Jump to content


Photo
- - - - -

Ljubav prema državi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
89 replies to this topic

#76 __________________________

__________________________
  • Banned
  • 756 posts

Posted 10 September 2013 - 16:07

Nisam nigdje vise vidio kako se gaji ljubav prema drzavi, nego u USA, za razliku od nasih krajeva gdje se drzava uvijek mrzila i psovao njen poglavar.

Ljubav prema drzavi u USA ide do krajnosti kao sto su zastita nacionalnih interesa bilo gdje i po svaku cijenu.

U principu jako pozitivna stvar, jer drzava, od koje jako mnogo zavisi zivot pojedinca, ne moze da funkcionise dobro ako je ne vole oni koji je nastanjuju. Svako ko zeli bolju drzavu mora da je voli na neki naci, u suprotnom zeli da je unisti. Naravno proces je dvosmjeran.

Interesantno, hoces da kazes da su njihovi vojnici bili angazovani samo kod elementarnih nepogoda....

 

Zasto bi voljeti drzavu u kojoj zivis znacilo automatski da gines za nju. Bas naprotiv, "dobre" drzave ne salju ljude koji ih nastanjuju da ginu za njih. Uslovno receno voljeti drzavu u kojoj zivis ne znaci neku patolosku ljubav prema simbolima, nego generalno zadovoljstvo sa drustvenim okruzenjem, od zaposljavanja, do zdravstvene zastite, socijalne sigurnosti, skolstva itd.

 

A koji su to sad pa moji razlozi ?

 

Moguce je biti sretan pojedinac i u losoj drzavi, ali su tu u pitanju izeci. Voljeti drzavu koja ti pruza sigurnost i prosperitet nije nista ni lose, niti neobicno.


Edited by Foster, 10 September 2013 - 16:10.


#77 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 17 September 2013 - 13:24

Na otvaranje topica me podstaklo sto je negdje na forumu Slaven napisao da Kinik i ja "ne volimo Hrvatsku."

 

Mada mislim da smo tu slicni, ne mogu znati sto Kinik misli, pa cu napisati o sebi, a zanimaju me i pogledi drugih.

 

Ne volim Hrvatsku, no ne volim ni bilo koju drugu drzavu. Naprosto, ljubav je (za mene) nesto rezervirano za bliske osobe.

Sto je drzava?

...

 

Ne vidim nigdje ljubav - samo posten poslovni odnos.

....

 

Dakle, pitam: kako i zasto netko voli drzavu? Koju, i zasto bas tu?

Opet, po mojoj definiciji drzave kao javnog servisa - u zemlji rodjenja dobijem losiju uslugu, za odredjenu cijenu, nego u drzavi gdje sam sada. Pa kako da je onda "volim?"

Ne volim ni ovu novu - no, placam joj porez a ona mi pruza usluge. Puno efikasnije nego moja rodna.

 

 

Kako drugi gledaju na ovo?

 

Drzava je koncept, (kao porodica npr.) koji ne postoji kao takav, kao entitet sam za sebe (npr. ne mozes pokazati porodicu, a da ne pokazes na clanove porodice).

Drzava je prema najpreciznijoj definiciji legalni monopol na inicijaciju sile (nasilje) na odredjenom geografskom prostoru.

 

Posten poslovni odnos ne ukljucuje jednostrani monopol na nasilje, niti nasilje uopste. Posten poslovni odnos je dobrovoljan, ugovoran i obostrano koristan (u ocima onih koji ga vrse, inace ne bi se nikada ni desio).

Porezi se ne placaju, porezi se uzimaju, otimaju. To sto ti se samo djelic toga novca vrati je potpuno nebitno i ne mjenja cinjenicu da je novac na prvom mjestu otet od tebe, kao i nas ostalih.  post-78153-0-19801500-1379420606.jpg

 

 

 

 

Ostalo se slazemo :)   

Evo sta je drzava zapravo i odakle potice taj ljubav - stokholski sindrom:

 

Attached Files



#78 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 20 September 2013 - 08:47

Vest za jugonostalgicare (me included). Ima veze s pojmom drzava utoliko sto se radi o preporukama EU, na osnovu kojih se od pojedinih zemalja (ukljucujuci i neclanice) ocekuje da do kraja 2014 putem zabrane prodaje na trzistu, svedu broj prehrambenih proizvoda koji sadrze stetne masti, na nulu. Neke zemlje su to vec ucinile, npr Danska.

Evropski top 7 nedisciplinovanih proizvodjaca/konzumenata masne hrane trenutno izgleda ovako (SFRJ + region Malmö kao uljez, no i on je pun "nasih" :D ):

 

 

 

It sells most trans fats in the EU


• Sarajevo (Bosnia and Herzegovina): 82 risk products
• Skopje (Macedonia): 41 risk products
• Belgrade (Serbia): 32 risk products
• Zagreb (Croatia): 29 risk products
• Malmö: 24 risk products
• Podgorica (Montenegro): 23 risk products
• Ljubljana (Slovenia) 20 risk items.


Source: Steen Stender, presentation at the workshop in Zagreb in spring 2013.

 

 

 

 

 

SvD has studied the results presented at an expert meeting in Zagreb. The presence of trans fat decreased in the EU between 2006 and 2009 but the new samples in 2012 showed that trans fat still common in eastern Europe and the Balkan countries where large manufacturers use it in some products that are then spread across Europe.

Quite surprisingly settles Malmo in the lead pack, after Sarajevo and Skopje, but before Podgorica and Ljubljana. Sampling was done in the spring.

 - The result was totally unexpected and unlikely. I was very surprised to find so much of these goods in Malmö and also at three major chains Willys, Ica and City Gross. The Swedish National Food Administration seems to believe that only small ethnic shops selling goods with much trans fat, but they have missed the extent of imports. When goods are becoming popular they find their way quickly into the big chains, says Steen Stender.

Minister for Rural Affairs Eskil Erlandsson confirms to SvD that the government does not intend to add any bill on trans fat ban before the EU made its position on the issue. EU's efforts to obtain a basis for progress in December 2014.  Thereafter a decision.

 

 

U sve nam diraj, samo u masnu hranu nemoj. Vazi od Triglava do Djevdjelije...

Ili: Kako ex-yu prostor nabija holesterol Evropi :) .



#79 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 25 September 2013 - 13:57

...nesto sam se uhvatila pravedne drzave na prethodnoj temi, pa mogu i ovde malo...da kazem da svoju pravednu drzavu svaki gradjanin voli jer se u njoj oseca kao voljeno bice a ne kao izrod...sto znaci da one koje izaberemo na izborima moraju da rade na tome da se gradjani osecaju bezbedno i lepo tu gde su izabrali da zive

 

Medjutim imamo problem sa onima koje biramo jer nisu kompetentni i mi gradjani to osecamo. Kad to osecanje nabuja, javlja se prezir umesto ljubavi za drzavu...javi se po neki beli list, rezignacija, ljutnja, bes, letargija pa sve ispocetka...sve to za svoju drzavu umesto najobicnije ljubavi i postovanja...Zasto je to tako, objasnio je Platon koga niko ziv vise ne slusa, a da slusa - drzavom bi vladali filozofi, jer samo oni mogu da funkcionisu u kohabitaciji ili harmoniji izmedju uma, razuma i cula. Samo oni.

 

A oni kojima je razvijen samo razumski deo duse, a hrabri su, trebalo bi da budu cuvari drzave, dok oni kojima su razvijena iskljucivo cula, da se bave poljoprivredom i zanatima.

 

I nikako da se ovi stalezi u poslovnom smislu ne mesaju. Da se ne desi da strastveni zanatlija uleti u politiku i bavi se, sa nivoa vlasti idejama koje nema, a da filozof zbog takvog, bude ucutkan ...Mora da se zna reda u drzavi jer samo takva moze da se postuje, a ko hoce i ima aktivna osecanja, moze i da je voli.



#80 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 26 September 2013 - 02:19

...nesto sam se uhvatila pravedne drzave na prethodnoj temi, pa mogu i ovde malo...da kazem da svoju pravednu drzavu svaki gradjanin voli jer se u njoj oseca kao voljeno bice a ne kao izrod...sto znaci da one koje izaberemo na izborima moraju da rade na tome da se gradjani osecaju bezbedno i lepo tu gde su izabrali da zive

 

Medjutim imamo problem sa onima koje biramo jer nisu kompetentni i mi gradjani to osecamo. Kad to osecanje nabuja, javlja se prezir umesto ljubavi za drzavu...javi se po neki beli list, rezignacija, ljutnja, bes, letargija pa sve ispocetka...sve to za svoju drzavu umesto najobicnije ljubavi i postovanja...Zasto je to tako, objasnio je Platon koga niko ziv vise ne slusa, a da slusa - drzavom bi vladali filozofi, jer samo oni mogu da funkcionisu u kohabitaciji ili harmoniji izmedju uma, razuma i cula. Samo oni.

 

A oni kojima je razvijen samo razumski deo duse, a hrabri su, trebalo bi da budu cuvari drzave, dok oni kojima su razvijena iskljucivo cula, da se bave poljoprivredom i zanatima.

 

I nikako da se ovi stalezi u poslovnom smislu ne mesaju. Da se ne desi da strastveni zanatlija uleti u politiku i bavi se, sa nivoa vlasti idejama koje nema, a da filozof zbog takvog, bude ucutkan ...Mora da se zna reda u drzavi jer samo takva moze da se postuje, a ko hoce i ima aktivna osecanja, moze i da je voli.

 

 

:yucky:  Kako ono prodje Platonov "tata", hrabri Sokrat, cuvar drzave, razvijenog razumskog dijela duse koji zivjase u harmoniji uma, razuma i cula od ruke iste te drzave ??



#81 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 27 September 2013 - 13:53

:yucky:  Kako ono prodje Platonov "tata", hrabri Sokrat, cuvar drzave, razvijenog razumskog dijela duse koji zivjase u harmoniji uma, razuma i cula od ruke iste te drzave ??

 

...pitas me, ili konstatujes nesto? jos i taj smajli...pa nisam najbolje razumela



#82 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 27 September 2013 - 22:26

...pitas me, ili konstatujes nesto? jos i taj smajli...pa nisam najbolje razumela

Sudsko ubistvo Sokrata jedan je od najbolje proucenih primera drzavnog terorizma i zlocina pocinjenih od strane drzave za koje niko ne odgovara. To su znali jos u antickom svetu, oko toga se svi docniji istoricari i pravnici slazu. Ono je sigurno odlican razlog da se NE voli drzava - cak ni tako relativno napredna kakva je u ono doba bila Atina.



#83 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 27 September 2013 - 22:50

^ covjek je brzi od mene, sta da se radi :))

Vise je bilo retoricko pitanje.



#84 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 28 September 2013 - 10:10



Vise je bilo retoricko pitanje.

 

da, jasno...kao i sto je jasno da su svi culi o sokratovoj sudbini, svi su culi za platona...i to je jasno,

no smisao mog posta nije bio ljubav prema antickoj drzavi vec ona prema ideji koja je sticajem okolnosti platonova, i bez obzira na izvodljivost ili odrzivost te ideje

 

...hocu da kazem da bi mi se ista ideja dopadala i da je njen autor nn



#85 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 02 October 2013 - 11:45

Da, razumijem, autori su manje bitni. Poenta moga, naseg odgovora je suludost koja se krije iza te "romantike" i najbolji primjer posledica.



#86 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 02 October 2013 - 18:39

Sudsko ubistvo Sokrata jedan je od najbolje proucenih primera drzavnog terorizma i zlocina pocinjenih od strane drzave za koje niko ne odgovara. ...

 

... ili mozda legitimna presuda ideologu drzavnog udara i rusenja atinske demokratije, sto se takodje sumnjalo jos u Antickom svetu: ""Did you not put to death Socrates the sophist, fellow citizens, because he was shown to have been the teacher of Critias, one of the Thirty who overthrew the democracy?" ... ili mozda nesto trece ... tj. najbolje prouceno ali ni izbliza jednoznacno objasnjeno, sto verovatno i sam znas ...



#87 simovic

simovic
  • Members
  • 547 posts

Posted 07 October 2013 - 10:25

Sudsko ubistvo Sokrata jedan je od najbolje proucenih primera drzavnog terorizma i zlocina pocinjenih od strane drzave za koje niko ne odgovara. To su znali jos u antickom svetu, oko toga se svi docniji istoricari i pravnici slazu. Ono je sigurno odlican razlog da se NE voli drzava - cak ni tako relativno napredna kakva je u ono doba bila Atina.

 

to nije (samo) primer  "drzavnog terorizma" vec definicija drzave (ma kako bila napredna) - institucija koja koristi nasilje (aparate sile), pretnje (kaznene mere) i zastrasivanje kako bi sprovela odredjene politicke ideje (ma kakvi oni bili)



#88 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 08 October 2013 - 15:44

to nije (samo) primer  "drzavnog terorizma" vec definicija drzave (ma kako bila napredna) - institucija koja koristi nasilje (aparate sile), pretnje (kaznene mere) i zastrasivanje kako bi sprovela odredjene politicke ideje (ma kakvi oni bili)

Odlicno. I sad nam samo objasni koje su to politicke ideje sprovedene likvidacijom Sokrata, to bi bio znacajan doprinos klasicnoj istoriografiji. Ili, recimo, danas donetim, a sutra opozvanim naredjenjem o sprovodjenju genocida u Mitileni (sto je jos jedna "slavna" tacka atinske demokratije na koju ukazuje Tukidid)? Zar se "politicke ideje" odista tako dramaticno menjaju od danas do sutra - a politicki sistem ostaje isti? Bice pre da se u nekim - lose uredjenim - drzavama samovolja nepismene rulje, ono za sta su Grci i smislili sjajni termin ohlokratija, uzdize na nivo "politicke ideje".



#89 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 08 October 2013 - 15:49

... ili mozda legitimna presuda ideologu drzavnog udara i rusenja atinske demokratije, sto se takodje sumnjalo jos u Antickom svetu: ""Did you not put to death Socrates the sophist, fellow citizens, because he was shown to have been the teacher of Critias, one of the Thirty who overthrew the democracy?" ... ili mozda nesto trece ... tj. najbolje prouceno ali ni izbliza jednoznacno objasnjeno, sto verovatno i sam znas ...

Na ovo o ideologiji drzavnog udara odista mogu samo da se nasmejem. U takvu vrstu "interpretacije" nije se ozbiljno verovalo jos tamo negde od Wilsonovih tacaka i entuzijazma za Drustvo naroda.

 

Obaska sto je ideja da su Tridesetorica svrgla demokratiju tipicna DEMAGOSKA LAZ. Tridesetorica su bila instalirana od strane Spartanaca, a demokrati su jedino sami sebi krivi sto su - u naletu "demokratskog" ludila koje ih je cesto obuzimalo - posle bitke kod Arginuze pobili sve svoje sposobne generale i onda dali shloserima i obucarima da vode flotu, sto se zavrsilo neminovnim porazom u ratu. Nasuprot silnoj propagandi i ispiranju mozga u tom smeru, Donald Kagan, verovatno najveci zivi klasicni istoricar, lepo dokazuje u svojoj knjizi o 30-godisnjem ratu, da atinska demokratija zapravo nijedan jedini put u mirno doba nije bila izlozena ikakvoj ozbiljnoj pretnji drzavnim udarom, te da se ta pretnja koristila da bi se uklonili protivnici trenutne demagoske klike, a ne odista protivnici demokratije. Verovati u druge price je slicno kao verovati u to da je Staljin likvidirao "neprijatelje naroda" zato sto su oni zaista, ahem, radili "narodu" o glavi.



#90 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 08 October 2013 - 17:45

...

 

 

Ma hebes konstrukt zvani 'narod'.

 

...