Jump to content


Photo
- - - - -

to dalje od naših ?!?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
77 replies to this topic

#76 KomodoZmajonator

KomodoZmajonator
  • Members
  • 40 posts

Posted 03 September 2012 - 00:51

E kamo srece, da smo bar malo kao Jevreji.

#77 mfmilan

mfmilan
  • Members
  • 6,795 posts

Posted 13 September 2012 - 14:39

ja ne bih menjala ime, osim možda u onakvom nekom slučaju što je angelia pisala (pogrdno značenje pa deca imaju probleme)

nije mi problem da iznova i iznova objasnim kako se čita i kako se piše, da spelujem svima i ime i prezime
dobro, moje ime i nije komplikovano, ali postoje varijante izgovora u različitim jezicima pa može doći do zbrke

i to ne zbog nekog vaskolikog srpstva, nego ne vidim čemu

a ako neko neće da me zaposli zbog "čudnog" imena, e pa vala njemu na čast



inače za moje klince smo birali što međunarodnija i lako izgovorljiva imena, ali svejedno će neke stvari u bilo kojoj zemlji ljudima biti potencijalno čudne


Potpuno se slazem.

Ja sam ovde imao problema sa izgovorom mog prezimena, 6 slova, 5 samoglasnika, i jos ima r izmedju njih, mosh mislit koja je to smrt za Francuze da izgovore. :) Kad sam zavrsavao papire i ostalo nekako je uvek bilo dobro za pocetak razgovora - oni pokusaju da izgovore, spetljaju se, ja pripomognem uz osmeh, i nekako se probije led. Na poslu su u pocetku lomili jezik, odustajali, al vremenom su se izvezbali, tako da vise nije problem. A i uglavnom me zovu po imenu, koje im je poznato (like a city in Italy). Jedino su me savetovali da, ako budem otvarao firmu u Francuskoj, nikako ne koristim prezime za naziv firme. :P

Al ja opet ne bih menjao prezime zato sto ne znaju da ga izgovore, nemam utisak da to nekome nesto smeta. Cak naprotiv, moj utisak je da se ovde razlicitosti poprilicno postuju, sto je i jedan od razloga sto sam pobegao odande. Sto se imena za decu tice, pazljivo cu ih birati, kako bi bila neutralna, koliko je to moguce, i za Srbiju i za Francusku, a i za svet, ko zna gde ce vetar da me odnese.


Edit: sto se nasih tice, nema ih mnogo ovde. Al ovih par sto sam upoznao su mi ok, jedan od njih mi je bas pomogao kada sam izgubio kljuceve od stana.
Uglavnom, generalizacija se nikad ne isplati. ;)

Edited by mfmilan, 13 September 2012 - 14:41.


#78 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 13 September 2012 - 18:12

Potpuno se slazem.

Ja sam ovde imao problema sa izgovorom mog prezimena, 6 slova, 5 samoglasnika, i jos ima r izmedju njih, mosh mislit koja je to smrt za Francuze da izgovore. :) Kad sam zavrsavao papire i ostalo nekako je uvek bilo dobro za pocetak razgovora - oni pokusaju da izgovore, spetljaju se, ja pripomognem uz osmeh, i nekako se probije led. Na poslu su u pocetku lomili jezik, odustajali, al vremenom su se izvezbali, tako da vise nije problem. A i uglavnom me zovu po imenu, koje im je poznato (like a city in Italy). Jedino su me savetovali da, ako budem otvarao firmu u Francuskoj, nikako ne koristim prezime za naziv firme. :P

Al ja opet ne bih menjao prezime zato sto ne znaju da ga izgovore, nemam utisak da to nekome nesto smeta. Cak naprotiv, moj utisak je da se ovde razlicitosti poprilicno postuju, sto je i jedan od razloga sto sam pobegao odande. Sto se imena za decu tice, pazljivo cu ih birati, kako bi bila neutralna, koliko je to moguce, i za Srbiju i za Francusku, a i za svet, ko zna gde ce vetar da me odnese.


Edit: sto se nasih tice, nema ih mnogo ovde. Al ovih par sto sam upoznao su mi ok, jedan od njih mi je bas pomogao kada sam izgubio kljuceve od stana.
Uglavnom, generalizacija se nikad ne isplati. ;)


moj utisak je takodje da nikome ne smeta, ljudi se trude i pitaju me po 1000x kako se tacno izgovara. ima nekih koji su naucili i da moje ime cak i akcentuju pravilno. ali ne radi se o tome da li nekom drugom smeta, meni smeta - smeta mi da ponavljam 1000x, da stalno spelujem, da uvek racunam da email adresa nije pravilno otkucana i da email nece stici, iritira me kad cujem "aj" umesto "i" - a nisu oni ljudi krivi sto su tako naucili da citaju... nisam promenila ni ime ni prezime, niti cu, prihvatila sam situaciju kakva jeste, kao jedan imigrantski usud, ali da meni licno smeta - smeta. to je prosto jedan individualan osecaj, nema sta mnogo da se razume ili ne.
moj muz koristi englesku varijantu imena zato sto je ona u njegovom slucaju vrlo ocigledna i slicna njegovom originalnom imenu, naravno samo u kontaktu sa onima kojima BHS jezik nije maternji. opet zato sto je njemu smetalo sve ono gore navedeno,i jos malo vise jer je imao privatni biznis i bilo mu je stalo da mu klijenti lako pamte ime, a ne zato sto je smetalo drugima.
moja bivsa koleginica italijanka druge generacije, koristila je u poslovnim kontaktima svoj anglo nadimak iz potpuno istog razloga, iako je njeno ime meni licno bilo sasvim "normalno" - mozda zato sto je mojim usima relativno blisko.

uopste ne zagovaram promenu imena - ni sama to nisam uradila, ali razumem i one koji to rade.