Jump to content


Photo
- - - - -

Odoh ja...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
433 replies to this topic

#421 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 27 June 2008 - 18:13

tema je odlicna i treba da opstane.

odlicna je jer se neko usudio da kaze da je car gol a da se podanicima vise ne da vikati kako je predivno obuchen.

#422 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 27 June 2008 - 18:49

Posto vidim da ovde nema ogranicenja u vredjanju, ja vas pozdravljam i povlachim se, tema je ionako bila vise za strucno savetovanje, a ne za forumsku diskusiju. Imam utisak da forum dotiche svoje dno. Ekipa u sastavu lezbejka iz Toronta, pobegla od popova i fudbalskih navijacha, sa majicom Ratka i Radovana u snoshaju, mladi ljubitelj fashistickog boksera i njegov prijatelj, tipicni srpski chichekanja, penzos, oba napaljeni na otimanje i pljacku, u fazonu komunistickih revolucionara, sve misleci da je to cool, zaostali "svega" 60 godina pokusavaju da budu duhoviti.

:ph34r:

Edited by down with the sickness, 27 June 2008 - 18:54.


#423 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 27 June 2008 - 18:54

Posto vidim da ovde nema ogranicenja u vredjanju, ja vas pozdravljam i povlachim se, tema je ionako bila vise za strucno savetovanje, a ne za forumsku diskusiju. Imam utisak da forum dotiche svoje dno. Ekipa u sastavu lezbejka iz Toronta sa majicom Ratka i Radovana u snoshaju, mladi ljubitelj fashistickog boksera i njegov prijatelj, tipicni srpski chichekanja, penzos, oba napaljeni na otimanje i pljacku, u fazonu komunistickih revolucionara, sve misleci da je to cool, zaostali "svega" 60 godina pokusavaju da budu duhoviti.

:ph34r:


veoma je lepo da se povlacis. hvala. :)

mislim, bilo je svakakvih na ovom forumu: lazljivih, glupih, bezobraznih, neobrazovanih, drskih, isfrustriranih, intelektualno deficitarnih, moralno nakaznih, i stilski smeshnih, ali ti otimas krunu svakome od njih.

i uz tvoj odlazaka, samo da dodam da to sto lazes bez da trepnes ne ostaje neprimeceno.


good bye. :D

#424 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 27 June 2008 - 19:06

Povlacim se sa teme, a ne sa foruma, zbog lavine lichnih uvreda od strane chopora. Trudicu se koliko je moguce da vas izbegavam, ali ce to biti teshko, poshto ovaj penzos provodi 24/7 na forumu i startuje svaki moj post, a izgleda da vas PM-uje da se okupite, kada me nanjushi.

#425 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 27 June 2008 - 19:08

Povlacim se sa teme, a ne sa foruma, zbog lavine lichnih uvreda od strane chopora. Trudicu se koliko je moguce da vas izbegavam, ali ce to biti teshko, poshto ovaj penzos provodi 24/7 na forumu i startuje svaki moj post, a izgleda da vas PM-uje da se okupite, kada me nanjushi.


pa ipak, hvala na minimalnoj dobroj sreci kojom si nas obasuo (povlacenje s teme).

a inace, niko se ne dogovara preko PM-a da tebe goni bilo gde. nema potrebe da se samoubedjujes u samograndioznost. :ph34r:

#426 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 27 June 2008 - 20:13

Povlacim se sa teme, a ne sa foruma, zbog lavine lichnih uvreda od strane chopora. Trudicu se koliko je moguce da vas izbegavam, ali ce to biti teshko, poshto ovaj penzos provodi 24/7 na forumu i startuje svaki moj post, a izgleda da vas PM-uje da se okupite, kada me nanjushi.


Samo se ti teši da ima mesto u kosmosu gde takve vole. :ph34r:
Eno, opet ovo programče ne ume da generiše odgovor minus intelektu, pa moram da ga ručno dopunim: kako si provalio ovo za PM? Jel' misliš da je ceo svet povezan sa tim PM? :) Samo se ti ne sekiraj i biće jednog dana sve bolje...

Edited by Kastor, 27 June 2008 - 20:34.


#427 Mimix

Mimix
  • Members
  • 572 posts

Posted 27 June 2008 - 21:09

Dosta je bilo. MOLIM DA SE TEMA ZAKLJUCA, ako moja molba moderatorima nije dobvoljna, zalicu se.

Ne branim sebe, ne branim ni temu, branim, opet, Zivot, od prostakluka, bezobrazluka i ciste pakosti!


Postujem i ne nastavljam prepucavanje na ovoj temi. Schmeling,mozes naci moj odgovor na Off-topicu (forumasi-forumasima)

#428 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 28 June 2008 - 03:00

DWS:"Zena je htela da se ubije. Nasla je posao i predomislila se, tema je zavrsena. Mi sada pricamo o komunistima koji su pobacali partijske knjizice i kupili mobilne telefone i postali bizMismeni".
Pitanje: kakve veze imaju prva i druga citirana recenica? Nikakve. Osim sto ih je napisao isti covek, jednu pa drugu. I ovu:

"Dolazimo do zakljucka da ti sve ovo vreme blage veze nisi imao sta je uopste tema, ali si, bez blama, optuzio grupu ljudi za njeno trolovanje."

Prva citirana recenica je takva banalizacija mog prvog posta da se granici sa - lazi. Utisak nakon 28 strana postova: prava slika nasih naravi: na pocetku - tragedija, na kraju - farsa. Uspeli ste da banalizujete, trolujete, falsifikujete jednu mrvicu presnog zivota. Mea culpa, priznajem, morala sam da znam da ce tako biti. A opet, zbog nekoliko pravih, iskreno ljudskih postova podrske i utehe - vredelo je citati i ono sto nije ni za Deponiju.

DWS:"Pazi, ne radi se o tome da mi smetash ili nervirash, veruj mi, jednostavno si strashno dosadan, meni, a verujem i drugima". Vi , DWS, mi jako smetate i jako me nervirate i molim vas da ukoliko ne bace temu na Deponiju, sjasite sa MOJE teme i otvorite neku svoju.
Dosta je bilo. MOLIM DA SE TEMA ZAKLJUCA, ako moja molba moderatorima nije dobvoljna, zalicu se.

Ne branim sebe, ne branim ni temu, branim, opet, Zivot, od prostakluka, bezobrazluka i ciste pakosti!


Gospodjo, upravo sam pregledao "VASH" topik i zakljucio da se samo u jednom postu obracam vama - cestitam vam dobijanje posla i zelim sve najbolje u zivotu i karijeri.

Imam veliki problem da pronadjem moj prostakluk, bezobraznost, o pakosti da i ne govorimo.
Nisam ocekivao zahvalnost, ali sigurno nisam ni ovaj brutalni, primitivni napad.

Sjashite vi gospodjo, sa cega hocete, ali moram da vam objasnim da ovde nema mojih i vashih topika u smislu vlasnishtva, ovo je pablik mesto, vi ste samo postavljach jednog od njih, ravnopravna sa svim ucesnicima u diskusiji i vi ne odluchujete ko ce, a ko nece da sjashe, vec neko drugi, a to opet zavisis samo od postovanja oderedjenih formi ponasanja na njemu. Predlazem da otvorite SVOJ blog ili web sajt, pa da na njemu trenirate jahanje i sjahivanje.

Pa posto vec nisam, iskoristicu ovu priliku i da prokomentarisem vash "kraljevski" sluchaj. Gospodjo, vi ste uzeli otpremninu, niste cak ni otkaz dobili. Mobing na koji se zalite je po svemu sudeci, na osnovu svega sto ste do sada napisali, to sto vam direktor nije donosio burek, jogurt i cvece svako jutro sa smeskom na licu. Kada ste videli da ste spichkali (uh, izletelo mi :ph34r: , izvinjavam se) sve pare, uhvatila vas je panika, po cemu opet niste izuzetak, vec jedna od hiljada slicnih u Srbiji, pa ste nam se pozalili da pomisljate na samoubistvo. Iako je bilo ocigledno da je drama teshki pathos u smislu patos, dno, nisam imao nameru da je komentarisem,

Onda ste nasli posao i napisali:

Dragi moji, dobro sam, RADIM!


Ja sam razumeo da ste dobro i da radite, ali izgleda nisam dobro razumeo.

Zelim Vam vishe srece i uspeha sa sledecom temom.

Edited by down with the sickness, 28 June 2008 - 03:58.


#429 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 28 June 2008 - 03:16

DWS:"Pazi, ne radi se o tome da mi smetash ili nervirash, veruj mi, jednostavno si strashno dosadan, meni, a verujem i drugima". Vi , DWS, mi jako smetate i jako me nervirate i molim vas da ukoliko ne bace temu na Deponiju, sjasite sa MOJE teme i otvorite neku svoju.
Dosta je bilo. MOLIM DA SE TEMA ZAKLJUCA, ako moja molba moderatorima nije dobvoljna, zalicu se.

Ne branim sebe, ne branim ni temu, branim, opet, Zivot, od prostakluka, bezobrazluka i ciste pakosti!

Highlanderka, rekla bih par reči koje se možda odnose i na ceo topik i na celu ovu priču, naime, topik je u stvari diskusija koja, jednom otvorena, postaje javna. Ovde je očito uneto i više nego što je uobičajeno ličnih elemanata. To je uostalom sopstveni izbor svakoga od nas do koje će mere iznosti svoje lične detalje. Meni se čini da Vas povređuje u većoj meri nego što bi trebalo. Ako je pak rasprava dotakla momente gde to Vas povređuje, onda se više neće nastavljati a svako od učesnika ima slobodu da otvori novu gde će se raspravljati teme započete ovde, naravno, bez nastavljanja trolova koji su čista prepucavanja. Ono što bih svakako preporučila, to je da je topik (ne ovaj već inače) kao tema za diskusiju otvoren, i da prosto moramo razgraničiti deo gde je neka naša intima, a gde ono što ćemo postaviti kao javno i dostupno svakom za komentarisanje. Te stvari nisu istog značenja za sve diskutante. Ali svako mora sebi definisati opseg u kome će učestvovati i pri tom zadržati punu odgovornost za to, u smislu da je sopstvena odluka da se kaže ono što je napisano. Forum je takva situacija, u kojoj će se neki složiti, neki ne, neki će odobriti a neki ne. To je prosto priroda foruma.
Dakle, da se zatvori ili ne?

#430 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 28 June 2008 - 05:18

"Zena je htela da se ubije. Nasla je posao i predomislila se, tema je zavrsena"

"Zena" nije htela da se ubije zato sto je, recimo, ostavio muz, ljubavnik, mladost, lepota....."zena" nije pred javnost foruma istresla svoju intimnu frustraciju vec nesto sto je vrlo, vrlo rasprostranjena pojava u drustvu u kojem zivi. "Zena" je htela da se pishe o nehumanosti jedne drzave koje marginalizuje svoje gradjane baveci se samo sobom a ne gradjanima. Trideset godina sam poreski obveznik i finansiram drzavu koja od mene hoce da napravi beskucnika, ocajnika, samoubicu, bivsheg coveka koji pada na teret ne drzave, kako bi trebalo, s obzirom da je ta ista drzava decenijama bila na grbaci "Zene" i ostalih gradjana, vec svoje porodice, bliskih ljudi do cijeg postovanja je "zeni" veoma stalo. "Zena" je pisala o jednom od mogucih izbora u drustvu u kojem caruje bescasce, u kojem je "snalazenje" postalo modus operandi, vrhunski princip zivota i drzave i gradjana. Zar nismo svedoci "snalazenja" da se ostane na vlasti po svaku cenu pa i bez obraza, izdajom elementarnog ljudskog (samo) postovanja? "Zena" je strasno zelela da se cuje da u ovom narodu ima jos onih koji znaju kako drzava treba da funkcionishe i koji ne mogu i nece da pristanu na laz da je OVO drzava kakva treba da bude, da su OVO zakoni koji su nam potrebni, da je OVO zivot kakav zasluzujemo. "Zena" nije htela da pristane na laz, obmanu, pravaru, pljacku svih nasih zivota. A posto zena sve to nije htela, nije mogla, postala je bivshi covek bez ikakve mogucnosti da povrati onaj delic svoje suverenosti koji joj je ova drzava otela i zakitila se njime e da bi sama sebi lepse izgledala.
I sta je tu intima jedne zene? Odluka da se ubije jer nece da pristana na razvaljivanje elementarnog ljudskog prava na dostojan zivot? Koliko je smrti, patnje, unistenja svetskih razmera bilo potrebno da bi se donela Povelja UN, sve one medjunarodne konvencije koje je potpisala i OVA drzava i koje su tenelj i Ustava OVE drzave? I "zena" sad treba da pristane da joj se sve to oduzme, da bude "puj pike, ne vazi se"?
Slucaj a ne zakon, prijatelj a ne drzava, pomogli su mi da nadjem posao i vratim se medju ljude. Da, kupujem kifle i jogurt kolegama, da, tugujem kad se setim sta sam sve umela da radim a sad sredjujem pazare snadjenih vlasnica butika i pekara. Da, izmisljam jedno "ja" koje se tesi ruzama i psom koji spava pored mog radnog stola. Da, ponavljam sebi kao mantru - ja to mogu, sve je bolje nego biti bivshi. I da - strah od bezizlaza mi je usao u kosti. Ne zelim da se ubijem i postanem jos jedna anonimna zrtva istorije, nestanem bez traga jer, ja sam zivela kako treba, i po ljudskom i po Bozijem zakonu. I hocu da se to zna. Nisam ni komarac, ni muva zunzara ni vinska musica. Ja sam Covek. I zato, molim da i vi budete Ljudi.
Radite sa temom sto god hocete. Ja sam uvek umela da izaberem pravu stranu pa cu to umeti i sada i po pitanju ove teme.

P.S. Na temu mobinga postirala sam jedan oglas objavljen na oglasnoj tabli lokalne sluzbe za zaposljavanje. Uklonjen je tek nakon moje intervencije. Copiracu ga i na ovoj temi tek da se vidi sa cime se jedna gradjanka od 57 godina, nezaposlena a u potrezi za poslom mora da suoci. Vishe od toga ne mogu da ucinim za vas, procitajte pa po svojoj savesti odliucite da li je moj uvodni post bio "intimna zalopojka" besne domacice:

Attached Files


Edited by highlanderka, 28 June 2008 - 05:40.


#431 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 28 June 2008 - 06:42

i taj oglas je i poceo veliku diskusiju. vi ste potpuno u pravu a oglas potpuno primitivan i u mnogim zemljama sveta bi bio nezakonit.

dakle, vama hvala sto ste potakli diskusiju o najezdi nehumanosti koja se prodaje pod pojmom napredak.

#432 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 28 June 2008 - 09:05

dobro prekrsicu sta sam kazala pa cu ti jos jednom odgovoriti:


Mediokriteti su skloni da krse olako data obecanja. Danas kazu jedno, sutra drugo. Obecanja daju olako jer im sujeta i brzopletost ogranicavaju sposobnost da sagledaju posledice koje dato obecanje nosi.

#433 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 28 June 2008 - 10:14

Highlanderka, rekla bih par reči koje se možda odnose i na ceo topik i na celu ovu priču, naime, topik je u stvari diskusija koja, jednom otvorena, postaje javna. Ovde je očito uneto i više nego što je uobičajeno ličnih elemanata. To je uostalom sopstveni izbor svakoga od nas do koje će mere iznosti svoje lične detalje. Meni se čini da Vas povređuje u većoj meri nego što bi trebalo. Ako je pak rasprava dotakla momente gde to Vas povređuje, onda se više neće nastavljati a svako od učesnika ima slobodu da otvori novu gde će se raspravljati teme započete ovde, naravno, bez nastavljanja trolova koji su čista prepucavanja. Ono što bih svakako preporučila, to je da je topik (ne ovaj već inače) kao tema za diskusiju otvoren, i da prosto moramo razgraničiti deo gde je neka naša intima, a gde ono što ćemo postaviti kao javno i dostupno svakom za komentarisanje. Te stvari nisu istog značenja za sve diskutante. Ali svako mora sebi definisati opseg u kome će učestvovati i pri tom zadržati punu odgovornost za to, u smislu da je sopstvena odluka da se kaže ono što je napisano. Forum je takva situacija, u kojoj će se neki složiti, neki ne, neki će odobriti a neki ne. To je prosto priroda foruma.
Dakle, da se zatvori ili ne?


Internet forum je virtuelni analog javnim diskusionim tribinama na javnom mestu. Nema tribine i teme na kojoj se ne mogu pojaviti ljudi koji će zbog nečega poželeti da je preokrenu u nekom svom pravcu ili da je naprosto opstruiraju. Razlika između RL i virtuelne tribine je u mnogo većoj anonimnosti učesnika ove druge. To bi, valjda, trebalo da doprinese da se na virtuelnim tribinama više radi o sukobljavanja čistih, načelnih stavova, a mnogo manje o ličnim sukobima i natruhama. Koliko god da izgleda da je smešno govoriti o ličnim motivama na virtuelnim tribinama sa anonimnim učesnicima, oni su ipak prisutni. Iz prostog razloga što iza svakog apstraktnog, načelnog stava stoji čovek sa svojim ličnim vrlinama i manama. Sve je dakle pitanje mere - da li diskusiju o opštem pitanju pretvaramo u isključivo ličnu ili umemo da je zadržimo na dominatno načelnom nivou i da od drveća ne izgubimo iz vida šumu. Highlanderka je hrabro i umno, iz i sopstvenog iskustva, postavila niz opštih, načelnih pitanja o našem istorijskom trenutku i ljudskim sudbinama. Nije dozvolila da je život skrha i da rezignirano jadikuje nad njim, nego se potrudila da ga razume zajedno sa drugim ljudima i da odredi neku dostojanstvenu granicu beskrajnom lancu trpljenja većine ljudi u današnjem svetu. Nismo uvek sami svoji gospodari, nismo uvek gospodari sopstvenog života, ali jesmo uvek gospodari svoje smrti kojom se takođe možemo odupreti nedostojnom životu. "Pristojan čovek će uvek naći načina." Mnogima je užasno dalek smisao te rečenice. Dostojni su zbog toga sažaljenja. I prezira.

A kada neka bukva u šumi vidi samo izvor komunističkog i partizanskog zla, pa neće da razgovara o šumi, nego isključivo o sebi i o svom mestu pod suncem, mestu koje mu šuma ograničava umesto da mu ga velikodušno širi, onda je to simptom ozbiljnog, patološkog poremećaja socijalnosti uzrokovanog hroničnim nedostatkom ljubavi i pažnje i suviškom ćuški, zasluženih ili nezasluženih, koje dobija od života. Tribine nisu mesto za lečenje takvih poremećaja (sem ako su otvorene upravo sa tom namenom), niti su njihovi učesnici dužni da pomažu takvim nesrećnim antišumskim bukvama. Nisu dužni ni da slušaju i primećuju takve bukve - virtuelne tribine imaju mogućnosti njihovog ignorisanja. Zbog toga ne treba zatvarati topice. Treba ignorisati budale. Internet je svetska džada i prirodno je da se na njoj sreće mnogo više luda, nego na lokalnim putevima.

Edited by Kastor, 28 June 2008 - 10:32.


#434 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 28 June 2008 - 13:35

To bi, valjda, trebalo da doprinese da se na virtuelnim tribinama više radi o sukobljavanja čistih, načelnih stavova, a mnogo manje o ličnim sukobima i natruhama.

Slažem se.

Koliko god da izgleda da je smešno govoriti o ličnim motivama na virtuelnim tribinama sa anonimnim učesnicima, oni su ipak prisutni.

I sa ovim se slažem.

Highlanderka je hrabro i umno, iz i sopstvenog iskustva, postavila niz opštih, načelnih pitanja o našem istorijskom trenutku i ljudskim sudbinama. Nije dozvolila da je život skrha i da rezignirano jadikuje nad njim, nego se potrudila da ga razume zajedno sa drugim ljudima i da odredi neku dostojanstvenu granicu beskrajnom lancu trpljenja većine ljudi u današnjem svetu. Nismo uvek sami svoji gospodari, nismo uvek gospodari sopstvenog života, ali jesmo uvek gospodari svoje smrti kojom se takođe možemo odupreti nedostojnom životu. "Pristojan čovek će uvek naći načina." Mnogima je užasno dalek smisao te rečenice. Dostojni su zbog toga sažaljenja. I prezira.

Tema o životu u svim njegovim nivoima ima smisla, ali postoji više načina na koji će se iskomunicirati, na koji će se obratiti. Razlikujemo različite vrste odnosa, različite nivoe komunikacije, i sfere privatnog i javnog koje komuniciramo. I granice su takođe individualne. Nema mesta ljutnji ako se predstavi ono što je dosta stabilna objektivna činjenica, a to je da je forum javni entitet. Tome je i namenjen.
Složićemo se takođe i u tome da govoriti o smrti, s jedne, i govoriti npr. o nekom filmu, nije ista stvar, čak i kada nije personalizovana. Hajde da se odmaknem od teme smrti, već da se vratim na temu života: i tu je bitan pristup i gde su granice koje smo postavili u odnosu na ono što iznosimo. Ovo jeste jedna vrsta socijalnog ogledala, mada neću ulaziti u njegovu reprezentativnost kao ni u moć konstruktivnog delovanja kada se radi o nekim ličnim odlukama, višeg nivoa.

A kada neka bukva u šumi vidi samo izvor komunističkog i partizanskog zla, pa neće da razgovara o šumi, nego isključivo o sebi i o svom mestu pod suncem, mestu koje mu šuma ograničava umesto da mu ga velikodušno širi, onda je to simptom ozbiljnog, patološkog poremećaja socijalnosti uzrokovanog hroničnim nedostatkom ljubavi i pažnje i suviškom ćuški, zasluženih ili nezasluženih, koje dobija od života. Tribine nisu mesto za lečenje takvih poremećaja (sem ako su otvorene upravo sa tom namenom), niti su njihovi učesnici dužni da pomažu takvim nesrećnim antišumskim bukvama. Nisu dužni ni da slušaju i primećuju takve bukve - virtuelne tribine imaju mogućnosti njihovog ignorisanja. Zbog toga ne treba zatvarati topice. Treba ignorisati budale. Internet je svetska džada i prirodno je da se na njoj sreće mnogo više luda, nego na lokalnim putevima.

Da li je tu nužnost ovog trenutka, ili je ta nužnost bezvremenska, mi ćemo uvek, iz različitih pozicija, različitih iskustava i sklopova, nemati dovoljno ili ni malo razumevanja za nekoga ko je sa suprotne strane. Nerazumevanje iz jednog sistema određenog mnogostrukim faktorima, može vodti tome da se onaj drugi sistem ne prihvata, deluje besmisleno, deluje nekoherentno, nesvrsishodno ili čak i štetno. I to je negde, prirodna stvar. Samo je pitanje opet našeg odnosa, i do koje mere ćemo izraziti neslaganje i način na koji ćemo to učiniti, kao i volja da se pronađu neke tačke koje su nam zajedničke, da se akcenat stavi na njih a ne na razmimoilaženja, ukoliko to ima smisla, ukoliko pomaže, i ukoliko smo motivisani da idemo u tom smeru.

Smatram da je na ovom topiku rečeno i više od onoga kako je provbitno postavljen. To naravno nije ni loše niti protivno bilo kakvim pravilima, međutim u više navrata dovelo je do nesuglasica koje su bile više bazirane lično nego uopšteno, dovelo je do momenata koji se negde ne mogu istolerisati na boardu.
Na želju autorke topica ja ću ga zatvoriti, sa molbom da se na osnov nekih "nefunkcionalnih komunikacija" sa ovog, kao i sa drugih topika u poslednje vreme, izvuku nekakvi zaključci na onovu kojih će dalje diskusije biti konstruktivnije, sa poštovanjem dostojanstva sagovornika.
Ukoliko neko želi da neki od aspekata ove teme prodiskutuje i dalje, uz napomenu iz prethodnog pasusa, slobodan je da otvori novi topic.
Ukoliko ima nekih primedbi, može se javiti na PM.