Jump to content


Photo
- - - - -

Srpska nacionalna katarza?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1103 replies to this topic

#76 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 04 March 2013 - 14:38

Pravo zboris.Bora Jovic je u svojim memoarima opisuje kako je jos 87me CIA organizovala nosenje Milosevicevih slika po Kninu.

Eto, istina je.

I onaj Butros Butros mi je sumnjiv. :)



#77 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 04 March 2013 - 14:49

@Sredinger

 

A mislis li da recimo u SAD nema nacionalizma? Ili se to samo zove drugacije i drugacije predstavlja.

 

Zasto nacionalizam poistovecivati sa sovinizmom?

 

Generalno cak smatram da u okruzneju Srbija ima najmanji problem sa nacionalizmom i da je najzastupljeniji u albaniji i Hrvatskoj. 

 

U SAD ima nacionalizma, ali na isti nacin kao sto ima i kriminala, a i kao sto se i danas desava da se ponegde, endemski i mimo zakona, neko drzi u ropskom polozaju. Iako je robovlasnistvo davno propalo, recidivi postoje. Isto tako, mada je krajnje vreme da nacionalizam propadne, jer mu je isto kao i robovlasnistvu rok trajanja istekao ili je blizu isticanja, ne gajim nade da ce njegovi maligni recidivi skoro nestati. U tom smislu sam vrlo realistican - ali ne pada mi na pamet da zbog realizma umanjujem prirodu zla.

 

Stvar je vrlo jednostavna: ova planeta je iovako presicusna, zanemarivo mala da bismo je jos delili proizvoljnim nacionalnim granicama. Velike probleme sa kojima se suocavamo, kao sto su zagadjenje, gubitak diverziteta i globalno zagrevanje, NE MOGU RESITI NACIONALNE DRZAVE. Dakle, u pitanju je gotovo trivijalan izbor: ili cemo bataliti nacionalizam, ili cemo nestati sa scene, kao sto se to desilo vec milijardama vrsta prethodno. U najboljem slucaju moze preziveti sacica ljudi na nivou prvobitne zajednice i lovaca-skupljaca.



#78 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 04 March 2013 - 14:52

...

Inače, nije mi poznato da je bilo koji rat započet na predlog SB- a i povelje UN- a. ...

 

Ovde si, doduse, malo u krivu. Korejski rat u sirem smislu je otpoceo upravo na predlog SB-a, cijom su Rezolucijom 83 pozvane sve clanice UN da zajednickim snagama i vojnom intervencijom sprece komunisticku agresiju na Koreju juzno od 38. paralele.


Edited by Schrodinger, 04 March 2013 - 14:53.


#79 dinozzo

dinozzo
  • Banned
  • 2,555 posts

Posted 04 March 2013 - 14:54

U SAD ima nacionalizma, ali na isti nacin kao sto ima i kriminala, a i kao sto se i danas desava da se ponegde, endemski i mimo zakona, neko drzi u ropskom polozaju. Iako je robovlasnistvo davno propalo, recidivi postoje. Isto tako, mada je krajnje vreme da nacionalizam propadne, jer mu je isto kao i robovlasnistvu rok trajanja istekao ili je blizu isticanja, ne gajim nade da ce njegovi maligni recidivi skoro nestati. U tom smislu sam vrlo realistican - ali ne pada mi na pamet da zbog realizma umanjujem prirodu zla.

 

Stvar je vrlo jednostavna: ova planeta je iovako presicusna, zanemarivo mala da bismo je jos delili proizvoljnim nacionalnim granicama. Velike probleme sa kojima se suocavamo, kao sto su zagadjenje, gubitak diverziteta i globalno zagrevanje, NE MOGU RESITI NACIONALNE DRZAVE. Dakle, u pitanju je gotovo trivijalan izbor: ili cemo bataliti nacionalizam, ili cemo nestati sa scene, kao sto se to desilo vec milijardama vrsta prethodno. U najboljem slucaju moze preziveti sacica ljudi na nivou prvobitne zajednice i lovaca-skupljaca.

On je prisutan u svim sferama, do te mere da oni veruju da su njihovi nastradali vojnici recimo u vijetnamu borci za slobodu i pravdu... prakticno da nemas americki film bez nacionalizma, samo sto se zove drugacije. 

 

A za drugi bold, tu je najmanje bitan nacionalizam malih, tu veliki treba da daju primer, ali ga ne daju. Isto tako bez nacionalizma, nema ratova, bez ratova planeta bi bila prenaseljena, ako vec nije.



#80 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 04 March 2013 - 15:03

 

 

A za drugi bold, tu je najmanje bitan nacionalizam malih, tu veliki treba da daju primer, ali ga ne daju. Isto tako bez nacionalizma, nema ratova, bez ratova planeta bi bila prenaseljena, ako vec nije.

 

Prvo, naravno da ga veliki i daju i upravo tome i sluzi EU, kao najplementiji projekat 20. veka (pa i sire). To je ono sto idioti od protivnika EU konzistentno ne zele da vide. (Inace, ima slicnih ideja i u drugim regionima sveta, recimo u jugoistocnoj Aziji, mada o tome nasi bahati mediji ne pisu, naravno.)

 

Drugo, tvoja tvrdnja da bi bez ratova zemlja bila prenaseljena je duboko pogresna. Ratovi su odneli daleko manje zrtava nego sto su odnele epidemije, npr. - a ne bi valjda ovde na forumu otvoreno govorio da je bolest OK? Ima i drugih metoda za regulisanje nataliteta - recimo ono sto je primenjeno u Kini (i cemu upravo, tj. zabranom extra dece, Kina i duguje svoj ekonomski uspon).

 

Konacno, da ne ulazimo sad u americke stvari, ali moram da te informisem da je borba protiv komunizma (IDENTICNO kao i borba protiv fashizma) da, zaista borba za slobodu i pravdu. Uvek i svuda, jer totalitarni sistemi su najvece i najmracnije zlo u istoriji planete. Od njih je u 20. veku stradalo cak i vise neduznih ljudi nego od svih bolesti zajedno.


Edited by Schrodinger, 04 March 2013 - 15:05.


#81 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 04 March 2013 - 15:05

On je prisutan u svim sferama, do te mere da oni veruju da su njihovi nastradali vojnici recimo u vijetnamu borci za slobodu i pravdu... prakticno da nemas americki film bez nacionalizma, samo sto se zove drugacije. 

 

Gotovo da nemaš značajniji američki film u kojem se ne kritikuje američka politika koja je vodila rat u Vijetnamu (neki su dobili i Oscara za ta dela). Da li možeš da porediš jedna Lepa sela... sa recimo The Deer Hunter, Platoon, Full Metal Jacket ili Born on the Fourth of July?

Daleko smo mi od bilo kakve katarze dok god ti i tebi slični razmišljate na način da Srbija i Srbi i nemaju zbog čega da se stide / katarziraju.

 

 

A za drugi bold, tu je najmanje bitan nacionalizam malih, tu veliki treba da daju primer, ali ga ne daju. Isto tako bez nacionalizma, nema ratova, bez ratova planeta bi bila prenaseljena, ako vec nije.

 

Je l' to nešto na račun "totalnog rata"? To je poznata priča iz programa Adolfa Hitlera i njegovih nacional- socijalista.


Edited by melankolic, 04 March 2013 - 15:09.


#82 dinozzo

dinozzo
  • Banned
  • 2,555 posts

Posted 04 March 2013 - 15:11

Hteo sam reci da se ratovi ne desavaju slucajno. A i kada su bolesti u pitanju, nisam siguran da neke epidemije ili teske bolesti nisu do sada mogle naci leka...

 

@sredinger mislis da je kapitalistima bilo mnogo stalo do borbe protiv komunizma ili totalitarnog rezima zbog naroda? Jesu se u Libiji borili za slobodu Libijskog naroda ili za nesto drugo?

 

@melancolic kakve je posledica imala SAD posle Vijetnama? 



#83 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 04 March 2013 - 15:19

Naravno da ratovi ne pocinju slucajno.Iz knjige Latinke Perovic:

 

Ja sam vrlo često razgovarala sa Antonijem

Isakovićem.

 

I negde, to je možda 1990. godina, on me je

pozvao i počeo je da mi opisuje političku situaciju u Jugoslaviji.

Govorio je da Hrvati neće Jugoslaviju, da Slovenci neće Jugo-

slaviju, da je to trenutak da Srbija jednom reši svoje pitanje. Ja

sam ga slušala i rekla sam: „Čekaj, vi hoćete rat?“ On je kli-

mnuo glavom, i tako, napravio je lice, onako, malo šeretski, i re-

kao: „Ali, znaš, to neće biti rat u Srbiji, i poginuće samo 80.000

ljudi!“ Ja sam pitala: „Ali, čijih glava? Kojih 80.000 ljudi?“ U to-

ku tog razgovora neko je ušao, pozdravila sam se i otišla



#84 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 04 March 2013 - 15:28

@melancolic kakve je posledica imala SAD posle Vijetnama? 

 

http://www.arlingtoncemetery.mil/



#85 dinozzo

dinozzo
  • Banned
  • 2,555 posts

Posted 04 March 2013 - 15:32

http://www.arlingtoncemetery.mil/

Vidim ja da se ti  pravis blesav.



#86 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 04 March 2013 - 15:35

Vidim ja da se ti  pravis blesav.

 

Vrlo sam ozbiljan za razliku od tebe koji koristiš podatke o proteranima i poginulima kao argument da je Srbija imala za koga da ratuje.


Edited by melankolic, 04 March 2013 - 15:35.


#87 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 04 March 2013 - 15:36

On je prisutan u svim sferama, do te mere da oni veruju da su njihovi nastradali vojnici recimo u vijetnamu borci za slobodu i pravdu... prakticno da nemas americki film bez nacionalizma, samo sto se zove drugacije. 

 

A za drugi bold, tu je najmanje bitan nacionalizam malih, tu veliki treba da daju primer, ali ga ne daju. Isto tako bez nacionalizma, nema ratova, bez ratova planeta bi bila prenaseljena, ako vec nije.

 

U SAD je pluralizam ideja toliki da je teško pojednostavljivati kao što ti to radiš. Jeste, tamo ima budala koji na svojim privatnim kućama vešaju zastave, možda i pevaju himnu svako jutro, otkud znam, ali teško će da se skupi 200-300 takvih i zapali džamiju, čak i posle 11.09., a ako to i urade, zna se šta im sleduje...



#88 dinozzo

dinozzo
  • Banned
  • 2,555 posts

Posted 04 March 2013 - 15:41

U SAD je pluralizam ideja toliki da je teško pojednostavljivati kao što ti to radiš. Jeste, tamo ima budala koji na svojim privatnim kućama vešaju zastave, možda i pevaju himnu svako jutro, otkud znam, ali teško će da se skupi 200-300 takvih i zapali džamiju, čak i posle 11.09., a ako to i urade, zna se šta im sleduje...

Nema potrebe, oticice njihovi par hiljada kilometara da se bore za "ljudska prava". Dovoljno je videti koji deo budzeta im odlazi za te avanture...

 

@melancolic  ti si rekao da je bombardovanje "blaga" kazna za delovanje srbije na kosovu, kako onomad rece, postedeli su nas... pa te u tom kontekstu pitam kakve je posledice imala SAD za Vijetnam, jebes par filmova i Oskara.



#89 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 04 March 2013 - 15:48

@melancolic  ti si rekao da je bombardovanje "blaga" kazna za delovanje srbije na kosovu, kako onomad rece, postedeli su nas... pa te u tom kontekstu pitam kakve je posledice imala SAD za Vijetnam, jebes par filmova i Oskara.

 

Blaga jeste jer da se to bombardovanje Srbije desilo samo nekih 40 godina ranije pitanje je da li bi ostao kamen na kamenu u Srbiji.

Šta je, recimo, 78 dana rata sa srpskim nacional- socijalizmom (koji je vojevao širom bivše Jugoslavije) spram 3 godine okupacije Sarajeva? Da li ta svrbovska kuknjava koja je bila ignorantna prema stradanju građana nesrpskih nacionalnosti po republikama ex- yu može da nadglasa traume Hrvata, Bošnjaka i kosovskih Albanaca?

Srbija treba da se suoči sa svojom nacističkom politikom iz bliske joj prošlosti kao Nemci sa svojom iz i pre WWII.  


Edited by melankolic, 04 March 2013 - 15:49.


#90 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 04 March 2013 - 15:50

Nema potrebe, oticice njihovi par hiljada kilometara da se bore za "ljudska prava". 

 

A naša "opravdano besna omladina", pošto nema kuda da otputuje, razbije prozor prvom komšiji sumnjivog prezimena i zapali nekoliko zgrada u centru Beograda.

Mada, išla je i naša vojska (doduše par stotina kilometara) pa to opet nije prečavalo bilmeze da maltretiraju i proteruju i ovde.