozga. Zašto bi to uopšte bilo tačno? Zameni reč "država" sa, na primer, "klozetska šolja", pa ćeš da vidiš koliko je to besmisleno. Svakako da želiš da imaš bolju, udobniju, itd. klozetsku šolju - da li iz toga sledi da je voliš? Ili da treba da je voliš? :lol+:

 

Poredjenje je jako glupo i besmisleno. Sretni ljudi vole svoje drzave.



#71 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 09 September 2013 - 18:55

Poredjenje je jako glupo i besmisleno. Sretni ljudi vole svoje drzave.

Ja sam vrlo sretan, ali nemam nikakav posebno emocionalni odnos prema svojim drzavama (a nakupio sam ih se nekoliko). Za svaku mogu da izlozim gomilu stvari koje mi se dopadaju ili ne (na racionalnom nivou), kao i stvari zbog koji se osecam dobro/lose u svakoj od njih (na emotivnom). Ali da ginem za zastavu - ne mogu ni za jednu, i jezim se na "vodje" koji na isto pozivaju. Izmedju ostalog, zato sto se niko od njih ne nadje da poziva na normalnost - ako pozivaju, pozivaju na revolucije, "Resenja" (sa velikim R), borbu (i "Borbu"), slavu, krv i otadzbinu. Niko da poziva na recimo infrastrukturu. Ili na vladavinu prava. 



#72 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 10 September 2013 - 01:56

Poredjenje je jako glupo i besmisleno. Sretni ljudi vole svoje drzave.

Ma hajde, poredjenje je sasvim adekvatno. Sretni ljudi vole svoje porodice, prijatelje i same sebe, sto je jedino sto je REALNO, a ne vole birokratske masinerije koje imaju monopol nasilja i nemaju nimalo savesti (jer samo pojedinac ima savest) da to nasilje ne upotrebe kadgod mogu...



sve i da poistovetimo ta dva nipocemu povezana pojma, probaj ti da ne vodis racuna o svojoj pa vidi koliko ces se usreciti. niko ne voli da je cisti ali sto se mora mora se inace bi se verovatno ubrzo razboleo.

Potpuno si u pravu - sam si sve rekao. Niko normalan nece u moranju traziti ljubav, zar ne? "Moranje" je pojam DIJAMETRALNO SUPROTAN pojmu "ljubavi".



#73 Good Morning Srdjan

Good Morning Srdjan
  • Banned
  • 688 posts

Posted 10 September 2013 - 02:12

Ma hajde, poredjenje je sasvim adekvatno. Sretni ljudi vole svoje porodice, prijatelje i same sebe, sto je jedino sto je REALNO, a ne vole birokratske masinerije koje imaju monopol nasilja i nemaju nimalo savesti (jer samo pojedinac ima savest) da to nasilje ne upotrebe kadgod mogu...

 

Jos jedno plitko poredjenje koje polazi od netacne predpostavke da sretni ljudi ne voli svoju drzavu.

Dobra drzava je jedan od najvaznijih preduslova za sretan zivot.



#74 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 10 September 2013 - 06:37

 

Dobra drzava je jedan od najvaznijih preduslova za sretan zivot.

Hahaha, crni humor: da znas da si ovde potpuno u pravu. Ali ne iz razloga na koje mislis. Naime, ovo je tautologija, losa drzava te jednostavno ubije, kao sto se desavalo kroz celu istoriju. Drzave su ubile vise ljudi nego sve epidemije, zemljotresi, vulkani, poplave i druge prirodne katastrofe u istoriji ljudske vrste zajedno. I vise nego svi "obicni"kriminalci, mafijasi i ubice ikada. Samo komunisti i fashisti su samo u 20. veku poubijali zajednickim naporima preko 150 miliona ljudi. Poredjenja radi, najveca pandemija u istoriji, "crna smrt", odnosno bubonska kuga koja je harala sredinom 14. veka, odnela je oko 50 miliona zivota. 

 

Dakle, "dobra" drzava jeste preduslov srecnog zivota, ali samo zato sto ti ona druga vrsta drzave jednostavno UOPSTE NE DAJE ZIVOT. 



#75 Good Morning Srdjan

Good Morning Srdjan
  • Banned
  • 688 posts

Posted 10 September 2013 - 15:17

Ja sam vrlo sretan, ali nemam nikakav posebno emocionalni odnos prema svojim drzavama (a nakupio sam ih se nekoliko). Za svaku mogu da izlozim gomilu stvari koje mi se dopadaju ili ne (na racionalnom nivou), kao i stvari zbog koji se osecam dobro/lose u svakoj od njih (na emotivnom). Ali da ginem za zastavu - ne mogu ni za jednu, i jezim se na "vodje" koji na isto pozivaju. Izmedju ostalog, zato sto se niko od njih ne nadje da poziva na normalnost - ako pozivaju, pozivaju na revolucije, "Resenja" (sa velikim R), borbu (i "Borbu"), slavu, krv i otadzbinu. Niko da poziva na recimo infrastrukturu. Ili na vladavinu prava. 

 

Zasto bi voljeti drzavu u kojoj zivis znacilo automatski da gines za nju. Bas naprotiv, "dobre" drzave ne salju ljude koji ih nastanjuju da ginu za njih. Uslovno receno voljeti drzavu u kojoj zivis ne znaci neku patolosku ljubav prema simbolima, nego generalno zadovoljstvo sa drustvenim okruzenjem, od zaposljavanja, do zdravstvene zastite, socijalne sigurnosti, skolstva itd.

 

Hahaha, crni humor: da znas da si ovde potpuno u pravu. Ali ne iz razloga na koje mislis. 

A koji su to sad pa moji razlozi ?

 

Moguce je biti sretan pojedinac i u losoj drzavi, ali su tu u pitanju izeci. Voljeti drzavu koja ti pruza sigurnost i prosperitet nije nista ni lose, niti neobicno.