Jump to content


Photo
- - - - -

Split: Emigrantski issue


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
206 replies to this topic

#16 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 04 December 2012 - 19:38

 

Htela si da kazes na osnovu rase ali to ne govori nista o drustvu vec necijim predrasudama.

Angie, radi se o predavacu na univerzitetu, koji je na taj nacin zapoceo seminar na temu diskriminacije po osnovu klasne, etnicke i polne pripadnosti. Svoju izjavu nije zasnovao ni na sopstvenim, ni na tudjim predrasudama, vec na istrazivanjima kojima se pomenuti univerzitet bavi. Citav kurs "Uvod u socijalni rad", kao i drugi koji se zove "Sociologija A" (identicni su, ali delovi razlicitih programa) od 30 bolonjskih poena govori samo i iskljucivo o tome.

Sve o cemu ovde pisem mogu, osim sopstvenim iskustvom, da potkrepim i literaturom.



#17 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 04 December 2012 - 20:32

Svet moze da se srusi, da se okrene naglavacke, ali Svedjani nece kupovati vino i pivo u supermarketima kao sav ostali svet, nema te sile.
 

Koji sav ostali svet? Posto ni u US neces kupiti alkohol u supermarketu, a ja nikad ne bi ovo drustvo opisala kao trezvenjake

 

Angie, radi se o predavacu na univerzitetu, koji je na taj nacin zapoceo seminar na temu diskriminacije po osnovu klasne, etnicke i polne pripadnosti. Svoju izjavu nije zasnovao ni na sopstvenim, ni na tudjim predrasudama, vec na istrazivanjima kojima se pomenuti univerzitet bavi. Citav kurs "Uvod u socijalni rad", kao i drugi koji se zove "Sociologija A" (identicni su, ali delovi razlicitih programa) od 30 bolonjskih poena govori samo i iskljucivo o tome.

Sve o cemu ovde pisem mogu, osim sopstvenim iskustvom, da potkrepim i literaturom.

Da li ti tvrdis da u Svedskoj neko 'druge' rasne ili etnicke pripadnosti, ili klasne, nema sansu da postane sef? Da li njegov extremni primer diskriminacije uzimas za pravilo, i onda ga ovde lansiras kao dokaz svoje price o 'trulim' skandinavskim drustvima?

 

Ako je 'predavac na univerzitetu' tvoj argument onda imamo problem sa pojmom argumentacija.

 

Ako hoces da kazes da u Danskoj ima imucnijih i manje imucnih i sirotinje (al da se kladimo da bi sirotinja sa Balkana rado bila sirotinja u Danskoj), nisi rekla nista novo ali nema nikakve price o 'nevidljivim' klasama, sistemskoj diskriminaciji i sl

 

Edit: sad sam videla da Vili nece odgovarati ...ili sam pogresno razumela?

 

Inace ja bih stvarno volela da cujem vise o Danskoj


Edited by angelia, 04 December 2012 - 20:59.


#18 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 04 December 2012 - 21:31

Koji sav ostali svet? Posto ni u US neces kupiti alkohol u supermarketu, a ja nikad ne bi ovo drustvo opisala kao trezvenjake

 

Da li ti tvrdis da u Svedskoj neko 'druge' rasne ili etnicke pripadnosti, ili klasne, nema sansu da postane sef? Da li njegov extremni primer diskriminacije uzimas za pravilo, i onda ga ovde lansiras kao dokaz svoje price o 'trulim' skandinavskim drustvima?

 

Ako je 'predavac na univerzitetu' tvoj argument onda imamo problem sa pojmom argumentacija.

 

Ako hoces da kazes da u Danskoj ima imucnijih i manje imucnih i sirotinje (al da se kladimo da bi sirotinja sa Balkana rado bila sirotinja u Danskoj), nisi rekla nista novo ali nema nikakve price o 'nevidljivim' klasama, sistemskoj diskriminaciji i sl

Nije stvar u supermarketu, nego u slobodnoj prodaji. Ako ne znas kako to ovde funkcionise, onda si jedna od retkih. Kao sto rekoh (ali tebi uvek takve stvari promaknu) u Svedskoj je prodaja alkohola pod drzavnim monopolom. Slobodni pojedinci mogu da otvore prodavnicu cega god hoce, ali ne i alkoholnih pica. Ona su kupuju iskljucivo u velikim i malobrojnim drzavnim prodavnicama. U Stockholmu ih ima oko 50, u celoj zemlji nesto preko 400. Radno vreme od 10-19, subotom i dan pre praznika do 15, nedeljom i praznikom nista.

Drugim subjektima na ovdasnjem slobodnom trzistu je prodaja alkohola zabranjena.

 

Ne kazem da ovde niko nesvedskog porekla ne moze da postane sef. Kazem da se to veoma retko dogadja, da jednostavno nije izvesno. Da nisu na visim pozicijama reprezentovani u onom broju koji bi odgovarao njihovom udelu u stanovnistvu i obrazovnoj strukturi. Daleko, daleko od toga.

 

Predavac i istrazivac na univerzitetu je meni relevantan izvor. Naravno, bio je samo taj jedan koji je napravio onako bombastican uvod. Ali ni drugi, ukljucujuci i gostujuce predavace s drugih univerziteta, nisu rekli nista drugacije. I sve do jednog bi vi na ovom forumu sasekli, u to ne sumnjam.

Aman ljudi, nisu to neki novinski clanci i izjave partijskih lidera leve orijentacije. Gomila naucne literature na ove teme, iz kojih uce hiljade studenata humanistickih i drustvenih nauka. I nista to kod vas ne pali. Vi ste stvarno cudo.

A ko je tebi pouzdan izvor? Turista na proputovanju?

 

Ima klasa i vidljive su, a ima i sistemske diskriminacije. Na njoj pocivaju zapadnoevropska razvijena drustva. To kaze nauka. Ali tvoje pravo je da ne priznajes ni gravitaciju, ako ti se ne svidja. Ja svakako ne mogu da te nateram, a nemam ni zasto.



#19 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 04 December 2012 - 21:44

Nije stvar u supermarketu, nego u slobodnoj prodaji. Ako ne znas kako to ovde funkcionise, onda si jedna od retkih. Kao sto rekoh (ali tebi uvek takve stvari promaknu) u Svedskoj je prodaja alkohola pod drzavnim monopolom. Slobodni pojedinci mogu da otvore prodavnicu cega god hoce, ali ne i alkoholnih pica. Ona su kupuju iskljucivo u velikim i malobrojnim drzavnim prodavnicama. U Stockholmu ih ima oko 50, u celoj zemlji nesto preko 400. Radno vreme od 10-19, subotom i dan pre praznika do 15, nedeljom i praznikom nista. Drugim subjektima na ovdasnjem slobodnom trzistu je prodaja alkohola zabranjena.[/quote]

 

Ovo je skoro identično kao u Virdžiniji, samo da se reč "alkohol" promeni u u "žestoka pića" i sve je isto - monopol republike Virdžinije na prodaju žestokih pića, radnje koje su zatvorene nedeljom i praznikom, a radnim danima se zatvaraju u 21h. Piva i vina (ali ne i vina iz Virdžinije) mogu da se prodaju u supermarketima. Vino iz Virdžinije se prodaje samo u radnjama gde se prodaju žestoka pića. 

 

Virdžinija nije jedina koja ima čudne zakone u vezi alkohola. Postoje u drugim drzavama opštine gde ne može uopšte da se kupi žestoko piće u radnjama, a postoje i delovi gradova gde se ne prodaje nikakav alkohol - ni pivo ni vino. Ne govorim o Juti koja je, zbog Mormona, poznata po striktnim zakonima: govorim o državama na Jugu koje su ostavile opštinama da odluče da li hoće da prodaju alkohol, i ako hoće, koje jačine.



#20 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 04 December 2012 - 22:10

Kakva je situacija što se tiče alkohola u skandinavskim zemljama? Ko kog koga dolazi u kupovinu? :D



#21 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 04 December 2012 - 22:18

Ovde se da puno toga nauciti o Danskoj.Steta sto nije tu i idemo pa da objasni kako se prodaje booze u Australiji.



#22 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 04 December 2012 - 22:19

govorim o državama na Jugu koje su ostavile opštinama da odluče da li hoće da prodaju alkohol, i ako hoće, koje jačine.

Ne moras da ides na Jug, evo kod mene ces pica i vino osim piva, moci da kupis samo u Wine and Spirits prodavnicama (ne racunam kafice i sl)

Pivo ima svoje prodavnice.

Ja recimo ne mogu da porucim preko neta vino iz CA jer nemam dozvolu za prenosenje alkohola preko granice PA.

 

Ne vidim nista cudno sto drzava pokusava da kontrolise prodaju alkohola.

 

 

 

Nije stvar u supermarketu, nego u slobodnoj prodaji. Ako ne znas kako to ovde funkcionise, onda si jedna od retkih. Kao sto rekoh (ali tebi uvek takve stvari promaknu) u Svedskoj je prodaja alkohola pod drzavnim monopolom. Slobodni pojedinci mogu da otvore prodavnicu cega god hoce, ali ne i alkoholnih pica. Ona su kupuju iskljucivo u velikim i malobrojnim drzavnim prodavnicama. U Stockholmu ih ima oko 50, u celoj zemlji nesto preko 400. Radno vreme od 10-19, subotom i dan pre praznika do 15, nedeljom i praznikom nista.

Drugim subjektima na ovdasnjem slobodnom trzistu je prodaja alkohola zabranjena.

 

Probala sam da ti kazem ne da ja ne znam kako to finkcionise nego zivim bas sa slicnim sistemom i ne vidim nikakav problem u tome, samo sto se ovde zove licenca a tamo je drzavna prodavnica.

 

 

Ne kazem da ovde niko nesvedskog porekla ne moze da postane sef. Kazem da se to veoma retko dogadja, da jednostavno nije izvesno. Da nisu na visim pozicijama reprezentovani u onom broju koji bi odgovarao njihovom udelu u stanovnistvu i obrazovnoj strukturi. Daleko, daleko od toga.

Znaci nije sistemska diskriminacija, pogotovo ako postoje mehanizmi koji funkcionisu koji sankcionisu diskriminaciju - a koliko ja znam a taj sistem u skandinaviji postoji ... Neces me ubediti da diskriminacija u Svedskoj niej kaznjiva.

 


 

 

A ko je tebi pouzdan izvor? Turista na proputovanju?

 

Ima klasa i vidljive su, a ima i sistemske diskriminacije. Na njoj pocivaju zapadnoevropska razvijena drustva. To kaze nauka. Ali tvoje pravo je da ne priznajes ni gravitaciju, ako ti se ne svidja. Ja svakako ne mogu da te nateram, a nemam ni zasto.

 

Na cemu pocivaju zapadnoevropska drustva? Na sistemskoj diskriminaciji? Sta ti pricas?

Pouzdan izvor su sve informacije iz jedne zemlje, a pokazatelj standard zivota i price ljudi koji su ziveli u nekom sistemu. Recimo sva ta tvoja prica o sistemskoj diskriminaciji pada u vodu kad si nam negde ranije pricala da si ti zvanicno/nezvanicno sef smene ili cega god ...

 

 

Izvinjavam se, ali naslov teme je onakav kakav je. O drzavnoj trulezi, a ne o arhitekturi i dizajnu. Da se Golosina zadrzala na tome i da nije pominjala multikulturalnost i astronomske plate, ni ja ne bih imala potrebu da joj skrenem paznju da su prilikama u skandinavskim zemljama primereniji termini diskriminacija, segregacija i duboke socijalne i klasne razlike.

Za utrcavanja mojih vernih stalkera ne snosim odgovornost.

Ako je to ono sto ti vidis u zivotu tamo, koj ces djavo u toj zemlji? Ja bih se odmah odselila u neku zemlju gde nema diskriminacije i segregacije. Klasne razlike nema sanse da izbrises - barem dok ne nadjes Utopiju.



#23 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 04 December 2012 - 22:21

Kakva je situacija što se tiče alkohola u skandinavskim zemljama? Ko kog koga dolazi u kupovinu? :D

Norvezani i Danci dolaze u Svedsku, a Svedjani idu u Nemacku.



#24 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 04 December 2012 - 22:36

Ako je to ono sto ti vidis u zivotu tamo, koj ces djavo u toj zemlji? Ja bih se odmah odselila u neku zemlju gde nema diskriminacije i segregacije. Klasne razlike nema sanse da izbrises - barem dok ne nadjes Utopiju.

 

 

 

O cemu ti to pricas? Ko god vidi klasne razlike u nekoj zemlji, treba iz nje da se iseli :wacko: ?

I onda u svakoj zemlji da ostanu samo oni koji ih ne vide.

Bog te vid´o, Angie izmislila precicu do besklasnog drustva :D .

 

 

Ja necu da brisem klasne razlike, jer to ne mogu ni ja, ni ti, niti iko drugi. Da imam politicku moc, radila bih na tome da se smanjuju, ili bar dalje ne produbljuju. Posto nemam, radicu na ublazavanju posledica tih razlika (to mi je buduci posao). Da bih to mogla, moram da ih vidim i da razumem njihove uzorke. Prilicno logicno, zar ne?



#25 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 04 December 2012 - 22:41

Kakva je situacija što se tiče alkohola u skandinavskim zemljama? Ko kog koga dolazi u kupovinu? :D

 

Situacija je odlicna. Prosla su ta vremena idenja nekud. Sada narucis - sve legalno! - preko interneta i dobijes isporuku na kucnom pragu.

Attached Files



#26 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 05 December 2012 - 00:27

Tacno je da posetioci tesko za tako kratko vreme mogu da razumeju skandinavski mentalitet. Tacno je i da to ima prilicne veze s ovde dominirajucom luteranskom crkvom mada je sve odavno izgubilo religiozno obelezje. Ipak, i ljudi koji su ateisti nose u sebi snaznu crtu luteranske tradicije, potpuno nesvesni odakle im i savrseno ubedjeni da je to samo posledica roditeljskog vaspitanja, koje su u godinama kad su mogli da odlucuju, i sami prihvatili. I tako iz generacije u generaciju.

 

upravo to



#27 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 05 December 2012 - 00:52

O cemu ti to pricas? Ko god vidi klasne razlike u nekoj zemlji, treba iz nje da se iseli :wacko: ?

I onda u svakoj zemlji da ostanu samo oni koji ih ne vide.

Bog te vid´o, Angie izmislila precicu do besklasnog drustva :D .

:ajme: A da procitas prvo post na koji odgovaras?



#28 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 05 December 2012 - 01:13

:ajme: A da procitas prvo post na koji odgovaras?

Ne samo da sam ga procitala, nego sam ga i citirala u celosti. Evo jos jednom, da se podsetimo

 

 

Ako je to ono sto ti vidis u zivotu tamo, koj ces djavo u toj zemlji? Ja bih se odmah odselila u neku zemlju gde nema diskriminacije i segregacije.

 

 

Odgovor ne moze biti primereniji.

 

Ja u svom zivotu vidim svasta, jer kroz njega idem otvorenih ociju. Iako je ovo era individualizma, ne pristajem da nosim one konjske naocare, koje ti ne daju da vidis nista osim onog sto ti je pred nosom i od cega mozes imati licne koristi.

Zato se za mene ne brini, jer ja sa svojom klasnom pripadnoscu nemam nikakav problem. Iako ti to ne znas, klasnu pripadnost ne cini samo trenutno materijalno stanje, vec i nesto sto se zove kulturni kapital, ono sto nosis sa sobom i u sebi i sto ne moras u svakom trenutku da unovcis. Ipak je bogatstvo, o kojem razni lovatori s prazilukom gde mu mesto nije, mogu samo da sanjaju.

To sto u mojoj zemlji ima duboke klasne podele i diskiriminacije ugradjene u same temelje sistema, ne znaci da i mene direktno pogadja. Ali me boli.


Edited by vilhelmina, 05 December 2012 - 01:21.


#29 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 05 December 2012 - 01:27

E pa cekaj malo, on je dosao osamdesetih, tada obezbedio boravisnu dozvolu i stalni posao niske klase, a onda je devedesetih opet dosao, pa sve to ispocetka? Nisam sigurna da ga nisi malo previse izmesao. Tipu svaka cast, ali nije primer za ovo o cemu govorimo.

 

Sto se tice edita, odgovor je ne. Vec sam rekla da ogromnu vecinu u grupi cine devojke, dakle medju njima se kriju buduci sefovi

dolazio je i odlazio jer nije mogao da ostane u kontinuitetu kada je ušao kao turista. početkom devedestih kada je dobio boravak i posao da se vija sa medvedima u šumi je trenutak kada se izjednačio sa tvojim skandinavcem niže klase uz slabije poznavanje jezika. ti si tražila jedan primer prelaska iz niže u srednju klasu u skandinaviji. dobiješ ga za čoveka koji je dodatno hendikepiran jezikom i onda se vadiš na ... šta tačno?

 

na stranu da si loše postavila stvar u startu mada se kasnije vadiš sa "jedna lasta ne čini proleće". da si napisala nešto kao vertikalna pokretljivost je mala što pokazuje sledeće istraživanje ..." pa i nekako ali "navedite mi jedan primer" je potpuno besmisleno u ovom kontekstu.

 

Angie, radi se o predavacu na univerzitetu, koji je na taj nacin zapoceo seminar na temu diskriminacije po osnovu klasne, etnicke i polne pripadnosti. Svoju izjavu nije zasnovao ni na sopstvenim, ni na tudjim predrasudama, vec na istrazivanjima kojima se pomenuti univerzitet bavi. Citav kurs "Uvod u socijalni rad", kao i drugi koji se zove "Sociologija A" (identicni su, ali delovi razlicitih programa) od 30 bolonjskih poena govori samo i iskljucivo o tome.

Sve o cemu ovde pisem mogu, osim sopstvenim iskustvom, da potkrepim i literaturom.

društvena nauka je oksimoron. kako se tu uopšte dokazuje nešto? sve zavisi od uverenja u ispravnost svoje teorije i spretnosti p spremnosti da se to uverenje brani. eksperiment kao vrhovni kriterijum ne postoji. dodaj još političku korektnost koja je u skandinaviji ono što je bila politička podobnost u sfrj. šta bi se desilo sa karijerom "akademskog radnika" koji bi se usprotivio vladajućem egalitarizmu i objašnjavanju svega i svačega isključivo diskriminacijom? to je više religija nego nauka.



#30 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 05 December 2012 - 01:30

Ne samo da sam ga procitala, nego sam ga i citirala u celosti. Evo jos jednom, da se podsetimo

 

 

Odgovor ne moze biti primereniji.

 

Ja u svom zivotu vidim svasta, jer kroz njega idem otvorenih ociju. Iako je ovo era individualizma, ne pristajem da nosim one konjske naocare, koje ti ne daju da vidis nista osim onog sto ti je pred nosom i od cega mozes imati licne koristi.

Zato se za mene ne brini, jer ja sa svojom klasnom pripadnoscu nemam nikakav problem. Iako ti to ne znas, klasnu pripadnost ne cini samo trenutno materijalno stanje, vec i nesto sto se zove kulturni kapital, ono sto nosis sa sobom i u sebi i sto ne moras u svakom trenutku da unovcis. Ipak je bogatstvo, o kojem razni lovatori s prazilukom gde mu mesto nije, mogu samo da sanjaju.

To sto u mojoj zemlji ima duboke klasne podele i diskiriminacije ugradjene u same temelje sistema, ne znaci da to i mene pogadja. Ali me boli.

Odgovor nema veze sa mojim komentarom, ja sam lepo boldovala zasto ja mislim da ti treba da odes odatle:

citat "da su prilikama u skandinavskim zemljama primereniji termini diskriminacija, segregacija i duboke socijalne i klasne razlike."

 

Ako su to izrazi primereniji stanju u skandinavskim zemljama onda je to uzas u kome ti zivis - ja se pitam zasto ti ili bilo ko, ne izabere zemlju u kojoj glavna stvar nije diskriminacija i segregacija. Ovako zvucis ko da zivis barem u Sudanu.

 

Ne znam kako si onda zadovoljna svojom klasom, nisi rodjena u toj zemlji, nije da nemas mogucnost da zivis bolje....za cije babe zdravlje ti trpis takvu zemlju? Ako si htela da se boris za bolje drustvo mogla si to i u SR.

 

To sto si citirala moj post ne znaci da si ga i procitala.