Jump to content


Photo
- - - - -

Ć to dalje od naĆĄih ?!?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
77 replies to this topic

#1 Lotosss

Lotosss
  • Banned
  • 156 posts

Posted 27 August 2012 - 21:44

Ć to dalje od naĆĄih!
Koliko ste puta u ĆŸivotu čuli ovu čuvenu rečenicu?
Ne bih se sad bavio psihoanalizom kolektiviteta, i zaĆĄto je ovo karakteristično za ove prostore, već me interesuje da čujem miĆĄljenja i iskustva vas koji ste u emigraciji - koliko ste se puta "opekli" kada ste se oslonili na nekog "naĆĄeg", da li među kukoljem ima i ĆŸita.....Mislim da je tema zanimljiva i da se svako pre ili kasnije susretne sa nekim "zemljakom", a svakako bi bilo korisno za mnoge koji tek razmiĆĄljaju ili se pripremaju za emigraciju, jer su oni i najčeơće ĆŸrtve "dobronamernih" gastosa sa naĆĄih prostora...Naravno, verujem da postoje i pozitivni primeri :)
Navalite!

Edited by Lotosss, 27 August 2012 - 21:52.


#2 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 27 August 2012 - 22:09

mislim da je bila tema o tome?

#3 Lotosss

Lotosss
  • Banned
  • 156 posts

Posted 27 August 2012 - 22:19

:frust: Ako jeste, izvinjavam se, nov sam na forumu...ali je svakako interesantno, pa ako je bilo već će moderatori to regulisati :twak:

#4 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 28 August 2012 - 01:26

Sto se tice onih po klubovima , recimo ... ako im kazete da podrzavate Cedu Jovanovica ili Vesnu Pesic, moze da se desi da vas gadjaju flasom ( bukvalno)!

#5 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 28 August 2012 - 01:27

Recimo, sto se tice onih po klubovima, ako im kazete da podrzavate Cedu Jovanovica ili Vesnu Pesic, moglo bi da se desi da vas gadjaju praznom flasom ( bukvalno).

#6 KomodoZmajonator

KomodoZmajonator
  • Members
  • 40 posts

Posted 28 August 2012 - 03:05

Od njih deset, devet je najbolje, NIKADA, ne sresti u zivotu !

#7 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 28 August 2012 - 03:30

Pre bih rekao da treba napraviti informacioini interviju, da covek vidi, da li vredi traziti pomoc od zeme.

Edited by mrd, 28 August 2012 - 04:23.


#8 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 28 August 2012 - 04:23

Pravila nema, to je lutrija. Kao i inace u zivotu, sa ljudima.

Dugo sam "vani" i upoznao puno ljudi. Sa nekima sam se slozio i sprijateljio, sa drugima nisam, a to vrijedi i za "nase."

#9 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 28 August 2012 - 10:46

Imam solidan broj rodjaka napolju na raznim stranama. Najbolje u ekonomskom smislu su prosli oni koji su se potpuno asimilirali. Bez ikakvih su kontakata sa nasima, osim rodbinom. Ni najblize komsije im ne znaju da su jugosi. Zao mi je sto mi brat vise ne govori srpski, ali to je valjda cena koju je platio za lagodan zivot.
Ostali stabilizovani uglavnom rade u drzavnim firmama, ili imaju svoje male privatne biznise od cega se moze dobro ziveti.
I ima ih dosta koji su na crno, socijalnom...
I sa drugom i trecom generacijom biva slicno.
Ima i izuzetaka.

#10 Prag 011

Prag 011
  • Members
  • 2,647 posts

Posted 28 August 2012 - 11:26

Recimo, sto se tice onih po klubovima, ako im kazete da podrzavate Cedu Jovanovica ili Vesnu Pesic, moglo bi da se desi da vas gadjaju praznom flasom ( bukvalno).

Da ti se to ne bi desilo ,ne treba ni da znaơ ko su i ơta su (Čeda i Vesna).
Ja znam da su u politici,to je sve i zato me ne boli glava,viĆĄe me boli neĆĄto drugo za njih i njihove izjave.

. Najbolje u ekonomskom smislu su prosli oni koji su se potpuno asimilirali.


To je i suĆĄtina emigracije.
Koliko puta sam čuo izjave zemljaka:ma ovi Česi ne znaju da kuvaju,zidaju,voze.Pa zemljače,ako ti sve to smeta,a ti na prvi voz
i nazad u LaktaĆĄe,PoĆŸarevac,VaraĆŸdin u p.m.

Edited by Prag 011, 28 August 2012 - 11:27.


#11 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 28 August 2012 - 11:27

Imam solidan broj rodjaka napolju na raznim stranama. Najbolje u ekonomskom smislu su prosli oni koji su se potpuno asimilirali. Bez ikakvih su kontakata sa nasima, osim rodbinom. Ni najblize komsije im ne znaju da su jugosi. Zao mi je sto mi brat vise ne govori srpski, ali to je valjda cena koju je platio za lagodan zivot.
Ostali stabilizovani uglavnom rade u drzavnim firmama, ili imaju svoje male privatne biznise od cega se moze dobro ziveti.
I ima ih dosta koji su na crno, socijalnom...
I sa drugom i trecom generacijom biva slicno.
Ima i izuzetaka.

Recept za uspeh u "inostranstvu", ostali nek' traze i druze se sa njihovima :krsta: :lala: :kece: :twak:

#12 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 28 August 2012 - 12:50

100% asimilacija je recept za uspjeh. Kad to uradis onda mozes da dodjes da baljezgas na FB92 sa zemljacima i dokazujes da si bas ti taj koji si najpametniji. I naravno zemlja u kojoj se nalazis je najbolja na svijetu. Posto si novi, ne zaboravi redovno da pljunes po Srbiji na forumu. :wicked:

#13 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 28 August 2012 - 13:31

Da ne ulazimo previse u filozofiranje, ali u nacelu sam protiv generalizacije bilo koje vrste.
Prvo, ne mozes automatski da otpises coveka samo zato sto ti je zemljak, a prethodno ga nisi ni upoznao kakav je kao covek. Ako je korektan napravices gresku. Drugo, sto se asimilacije tice, ne ide to bas tako " sto se babi snilo ..."
Dosta zavisi kako od zemlje porekla tako i od zemlje koja je doseljenicima postala nova domovina. Uglavnom, Srbi kao i vecina nacija sa prostora bivse Jugoslavije , pa i sire , vecina nacija Juzne Evrope se tesko asimilira. Uglavnom postoji jezicka barijera a tu su i jake kulturoloske razlike. Sto se tice useljenickih zemalja, po meni su USA i Kanada na prvom mestu, zatim iza njih dolaze Australija i Novi Zeland, pa tek onda Z. Evropske zemlje. I na kraju, mnogo zavisi i od svake osobe pojedinacno. Uglavnom, vrlo je tesko cak i u USA prvoj generaciji imigranata da se potpuno asimilira u novoj sredini.
Opet sam misljenja da ako nekoga treba izbegavati onda su to ljudi po klubovima, i opet ne sve ( bez generalizacije) ali vecinu svakako

#14 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 28 August 2012 - 14:43

sta fali zemljacima? sa onima, sa kojima se nisam mogao druziti u bivsoj domaji, ne druzim se ni ovdje. ne idem cak ni na kafu, a niti ih zovem. a niti stanem da popricam s njima ako se slucajno sretnemo. pozdravimo se, kako si, sta ima i vozdra. hi honey, by honey! ali i dalje se jedino druzim sa nekoliko nasih ljudi. kazem druzim, a mislim na one fine sjedeljke, pomaganje jednih drugima i sl. a sa holandjanima i ostalim 'nako, neki smo kao drugovi, komsije, kolege i sl. i ne, nikad se necu asimilirati. niti zelim. zasto bih? niti te neko ili nesto bas i tjera na to.

#15 Cooltywattor

Cooltywattor
  • Members
  • 5,505 posts

Posted 28 August 2012 - 14:55

A i ne ide vala da se vi Plemići asimilirate s varvarima.

:kece: