Jump to content


Photo

Pomoć Katarini Kiš


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
75 replies to this topic

#1 Milena-Zemun

Milena-Zemun
  • Members
  • 10 posts

Posted 27 May 2012 - 17:06

Attached File  katarina-kis.jpg   13.67KB   10 downloads
Katarina Kis (22) zivi sa dvoje dece (2 i po godine i 8 meseci) u memljivoj rusevini bez struje, vode, vrata i podova na Titelskom groblju.
Da li treba jos nesto napisati?
Molim da odvojite 4 minuta vaseg vremena i pogledate
Akcija prikupljanja sredstava za novu kucu ovoj nesrecnoj porodici je krenula spontano, sad nas vec ima puno koji se borimo svim snagama.
Puno, ali ne i dovoljno.
Zato molim sve koji zele i mogu da pomognu, nemojte okrenuti glavu na drugu stranu!

Edited by Milena-Zemun, 27 May 2012 - 18:21.


#2 Marko Petrov

Marko Petrov
  • Members
  • 4 posts

Posted 02 June 2012 - 11:15

Moji prijatelji i ja smo se ukljucili u akciju prikupljanja novca za kupovinu kuce ovoj mladoj majci, molim sve koji mogu da pomognu da urade isto.

#3 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 02 June 2012 - 11:58

Videla sam prilog na TV Prva.
Imam jedno pitanje, retoricko: zasto zene radjaju decu ako ne mogu da im obezbede elementarne uslove za zivot? Nije u pitanju jedno dete pa da kazses - moze svakome da se desi, kao protivnik abortusa, dolazak bebe na svet bih pozdravila. Roditi 2 dece u ovakvim uslovima je prosto neodgovorno, da ne upotrebim neku tezu rec. .
Znate, malo mi je muka od tih muskaraca i zena koji izrode po 5, 6, 8 dece i onda im dodju TV kamere da snimaju njihovu bedu. Nedavno sam videla prilog na istoj tv na kojoj vlasnik plantaze malina ocajava jer niko nece da dodje i bere maline za sasvim pristojnu nadnicu.
Ne, ja vishe necu da dajem prilog za javne kuhinje i ne, ja necu da dajem prilog za kupovinu kuce nekome ko se nije potrudio da stekne ni osnovno obrazovanje ali je sebi dozvolio da se razmnozava a svoju nejaku decu osudio na bedu koja im ugrozava zivot.
Sa ovakvim stavom ja mogu mirno da spavam a ko hoce ovakvim kampanjama da kupuje miran san - neka izvoli.
P.S. Ja sam "samohrana majka", prezirem ovu frazu ali joj je ovde mesto, imam 61 godinu i josh uvek radim i ni od koga nisam trazila pomoc jer mi je dostojanstvo zivota uvek bilo prece od samosaszeljevanja.

Edited by highlanderka, 02 June 2012 - 12:03.


#4 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 02 June 2012 - 12:37

Videla sam prilog na TV Prva.
Imam jedno pitanje, retoricko: zasto zene radjaju decu ako ne mogu da im obezbede elementarne uslove za zivot? Nije u pitanju jedno dete pa da kazses - moze svakome da se desi, kao protivnik abortusa, dolazak bebe na svet bih pozdravila. Roditi 2 dece u ovakvim uslovima je prosto neodgovorno, da ne upotrebim neku tezu rec. .
Znate, malo mi je muka od tih muskaraca i zena koji izrode po 5, 6, 8 dece i onda im dodju TV kamere da snimaju njihovu bedu. Nedavno sam videla prilog na istoj tv na kojoj vlasnik plantaze malina ocajava jer niko nece da dodje i bere maline za sasvim pristojnu nadnicu.
Ne, ja vishe necu da dajem prilog za javne kuhinje i ne, ja necu da dajem prilog za kupovinu kuce nekome ko se nije potrudio da stekne ni osnovno obrazovanje ali je sebi dozvolio da se razmnozava a svoju nejaku decu osudio na bedu koja im ugrozava zivot.
Sa ovakvim stavom ja mogu mirno da spavam a ko hoce ovakvim kampanjama da kupuje miran san - neka izvoli.
P.S. Ja sam "samohrana majka", prezirem ovu frazu ali joj je ovde mesto, imam 61 godinu i josh uvek radim i ni od koga nisam trazila pomoc jer mi je dostojanstvo zivota uvek bilo prece od samosaszeljevanja.

sve se ja sa tobom slazem, ali ja cu preko neke svoje raje uplatiti makar jedno 5 eura. toliko je ovdje kutija cigara. a u srbiji eto npr 3 kutije. kontam nas 10 000 po 5 euricja eto neke skromne kucice. a sto se mene tice nek se onda vala i ''razmnozava'', samo neka su djeca u suhom i toplom. i sa strujom i vodom. toliko mogu, a da ne osjetim. i ne kupujem miran san, nego eto malo pomognem nekom najsitnijom sitnicicom. tako ja to vidim. nikakav big deal.
edit
a necu ni da citam, ni da gledam, samo mi jos ta muka treba. samo ce prijatelj provjeriti je li koliko-toliko sigurno ide u prave ruke? tu sam jedino malo skeptican.

Edited by Rotterdamac, 02 June 2012 - 12:39.


#5 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 02 June 2012 - 12:57

Imam bolji predlog od skupljanja milostinje: da se pretrese rad sluzbi za socijalni rad, da se vidi koliki im je budzet, koliko sluzbenika sedi u dobro grejanjim ili rashladjenim zgradurinama i za koje pare i sta oni to uopste rade vec 20 godina? Poznata mi je cinjenica da nisu u stanju, na teritoriji moje opstine, da prebroje ni decu sa posebnim potrebama i da defektolozi koji rade sa takvom decom sami dolaze do saznanja gde, u kojoj porodici i koliko takve dece ima i da ih oni ukljucuju u obrazsovni sistem a socijalnih radnika nema nigde na terenu. Uostalom, kao poreski obveznik ja sam vec dala pare za rad ovih sluzbi i pomoc onima kojima je potrebna Dokle god ova drzava bude racunala na gradjansku solidarnost i empatiju pojedinaca, nece uraditi nista za sta je vec placena i sto i treba da radi po zakonu. U zlocinu drzave prema nevoljnicima necu da ucestvujem.

#6 Tarmi

Tarmi
  • Members
  • 1,399 posts

Posted 02 June 2012 - 12:57

Imam jedno pitanje, retoricko: zasto zene radjaju decu ako ne mogu da im obezbede elementarne uslove za zivot? Nije u pitanju jedno dete pa da kazses - moze svakome da se desi, kao protivnik abortusa, dolazak bebe na svet bih pozdravila. Roditi 2 dece u ovakvim uslovima je prosto neodgovorno, da ne upotrebim neku tezu rec. .

Ne, ja vishe necu da dajem prilog za javne kuhinje i ne, ja necu da dajem prilog za kupovinu kuce nekome ko se nije potrudio da stekne ni osnovno obrazovanje ali je sebi dozvolio da se razmnozava a svoju nejaku decu osudio na bedu koja im ugrozava zivot.
Sa ovakvim stavom ja mogu mirno da spavam a ko hoce ovakvim kampanjama da kupuje miran san - neka izvoli.


I, šta kažeš?

piju, pušu i "razmnožavaju se", a neće u školu i da rade?

mirno spavaj - đilas odgovorno radi za tvoju stvar.

Edited by Tarmi, 02 June 2012 - 13:00.


#7 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 02 June 2012 - 13:38

Imam jedno pitanje, retoricko: zasto zene radjaju decu ako ne mogu da im obezbede elementarne uslove za zivot?

Jako zgodno i nezgodno pitanje.
Imam slucaj koji se relativno dobro zavrsio (jedno od osmoro dece za sada spaseno), ali osnovno je da takvoj deci pozitivnom diskriminacijom treba omoguciti skolovanje i prakticno ih otrgnuti iz takvog okruzenja.
Za jednu ili vise generacija nadati se da cemo smanjiti broj takvih situacija.
U svakom slucaju pomenutoj porodici treba pomoci obezbedjim skolovanjem dece.
Nije tu problem siromastvo, nego nacin razmisljanja.



#8 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 02 June 2012 - 14:16

Ne, ja vishe necu da dajem prilog za javne kuhinje i ne, ja necu da dajem prilog za kupovinu kuce nekome ko se nije potrudio da stekne ni osnovno obrazovanje ali je sebi dozvolio da se razmnozava a svoju nejaku decu osudio na bedu koja im ugrozava zivot.
Sa ovakvim stavom ja mogu mirno da spavam a ko hoce ovakvim kampanjama da kupuje miran san - neka izvoli.
P.S. Ja sam "samohrana majka", prezirem ovu frazu ali joj je ovde mesto, imam 61 godinu i josh uvek radim i ni od koga nisam trazila pomoc jer mi je dostojanstvo zivota uvek bilo prece od samosaszeljevanja.


čudo kako se nevolja brzo zaboravlja a empatija pretvara u ekstremnu suprotnost.

Spoiler


poštujem svačije pravo da okrene glavu od tudjih problema ali nemaju svi ni istu snagu, ni iste mogućnosti a ni iste početne pozicije.

#9 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 02 June 2012 - 14:23

Sto se tice pomoci - nikako u novcu. Sve ostalo: hrana, odeca, obuca... moze. Imao sam par nezgodnih iskustava sa tim da sam pomagao drugome i na kraju sam ispao grbav :huh:

#10 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 02 June 2012 - 14:32

Vec 2 godine, sticajem okolnosti, imam uvid u sudbinu dece iz najiromashnijih porodica - puna ih je skola za decu sa posebnim potrebanma, bar ova u mom gradu. Jednostavno, deca koja su neostecene inteligencije i ostalih fizickuh resursa a dolaze sa drustvene margine, shalju se u ove skole jer su "vaspitno zapustena" - njima nema ko da placa dopunske casove za savladjivanje kretenskih skolskih programa, na roditeljskim sastancima ( i u rzredima) ne zele prisustvo onih koju zaudaraju na metar jer zive u stracarama u kojima se struja krade sa obliznje bandere a voda donosi u kofama sa cesme koja pokriva potreba desetine stanovnika. Da se razumemo, ne govorim o Romskim porodicama mada one preovladjuju.
Nisam za to da se ne pomogne, ja cu i ove godine iz svog dzepa platiti matursko vece za 2 maturanta koja nemaju ni za hleb a ne za proslavu mature ali sam protiv javnih kampanja jer to nije dobro bas za tu kategoriju koja ne sme da zavisi od milostinje vec mora da bude u sistemu koji postoji zbog njih ali i zbog svakog od nas jer, nikad se ne zan kada ce nevolja da zakuca na vrata.
Srbija ima "belu kugu" ali je srashnije to sto se i daca koja se radjaju, radjaju u nekompetentnim porodicama u sve vecoj meri tako da ne smem ni da razmishljam o tome na sta ce srpsko drustvo da lici kroz 15, 20 godina.
Zakazala je, opet i ovde, drzava.

#11 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 02 June 2012 - 14:44

Zakazala je, opet i ovde, drzava.


slažem se. ovoj porodici država isplaćuje socijalnu pomoć od 12.000 dinara mesečno (oko 100 evra) i smatra da je time ispunila svoju obavezu. na nesreću, ova deca (i ne samo ova) nemaju vremena da čekaju da se sredi stanje u državi niti da se bilo šta promeni.

većina nas na svom budžetu ne bi ni osetila uplatu od nekoliko stotina (da ne kažem par hiljada) dinara. ovakve teme obavezno odvuku u patetiku ali naše patetisanje nekoj deci možda može doneti i nešto dobro. nije moje da razmišljam šta će majka da uradi sa dobijenim novcem. to već ide na njenu savest ili savest onih koji bi da zloupotrebe strahotu koju ova deca žive.

naše malo zaista može biti mnogo onima koji nemaju nimalo.

edit: typo

Edited by ...., 02 June 2012 - 15:08.


#12 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 02 June 2012 - 14:46

čudo kako se nevolja brzo zaboravlja a empatija pretvara u ekstremnu suprotnost.

Spoiler


poštujem svačije pravo da okrene glavu od tudjih problema ali nemaju svi ni istu snagu, ni iste mogućnosti a ni iste početne pozicije.

Ne, nikako ne okrecem glavu i ne, nemam istu snagu kao pre 4 godine kada sam pisala ove redove, starija sam, umorna na smrt ali i dalje svakog jutra ustajem, idem da radim posao koji sam naucila u 58 godin, koji je ispod svih mojih obrazovnih i radnoiskustvenih resurasa. Radim sa polusvetom, ogrubela sam i oglupavila jer je to cena da prezivim dan ali, i to je bolje nego da pruzim ruku i kazem " jadna sam, udeli". Pre cu da umrem jednog jutra iduci na posao, kao moj otac, nego sto cu da priznam da su me sistem i "duh vremena" pobedili.
Za odluku o radjanju deteta sa perspektivom da mu, umesto pelene, stavite list kupusa - nisu vam bitne "pocetne pozicije" vec elementarna pristojnost i normalnost.
Imam klijente poslodavce cije radnice imaju platu 15.000 i rade od jutra do sutra sve sto gazda kaze a ova mlada zena dobija 12 000 samo zato sto je rodila? pa i one zenice koje rade za 15000 su takodje majke pa to ne naplacuju od drzave.
Da sam neka vlast, oduzela bih svu tu decu od takvih maki i oceva jer ih oni - ne zasluzuju!

Edited by highlanderka, 02 June 2012 - 15:05.


#13 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 02 June 2012 - 14:57

Za odluku o radjanju deteta sa perspektivom da mu, umesto pelene, stavite list kupusa - nisu vam bitne "pocetne pozicije" vec elementarna pristojnost i normalnost.


želim da verujem da ste reči koje citiram napisali u afektu.
jer, da ste u pravu, deca bi se radjala samo u bogatim društvima. onim siromašnima nije ostalo ništa drugo nego da nestanu u tišini ne kvareći idilu srećnika koji nemaju njihove probleme.

#14 Tarmi

Tarmi
  • Members
  • 1,399 posts

Posted 02 June 2012 - 15:06

ali sam protiv javnih kampanja jer to nije dobro bas za tu kategoriju koja ne sme da zavisi od milostinje vec mora da bude u sistemu koji postoji zbog njih ali i zbog svakog od nas jer, nikad se ne zan kada ce nevolja da zakuca na vrata.

Zakazala je, opet i ovde, drzava.


zakazali ste vi gospođo.

jer, ovakve kampanje, kao što se da videti i iz vašeg primera i teme od pre par godina, ne služe samo za prikupljanje milostinje ili za "edukaciju" onih koji nemaju, već onih koji imaju.

javnim pozivima i kampanjama se, između ostalog, skreće pažnja i podiže svest kod pojedinaca na razne probleme društva - od siromaštva i nezaposlenosti, pa do iseljavanja roma. samo se na taj način mogu pokrenuti mehanizmi i procesi koji će uistinu nešto promeniti na bolje.

Edited by Tarmi, 02 June 2012 - 15:12.


#15 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 02 June 2012 - 15:17

želim da verujem da ste reči koje citiram napisali u afektu.
jer, da ste u pravu, deca bi se radjala samo u bogatim društvima. onim siromašnima nije ostalo ništa drugo nego da nestanu u tišini ne kvareći idilu srećnika koji nemaju njihove probleme.

Tacno, kad se pokrenu ovakve teme ne znam sta mi je gore, muka onih o kojima je rec ili muka onih koji ne mogu nista da promene u koje ubrajam i sebe i svoju porodicu. Nisate u pravu sa zakljuckom da su elementarna pristojnost i normalnost privilegija bogatih. napomenula sam da, sticajem okolnosti, znam mnogo o deci (kad vi vicete, mogu i ja) takvih roditelja i nista sto vi mozete da mi kazete nece promeniti moj stav da suroditelji te dece lezilebovici i neodgovorne osobe.

Edited by highlanderka, 02 June 2012 - 15:19.