Jump to content


Photo
- - - - -

Zacinsko bilje


  • Please log in to reply
1777 replies to this topic

#61 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 26 March 2013 - 19:35

"Najukusnija basta godine"? :lol+:


  • 0

#62 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 26 March 2013 - 19:59

"Najukusnija basta godine"? :lol+:

 

Ako moderacija moze da odradi naslov teme, bilo bi super. Ja bi radije da je nesto u fazonu: "Uzgoj zacinskog bilja i povrca" ili "U djul basci, kraj simsira" ili tako nekako, a svakako cemo se takmicimo kacenjem slika i ce vidimo ciji je veci...paradajz. :D

 

Ja sam danas posijao jos crvene blitve, neke bundeve i chervil. Kad jednog dana dodje proljece i sve ovo mogne izaci napolje, da raste pod punim suncem, ima bre da se falim ako to bude raslo kako valja.  :lol+: 


Edited by Honey Badger, 26 March 2013 - 20:00.

  • 3

#63 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 27 March 2013 - 11:38

Vjeverice mi devastiraju luk. Svako jutro nadjem da mi fali 5-6 glavica. Nije jadan ni proklijao, one ga izvade, zagrizu i bace.

 

Ne znam sta da radim, cak sam iznio i neko zrnevlje da jedu umjesto luka ali ne bendaju.

 

Vazdusna puska je oko £100, ne treba dozvola, a recepata za pitu od vjeverice pun internet.


  • 1

#64 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 27 March 2013 - 12:13

Vjeverice mi devastiraju luk. Svako jutro nadjem da mi fali 5-6 glavica. Nije jadan ni proklijao, one ga izvade, zagrizu i bace.

 

Ne znam sta da radim, cak sam iznio i neko zrnevlje da jedu umjesto luka ali ne bendaju.

 

Vazdusna puska je oko £100, ne treba dozvola, a recepata za pitu od vjeverice pun internet.

Za ideju sa vazdusnom puskom - Highlanderka ce da te skrati za glavu, cim procita :lol+:

Veverice su ti, ocigledno, poreklom sa ovih prostora - ponudi ih slaninom i rakijom, domacine, gre`ota da jedu samo luk   :lol+:


Edited by kronostime, 27 March 2013 - 12:14.

  • 2

#65 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 27 March 2013 - 12:30

Za ideju sa vazdusnom puskom - Highlanderka ce da te skrati za glavu, cim procita :lol+:

Veverice su ti, ocigledno, poreklom sa ovih prostora - ponudi ih slaninom i rakijom, domacine, gre`ota da jedu samo luk   :lol+:

 

Ovdasnje vjeverice su porijeklom iz Amerike. Prije 200tinjak godina neka budaletina je pustila nekoliko parova koje su razbile populaciju domacih, crvenih vjeverica, totalno ih unistile osim u nekim dijelovima Skotske. Prave ogromnu stetu i imaju isti status kao i pacovi ili zohari. 

 

Puska mi je pala na pamet kad sam vidio moj jadni luk, ali ne vjerujem da cu napraviti tu investiciju. Pokusacu sa tinkturom od chili papricica, neem ulja i cimeta da ih odvratim od luka i drugih usjeva. Jedino me brine da im se ne svidi, pa da mi kucaju na vrata i traze jos malo chilija. :D

 

Btw, danas se pojavilo sunce. :)


  • 1

#66 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 27 March 2013 - 12:31

Vjeverice mi devastiraju luk. Svako jutro nadjem da mi fali 5-6 glavica. Nije jadan ni proklijao, one ga izvade, zagrizu i bace.

 

Ne znam sta da radim, cak sam iznio i neko zrnevlje da jedu umjesto luka ali ne bendaju.

 

Vazdusna puska je oko £100, ne treba dozvola, a recepata za pitu od vjeverice pun internet.

 

veverica je jedna mnogo gotivna štetočina. vazdušara je uvek "rešenje" ali, jesi li razmišljao o nekim zamkama koje ne povređuju? recimo, ako imaš vremena možeš malo da se baciš na opservaciju, a zbog čega - zato što tako najbolje znaš da ih NE postavljaš u vreme aktivnosti đavola, pošto su veverice prilično inteligentne i namazane. ako ih postaviš kad ne špijuniraju (jer su i radoznale) možeš da ih malo po malo pohvataš i preneseš na neko drugo mesto. to ti je jedini način da spasiš i lukac i sebe od forumske odmazde   :lol+:


Edited by barracuda, 27 March 2013 - 12:34.

  • 0

#67 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 27 March 2013 - 12:58

veverica je jedna mnogo gotivna štetočina. vazdušara je uvek "rešenje" ali, jesi li razmišljao o nekim zamkama koje ne povređuju? recimo, ako imaš vremena možeš malo da se baciš na opservaciju, a zbog čega - zato što tako najbolje znaš da ih NE postavljaš u vreme aktivnosti đavola, pošto su veverice prilično inteligentne i namazane. ako ih postaviš kad ne špijuniraju (jer su i radoznale) možeš da ih malo po malo pohvataš i preneseš na neko drugo mesto. to ti je jedini način da spasiš i lukac i sebe od forumske odmazde   :lol+:

 

Svejedno. Ako ih uhvatis u zamku, ne smijes ih re-locirati, nego ih po zakonu moras ubiti, a necu to da radim. Ako bi ljuta papricica odradila svoje i one ostave i nesto za mene, nemam problem da podijelim sa njima i ostalim ziteljima baste. Svakako su bili tu prije mene.

 

Onda, kakvo bi ovo mjesto bilo bez njih? Jutros se ganjaju po drvecu, ja izasao sa soljom kafe i duhanom i uzivam u predstavi. Uopste nemaju straha. Cak i Mr Fox je malo poslije pokusao da uhvati goluba, ali je ugledao mene i zbrisao preko ograde.

 

A tek ptice. Uprapastile su mi ptice i vjeverice sigurno 300kg jabuka prosle godine ali kako bi bilo bez njih. Ja sam ovdje vidio nekih ptica koje sam vidio samo u enciklopedijama ili bioloskim zbirkama. Imam jednog crvendaca koji se parkira na grancicu i ceka kad cu ja prevrnuti zemlju i onda aterira kao kobac ako ugleda glistu. 

 

Nema mi druge nego pokusati nenasilne metode, a za povrce cemo lako.

 

Nesto meni, nesto njima i bice svima dobro. :)


  • 5

#68 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 27 March 2013 - 13:59

Svejedno. Ako ih uhvatis u zamku, ne smijes ih re-locirati, nego ih po zakonu moras ubiti, a necu to da radim. Ako bi ljuta papricica odradila svoje i one ostave i nesto za mene, nemam problem da podijelim sa njima i ostalim ziteljima baste. Svakako su bili tu prije mene.

 

Onda, kakvo bi ovo mjesto bilo bez njih? Jutros se ganjaju po drvecu, ja izasao sa soljom kafe i duhanom i uzivam u predstavi. Uopste nemaju straha. Cak i Mr Fox je malo poslije pokusao da uhvati goluba, ali je ugledao mene i zbrisao preko ograde.

 

A tek ptice. Uprapastile su mi ptice i vjeverice sigurno 300kg jabuka prosle godine ali kako bi bilo bez njih. Ja sam ovdje vidio nekih ptica koje sam vidio samo u enciklopedijama ili bioloskim zbirkama. Imam jednog crvendaca koji se parkira na grancicu i ceka kad cu ja prevrnuti zemlju i onda aterira kao kobac ako ugleda glistu. 

 

Nema mi druge nego pokusati nenasilne metode, a za povrce cemo lako.

 

Nesto meni, nesto njima i bice svima dobro. :)

 

lepo :)

 

imamo ranč u deliblatskoj peščari i gomilu problema: čvorci redovno izedu grožđe, tvorovi i lasice pustoše kokošinjac a travnjak ujebavaju krtice. kao šlag na celu tortu, kobci gađaju piliće odozgo.  :ajme: ujak je preduzeo neke "mere" i sad je bolje. bar on kaže da jeste. nisam ga pitao ima li kakvih žrtava ali verujem u njegovo iskustvo i vezanost za prirodu....

 

da ne trolujem više - imam jedan receptić za primitivnu infuziju paprika, valjda može da se koristi i za druge kulture koje zahtevaju vlažnu zemlju: napuni se plastična boca od dva litra vodom, zatvarač se izbuši na 2-3-4 mesta (najbolje nekim tanjim šilom) i zabode se do pola između dve biljke, okrenuta zatvaračem u zemlju. posebno je dobra fora ako se nema dovoljno vremena za zalivanje.  :)

 

 

slovo


Edited by barracuda, 27 March 2013 - 14:08.

  • 1

#69 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 27 March 2013 - 16:34

 

 napuni se plastična boca od dva litra vodom, zatvarač se izbuši na 2-3-4 mesta (najbolje nekim tanjim šilom) i zabode se do pola između dve biljke, okrenuta zatvaračem u zemlju. posebno je dobra fora ako se nema dovoljno vremena za zalivanje.  :)

 

 

 

Otfikariš joj dno, da ne moraš stalno da je vadiš iz zemlje, samo naspeš vodu odozgo, kao u kanticu.


  • 1

#70 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 27 March 2013 - 17:00

tu su vec uveliko ulepsali taj sistem:

 

set-of-4-glass-globe-plant-feeders.jpg

 

moja sestra cesto putuje i na ovaj nacin zaliva kucne biljke. prvi put sam videla kod nje, a prodaju se u raznim oblicima i bojama. ipak malo lepse od plasticne boce ;)


  • 1

#71 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 27 March 2013 - 17:07

tu su vec uveliko ulepsali taj sistem:

 

set-of-4-glass-globe-plant-feeders.jpg

 

moja sestra cesto putuje i na ovaj nacin zaliva kucne biljke. prvi put sam videla kod nje, a prodaju se u raznim oblicima i bojama. ipak malo lepse od plasticne boce ;)

 

Ja bih ovo napravio od tikve. Jos ljepse, a i organic. :)

 

Tj. da mi treba. Bicu sretan ako ne pada bas svaki dan.


  • 0

#72 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 27 March 2013 - 17:41

Ja bih ovo napravio od tikve. Jos ljepse, a i organic. :)

 

Tj. da mi treba. Bicu sretan ako ne pada bas svaki dan.

 

mislis na ono sto ovde zovu squash... pa, bas je istog oblika, super ti je ideja. ajd' napravi jednu kad imas vremena, pa uslikaj...

 

nego moram malo da vas nasmejem...kada sam bila u onoj prodavnici pre par dana, pored hiljade saksija, prodavali i ove zabe za ukras u basti. meni su, ono, bas "freaky" sa ovim buljavim ocima :D ... mozda uplase one tvoje veverice..

 

5946_4727628273187_1236569147_n.jpg


  • 1

#73 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 27 March 2013 - 19:12

mislis na ono sto ovde zovu squash... pa, bas je istog oblika, super ti je ideja. ajd' napravi jednu kad imas vremena, pa uslikaj...

 

nego moram malo da vas nasmejem...kada sam bila u onoj prodavnici pre par dana, pored hiljade saksija, prodavali i ove zabe za ukras u basti. meni su, ono, bas "freaky" sa ovim buljavim ocima :D ... mozda uplase one tvoje veverice..

 

Da, na butternut squash mislim. Ja sam posijao jednu tu i ako ostane poneka, mogao bih ostaviti da se skroz isusi i od nje napraviti ovo cudo za lagano zalijevanje. Ali nadam se da mi nece trebati i da ce biti dovoljno padavina, kao i dosada. Ovo ostrvo je poznato po tome sto pada kisa skoro svaki dan. :)

 

Sto se plasticnih zaba (sova, jastreba, lavova) tice, malo sam istrazio i kao radi ali na kratko. Jako brzo i vjeverice i ptice skontaju da nije opasno i ne bendaju. Jedino sto definitivno pomaze je kavez, da omotas usjeve zicom, a to nema sanse da napravim. Vjerovatno cu napraviti neko cool strasilo, vise radi sebe i zajebancije, nego da plasim zivotinje. Mislim da bi strasilo bilo jedan jako lijep dodatak u basti. Ako nista, izazvace smijeh ko god ga vidi. :D

 

 

 

edit: typos i da ioskoristim ovaj prostor koji ne znam kako da ukinem, a ide mi na zivce.


Edited by Honey Badger, 27 March 2013 - 19:17.

  • 0

#74 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 28 March 2013 - 06:37

Od agonije do nirvane a za 5 minuta koliko mi je bilo potrebno da procitam postove o vevericama!

Zahvaljujem se u u ime svih veverica, kobaca, poljskih misheva, lisica i lasica......

Strashilo je divna ideja, jako bih volela da ga imam ali bih prvo morala da nabavim bashtu.

Na trenutak sam pomislila da bi neko kuce manjih razmera bilo dobro reshenje za veverice, treba im konkurencija a pominjem razmere jer pas treba da bude mali da ne bi jureci veverice pravio lom u rasadima. Neki jazavicar ili vizla mozda? 

 

Eureka! Kako bi bilo da se raspitate o onim talasnim rasterivacima "zverinja" raznih vrsta, pod uslovom da ih ne ubijaju? Mozda ima neki emiter frekvencija koje samo oni cuju a koje su im neprijatne? Ne razumem se u to ali ako ima za komarce, mozda ima i za veverice?

Honey, vi ste moj heroj dana!


Edited by highlanderka, 28 March 2013 - 06:40.

  • 1

#75 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 28 March 2013 - 09:57

Od agonije do nirvane a za 5 minuta koliko mi je bilo potrebno da procitam postove o vevericama!

Zahvaljujem se u u ime svih veverica, kobaca, poljskih misheva, lisica i lasica......

Strashilo je divna ideja, jako bih volela da ga imam ali bih prvo morala da nabavim bashtu.

Na trenutak sam pomislila da bi neko kuce manjih razmera bilo dobro reshenje za veverice, treba im konkurencija a pominjem razmere jer pas treba da bude mali da ne bi jureci veverice pravio lom u rasadima. Neki jazavicar ili vizla mozda? 

 

Eureka! Kako bi bilo da se raspitate o onim talasnim rasterivacima "zverinja" raznih vrsta, pod uslovom da ih ne ubijaju? Mozda ima neki emiter frekvencija koje samo oni cuju a koje su im neprijatne? Ne razumem se u to ali ako ima za komarce, mozda ima i za veverice?

Honey, vi ste moj heroj dana!

 

:) Hvala!

 

Jutros me probudilo sunce, i odmah raspolozenje skoci sa 4 na 11 na skali od 1 - 10. :D

 

Strasilo mozda napravim ovog vikenda ili cu ostati bez luka. Juce sam napravio tinkturu od ljutih papricica, neem ulja i sapuna, pospricao po luku i ostalim biljkama koje gajim i sta se desi; ni pola sata poslije vjeverica gricka luk! Nasmijalo me to.

 

Jutros izvrsim inspekciju i nadjem ovo:

 

P1010054_zps41d61dc4.jpg

 

Obozavaju ovaj crveni. Obicni luk, shallots, a ni bijeli ne diraju. Za sad.


  • 0