Jump to content


Photo
- - - - -

Zacinsko bilje


  • Please log in to reply
1777 replies to this topic

#91 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 30 March 2013 - 09:54

Imam ruzmarin, cisto zbog jagnjetine. :)

 

20130314_160229_zps520ee804.jpg

 

Ovdje ima sasvim dovoljno grmlja za sve ptice i bez jasmina. Jasmina je bilo u ogromnim kolicinama i skoro je udavio jednu jabuku, toliko je bio nekontrolisan. Sve sam to posjekao i bacio i gdje ga vidim da raste, ja ga capnem. Od puzavica cu da uzgajam grah, tikvice i krastavce, umjesto ovog davitelja.

 

Juce sam narucio sjeme French Marigold, koji ce da raste pored paradajza, Welsh onion, Nasturtium i St John's Wort.

 

Fennel nikako da nikne. Bacio sam neko sjeme na mjesto gdje ga planiram da raste, a i na prozoru. Nista za sad. Sve ostalo buja, paradajz je vec blizu 20cm i uskoro ce morati da se presadi u vece saksije. 


  • 0

#92 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 31 March 2013 - 16:36

Malo otoplilo danas, pa resih da posejem bilje za ovu godinu.

Ovo je samo delic, ima jos puno toga :s_d:

Attached File  Zacinska-basta.jpg   188.81KB   3 downloads


  • 2

#93 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 31 March 2013 - 16:58

De malo elaboriraj to. Sta imas u tim saksijama?


  • 0

#94 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 31 March 2013 - 17:07

De malo elaboriraj to. Sta imas u tim saksijama?

Vlasac, mirodjija, korijandar, estragon, persun, cherry, ukrasne papricice (pogano ljute), sirokolisni bosiljak i iza 2 grma hvarske lavande, a u dvoristu iza (10 ari placa) jos toliko plus ruzmarin, kleka, jagode, visnje, kruske, jabuke...., rostilj, razanj, bazen, sank :s_d: 


  • 1

#95 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 31 March 2013 - 18:05

Dobro si sve to. :) Ja cu te jednogodisnje travke sijati kad jos malo otopli. Hocu da ih sijem napolju direktno. Paradajz, krastavci i tikvice su mi zauzeli cijeli prozor, a necu ih moci izbaciti van jos dva mjeseca.


  • 0

#96 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 31 March 2013 - 19:16

Imam ruzmarin, cisto zbog jagnjetine. :)

 

20130314_160229_zps520ee804.jpg

 

Ovdje ima sasvim dovoljno grmlja za sve ptice i bez jasmina. Jasmina je bilo u ogromnim kolicinama i skoro je udavio jednu jabuku, toliko je bio nekontrolisan. Sve sam to posjekao i bacio i gdje ga vidim da raste, ja ga capnem. Od puzavica cu da uzgajam grah, tikvice i krastavce, umjesto ovog davitelja.

 

Juce sam narucio sjeme French Marigold, koji ce da raste pored paradajza, Welsh onion, Nasturtium i St John's Wort.

 

Fennel nikako da nikne. Bacio sam neko sjeme na mjesto gdje ga planiram da raste, a i na prozoru. Nista za sad. Sve ostalo buja, paradajz je vec blizu 20cm i uskoro ce morati da se presadi u vece saksije. 

 

Necete slavuj ni da zucne bez grma jasmina. 

A jorgovan?


  • 0

#97 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 01 April 2013 - 07:37

Necete slavuj ni da zucne bez grma jasmina. 

A jorgovan?

 

Ne mora ako nece, ne tjeram. :D

 

Jorgovan mi je odmah tu, ispred prozora, ispod njega mi je kompost bin. Kad olista, zaklonice i ovo malo svjetlosti sto sad dolazi do sadnica na prozoru.


  • 0

#98 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 01 April 2013 - 07:47

Da rezimiram: osim nejestivog jorgovana - sve ostalo je samo zbog roshtiljanja?

Pakosna sam, priznajem, to je zbog cupanja grmova jasmina. :frust:


  • 0

#99 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 01 April 2013 - 08:15

Da rezimiram: osim nejestivog jorgovana - sve ostalo je samo zbog roshtiljanja?

Pakosna sam, priznajem, to je zbog cupanja grmova jasmina. :frust:

 

Pa nije bas. Osim nejestivog jorgovana, tu su i ruze, nekoliko velikih grmova, pa mnogo nekog zbunja koje ne znam da identifikujem. Na nekim zbunovima rastu bobice koje ptice jedu i nikada basta nije bez ptica, cak i kad se ja vrsljam okolo. Jasmin je morao da ode jer je poceo da gusi sve, ukljucujuci i drvece. Vecinu jasmina su posjekli radnici prije nego sam se uselio, ja sam sjekao nove izdanke jer necu da mu dozvolim da se rasiri kao sto je bilo. Komsija Paul mi je pricao kako je spasio jednu od jabuka jer ovaj sto je prije tu stanovao nije mario za bastu.

 

Ne namjeravam da od gradske baste napravim njivu. Pokusavam da kultivisem jedan dio gdje je raslo neko trnje i korov, tu su cetiri lijehe u kojima pokusavam krompir, luk, karfiol, cveklu i u zadnjoj grah. Zacinsko bilje, paradajz i cucurbiti ce biti sa lijeve strane, a sve ostalo ostavljam kako jeste. Tu i tamo cu nesto da potkresem da se moze prolaziti ali ostaje poludivlje bas radi ptica i ostalog bastenskog zivlja. 

 

A slavuj svakako pjeva i bez jasmina. :)


  • 0

#100 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 01 April 2013 - 09:26

Da rezimiram: osim nejestivog jorgovana - sve ostalo je samo zbog roshtiljanja?

Pakosna sam, priznajem, to je zbog cupanja grmova jasmina. :frust:

Kada sam pre 10 godina kupio plac, uz kucu (koju sam morao da rusim i zidam novu) sam dobio i 10 ari placa pod dobrim nagibom i obrastao koprivom i ostalim korovom visine do 2m. Plac sam poravnao buldozerom i sad tu pokusavam da napravim svoju oazu u kojoj mogu da uzivam u svemu. Ima i cveca, i voca, i drveca, ali ima i zacinskih trava jer, jednostavno, vise volim da kuvam sa svezim zacinima koje sam tog trenutka ubrao nego sa sparusenim ili suvim. Povoda za kuvanje i druzenje se vazda nadje :D 


  • 0

#101 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 01 April 2013 - 13:22

Ubi ovo vrijeme. Do sada je trebalo sve da olista i ozeleni ali izgleda nece jos dugo. Gledam vremensku prognozu na BBC, kazu golfska struja ne da toplom vazduhu da prodje sa juga. Ostace hladno jos barem petnaest dana. Tako kazu, a ne bi im bilo prvi puta da lazu.

 

Mislio sam ovih dana skuckati neke kucice za ptice od nekih letvi koje sam sacuvao ali je toliko hladno da jedva ispusim duhan vani. 

 

Jutros mi je na prozoru nikla butternut squash i taxi courgette. Tek se naziru izdanci, nema listica jos. To je dobra stvar. Losa je da su mi vjeverice iskopale grah i pojele ga. Moracu ga posijati u kuci, pa iznijeti napolje kad nikne. Onda ce mi ga obrstiti golubovi.

 

Jutros sam posmatrao Mrs Fox jedno 10 minuta dok je vrsljala po basti. Sjela je na metar od mene da se pocese. Prilicno mrsavo je izgledala, izgleda ni njoj nije lako doci do plijena po ovoj hladnoci. Da hoce uspjeti pokupiti neku vjevericu ili goluba, bio bih joj zahvalan.

 

Eh da, svrake se gnijezde na tresnji. Malo, malo, sidju da pokupe neke grancice. Neka ih, ne smetaju, mada bih radije da je neka sova ili jastreb.

 

I dok ovo pisem, evo ga slavuj na hranilici. Zoba zdravo zrnevlje. Mozda im napravim i masnu kuglu od brasna i okacim na jorgovan. Vidjeh negdje recept, za cas se zamijesi. To cu sada odraditi.


  • 0

#102 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 01 April 2013 - 17:52

Slavuji, masno, kugla, brashno...? 

Dobro, mora neshto  i da se gricne, ako vam nije tesko, napishite recept, imam malu prashumu iza zgrade, tu se gnezde, mogla bih da ih obradujem.

 

 Treba da farbam ogradu terase, promenim zemlju, rasadim ovo malo sto imam od biljcica a danas  6C, moram da palim grejanje jer mi se Iza smrzla.


  • 0

#103 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 01 April 2013 - 19:04

Vrlo je jednostavno. Treba neko brasno, masnoca da to uveze i uvalja u loptice. U frizider s njima da se stisnu i to je to.

 

Ja sam napravio od jecmenog brasna, ulja, te malo oraha i grozdjica, jer sam toga imao u spajzu.

 

Izgleda ovako:

 

20130401_183402_zpsac496e7a.jpg

 

Edit: Moze bijelo brasno ali je bolje ako nije rafinisano. Od masnoca moze ulje, svinjska ili guscija mast. Ako je za sitnije ptice, samljeti sve u blenderu.


Edited by Honey Badger, 01 April 2013 - 19:06.

  • 0

#104 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 02 April 2013 - 06:38

Hvala, pravicu od ovsenog brashna, susama, lana, suvog grozdja, lehnika i naboshcu ih na grancice, nemam hranilicu.


  • 0

#105 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 02 April 2013 - 10:03

Hvala, pravicu od ovsenog brashna, susama, lana, suvog grozdja, lehnika i naboshcu ih na grancice, nemam hranilicu.

http://www.bbc.co.uk...gallery.shtml?7


  • 0