Jump to content


Photo
- - - - -

argentinski Srbi ili srpski Argentinci?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
44 replies to this topic

#16 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 15 August 2012 - 07:55

-
Ako covek nije spreman na sve onda nije spreman ni na sta.Najvaznija je ideja a onda, usuditi se da istu sprovedes u delo, kao sto je rekao Seneka:" Non quia difficilia sunt non audemus, sed quia non audemus difficilia sunt"(Nije da se ne usudjujemo jer je tesko,vec je tesko jer se ne usudjujemo).


Eh, ja vec u cetvrtoj drzavi, ne znam ni koji grad po redu... tako da nije bas da se ne usudjujem ni na sta.
Ali, cinjenica je da Argentina bas i nije uobicajena imigrantska zemlja i zato i pitam (a i Ibiza) - otkud bas Argentina? Nismo ni u jednom trenutku rekli:"Pa otkud cete ici u Argentinu??"

Srecno gde god odlucite da idete!

#17 Tango argentino

Tango argentino
  • Members
  • 15 posts

Posted 16 August 2012 - 05:32

Eh, ja vec u cetvrtoj drzavi, ne znam ni koji grad po redu... tako da nije bas da se ne usudjujem ni na sta.
Ali, cinjenica je da Argentina bas i nije uobicajena imigrantska zemlja i zato i pitam (a i Ibiza) - otkud bas Argentina? Nismo ni u jednom trenutku rekli:"Pa otkud cete ici u Argentinu??"

Srecno gde god odlucite da idete!


Hvala i ja Vama zelim svako dobro, Nesto i ne vidim razliku izmedju "Otkud bas Argentina? i "Pa otkud cete ici u Argentinu"osim u drugacijoj formulaciji ali sadrzina je ista. Samo sam odgovorila na Vase pitanje odakle ideja da se ide u Argentinu-"in general"kao sto ste i pitali,a i "Ibizi"sam odgovorila.

Pozdrav!

#18 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 16 August 2012 - 10:59

Hvala i ja Vama zelim svako dobro, Nesto i ne vidim razliku izmedju "Otkud bas Argentina? i "Pa otkud cete ici u Argentinu"osim u drugacijoj formulaciji ali sadrzina je ista. Samo sam odgovorila na Vase pitanje odakle ideja da se ide u Argentinu-"in general"kao sto ste i pitali,a i "Ibizi"sam odgovorila.

Pozdrav!


Aha. Pa da preformulišemo pitanje onda:

Zašto Argentina, a ne Čile, Peru, Ekvador ili Brazil?

#19 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 16 August 2012 - 11:33

Aha. Pa da preformulišemo pitanje onda:

Zašto Argentina, a ne Čile, Peru, Ekvador ili Brazil?

:+1:

#20 Tango argentino

Tango argentino
  • Members
  • 15 posts

Posted 16 August 2012 - 14:02

:+1:


:-1:

#21 Tango argentino

Tango argentino
  • Members
  • 15 posts

Posted 16 August 2012 - 14:04

Aha. Pa da preformulišemo pitanje onda:

Zašto Argentina, a ne Čile, Peru, Ekvador ili Brazil?


Hiljadu zasto,hiljadu zato...

#22 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 16 August 2012 - 16:24

Hiljadu zasto,hiljadu zato...


Pa kako da ti čovek ne pomogne kad si tako iskrena & otvorena prema ljudima od kojih tražiš pomoć?

#23 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 16 August 2012 - 17:11

Ne vidim u čemu je problem ako neko želi da emigrira u zemlju X? "Zašto" se nas ionako ne tiče. Ja sam tu da odgovorim na konkretnija pitanja.

#24 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 16 August 2012 - 21:18

Zasto bas Argentina? A zasto bas Nemacka,Kanada ,Norveska ili bilo koja druga zemlja sveta? Recimo da je Argentina moj "favorit".Pretpostavljam da i Vi imate svog "favorita"medju zemljama. Volela bih da znam koja je to zemlja!? Nisu svi ljudi isti,nisu sva iskustva istovetna,znam i ja neke koji su se vratili iz Pariza nezadovoljni,ali to je vec druga prica."Hiljadu ljudi,hiljadu cudi"ne mora uvek biti "Veni, vidi, vici" ;)


A zasto bas Nemacka,Kanada ,Norveska ili bilo koja druga zemlja sveta? ...... Pa, ovaj, verovatno zato shto su bogatije pa samim tim lakshe za imigrante u smislu laksheg i brzeg snalazenja.

Ne vidim da je neko imao provokativnu nameru, malo je neuobichajen izbor i to je sve, radoznali ljudi.

Po onome shto sam chuo predivna zemlja, a i ljudi koje sam upoznao su sasvim OK, nazalost .... ekonomija je u PM, posebno znajuci dogadjaje od poslednjih nekoliko meseci ne obecava da ce ici na bolje, naprotiv podseca na zemlju iz koje smo mi doshli.

U svakom sluchaju puno srece, za neke ljude u svakoj zemlji ima mesta i mogucnosti za uspeh, a tu je i Kiklop da vam da neki dobar savet.

Ja imam dobro iskustvo sa "nashim ljudima", ali ne bih se bash oslanjao puno na te iz crkve. Jedino ako ste zeljni srbovanja, kosovskog ciklusa i pricha kako su domacini najobichniji kreteni daleko inferiorniji u odnosu na nas.

Edited by down with the sickness, 16 August 2012 - 21:20.


#25 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 16 August 2012 - 21:29

Ne preterujmo. Argentinska i srpska ekonomija su neuporedive u svakom pogledu (osim mozda u delu vezanom za korupciju). Ovde se proizvode stvari i izvoze, postoji pozitivan finansijski bilans, zemlja vraca dugove i ne zaduzuje se kod stranih banaka. Inflacije ima, ogranicenja vezana za kupovinu dolara su prisutna, tu je i zastarela infrastruktura, nedovoljna proizvodnja prirodnog gasa i benzina, kriminal, ali posla generalno ima. Procenat nezaposlenih je oko 7% sto je veoma pristojna cifra za juznoamericku zemlju.

Da li sve to moze da pukne? Naravno da moze, ne bi bilo prvi put. Ali je i dalje dosta bolje od dobrog dela juznoevropskih zemalja.

#26 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 16 August 2012 - 21:40

Ne preterujmo. Argentinska i srpska ekonomija su neuporedive u svakom pogledu (osim mozda u delu vezanom za korupciju). Ovde se proizvode stvari i izvoze, postoji pozitivan finansijski bilans, zemlja vraca dugove i ne zaduzuje se kod stranih banaka. Inflacije ima, ogranicenja vezana za kupovinu dolara su prisutna, tu je i zastarela infrastruktura, nedovoljna proizvodnja prirodnog gasa i benzina, kriminal, ali posla generalno ima. Procenat nezaposlenih je oko 7% sto je veoma pristojna cifra za juznoamericku zemlju.

Da li sve to moze da pukne? Naravno da moze, ne bi bilo prvi put. Ali je i dalje dosta bolje od dobrog dela juznoevropskih zemalja.


Eh, pa sa nashom srbijicom teshko shta moze da se poredi, za tu svrhu nam sluzi africhki kontinent, a ne juzno-americhki. Nisam mislio na ekonomiju, vec na neka "leva gibanja" :lol+:, znash ti o chemu pricham ......... obichno je to kataklizma u najavi. Samo da ne bude "socijalizam shvedskog tipa" koji mi isprobasmo devedesetih.

Uostalom, sa nestrpljenjem ochekujem neka pitanja i odgovore. Postoji neka mogucnost da, nazalost u ne tako bliskoj buducnosti, posetim Argentinu i Urugvaj pa mi je interesantno.

Edited by down with the sickness, 16 August 2012 - 21:41.


#27 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 17 August 2012 - 00:14

Ne vidim u čemu je problem ako neko želi da emigrira u zemlju X? "Zašto" se nas ionako ne tiče. Ja sam tu da odgovorim na konkretnija pitanja.


Pa zato što razlozi za emigraciju u zemlju X pomažu onome koji hoće da pomogne da da konkretniji odgovor na konkretno pitanje. A ako nema konkretnog razloga zašto baš X... i to ti je znak da ne treba da puno ulažeš u odgovore.

#28 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 17 August 2012 - 00:45

Posto se moje znanje o Argentini svodi na neka istorijske cinjenice i romane o Gaucosima ja sam htela da prokomentarisem vise pitanje iz pocetnog posta, zasto ti ljudi ne odgovaraju, na osnovu manje licnog a vise posrednog iskustva sa emigracijom.

Oni koji bi ti htela da ti odgovore izbegavaju te plemenske zajednice, i odbila si ih pisanjem o SPC i udruzenjima koji zive u 19om veku. Oni koji ce ti odgovoriti ti uglavnom nece pomoci jer ce lupetati o crkvi, majcici Srbijici i doprinosu razvoju cirilice u Juznoj Americi, a slabo ces ih naci na ovom forumu. Ako ih bude vise ja cu licno obrisati svoj nalog -_- Njihove savete je uglavnom bolje izbegavati.

Stvarno je interesantno pitanje zasto bas Argentina - nije nesto uobicajeno odrediste emigranata.

#29 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 17 August 2012 - 01:53

Pa zato što razlozi za emigraciju u zemlju X pomažu onome koji hoće da pomogne da da konkretniji odgovor na konkretno pitanje. A ako nema konkretnog razloga zašto baš X... i to ti je znak da ne treba da puno ulažeš u odgovore.


Ma znam ja to. Ali to definitivno nije stvar koja me zabrinjava, Ako neko ima nerealna ocekivanja od ove ili one zemlje ili same emigracije to je vec licni problem. Ono sto svako razuman moze da kaze "uslovi su takvi, pa ko zeli da proba itd.".

@angelia
Upravo zbog mrsomuda koji se generalno proseravaju raznim odama ovoga ili onoga ono sto pisem kao odgovor nekome ko pita za Argentinu je veoma konkretno. Stoji u arhivi i posluzice nekome nekada.

#30 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 17 August 2012 - 01:54

I da odmah dodam da ne primam nikoga na stan ni pod kakvim uslovima :)