Jump to content


Photo
- - - - -

Verenicki prstenovi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
131 replies to this topic

#91 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 12 January 2013 - 19:05

ovo moje bilo pre trideset godina. nesto ne mogu da zamislim svoju decu da bi slicno postupili. a, to je mozda i zato sto zivimo u drugacijoj sredini. oni mogu da se lakse odmaknu od takvih zahteva. da li je to zato sto su pametniji, zreliji, vremena i sredina drugaciji, mozda...ja bih bila prilicno sokirana da se iili jedno ili drugo odluce na takva slavlja. 

vidim cerku jedne svoje drugarice (isto godiste moje cerke), otisla u srbiju, napravili tamo svadbu, vratili se ovde, napravili ponovo svadbu - da se udovolje ovdasnji...razmisljam kako se to isplati, nije mi jasno?

ja to ovako gledam: ako familiji i prijateljima objavis kako si to obavio jednom lepom cestitkom, oni koji zele da vam daju poklon, dace i bez toga da su dobili veceru, pice i muziku. a to su oni prijatelji i clanovi familije kojima znacite nesto. 

cak i moja svadba ranih 80-tih je bila neisplatljiva - platili smo vise nego sto smo dobili, a od toga su nam 1/3 novca dali moji i moj stric. moji svekar i svekrva su rekli, platili smo svadbu i to je vas poklon, a svadbene troskove su podelili na pola sa mojima. pa, ko je tu lud? a da i pored toga, svadba nije bila po mojoj zelji. da je bilo po mome, umesto lokalnog kafanskog pevaca, nastupio bi freddie mercury  :), e to bi ih kostalo.

 

nego, ja propustih nesto sto me je navelo da se obratim manolyju, a to je da je ponekad jako tesko  doneti racionalne odluke ili se suprotstaviti necijim zeljama kada ste zaljubljeni. ja priznajerm da sam bila pod  uticajem  ;).

 

da se vratim temi i verenickom prstenju..jedna mlada osoba, meni bliska,  je dobila verenicki prsten, totalno sokirana. nije ocekivala, bili su na nekom zajednickom putovanju. mladic je iz evrope, ona iz amerike. kada su drugarice saznale i pitale da pokaze prsten, bile su sokirane jer prsten nije bio u skladu sa njihovim ocekivanjima. naime, ovde verenicki prsten znaci jedno, jedino: dijamant. nije vazno koje velicine, ali mora biti dijamant. njen to nije bio, iako je rucni rad, neobicnog oblika. pricala mi je kako joj je bilo neugodno da objasnjava zasto nije dobila takav prsten. eto, koliko su ljudi ponekad zaslepljeni nekim pravilima koja su apsolutno nevazna za neciju srecu.



#92 Goran70

Goran70
  • Members
  • 2,170 posts

Posted 12 January 2013 - 19:17

Tako je Rott razliciti ljudi uzivaju u razlicitim stvarima. Drago mi je sto se neko javio i napisao da je uzivao u takvoj svadbi i opet bi :)

Moja je bila takodje ta najcesca svadba 'parada pijanstva i kica' ... ali iskreno nisam uzivao, jedva sam cekao da se zavrsi. Lepo je bilo vencanje u crkvi gde me pop iznenadio prijatno onako filmsko/americkim pristupom, makar govorio 'sto bi nas narod rekao' :)

I ta prva noc posle svadbe mi je bila posebna, iako smo ziveli zajedno 3 godine pre vencanja, mene je dojmila...



#93 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 12 January 2013 - 19:55

Moja cerka je u ozbilnoj vezi, otac je pritiska da se uda pa je tema vencanja i kod nas aktuelna ali na sasvim drugaciji nacin od sinovljevog: ni moja cerka ni njena ljubav ni njegovi roditelji nemaju nameru da prave cirkus, sigurna sam da ce biti sve normalno, svecano koliko i kako treba, bez tenzija. Moci cu da prodjem kroz taj, za mene vazan cin, u srcu i mislima posvecena mom detetu, njihovoj ljubavi, nadama za njihovu zajednicku buducnost. 

Poenta je u tome da sam ja rodila i sina i ceku, da su imali identicne uslove odrastanja a da su, po ovom pitanju, zauzeli potpuno suprotne stavove. Zasto? Zato sto cerka i u drugim oblastima nije spremna na kompromise a sin jeste, Dobio je sta je hteo, ja sam se povinovala njegovoj odluci i nisam pravila probleme ali sam njegovu svadbu preplakala. Naravno, nikog nije bilo briga sto se prija  zarozla od suza, valjda je i to "tradicija"? 

Ne smeta meni toliko kic koliko laz, zasto neko mlad, lep, pametan ima potrebu da 1 dan u zivotu glumi u loshe reziranoj pretstavi?



#94 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 12 January 2013 - 20:13

Imam vrlo slicno iskustvo, pa jos gore, jer se sve odigravalo u tezim uslovima i po tom pitanju zahtevnijoj sredini. Slucaj je hteo i da moj ujak umre nedelju dana pre zakazane svadbe, pa je zbog zalosti veci deo moje rodbine morao da otkaze. Rezultat; 200:9 za "njih" (gostiju, ako se ne racunaju roditelji i brat). Cirkus utoliko veci zato sto ja pojma nisam imala sta me sve tu ceka, pa je sledio sok za sokom. Grozno, grozno, ali bilo pa proslo...

Ipak ne bih rekla da je moj slucaj pravilo. Videla sam kasnije prilican broj jednako tako "seljackih" svadbi kao sto je bila moja, ali gde su se mladi, a posebno mlade bolje snalazile i nisu dale da njima manipulisu. To su ipak bile devojkke odrasle u toj sredini, i koje su znale "kako treba". Odradile svoje, izvuke neku korist i jos uspele da se lepo zabave; otprilike kao sto sam  u prethodnom postu opisala.

 

kakav predikament... strasno, ne mogu ni da zamislim kako ste se svi osecali. ali zasto svadbu nisu otkazali?...mislim, mogu da pretpostavim zasto, jer se to njih nije doticalo, ali zar se niko nije stavio u tvoju kozu i pokazao respekta prema tebi i tvojima?  

 

mislim da je i ovde slicno sto se tice sredine, uticaje i pritisaka, sa tom razlikom da je ovde, u moru miliona razlicitih,  mnogo lakse izbeci te tradicije i obicaje. rekla si da je  trend velikih svadbenih slavlja u porastu u tvojoj okolini, a ja  vidim nesto obratno ovde. opet, ne govorim za celu usa, nego samo moje okruzenje. mislim da je sve vise onih koji su prevazisli nekakva pompezna vencanja i pokazivanja ciji je veci ( ...dijamanata, bre ;)   ), a sve vise razumnijih i prakticnijih odluka i vise originalnih ideja. doduse, ponekad su ovi originalni i vrlo komicni....bese li prosle nedelje neki par koji se vencao u balonu, pa se balon srusio?...svi su ok, ali su poceli married life with a bang   :lol+:



#95 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 12 January 2013 - 20:23

Moja cerka je u ozbilnoj vezi, otac je pritiska da se uda pa je tema vencanja i kod nas aktuelna ali na sasvim drugaciji nacin od sinovljevog: ni moja cerka ni njena ljubav ni njegovi roditelji nemaju nameru da prave cirkus, sigurna sam da ce biti sve normalno, svecano koliko i kako treba, bez tenzija. Moci cu da prodjem kroz taj, za mene vazan cin, u srcu i mislima posvecena mom detetu, njihovoj ljubavi, nadama za njihovu zajednicku buducnost. 

Poenta je u tome da sam ja rodila i sina i ceku, da su imali identicne uslove odrastanja a da su, po ovom pitanju, zauzeli potpuno suprotne stavove. Zasto? Zato sto cerka i u drugim oblastima nije spremna na kompromise a sin jeste, Dobio je sta je hteo, ja sam se povinovala njegovoj odluci i nisam pravila probleme ali sam njegovu svadbu preplakala. Naravno, nikog nije bilo briga sto se prija  zarozla od suza, valjda je i to "tradicija"? 

Ne smeta meni toliko kic koliko laz, zasto neko mlad, lep, pametan ima potrebu da 1 dan u zivotu glumi u loshe reziranoj pretstavi?

 

ako vam je za utehu...i kod mene je slicna situacija...zensko i musko.. sin je jos mlad da se zeni, ali, da vam iskreno kazem (poznajuci njegov blag i mek karakter), sasvim je moguce da bi postupio kao ovaj vas. to me malo plasi, ali, nikad se ne zna, mozda me i prijatno iznenadi. letos je tako kupio svojoj devojci neku narukvicu, a ja se nasla da ga kritikujem da ne preteruje. onda se zaustavim i kazem sebi: to nije tvoj biznis, on je odrastao covek, odgovoran za svoje postupke...i onda samo kazem: to je jako lepo od tebe....nedavno su raskinuli...



#96 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 12 January 2013 - 20:31

...

 

Slikamo i snimamo svadbe!

Pozovite broj ... odmah!

 

http://www.youtube.com/watch?v=-mq9-ktT2zI

 

...



#97 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 12 January 2013 - 21:21

kakav predikament... strasno, ne mogu ni da zamislim kako ste se svi osecali. ali zasto svadbu nisu otkazali?...mislim, mogu da pretpostavim zasto, jer se to njih nije doticalo, ali zar se niko nije stavio u tvoju kozu i pokazao respekta prema tebi i tvojima?  

 

mislim da je i ovde slicno sto se tice sredine, uticaje i pritisaka, sa tom razlikom da je ovde, u moru miliona razlicitih,  mnogo lakse izbeci te tradicije i obicaje. rekla si da je  trend velikih svadbenih slavlja u porastu u tvojoj okolini, a ja  vidim nesto obratno ovde. opet, ne govorim za celu usa, nego samo moje okruzenje. mislim da je sve vise onih koji su prevazisli nekakva pompezna vencanja i pokazivanja ciji je veci ( ...dijamanata, bre ;)   ), a sve vise razumnijih i prakticnijih odluka i vise originalnih ideja. doduse, ponekad su ovi originalni i vrlo komicni....bese li prosle nedelje neki par koji se vencao u balonu, pa se balon srusio?...svi su ok, ali su poceli married life with a bang   :lol+:

 

Ma pusti, ovi se svi bili vec napalili, pice kupljeno, sala pogodjena, prasci i telad jos zivi, ali vec na smrt osudjeni... E sad samo zamisli moju mamu, to joj je bio poslednji zivi brat... Ali bas kao i u tvom slucaju, moji pristali na njihovu igru, verujuci da meni time cine bolje. Vidim da si imala vrlo slican slucaj, pa se ovaj put sigurno dobro razumemo :) .

Jos par zanimljivosti s Vilhelminine svadbe. Nadam se da ce biti zanimljivo i da necu smarati. Meni je danas uglavnom smesno, kad se svega setim.

Scena prva: Treba mene otac da izvede i "preda" buducoj porodici, pa onda svi idemo u opstinu na vencanje. Problem je u tome sto ja imam svoj stan, a otac je doputovao 1000 km (kod mene u goste, spava na kaucu :) ) da prisustvuje mom vencanju. Problem resen tako sto me je "izveo" brat.

Scena druga: Rekoh im da im slucajno ne padne na pamet da mi na haljinu kace nekakve novcanice. Mislis da nisu? Izadjemo moj brat i ja pred zgradu, a vec idu trojica prema nama s dojce markama. Pustim ih da obave svoje, da ne kvarim trenutak. Btw, godina je 1988.

Scena treca: Potpisasmo se gde treba i sad sledi kolo ispred opstine. Protokolom je predvidjeno da ga snajka povede, ali snajka u zivotu nije tako nesto ni videla, a kamoli tancovala. Stajala snajka Vilhelmina tj ja malo sa strane, i onda mi ih bude zao i resim da im ucinim po volji. Ubacim se tamo negde usred kola, ali zacas se oni s jedne strane puste i ispadne da ja vodim to kolo. `Ajde neka, kad im je ceif, meni ionako vise-manje svejedno. Posle im je ta fotografija bila krunski dokaz da ja ustvari strasno volim da igram kolo, samo se pravim vazna i pametna, pa tvrdim da niti volim, niti umem :D .

Scena cetvrta: Obicaj je u tom malom gradu da svadbena povorka prodje glavnom ulicom, da je svi vide i osacuju snajku, pa dalje moze i kolima, ako je lokal daleko. Ja rekla da necu da me vode kao mecku, hocu da se vozim u belom mercedesu :lol: . Pribavili oni meni merdzu, seli mladozenja i ja u njega, ali svi svatovi peske za nama, celom glavnom ulicom. Bilo je kao u Ko to tamo peva, kad idu za onom sahranom, pa malo trce, malo uspore, kako vec nas merdza ubrza ili pusti gas.

Scena peta: Pojma nisam imala da cu morati da se izljubim s cca 220 ljudi. Dobar broj njih su cinile dobre i krajnje dobronamerne zene iz Bugarske, gde je obicaj da se ljubi posred usta, i nikako drugacije. Bila sam u trecem mesecu trudnoce, jedva mi zeludac ostao na mestu.

Scena sesta i najmucnija od svih pobrojanih i nepobrojanih: Cita neki majmun (i danas ne znam u kom svojstvu) telegrame koji su u medjuvremenu pristigli. Vecina je od meni dragih ljudi iz dalekog Splita, koji bas nikako nisu mogli da dodju, ali su tog dana mislili na mene. Tip se krevelji i napadno naglasava reci i fraze kao sto su "obitelj", "cijenjeni", "stovanim svatovima" i sl. Ja se pitam kojeg djavola tamo uopste radim i sto ih sve ne posaljem u tri lepe.

Scena sedma: Svi su vec podnapiti, vecernji je sat, kad stize komanda: svi vojni obveznici da se momentalno otrezne i krenu na svoje polozaje. To je bio dan kad se desio cuveni incident na Zutoj gredi.

Ja ostala da se cudim sta me snaslo; i dan danas se cudim :D .

 

 

 

A sto se tice zapadnoevropskih/americkih obicaja, cini mi se da ovi meni blizi malo kaskaju za onim tvojim. Bas sad su u modi sve one vencanice tipa nadoslih puslica, nevidjeni cvetni aranzmani, ziva muzika za ples, deveruse u istovetnim haljinama, sav taj preskupi kiceraj... Valjda ce ih proci.



#98 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 12 January 2013 - 22:34

najteze mi je bilo kada sam stavljana u mat poziciju da postujem nase obicaje, te se tu nasli ljudi iz raznih "nasih" krajeva da mi govore kako i sta", a svaki kraj, grad, selo, ukljucujuci i ovo mesano amero-nase sa svojim modifikovanim obicajima, imalo je svoje ideje i ubedjenja koja se cesto nisu podudarala.... i upravo zato mi ne pada napamet da ikome ikada, rodjenoj deci included, dam savet, a kamoli da ih ubedjujem da to treba tako... 



#99 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 12 January 2013 - 23:22

Auh kakve zastrasujuce price...

Ali zaista ne mora tako da bude. Mi smo se sa nasim gostima nasli na mestu vencanja, gde smo se Sami dovezli nasim autom (starijim od nas). Usput povezli i jednog gosta koga smo videli na stanici javnog gradskog. Vencanje bilo napolju u nekom parkicu sto je odluceno na licu mesta (to mesto sada doduse izgleda drugacije, bill smo prosle jeseni), u 18h. Muzika ziva, ali koju smo znali od pre, repertoar u potpunosti prilagodjen gostima tako da je bilo vrlo veselo. Hrana - catering, izabran opet prema licnim zeljama, vrlo dobro prihvacen. zabava trajala negde do ponoci, u 1 smo vec bill u svom podstanarskom stancicu u moru cveca - svi gosti su doneli cvece koje Sam Ja do poslednjeg buketa donela u stan I upamtila tu prvu nedelju bracnog zivota po prelepom cvecu :)
Verujem da smo imali good time ne samo mi vec I nasi gosti, I da ako je neko bio izmaltretiran to je samo neko od uze familija ko je po funkciji bio tu, a mozda mu se nije dopadao nas muzicki izbor ili izbor hrane. Ali vecina se definitivno dobro provela.
Nismo bill u farmerkama i papucama - ali to inace nije nas style, odecu sa vencanja smo oboje nosili jos mnogo puta posle toga (imali smo godinama obicaj da ih za godisnjicu obucemo I tako obuceni odemo na veceru, zadnjih godina su vidljivo stare pa smo prestali).
I zaista mi je to bio divan dan - a mi smo inace voleli da zovemo goste I pravimo zurke (I dan danas volimo) I bez nekog velikih razloga, pa nismo hteli Ni tog Dana da budemo Sami ako vec nismo morali.

Da dodam da smo bill na vise vencanja (takodje u Beogradu) koja su bila pravo zadovoljstvo I gde smo uzivali u dobrom drustvu I dobroj atmosferi. To nisu bila tradicionalna vencanja niti bilo sta slicno onome sto je opisano u prethodnim postovima

#100 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 12 January 2013 - 23:31

Ali Jesu bile proslave nekog tipa, vise nego samo kumovi I mladenci.

Moja sestra se udala pre nekoliko godina, takodje u Beogradu - isto je bio dobar provod, dobra muzika I atmosfera, vrlo internacionalna - uzivali su I gosti sa mladozenjine strane koji su na Vencanje dosli iz jedne evropske zemlje I nikakve veze sa srbijom nisu imali.

Sasvim je legitimno da neko ne zeli Ni cent da potrosi na goscenje drugih ljudi bilo kojim povodom, ali izmedju extrema kao sto je nikakvo slavlje i grandomanskih tradicionalnih proslava postoji citav spektar razlicitih opcija za svaciji ukus.

Ja Licno bih bila tuzna da Sam taj dan morala da budem sama ma koliko cool to bilo - srecna Sam sto Sam mogla da imam pored sebe porodicu I prijatelje a radovala Sam se sa drugim ljudima i kad su ONI imali srecu za podeliti, bilo to Vencanje, rodjenje

#101 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 12 January 2013 - 23:33

Diploma/magistratura/doctorate... Bilo sta



Izvinjavam se na cepkanju posta - Bice da imam neki problem

#102 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 13 January 2013 - 02:38

najteze mi je bilo kada sam stavljana u mat poziciju da postujem nase obicaje, te se tu nasli ljudi iz raznih "nasih" krajeva da mi govore kako i sta", a svaki kraj, grad, selo, ukljucujuci i ovo mesano amero-nase sa svojim modifikovanim obicajima, imalo je svoje ideje i ubedjenja koja se cesto nisu podudarala.... i upravo zato mi ne pada napamet da ikome ikada, rodjenoj deci included, dam savet, a kamoli da ih ubedjujem da to treba tako... 

Das savet da, ali da im govoris kako da rade nikako. Moraju jednom da polete sami. ;)



#103 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 13 January 2013 - 14:25

Tako je Rott razliciti ljudi uzivaju u razlicitim stvarima. Drago mi je sto se neko javio i napisao da je uzivao u takvoj svadbi i opet bi :)

Moja je bila takodje ta najcesca svadba 'parada pijanstva i kica' ... ali iskreno nisam uzivao, jedva sam cekao da se zavrsi. Lepo je bilo vencanje u crkvi gde me pop iznenadio prijatno onako filmsko/americkim pristupom, makar govorio 'sto bi nas narod rekao' :)

I ta prva noc posle svadbe mi je bila posebna, iako smo ziveli zajedno 3 godine pre vencanja, mene je dojmila...

ma salio sam se drug. moja je svadbica bila onako prijatna sjedeljka kakvih smo imali puno i prije ''vjencanja''. jbg, imali smo u startu svoj stan i kod nas se najcesce sjedilo. gitare i te stvari, dakle nista posebno. ali poenta je koliko ljudi, toliko obicaja i licnog izbora. glupo je sad meni bilo kome govoriti kako bi nesto trebalo da se uradi. misljenja sam da je to najobicnija parada sunda i kica, ali ko voli, pa bujrum. najbolje su mi one sa maksimalno 10-ak ljudi. bio sam na nekoliko takvih i bas bude dobro. poprilicno skromno, ljudi slicnog interesa za muziku i zajebanciju. i poslije te ''ceremonije'' neko fino putovanje. a bio sam i na najseljackijim mogucim. pa opet dobro. malo vidis obicaje, pijes i jedes i eto, na kraju se svede na isto. ni holandjani nisu nimalo operisani od toga. grdne pare dadnu, iznajmi se neki oldtajmer auto, profesionalni fotograf, smokinzi, skupe vjencanice, etc,etc. e sad ce neko reci holandjani to rade kulturno za razliku od nasih ''zemljaka''. ali jok, isto njesra drugo pakovanje.  



#104 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 13 January 2013 - 16:51

...

 

Mene naslov treda neodoljivo podseca na ovo

 

 

...



#105 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 13 January 2013 - 18:32

Das savet da, ali da im govoris kako da rade nikako. Moraju jednom da polete sami. ;)

 

Samo ako mi sami traze.

 

@ kiti

 

Daleko bilo da je moje bilo zastrasujuce...samo moje licno iskustvo i iskreno vidjenje istog. Vrlo mi je drago da cujem tvoje lepo iskustvo cije ces uspomene vecito gajiti. I zelim da je sto vise takvih. Ne mogu da od svog vencanja napravim uspomenu koja to nije, niti zelim. Bilo je kako je bilo. Kada bih opisala taj dan sa par reci, rekla bih da sam bila srecna i zaljubljena, ponajvise umorna i da sam napravila velike kompromise da zadovoljim druge. Opet, neka je njima bilo lepo, neke koristi i od toga. Danas bi to bilo drugacije, izgurala bih neke svoje zelje, naucila sam bolje...