Jump to content


Photo
- - - - -

New in Saskatchewan


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
15 replies to this topic

#1 visibaba12

visibaba12
  • Members
  • 4 posts

Posted 30 July 2012 - 22:54

Pozdrav svima,

znam da je ranije bilo dosta ljudi iz Saskatchewan-a na forumu, pa bih ih zamolio za par saveta. Mi uskoro treba da se selimo za Saskatchewan tj. Saskatoon.

Uglavnom me zanimaju generalne stvari, sta izbegavati, kakav auto kupiti za skroman budzet (razvaljeni SUV ili neki sedan), kakav je kvalitet zivota, kako ljudi provode zimu (imali desavanja ili su svi u kucama). Mi dolazimo sa malom bebom pa me zanima i kakve su opcije za day care (privatni ili drzavni), kakav je zdrastveni sistem? Emigranti su trenutno nepozeljni kategorija u vecini zemalja (EU, USA, Aus) kakva je situacija u SK, da li je tesko naci pristojan posao?

Hvala svima unapred!!!

#2 radule69

radule69
  • Members
  • 1 posts

Posted 31 July 2012 - 05:27

Pa ne znam sta si po zanimanju?posla ima,mad mi nismo najpopularnija grupa,vise vole filipince i indijce,pakistance.oni rade za bilo kakve pare.zdravstvena zastita je u principu besplatna.bolnice opremljene,ali ljekari krajnje nekompetentni.day care je skup,nema drzavni.nema ni nekih subvencija sem poreske olaksice.troskovi zivota neralno visoki.stopa slobodnih jedinica za iznajmljivanje vjerovatno oko 0.7 posto sto znaci da ces uglavnom raditi za kiriju.primanja su najveca u prosjeku nakon alberte,ali to je zavaravajuce jer prosjek dizu ljudi koji rade u naftnoj industriji i rudarstvu.mnogo poslova sa kojim je maltene nemoguce prezivjeti.gorivo je 1.25-znaci oko eura pa ako ti nije neophodan drzi se podalje od starog suv,bolje kakva polovna honda,jetta ili mazda to moze da traje i da te gorivo ne kosta suvise.ako ti zimu opisem i depresiju vjerovatno neces ni doci.mada trenutno je ovo provincija koja se najbrze razvija i jedina provincija i state u sjevernoj americi da nema budztski deficit.stigao ovdje 1995,mislio da sam zalutao u zemlju treceg svijeta.od tada su stvari krenule nabolje ali ima jos mnogo prostora za napredak.ima i neke perspektive jer se zivi od [poljoprivrede,rudarstva i crpljenja nafte a te zalihe ce da potraju podugo.svaki put kad pozelis kuci dozivs bankrot zbog astronomskih avionskih karata.mislim,nije idealno ali posla ima.ima dosta poslova za velike pare ali ne nadaj se da ces tako nesto ubosti prvih par godina.nije ne niko nikad poprijeko pogledao zbog porijekla,narod je prilicno prijateljski i pitom

#3 visibaba12

visibaba12
  • Members
  • 4 posts

Posted 01 August 2012 - 00:20

Hvala@radule69

#4 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 01 August 2012 - 09:02

uh, htedoh nesto da napisem (malo drugacije nego radule69) ali moje iskustvo je iz bc i alberte pa mozda nije relevantno...

u svakom slucaju - srecno!

#5 visibaba12

visibaba12
  • Members
  • 4 posts

Posted 01 August 2012 - 22:59

@Kiti- slobodno pisi, zanima me otprilike SVE.
Mi idemo u Saskatoon da ja zavrsim sa mojom edukacijom, pa kad zavrsim onda mozda put pod noge u neki drugi deo Kanade. Zavisi od posla znas i sama. Mi se vucaramo po EU vec skoro 5 godina sa studija na studije, a sad je vreme za nesto stalnije da ne kazem konkretnije. Kanada je idealno resenje na papiru, relativno brzo stignes do drzavljanstva u poredjenju sa vecinom EU (gde ti treba od 10-15 god), nauka u mojoj oblasti u Kanadi je medju ako ne i najbolja u svetu, zena ima otvorenu radnu dozvolu, itd.itd. Mene samo brine da uvek ima neka caka (ne pisano pravilo te sredine) u EU je to diskriminacija (nacionalna, rasna, polna...) i ako se pomiris sa tim mozes tamo ziveti.

#6 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 01 August 2012 - 23:08

@Kiti- slobodno pisi, zanima me otprilike SVE.
Mi idemo u Saskatoon da ja zavrsim sa mojom edukacijom, pa kad zavrsim onda mozda put pod noge u neki drugi deo Kanade. Zavisi od posla znas i sama. Mi se vucaramo po EU vec skoro 5 godina sa studija na studije, a sad je vreme za nesto stalnije da ne kazem konkretnije. Kanada je idealno resenje na papiru, relativno brzo stignes do drzavljanstva u poredjenju sa vecinom EU (gde ti treba od 10-15 god), nauka u mojoj oblasti u Kanadi je medju ako ne i najbolja u svetu, zena ima otvorenu radnu dozvolu, itd.itd. Mene samo brine da uvek ima neka caka (ne pisano pravilo te sredine) u EU je to diskriminacija (nacionalna, rasna, polna...) i ako se pomiris sa tim mozes tamo ziveti.


Ako može malo opširnije, podseća me ovo malo na jednu vedetu ovog pod4uma.

#7 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 02 August 2012 - 02:01

Ako može malo opširnije, podseća me ovo malo na jednu vedetu ovog pod4uma.

Jes, ta diskriminacaija je opasna stvar. Mene je nedavno radar zaustavio sto sam srb. Garantovano je video da imam ikonu, na retrovizoru.

Iz mog iskustva sa americkog kontinenta, mnogo je veca diskriminacija koja dolazi od dođosa iz starog srBskog, induskog, arapskog, nobles sveta, nego od domacih, koje je bas briga od cegovica si, a vise da li s TI dobar.
No ko sto neko rece mora covek sa svakom kravom, neka mi proste svete zivotinje, da zivi.

#8 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 02 August 2012 - 06:40

Jes, ta diskriminacaija je opasna stvar. Mene je nedavno radar zaustavio sto sam srb. Garantovano je video da imam ikonu, na retrovizoru.



To je zato što ne skidaš badnjak sa branika do jula. Da si ga lepo, isto kao kum Magripa, ostavio u garaži za Vaskrs a ponovo montirao u septembru, sve bi bilo u redu,

Ali ovako, 24/7/365, zayebani su oni, ne trpe to. 'Oće oni na Srblje, mamicu im....

Edited by alberto.ascari, 02 August 2012 - 06:42.


#9 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 02 August 2012 - 08:08

visibaba12

mi smo bili postdiplomci u de, u relativno kratkom vremenskom periodu nakon dolaska smo shvatili da tamo nismo nasli to sto smo u emigraciji trazili pa smo aplicirali za emigraciju u kanadu i to smatramo najboljom odlukom donesenom u zivotu. recimo da se tamo nismo osecali bas komforno - a sa iskustvom zivota u kanadi i usa to u nasem slucaju sada mogu samo da potvrdim - niti smo bili sigurni da smo na pravom mestu za neke licne zivotne ambicije (ovde ne mislim samo na karijeru). trenutno zivimo u usa, ali planiramo povratak u kanadu :) za nas dvoje, kanada je zemlja naseg izbora, ne daj-sta-das ili jedina opcija koja se pruza (jer nije), vec zaista zemlja naseg izbora.

ja cu ti ovde napisati nase iskustvo vezano za pitanja koja si postavio, bez pokusaja da to nametnem kao jedino ispravno resenje. to je ono sto je radilo za nas, a vi cete nakon prikupljanja sto vise informacija + licnog iskustva kad stignete na lice mesta, odluciti sta je za vas najbolje.

sta izbegavati - slepo pracenje bilo cijih saveta. nista ovde nije tako vanzemaljski i komplikovano da nakon odredjenog uvida u problematiku (i malo angazovanja da se stekne taj uvid) ne moze da se donese sopstveni zakljucak

kakav auto - mi smo u kanadu stigli bez ikakvog obezbedjenog posla, dakle ni na sta, i sa malo pozajmljenog novca (u minusu). bez posla i bez credit history, auto smo morali da kupimo za cash, nikakav kredit nije dolazio u obzir (ovo je mozda u vasem slucaju drugacije). zato smo odmah napustili savete za japanca ili jettu, standard, koji trose manje - jer nam to u tom trenutku nije bilo najbitnije. nama je bila bitna momentalna usteda u hiljadama $, a ne buduca 30-40-50 $ mesecno. oducili smo da kupimo auto za minimalnu cenu koja bi nam obezbedila vozilo koje lici da ce moci da prevozi u nekom narednom periodu od tacke A do tacke B bez ikakvih daljih investicija, ili bar bez vecih investicija. nas prvi auto je kostao $1475, bio je odlican i unutra i spolja, a/c, airbags, servo... prodali smo ga 4 godine kasnije za hiljadarku - da se nismo selili, ne bi ga ni prodavali. za 4 godine imao je vlagu u faru (problem prilikom out of province tehnickog kad sam ga iz BC prevezla u AB) i kupili smo nov akumulator (jer nam je staff na park'n'fly ostavio upaljene farove koji su goreli jedno 2h pre sletanja naseg aviona). Za SK mogu da pretpostavim kao i za AB, da bi zimi zeleli malo tezi, stabilniji auto umesto nekog vise lagarijastog - sticajem okolnosti vozila sam cesto rent-a-car u AB, u raznim godisnjim dobima, razne automobile, i znam da sam neke lakse modele zimi rado zaobilazila jer su mi neki drugi davali bolji osecaj sigurnosti. ali posto je ovo tricky tema koja lako uzburka duhove, uzdrzacu se od konkretnih marki.
(nas drugi auto je kostao $1, ali to je zaista posebna prica - taj je trazio i specijalno odrzavanje i voznju, nije relevantan primer. ali eto, ako se razumes u mehaniku i umes da vozis svasta i na razne nacine... pa, nikad se ne zna. taj smo pre selidbe prodali za $350 :)).

kvalitet zivota - nase iskustvo je odlicno, od sletanja pa nadalje samo uzlaznom linijom

kako ljudi provode zimu - ja sam provela jednu zimu u alberti (sama!), prezivela sam sasvim dobro :). posao, petkom i vikendom izlasci - imala sam neko super drustvo jer je nas zaposleno jedno 10-tak svezih doktora/postdocova odjednom, svi smo dosli sa strane i bas se zdruzili, uclanila sam se u lokalnu biblioteku i dosta citala (biblioteke u kanadi su besplatne i fantasticne), isla na plivanje... nisam provodila nikakvo vreme napolju dok je trajala velika hladnoca, ali secam se da je u januaru temperatura tokom neke dve nedelje skocila na 15-20 stepeni pa je bilo i setnje... bilo je i sasvim finih koncerata, opere (gostovanja)... iskreno, nije mi ta zima uopste tesko pala. ali eto da se ogradim - prozivela sam samo jednu pravu kanadsku zimu, i svakog meseca isla u vancouver na vikend, verovatno je i to razbijalo monotoniju.

zdravstveni sistem - predlazem da odmah po dolasku potrazite family physician, bilo na preporuku ili pretragom na internetu, i zakazete prvi termin da bi ste postali pacijenti. ovo najvise iz razloga sto imate malo dete i sto moze da vam zatreba lekar, a ako niste pacijent moze da se ceka dugo na prvi termin kao "new patient", dok ako ste registrovani pacijent naci ce nacina da vas vide i istog dana ako je hitno. u protivnom moracete u emergency room, a tamo se nazalost u kanadi dugo ceka.
moje iskustvo sa kanadskim lekarima je odlicno - i kao pacijent, a i iz poslovnog ugla - oko 3 godine sam poslovno vrlo tesno saradjivala sa vise lekara i uopste ne mislim da su nekompetentni, naprotiv. sistem u kanadi ima neke mane - u pitanju je drzavni sistem koji da bi opstao mora da se drzi odredjenih protokola, ali lekari su po mom misljenju vrlo solidno selektovani i obuceni (medicina je postdiplomski program, a ne osnovne studije, i selekcija je prilicno komplexna). u svakom slucaju, kanada ima jednu od boljih zdravstvenih statistika na svetu, to se da lako izguglati.


Day care dosta kosta, u Vancouveru je oko 1200-1300 za jedno dete (sto manje to skuplje), u AB je bilo nesto jeftinije, mozda 900-1000 (mada su moji podaci mozda malo antidatirani). osim vrtica postoje i zene (registrovane) koje cuvaju decu u svojoj kuci, recimo grupu od 5-6 dece, ta opcija moze da bude jeftinija. dosta roditelja uklapa radno vreme (nocne smene i sl), naravno ako je moguce. dosta imigranata koristi i opciju familije i rodjaka (najcesce roditelji) koji mogu da ostanu do 6 meseci (nije da vam to savetujem, vi sami znate da li je to opcija za vas ili ne, ali zelim da spomenem kao nesto sto se radi).

put kuci - da, kosta. stvar je prioriteta na sta neko trosi zaradjen novac, da li na kola, namestaj, kucu... ili za put u evropu, karte familji da dodje u posetu i sl. to je definitivno stvar licne odluke i prioriteta (za one koji rade i zaradjuju, ko ne radi i nema prihode jasno je da nema takav izbor).

i za kraj da dodam da se kao emigrant u kanadi nikada nisam osetila nepozeljnom ili suvisnom, ne osecam kao stranac ni u usa - iako mi to ovde realno jesmo, jednostavno okolina nas ne tretira na takav nacin.

ja vam u svakom slucaju zelim puno srece i nadam se da ce vam se u kanadi dopasti, ako te zanima jos neko nase iskustvo- rado cu napisati.

#10 visibaba12

visibaba12
  • Members
  • 4 posts

Posted 04 August 2012 - 00:36

@kiti
E bas ti hvala na postu! Imamo i slican "razvojni" put. I mi smo iz DE otisli, sa vrlo slicnim stavom, ali sa pitstopom u Luxemburgu pre nego sto smo konacno odlucili da se zaputimo u Kanadu.
Hvala jos jednom!

#11 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 06 August 2012 - 00:42

Kolbas,ne shvatam poentu ako je uopste imas,nisam iz Republike Srpske a sta i da jesam.


Nisi Bosanac? A jel' znaš onaj vic sa Bosancem kako se napatio u Kanadi sa grtalicom?

#12 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 06 August 2012 - 04:41

@visibaba 12

Ne slusaj kompleksase, kojima smeta sto im se ne klanjaju jer su rodjeni u ostruznici, centru sveta. Gde god da ides u US, ili Kanadu ocekuj da ce te prihvatiti, onakvog kakav jesi, bice ih briga odakle si i ako ti ne napomenes nece te preslisavati o lokaciji porekla. Nikada te nece pitati sta to vi tamo radite, ili bilo koju glupost, tog tipa. Jedino sta moze da se desi je da cujes:"I like ur accent, what is the origin, may be German :P". Toliko o poreklu. Nikada te niko nece povezati sa filipincima crncima, ili srBovima. Bas ih briga. Ako ste vi cool, i oni ce vama biti cool.

Kolbas je konkretno u vasem slucaju najpouzdaniji izvor lokalne informacije, prema tome, covek je zakon. Ovi koji se bune sto im u kafani ne daju cevape, nisu bash dobar izvor informacija, posto kanadjani ne znaju bas da naprave cevape. Medjutim, naucice, ako musterije pocnu to da traze. ;)

Znam jednoga koji je pevao dalmatinske pesme u sred TX i niko ga nije nalupao sto ih peva. :D

Edited by mrd, 06 August 2012 - 05:05.


#13 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 08 August 2012 - 05:31

obrisani su svi postovi koji su presli u prepucavanje. ko hoce, neka odgovori coveku. ostali, saljite PM ili se preselite na Fight Club. za komentare o moderisanju, ima gore topic...

#14 shakal_oi

shakal_oi
  • Members
  • 1 posts

Posted 24 August 2012 - 11:47

Posto se ovde radi o oblasti u koju cu verovatno i ja putovati imao bih par pitanja iako je kiti objasnila vecinu stvari ko da joj placamo ;)
Kontam da ima ovih odgovora negde na forumu, ali ako neko zna i ako bi ukratko mogao da mi odgovori na par pitanja neka pise bio bih mu veoma zahvalan.

Posto ce mene cekati posao tamo koliko se otprilike ceka viza?
Da li bi i koliko trebao biti u braku sa devojkom da ne bi imali nekih problema oko dobijanja vize itd( jos se nismo uzeli)
Kako prolaze ljudi koji su the working class ( naravno sto se tice posla )
Sa koliko para bi trebalo ici tamo? (minimum)

Unapred hvala ;)

#15 Darko_S

Darko_S
  • Members
  • 1 posts

Posted 08 June 2013 - 01:00

Uf, vidim da se dugo nije govorilo na ovu temu ... nadam se da ce me neko i udostojiti odgovorom u skorije vreme ...

Dakle, nisam doktor nauka, ne idem na master studije nego se jednostavno selim u SK! Po struci sam racunovodja ali nisam isao na tu kartu za put u Kanadu .... sumnjam da cu raditi tamo ikada taj posao ili da ce prihvatiti moju diplomu koju vucem iz Srbije ...

Interesuje me kakav je zivot obicnog naroda, naroda koji radi u fabrici, restoranima, supermarketima ... Kako oni opstaju? Kolike su njihove zarade?

Ako Bog da u skorije vreme planiramo otici za kanadu, supruga i ja, imamo i malo dete ... Oboje smo zavrsili skole, neke ;) ... ona je profesor klavira, ja kao sto rekoh racunovodja ...  ali sam siguran da nijedan od nas nece se baviti tim poslom.

Interesuje me kako izgleda nov pocetak porodice s malim detetom, kako se organizovati ... bilo kakav savet ...

Nemamo nikog u SK, prepusteni smo sami sebi ...

Hvala unapred