Jump to content


Photo
- - - - -

Zacinsko bilje


  • Please log in to reply
1777 replies to this topic

#1321 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 28 January 2018 - 15:47

Attached File  Lija II.jpg   280.87KB   3 downloads Attached File  lija I.jpg   149.75KB   3 downloads 

 

:)


  • 4

#1322 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 28 January 2018 - 18:27

usred bijela dana, boleeeeeeeee njegaaaaa...  :lol+:

predivna zivotinja.

 

...

 

da mi je neko pricao da se moze tako hladno fotkati iz dnevne sobe, e svasta...


  • 0

#1323 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 28 January 2018 - 19:34

usred bijela dana, boleeeeeeeee njegaaaaa...  :lol+:

predivna zivotinja.

 

...

 

da mi je neko pricao da se moze tako hladno fotkati iz dnevne sobe, e svasta...

 

Par je bio, nego nisam ih uhvatio...

 

Attached File  two.jpg   91.63KB   1 downloads


  • 0

#1324 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 29 January 2018 - 13:30

Moje omiljeno začinsko bilje: lovor.

A ovo je tek 1/3 količine koju nosim u BXL, s 3L izvrsnog ovogodišnjeg maslinovog ulja s Krka. Voćni miris i svježi okus.

 

Attached File  Lovor_danas.jpg   503.02KB   1 downloads


  • 2

#1325 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 29 January 2018 - 14:43

Moje omiljeno začinsko bilje: lovor.

A ovo je tek 1/3 količine koju nosim u BXL, s 3L izvrsnog ovogodišnjeg maslinovog ulja s Krka. Voćni miris i svježi okus.

 

attachicon.gifLovor_danas.jpg

 

Imam dva drvca lovora u basti i cupnem po list-dva-tri kad god mi zatreba. Vlo jednostavno ga je gajiti i u stanu, u vecoj saksiji, ima ga jedna kolegica i ne moras nikad biti bez.


  • 1

#1326 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 31 January 2018 - 17:50

a sto kad naraste / razgrana se?

 

Laurel_tree_-_geograph.org.uk_-_1417175.

 

kupis veci stan? :D


  • 2

#1327 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 01 February 2018 - 13:17

a sto kad naraste / razgrana se?

 

kupis veci stan? :D

 

Ili probijes krov, sta god da te cini veselijim. ;)

 

 

Narucio sam perlite da mijesam sa zemljom za sijanje, stici ce sutra. Takodjer sam narucio i neki bug killer spray da pobijem aphids koje trenutno uspijevam drzati pod kontrolom tusiranjem ali ne zelim da mi napadnu na mlade izdanke. U subotu ili nedelju cu posijati kojesta od onog sjemena sto sam kupio, istjerao sam aloe i orhideju sa tog prozora.


  • 0

#1328 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 01 February 2018 - 15:46

...

 

Lisica u gradu?

Siguran znak ocajnih sanitarnih i ekoloskih uslova.

 

Pest.

Smrdljivi raznosac svih bolescina.

Samo eradication.

:wicked:

No, sada su se zapatili njanjavi zeleni_leftisti koji gledajuci slicke misle - how cute!

Da su im prisli i osetili tezak vonj na trulez i beli luk - trenutno bi ih proslo odusevljenje.

 

...


  • 0

#1329 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 01 February 2018 - 16:18

...

 

Lisica u gradu?

Siguran znak ocajnih sanitarnih i ekoloskih uslova.

 

Pest.

Smrdljivi raznosac svih bolescina.

Samo eradication.

:wicked:

No, sada su se zapatili njanjavi zeleni_leftisti koji gledajuci slicke misle - how cute!

Da su im prisli i osetili tezak vonj na trulez i beli luk - trenutno bi ih proslo odusevljenje.

 

...

 

Dobrodosao nazad i drago mi je da si dobro raspolozen. :)


  • 1

#1330 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 01 February 2018 - 16:28

"The urban fox might feel like a city fixture, but it’s a surprisingly modern phenomenon. The species only colonised London after WWII. In the late 1950s, the Natural History Society recorded that foxes were common in parts of the capital. By the early ’70s, they were established throughout London. One theory about why they arrived after the war is the spread of suburbia, with gardens and sheds providing perfect plots for foxes. This vulpine colonisation continued to the point that, these days, you wouldn’t be surprised to see one hanging around Oxford Street.

A pest-controller I went out with for research had a healthy amount of work every night killing foxes in London, but a lot of us love our vulpine neighbours. When a cull was proposed in Clissold Park last year, thousands of people signed a petition to save the foxes. Rescuers at wildlife centres work around the clock to look after ill or injured animals. And the Fox Project has a great helpline if you want to deter foxes without killing them. We should help our foxes, not persecute them. They are just going about their business, despite the myths spread by tabloids: they don’t ‘kill for fun’, nor are they ‘terrorising’ the city. They are an important, beautiful and characterful part of London’s rich, vibrant fabric."

 

https://www.timeout....ns-foxes-093016

 

U zadnje vrijeme stravicno urlaju po cijelu noc i ganjaju se okolo, bice da je sezona parenja. Ove dvije koje su prosle nedelje prosle kroz bastu su izgledale prilicno dobro, sjajno krzno i zdravog izgleda.

Meni ne smetaju. Ne hranim ih, ne diram ih, a ni one mene.


  • 0

#1331 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 01 February 2018 - 17:39

...

 

Da ne trolujem - u gradu vrlo nezdrava pojava, u prirodi - zaobilazenje u sirokom luku.

 

Attached File  fox_and_rifle.jpg   33.37KB   2 downloads

 

...


  • 0

#1332 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 01 February 2018 - 18:23

...

 

Da ne trolujem - u gradu vrlo nezdrava pojava, u prirodi - zaobilazenje u sirokom luku.

 

attachicon.giffox_and_rifle.jpg

 

...

 

"Removal or destruction of foxes is, at best, an expensive confidence trick and at worst, an act of cruelty. Fox populations are self regulating. They cannot over-populate, but will always breed back to replace numbers lost since the previous breeding season. In fact, far from any increase in fox numbers, recent scientific surveys indicate stable populations in all areas apart from London and the south east, where numbers are estimated to be around 10% lower than they were in 1998.

If you want to get your own way with foxes, forget about old fashioned ‘pest control’. Deterrence is cheaper, more effective and more humane."

 

http://foxproject.org.uk/deterrence/


  • 0

#1333 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 01 February 2018 - 19:17

...

 

Pusti ti te njanjavo-sirupaste zastitarske likove, oni samo drombuljaju.

 

http://www.animalcon...om.au/foxes.htm

 

Attached File  eradicating foxes.jpg   51.15KB   1 downloads

 

...


  • 0

#1334 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 01 February 2018 - 20:50

...

 

Pusti ti te njanjavo-sirupaste zastitarske likove, oni samo drombuljaju.

 

http://www.animalcon...om.au/foxes.htm

 

attachicon.giferadicating foxes.jpg

 

...

 

Meni se ucinilo da ono sto su napisali ima smisla ali ako ti kazes da drombuljaju, onda je tako.

 

Kako ptica da se rijesim? Da nabavim pusku ili da trujem?


  • 0

#1335 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 01 February 2018 - 21:29

...

 

Postavi im visece hranilice, da ne ceprkaju unaokolo, no izbegni nekako veverice.

:wicked:

 

https://www.thespruc...mistakes-386614

 

...


Edited by Kinik, 01 February 2018 - 21:32.

  • 1