Jump to content


Photo
- - - - -

Cemu ucimo decu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
334 replies to this topic

#16 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 09 January 2013 - 00:46

Pa eto, kontinuitet i dalje postoji, bar u našim školama - starcu Vujadinu vade oči čarne, malom Radojici zakucavaju eksere, Kraljević Marko ore drumove i razgoni Turke na buljuke, Bojić leleče nad plavom grobnicom, onda dođe još jedan red pobijenih Turaka, nastrada još poneki sVrBovski junak... Bolje bi bilo sve to spakovati u jedan pošten horor, pa da se radi i nešto normalno.



#17 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 09 January 2013 - 10:32

To je ustvari odlican materijal, koji ni slucajno ne treba izbaciti iz udzbenika, vec naprotiv, redovno plasiti time decu.

Momentalno izbacivanje takvih sadrzaja iz skolskih programa bi imalo suprotan efekat - preslo bi u legendu i usmenu predaju. Sto znamo kuda vodi.



#18 BasCelik

BasCelik
  • Members
  • 1,975 posts

Posted 09 January 2013 - 12:09

Pa eto, kontinuitet i dalje postoji, bar u našim školama - starcu Vujadinu vade oči čarne, malom Radojici zakucavaju eksere, Kraljević Marko ore drumove i razgoni Turke na buljuke, Bojić leleče nad plavom grobnicom, onda dođe još jedan red pobijenih Turaka, nastrada još poneki sVrBovski junak... Bolje bi bilo sve to spakovati u jedan pošten horor, pa da se radi i nešto normalno.

Daj, ipak ne treba preterivati. To je epska poezija!

 

Koliko znam, u Ilijadi i Odiseji se jednako čereče, ubijaju i kolju, pa to ne znači da to treba izbaciti iz čitanki. O vitezu Rolandu i skandinavskim sagama da i ne govorim. Ako si u pravu, kompletna evropska narodna  epska književnost bi trebala biti zabranjena.

 

Ja bih to uradio drugačije. Kraljevića Marka su opevali u svojim pesmama i Albanci, kao i Hrvati. Postoje Albanske pesme o kosovskoj bitci i slično... Mnoge od tih pesama su jako lepe. Kao i one o Aliji Đerzelezu. Deca bi trebala da čitaju sve te pesme, ne samo srpske. To je, takođe, idealan način da se vlastito kulturno nasleđe sagleda u jasnijem svetlu i širem kontkstu.

 

Ali to bi, naravno, bio problem za preovlađujući nacionalistički narativ - stoga ove naše kljakave balkanske državice to nikada neće dozvoliti.


Edited by BasCelik, 09 January 2013 - 13:10.


#19 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 09 January 2013 - 13:59

najveća sranja na ovim prostorima počinile su generacije koje su učile "pazi Mirko metak ..." i kako je mali joža kuvao svinjsku glavu te pevali i zaklinjali se najvećem sinu naših naroda i narodnosti ali čim je ponestalo para krenulo se jedan na drugog bez pardona

šta će tek od ove nove dečurlije nastati u ovom novom školstvu plašim se i da zamislim



#20 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 09 January 2013 - 14:21

Nema šta da zamišljaš- tvoji ideološki istomišljenici.



#21 BasCelik

BasCelik
  • Members
  • 1,975 posts

Posted 09 January 2013 - 14:29

Nema šta da zamišljaš- tvoji ideološki istomišljenici.

 

A ni ti nisi daleko - Vojvodo od Vojvodine.


Edited by BasCelik, 09 January 2013 - 15:04.


#22 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 09 January 2013 - 14:36

A ni ti nisi daleko - Vojvodo od Vojvodine.

 

Da znas da je tako, mada se njemu cini da je drugacije. Ja da ovde negde kazem "okupatorska cizma", pitali bi me je´l ima u svim velicinama i koliko kosta. A nas melankolic recituje kao Titov pionir. Uopste se ne pita odakle mu ta osinuta terminologija.



#23 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 09 January 2013 - 14:37

A ni ti nisi daleko - Vojvodo od Vojvodine.

 

Samo se ti izbori sa pojmom "genocid" i "nož, žica, Srebrenica" mladim poetama koje je proizveo upravo obrazovni sistem koji ti podržavaš.



#24 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 09 January 2013 - 14:56

...

 

Ali to bi, naravno, bio problem za preovlađujući nacionalistički narativ - stoga ove naše kljakave balkanske državice to nikada neće dozvoliti.

 

Ono jes', ima nasilja i u drugim književnim delima, al' ovi ga preteraše sa šiljenjem impotentnog sVrBovskog stojka. Ima tu i neke lirske poezije, nešto renesansnih komedija koje valjaju čemu, avanturističkih i pikarskih romana i tako toga, al' najvažnije je da se prvo našilji pomenuti kljakavi đokica.



#25 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 09 January 2013 - 15:04

najveća sranja na ovim prostorima počinile su generacije koje su učile "pazi Mirko metak ..." i kako je mali joža kuvao svinjsku glavu te pevali i zaklinjali se najvećem sinu naših naroda i narodnosti ali čim je ponestalo para krenulo se jedan na drugog bez pardona

šta će tek od ove nove dečurlije nastati u ovom novom školstvu plašim se i da zamislim

 

FYI: To sa "pazi Mirko metak, ..." je urbana legenda. U stvarnosti nikada nije izasla nijedna epizoda Mirka & Slavka u kojoj je to izgovoreno (odnosno napisano).

 

Sto se tice svinjske glave. Ja sam generacija koja je isla u osnovnu skolu krajem 70-ih i pocetkom 80-ih i da nisam imao u kuci knjigu "TITO - ilustrovana biografija za decu i mlade" ta bi mi prica promakla. Ali je zato sasvim sigurno, verovatno u manjem obimu nego danas, bilo starca Vujadina, pretkosovskog, kosovskog i poslekosovskog ciklusa junackih pesama, Kraljevica Marka. Bilo je naravno i gomile ekvivalenata tipa "partizanske fikcije", posebno kobricinog pisanija.



#26 BasCelik

BasCelik
  • Members
  • 1,975 posts

Posted 09 January 2013 - 15:05

Ono jes', ima nasilja i u drugim književnim delima, al' ovi ga preteraše sa šiljenjem impotentnog sVrBovskog stojka. Ima tu i neke lirske poezije, nešto renesansnih komedija koje valjaju čemu, avanturističkih i pikarskih romana i tako toga, al' najvažnije je da se prvo našilji pomenuti kljakavi đokica.

 

Kao što rekoh - uporedeimo svačijeg đokicu redom, pa možda vidimo da SrBski i nije najveći :)



#27 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 09 January 2013 - 15:21

Sto se tice svinjske glave, u mojoj citanci je bilo te, i mnogih drugih pricica o malom Jozi. Meni su ostale u secanju kao tople price o vremenu kada su svi bili siromasni i delili zadnju mrvicu hleba. Pretpostavljam da se radi o nacinu na koji ucitelj/ca prezentuje deci gradivo, sta god pisalo u knjigama. Ne verujem da bi i danas neki ucitelj bio pozvan na odgovornost ako bi deci rekao da je u srednjem veku bilo prilicno uobicajeno odvaljivati ljudima glave buzdovanom, ali da danas vise tako ne radimo.

 

A kad se vec setih te moje uciteljice, pamtim je u dva izdanja: kako pada na kolena izmedju dva reda klupa, da bi nam docarala kako su partizani bili iscrpljeni i gladni na Igmanskom marsu; i kako godinu dana kasnije sa zluradim osmehom na licu trazi da ustanu oni koji su Srbi. Tako da su mi u vezi nje malo pomesana osecanja, ali za mnoge stvari sam joj zauvek zahvalna. Nema sumnje da su i ucitelji barem jednako vazni kao i udzbenici.



#28 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 09 January 2013 - 16:05

Daj, ipak ne treba preterivati. To je epska poezija!

 

Koliko znam, u Ilijadi i Odiseji se jednako čereče, ubijaju i kolju, pa to ne znači da to treba izbaciti iz čitanki. O vitezu Rolandu i skandinavskim sagama da i ne govorim. Ako si u pravu, kompletna evropska narodna  epska književnost bi trebala biti zabranjena.

 

Ja bih to uradio drugačije. Kraljevića Marka su opevali u svojim pesmama i Albanci, kao i Hrvati. Postoje Albanske pesme o kosovskoj bitci i slično... Mnoge od tih pesama su jako lepe. Kao i one o Aliji Đerzelezu. Deca bi trebala da čitaju sve te pesme, ne samo srpske. To je, takođe, idealan način da se vlastito kulturno nasleđe sagleda u jasnijem svetlu i širem kontkstu.

 

Ali to bi, naravno, bio problem za preovlađujući nacionalistički narativ - stoga ove naše kljakave balkanske državice to nikada neće dozvoliti.

Ser Bertrand Rasel je svojevremeno predlagao da se istorija Napoleonovih ratova u Engleskoj uci iskljucivo iz francuskih, a u Francuskoj iskljucivo iz engleskih izvora. I vrlo lepo to obrazlozio... Ali, hebiga, neki prodju kroz te stadijume pre vek ili tako nesto.



#29 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 09 January 2013 - 16:07

 Ja da ovde negde kazem "okupatorska cizma", pitali bi me je´l ima u svim velicinama i koliko kosta.

 

Ma ne, dovoljno je da ti ovde negde kazes kako ne postoji superiorni i inferiorni drustveni sistem, dakle da je svejedno robovlasnistvo ili svedski socijalizam. Tu postoji jedna specificna okupacija, ali centralnog nervnog sistema.



#30 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 09 February 2013 - 22:18

oni koji prate skolske programe u Srbiji, ne mogu da ne vide da srpsko skolstvo polako postaje koa americko. slucajevi disleksije ili prave nepismenosti otkrivaju se tek u 5- razredu. pod pritiskom spolja nasa skola postaje ideoloski obojena, vis enego sto je ikada bila u doba komunizma. to je liberalizam, mracna i bolesna ideologija zgrtaca novca.

liberali zele jeftnu skolu da bi oni i njihove bogate porodice bile superiorne jer salju decu u privatne skole.

liberali zele da mase budu glupe da bi oni legalno lakse upravljali