Jump to content


Photo
- - - - -

Srbija poslednja u Evropi po kvalitetu zdravstva


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
317 replies to this topic

#16 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 14 July 2013 - 23:02

Sve tacno. Ali me bas zanima - kako to onda nije civilizacijska i kulturna inferiornost? Kako mislis da opravdas drustvo u kome je praksa ljudi koji bi trebalo da su najhumaniji lisena stida, u poredjenju sa nekim drugim drustvima u kojima ti ljudi u belim mantilima itekako imaju stida?

 

 

pišeš pamflete.

 

ljudi medicina je posao. Zanat. Kao i svaki drugi. I za nju važe opšta pravila biznisa kao i za bilo šta drugo. Te fore sa najhumanijim slojem, možete mačku o rep. To se koristi samo onda kad se nešto traži od branše, pa krene da se udara po savesti.

Ni u drugim društvima lekari nemaju nekakvu poseban humani mindset - samo su tamo odlično plaćeni za svoj posao, imaju jasna pravila i znaju koliko skupoo može da ih košta ako ih prekrše. Zato i igraju po njima. U Srbiji je zdravstvo izudarano sa svih strana - od loših zakona, preko nemanja sredstava za rad do slabih plata. Tu treba dodati i specifičan način razmišljanja prosečnog Srbijanca koji ima 2 bitne karakteristike

 

prvo, konta da će sa 200e mesečno koliko plaća osiguranje dobiti najbolju uslugu na svetu.

drugo, konta da će deljenjem mita kupiti sigurno i brzo rešenje svojih problema.

 

i jedno i drugo su teške budalaštine koja se svakodnevno obijaju o glavu, al ne vredi - niko nikako da nauči.

 

 

i još jednu misteriju da razbijemo - lekari su trenutno najnezaštićeniji sloj, zakonski gledano, uz novinare. To, kao lekar u Srbiji, tvrdim i stojim iza toga.Jedinu kakvu takvu zaštitu imaju u mulju pravosudja, koji nije, kad su lekari u pitanju, ni izbliza toliko mutan, pošto svako voli da capne lekara.To je već stvar pshilogije. Lekare ne štite zakoni pošto nikako da im se dodeli status službenih lica, esnafsko udruženje je užasna mafijaška udruga, a Ministarstvo se zarad populizma gotovo po pravilu pravi gluho i nemo.



#17 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 15 July 2013 - 04:02

pišeš pamflete.

 

ljudi medicina je posao. Zanat. Kao i svaki drugi. I za nju važe opšta pravila biznisa kao i za bilo šta drugo. Te fore sa najhumanijim slojem, možete mačku o rep. To se koristi samo onda kad se nešto traži od branše, pa krene da se udara po savesti.

Ni u drugim društvima lekari nemaju nekakvu poseban humani mindset - samo su tamo odlično plaćeni za svoj posao, imaju jasna pravila i znaju koliko skupoo može da ih košta ako ih prekrše. Zato i igraju po njima. U Srbiji je zdravstvo izudarano sa svih strana - od loših zakona, preko nemanja sredstava za rad do slabih plata. Tu treba dodati i specifičan način razmišljanja prosečnog Srbijanca koji ima 2 bitne karakteristike

 

prvo, konta da će sa 200e mesečno koliko plaća osiguranje dobiti najbolju uslugu na svetu.

drugo, konta da će deljenjem mita kupiti sigurno i brzo rešenje svojih problema.

 

i jedno i drugo su teške budalaštine koja se svakodnevno obijaju o glavu, al ne vredi - niko nikako da nauči.

 

 

i još jednu misteriju da razbijemo - lekari su trenutno najnezaštićeniji sloj, zakonski gledano, uz novinare. To, kao lekar u Srbiji, tvrdim i stojim iza toga.Jedinu kakvu takvu zaštitu imaju u mulju pravosudja, koji nije, kad su lekari u pitanju, ni izbliza toliko mutan, pošto svako voli da capne lekara.To je već stvar pshilogije. Lekare ne štite zakoni pošto nikako da im se dodeli status službenih lica, esnafsko udruženje je užasna mafijaška udruga, a Ministarstvo se zarad populizma gotovo po pravilu pravi gluho i nemo.

Evo razmishljanja tipicnog srpskog lekara  nashih dana, ni slovce o pacijentima, ljudskoj patnju i nemoci, demontazi nefunkcionalnog sistema, 

Nece biti da lekari rade posao kao bilo koji dugi, to nikad nije bilo i u normalnim drushtvima neikad nece ni biti. Zato sto je bolest najdemokratskija stvar na svetu i pred tom nevoljom smo svi jednaki i zato sto kod lekara idemo kad smo slabi, uplasheni, u bolovima i kada, s pravom, ocekujemo da nam se pomogne. To je aspekt odnosa pacijent  - lekar koja se nikad nece promeniti i koja profesiju lekara izdvaja od svih ostalih. To svodjenje lekarske prakse na bezosecajnu tehnikaliju je izmishljotina srpskog zdravstva u kojem, tvrdim, preovladavaju neznanje i bahatost. Bahati si cak i oni koji rade na telefonskim centralama DZ a o shalterskoj sluzbi da i ne govorim. 

Ono sto najvishe optuzuje srpsko zdravstvo je cutanje struke pred tragedijama koje potresaju javnost a posledica su nefunkcionalnog sistema, neznanja, neposhtenja, kako ljudskog tako i profesionalnog. Ja nisam cula da je i jedna zdravstvena ustanova ili neki ugledni medicinar podigao svoj glas u kampanjama za prikupljanje novca za lecenje nekog bolesnog deteta ili mlade osobe. Svaki taj apel javnosti je shamar profesiji a oni - cute. Nize od toga se ne moze pasti.


Edited by highlanderka, 15 July 2013 - 04:10.


#18 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 15 July 2013 - 05:27

pišeš pamflete.
 
ljudi medicina je posao. Zanat. Kao i svaki drugi. I za nju važe opšta pravila biznisa kao i za bilo šta drugo. Te fore sa najhumanijim slojem, možete mačku o rep. To se koristi samo onda kad se nešto traži od branše, pa krene da se udara po savesti.
Ni u drugim društvima lekari nemaju nekakvu poseban humani mindset - samo su tamo odlično plaćeni za svoj posao, imaju jasna pravila i znaju koliko skupoo može da ih košta ako ih prekrše. Zato i igraju po njima. U Srbiji je zdravstvo izudarano sa svih strana - od loših zakona, preko nemanja sredstava za rad do slabih plata. Tu treba dodati i specifičan način razmišljanja prosečnog Srbijanca koji ima 2 bitne karakteristike
 
prvo, konta da će sa 200e mesečno koliko plaća osiguranje dobiti najbolju uslugu na svetu.
drugo, konta da će deljenjem mita kupiti sigurno i brzo rešenje svojih problema.
 
i jedno i drugo su teške budalaštine koja se svakodnevno obijaju o glavu, al ne vredi - niko nikako da nauči.
 
 
i još jednu misteriju da razbijemo - lekari su trenutno najnezaštićeniji sloj, zakonski gledano, uz novinare. To, kao lekar u Srbiji, tvrdim i stojim iza toga.Jedinu kakvu takvu zaštitu imaju u mulju pravosudja, koji nije, kad su lekari u pitanju, ni izbliza toliko mutan, pošto svako voli da capne lekara.To je već stvar pshilogije. Lekare ne štite zakoni pošto nikako da im se dodeli status službenih lica, esnafsko udruženje je užasna mafijaška udruga, a Ministarstvo se zarad populizma gotovo po pravilu pravi gluho i nemo.

Biti lekar je privilegija, ali to u Srbiji nije slucaj, posto studenti medicine uglavnom imaju samo desetke, a one nize ocene ponistavaju.
Lekaraki zanat se izucava dize od deset godina. Ako cemo pravo nihove plate u svetu i nisu visoke imajuci u vidu koliko truda je ulozeno u to zanimanje.
Sto se biznisa tice, ne bih ga ja okarakterisao kao biznis. To je ipak jedno zanimanje vredno postovanja, a misljenje da je to biznis moze da potekne samo od nekoga ko to zanimanje ne razume, ili ga radi sto su ga naterali.
Sto se tice zastite lekara. Lekari placaju visoko osiguranje, ali imaju i veliku odgovornost. Verovatno bi ti zoran to bolje opisao, kad se uloguje.

#19 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 15 July 2013 - 07:37

Nisam, ocigledno, bio dovoljno jasan.

Zeleo sam da kazem da dogadjaji odslikavaju realnu atmosferu u Srbiji I da ce se nesto menjati tek sa promenom te atmosfere.


Edited by vladan, 15 July 2013 - 18:06.


#20 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 15 July 2013 - 14:10

ljudi mešate babe i žabe - po ovome što pišete ispada da su humanost i empatija glavne karakteristike lekara. Pa valjda odredjeni nivo humanosti i empatije treba da ima i šalterski radnik, i vozač GSPa, i ekonomista u banci - al zamislite kad bi se oni rukovodili samo time.

 

Lekara karakteriše znanje, volja i oprema da odradi svoj posao maksimalno profesionalno. A ne da ispunjava kojekakve želje pacijenata. I to je mesto na kome se uglavnom mešaju lončići.

 

rekoh već 

 

 

U Srbiji je zdravstvo izudarano sa svih strana - od loših zakona, preko nemanja sredstava za rad do slabih plata.

 

 

ali se ovde lekari postavljaju kao nekakvi zli goblini ili orci kojima je tobož cilj da pobiju i unesreće što više pacijenata.

 

na koncu, pa niko nikome neće prebiti kolena ako tuži lekara - naprotiv, verovatno će dobiti svojih 5 minuta slave. A to niko ne radi. Zašto?


Edited by steins, 15 July 2013 - 14:10.


#21 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 15 July 2013 - 15:02

ljudi mešate babe i žabe - po ovome što pišete ispada da su humanost i empatija glavne karakteristike lekara. Pa valjda odredjeni nivo humanosti i empatije treba da ima i šalterski radnik, i vozač GSPa, i ekonomista u banci - al zamislite kad bi se oni rukovodili samo time.

 

Lekara karakteriše znanje, volja i oprema da odradi svoj posao maksimalno profesionalno. A ne da ispunjava kojekakve želje pacijenata. I to je mesto na kome se uglavnom mešaju lončići.

 

rekoh već 

 

 

 

 

ali se ovde lekari postavljaju kao nekakvi zli goblini ili orci kojima je tobož cilj da pobiju i unesreće što više pacijenata.

 

na koncu, pa niko nikome neće prebiti kolena ako tuži lekara - naprotiv, verovatno će dobiti svojih 5 minuta slave. A to niko ne radi. Zašto?

Zbog osolbadjajucih ili smeshnih presuda u vec pokrenutim sporovima?



#22 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 15 July 2013 - 15:24

..........

Ono sto najvishe optuzuje srpsko zdravstvo je cutanje struke pred tragedijama koje potresaju javnost a posledica su nefunkcionalnog sistema, neznanja, neposhtenja, kako ljudskog tako i profesionalnog.   ....

(bold, font moji)

 

Stav je na mestu. Ali mogli ste umesto zdravstva da upisete obrazovanje, pravosudje, zeleznice ...

 

Zasto zdravstvo? Zato sto se bolest desi svakome. Istovremeno, nekog Ziku ne smeta sto je saobracajna policija ogrezla u korupciju - kad nema para ni za bicikl, a o automobilu ni ne sanja. Pa tako prica o zdravstvu, a ne o policiji.

 

Humanost i empatija treba da postoje uvek i svuda. No kad neki sofer podje sa stanice i nece da priceka nekog dedu koji jedva hoda, niko se ne raspise o "nehumanosti javnog saobracaja." Je li humano ili nehumano da drzava (Vlada) nema para za lecenje nekog deteta, ali ima milion $ za Miladina?



#23 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 15 July 2013 - 15:36

pišeš pamflete.

A ti si ruzan. (zapazi jednaku argumentativnu vrednost, tj. odsustvo iste, u oba iskaza)

 

Poenta je bila da sam se obracao Vitruvijevcu koji je negirao (na drugom topiku) da postoje superiorna i inferiorna kulturna okruzenja.

 

 

ljudi medicina je posao. Zanat. Kao i svaki drugi. I za nju važe opšta pravila biznisa kao i za bilo šta drugo. Te fore sa najhumanijim slojem, možete mačku o rep. To se koristi samo onda kad se nešto traži od branše, pa krene da se udara po savesti.

Ni u drugim društvima lekari nemaju nekakvu poseban humani mindset - samo su tamo odlično plaćeni za svoj posao, imaju jasna pravila i znaju koliko skupoo može da ih košta ako ih prekrše. Zato i igraju po njima. U Srbiji je zdravstvo izudarano sa svih strana - od loših zakona, preko nemanja sredstava za rad do slabih plata. Tu treba dodati i specifičan način razmišljanja prosečnog Srbijanca koji ima 2 bitne karakteristike

Da li su na simulaciju humanosti i empatije navedeni platom, silom, boljim obrazovanjem i vaspitanjem (to nisi pomenuo, cudne li koincidencije), pretnjom smrcu (kao u Kini gde se za neadekvatno lecenje bar doskora mogla popiti i smrtna kazna) ili bilo cime trecim XYZ - to je svejedno SUPERIORNO u odnosu na stanje ovde, sto i jeste bila moja poenta.

 

 

i još jednu misteriju da razbijemo - lekari su trenutno najnezaštićeniji sloj, zakonski gledano, uz novinare. To, kao lekar u Srbiji, tvrdim i stojim iza toga.Jedinu kakvu takvu zaštitu imaju u mulju pravosudja, koji nije, kad su lekari u pitanju, ni izbliza toliko mutan, pošto svako voli da capne lekara.To je već stvar pshilogije. Lekare ne štite zakoni pošto nikako da im se dodeli status službenih lica, esnafsko udruženje je užasna mafijaška udruga, a Ministarstvo se zarad populizma gotovo po pravilu pravi gluho i nemo.

Objasni ti meni jednu drugu stvar, kad si vec na recima anti-populista (a ne ni na svim recima i ne na drugim topicima, ali da to sad zanemarimo): zasto nijedan jedini lekar nije svog kolegu prijavio da prima mito ili vrsi neku drugu protivzakonitu delatnost? Sve, ali bukvalno sve, prijave i procesi su pokrenuti ili od strane pacijenata ili od strane nadleznih drzavnih organa? A vrlo se dobro zna u svakom domu zdravlja i u svakoj bolnici ko kako radi. Zasto postoji ta mafijaska omerta u prakticno svim medicinskim ustanovama? Zar ne bi ugled profesije bio daleko veci kad bi se sami akteri potrudili da odvoje zito od kukolja?


Edited by Schrodinger, 15 July 2013 - 15:38.


#24 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 15 July 2013 - 17:32

Lekara karakteriše znanje, volja i oprema da odradi svoj posao maksimalno profesionalno. A ne da ispunjava kojekakve želje pacijenata. I to je mesto na kome se uglavnom mešaju lončići.

 

Ovo su uglavnom moja ocekivanja od lekara. Empatiju, utehu i ohrabrenje ocekujem od sestre, i zao mi je sto se u svim sistemima koje poznajem stedi na njima, tako da ih najcesce nema dovoljno i preopterecene su. No od lekara ocekujem samo strucnost i da kad mi kaze da to sto me ziga u krstima kad se menja vreme nije nista, da ja onda mogu da budem potpuno sigurna da je stvarno tako i mirno odem kuci. Zato mi je milije da on dva sata sedi na nekom seminaru, specijalizaciji, kongresu, cita strucnu literaturu  i uci nove stvari, nego da isto to vreme provede caskajuci sa mnom.

A cini mi se i da su ljudi u Srbiji malo nerealni i da vole da trce lekaru za sve i svasta. Pa se prosto uvrede ako im se kaze da im nije nista :) .



#25 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 15 July 2013 - 18:12

U iznesenom, u potpunosti sam saglasan s onim sto je steins napisao.

Ili ce javno zdravstvo dobiti normalne uslove za rad, koje u Srbiji nema, ili privatizujmo zdravstvo, pa ko moze da plati dobice optimalnu uslugu, a ko ne moze, neka se sam ogrne belim carsavom I krene ka najblizem groblju.

Ako hocemo jare, moramo da izvadimo pare; I ostav'te se prica o "najhumanijoj profesiji" I slicnih ispraznih fraza - to je profesija, a ne kaludjerski red.



#26 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 15 July 2013 - 19:21

U iznesenom, u potpunosti sam saglasan s onim sto je steins napisao.

Ili ce javno zdravstvo dobiti normalne uslove za rad, koje u Srbiji nema, ili privatizujmo zdravstvo, pa ko moze da plati dobice optimalnu uslugu, a ko ne moze, neka se sam ogrne belim carsavom I krene ka najblizem groblju.

Ako hocemo jare, moramo da izvadimo pare; I ostav'te se prica o "najhumanijoj profesiji" I slicnih ispraznih fraza - to je profesija, a ne kaludjerski red.

Ako niste već negde, molim Vas da kažete kako je javno zdravstvo regulisano u zemlji u kojoj živite i radite. Ako već jeste, molim Vas, linkujte. Ne statističke podatke i tabele, već svojim rečima recite kako to tamo izgleda, koliko izdvajaju građani, koliko država i šta sve dobijaju za izdvojeno. U javnim zdravstvenim ustanovama. Takođe, kako rade lekarske komore, esnafska udruženja, ministarstvo. Kako se rešava pitanje korupcije, tj. u slučaju da je ima, ko je "otkriva" - pacijenti ili kolege korumpiranog.



#27 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 15 July 2013 - 20:51

Velika Britanija ima javni zdravstveni sistem NHS (National Health Service), koji pokriva celu zemlju I finansira se iz sredstava svih poreskih obveznika. Ne znam koliko je to per capita, ali sasvim sigurno mnogo, mnogo vise nego u Srbiji. Sistem I u toj zemlji ima svoje lose strane, koje se, pre svega, ogledaju u jako dugim listama cekanja. Osim toga NHS je u izvesnoj meri neujednacen, pa pacijenti u bogatijim delovima zemlje dobijaju vise, sto se ocigledno vidi I iz zdravstvenih parametara.

Korupcije u sistemu prakticno nema, ali su plate srednjeg I viseg medicinskog osoblja onakve kakve bi I trebalo da budu.

Pa I pored opsteg zdravstvenog sistema oko 30% stanovnika GB ima privatno zdravstveno osiguranje, koje im pokriva privatno lecenje.



#28 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 15 July 2013 - 21:23

Velika Britanija ima javni zdravstveni sistem NHS (National Health Service), koji pokriva celu zemlju I finansira se iz sredstava svih poreskih obveznika. Ne znam koliko je to per capita, ali sasvim sigurno mnogo, mnogo vise nego u Srbiji. Sistem I u toj zemlji ima svoje lose strane, koje se, pre svega, ogledaju u jako dugim listama cekanja. Osim toga NHS je u izvesnoj meri neujednacen, pa pacijenti u bogatijim delovima zemlje dobijaju vise, sto se ocigledno vidi I iz zdravstvenih parametara.

Korupcije u sistemu prakticno nema, ali su plate srednjeg I viseg medicinskog osoblja onakve kakve bi I trebalo da budu.

Pa I pored opsteg zdravstvenog sistema oko 30% stanovnika GB ima privatno zdravstveno osiguranje, koje im pokriva privatno lecenje.

 

 

doklem se mi u jednoj Srbiji koju nema pas za šta da ujede bunimo za liste čekanja ko grci u apsu - a onda Ministarstvo i Direktori pošalju ferman sa rečju - reži - i mi krenemo da kratimo - tako što uvodimo treće smene na dijagnostikama, pa kad pocrka aparatura onda tek nastane problem jer su to papreno skupe igračke. Na sredjivanje se čeka po 6 i više meseci. I za to vreme opet se pune liste čekanja pa jovo nanovo.

 

e sad - što je ovo što napisah bitno - zato što kliničari beže od posla i popuštaju pod pritiskom pacijenata pa se kriju iza dijagnostike. Slaganje uputniih i potvrdjenih dijagnoza recimo neuroloških je oko 20% - ja ne umem ni da vam objasnim koliko je to malo. I kad pitaš neurologe, aman pa dal ste normalni oni odgovaraju - bolje ja da napišem nego da me posle tuže,

 

Ja sam lično pre nekoliko dana imao na dežusrstvu potpuno blesavu situaciju -  4x radimo detetu UZ pregled zbog mogućeg zapaljenja slepog creva - posle trećeg puta okrenem telefonom mog druga inače sasvim korektnog čoveka i hirurga i pitam o čemu se radi - a on mi kaže - imam histeričnu familiju i hoću dobro da se ogradim pre nego udjem u salu -

 

 

eto to je situacija u zdravstvu - lekari rade pod strašnim pritiskom, s jedne strane od pacijenata, a sa druge od države. Država umesto da taj pritisak smanji, pre svega uvodjenjem algoritama pregleda i ostalih propratih propisa koji će dijagnostiku i terapiju uterati u red i zaštiti lekare, se pravi blesava i izdaje glupava saopštenja u cilju uvlačenja pučanstvu u guzicu glumeći šatro državu sa jakom socijalom. A kao da sve to nije dovoljno - ne ulaže ni pišljiva boba ni u kliniku ni u dijagnostiku.

 

sve ovo, uz još mnogo faktora, otvara put muljanju i nadrilekarstvu u kome je lekar - najmanji krivac.

 

 

 

et šredinger - u pravu si :D nisam imao nameru da te uvredim, izvini zbog toga. Tvoj post mi je poslužio samo kao šlagvort.

 

 

 

zasto nijedan jedini lekar nije svog kolegu prijavio da prima mito ili vrsi neku drugu protivzakonitu delatnost? Sve, ali bukvalno sve, prijave i procesi su pokrenuti ili od strane pacijenata ili od strane nadleznih drzavnih organa? A vrlo se dobro zna u svakom domu zdravlja i u svakoj bolnici ko kako radi. Zasto postoji ta mafijaska omerta u prakticno svim medicinskim ustanovama? Zar ne bi ugled profesije bio daleko veci kad bi se sami akteri potrudili da odvoje zito od kukolja?

 

 

a zašto bi? Pa ni jedan lekar /odnosno većina njih/ nije plaćena da budu špijuni i potkazivači. Prosto, nije to njihov posao.

 

ima tu još jedna stvar - sticajem okolnosti sam razgovarao sa nekim inspektorima koji se time bave - i ispada da se u čak 80% prijava ispostavi da pod a) primanja/davanja mita nije ni bilo ili pod b) da mito nije traženo nego nudjeno. Ni za sekund ne opravdavam podmićivanje /ni primanje ni davanje/ samo prenosim ono što su mi ljudi rekli.

 

druga stvar - centar onoga što ne valja u zdravstvu u Srbiji je Beograd.  Od ministarstva i ostalih nadležnih ustanova do referentnih klinika. A to se nikada neće rešiti.



#29 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 15 July 2013 - 21:32

Velika Britanija ima javni zdravstveni sistem NHS (National Health Service), koji pokriva celu zemlju I finansira se iz sredstava svih poreskih obveznika. Ne znam koliko je to per capita, ali sasvim sigurno mnogo, mnogo vise nego u Srbiji. Sistem I u toj zemlji ima svoje lose strane, koje se, pre svega, ogledaju u jako dugim listama cekanja. Osim toga NHS je u izvesnoj meri neujednacen, pa pacijenti u bogatijim delovima zemlje dobijaju vise, sto se ocigledno vidi I iz zdravstvenih parametara. Korupcije u sistemu prakticno nema, ali su plate srednjeg I viseg medicinskog osoblja onakve kakve bi I trebalo da budu. Pa I pored opsteg zdravstvenog sistema oko 30% stanovnika GB ima privatno zdravstveno osiguranje, koje im pokriva privatno lecenje.

Pretpostavljam da je u pitanju procenat, kao i kod nas, pa mora biti više nego u Srbiji, jer su i plate veće. Što se tiče lista čekanja, da li se percipira da se one prave da bi se pacijenti "gurali" u privatne ordinacije, ili da dolaze za vreme dopunskog rada lekara (i to kod nas postoji - ili je postojalo, da lekari, u javnoj ustanovi rade kao u privatnoj, za pare na blagajni). Da objasnim na šta mislim: trebalo je da snimim rame, kad sam otišla do ambulante, 12.februara, rečeno mi je da mogu da mi zakažu za 13.mart. Pošto mi je ruka bila oduzeta od bolova, pitala sam da li postoji mogućnost da na red dođem ranije, rečeno mi je da mogu popodne, u dopunskom radu, po nekoj ceni. Naravno da sam pristala - boli me! Tad, kad sam dogovarala termin, ni pre, ni posle nije bilo drugih pacijenata, zadržala sam se dvadesetak minuta, žive duše nije bilo. Kad sam došla popodne, gužva kao u najbolja vremena! I šta čovek da pomisli nego da se lista čekanja pravi namerno. Kolike su plate medicinskog osoblja u odnosu na prosečne plate? Ko otkriva korupciju, pacijent ili kolega? Kod nas je nerazvijeno privatno zdravstveno osiguranje, pa se bogatiji "privatno" leče u državnim bolnicama i ambulantama.

doklem se mi u jednoj Srbiji koju nema pas za šta da ujede bunimo za liste čekanja ko grci u apsu - a onda Ministarstvo i Direktori pošalju ferman sa rečju - reži - i mi krenemo da kratimo - tako što uvodimo treće smene na dijagnostikama, pa kad pocrka aparatura onda tek nastane problem jer su to papreno skupe igračke. Na sredjivanje se čeka po 6 i više meseci. I za to vreme opet se pune liste čekanja pa jovo nanovo. e sad - što je ovo što napisah bitno - zato što kliničari beže od posla i popuštaju pod pritiskom pacijenata pa se kriju iza dijagnostike. Slaganje uputniih i potvrdjenih dijagnoza recimo neuroloških je oko 20% - ja ne umem ni da vam objasnim koliko je to malo. I kad pitaš neurologe, aman pa dal ste normalni oni odgovaraju - bolje ja da napišem nego da me posle tuže, Ja sam lično pre nekoliko dana imao na dežusrstvu potpuno blesavu situaciju - 4x radimo detetu UZ pregled zbog mogućeg zapaljenja slepog creva - posle trećeg puta okrenem telefonom mog druga inače sasvim korektnog čoveka i hirurga i pitam o čemu se radi - a on mi kaže - imam histeričnu familiju i hoću dobro da se ogradim pre nego udjem u salu - eto to je situacija u zdravstvu - lekari rade pod strašnim pritiskom, s jedne strane od pacijenata, a sa druge od države. Država umesto da taj pritisak smanji, pre svega uvodjenjem algoritama pregleda i ostalih propratih propisa koji će dijagnostiku i terapiju uterati u red i zaštiti lekare, se pravi blesava i izdaje glupava saopštenja u cilju uvlačenja pučanstvu u guzicu glumeći šatro državu sa jakom socijalom. A kao da sve to nije dovoljno - ne ulaže ni pišljiva boba ni u kliniku ni u dijagnostiku. sve ovo, uz još mnogo faktora, otvara put muljanju i nadrilekarstvu u kome je lekar - najmanji krivac. a zašto bi? Pa ni jedan lekar /odnosno većina njih/ nije plaćena da budu špijuni i potkazivači. Prosto, nije to njihov posao. ima tu još jedna stvar - sticajem okolnosti sam razgovarao sa nekim inspektorima koji se time bave - i ispada da se u čak 80% prijava ispostavi da pod a) primanja/davanja mita nije ni bilo ili pod b) da mito nije traženo nego nudjeno. Ni za sekund ne opravdavam podmićivanje /ni primanje ni davanje/ samo prenosim ono što su mi ljudi rekli. druga stvar - centar onoga što ne valja u zdravstvu u Srbiji je Beograd. Od ministarstva i ostalih nadležnih ustanova do referentnih klinika. A to se nikada neće rešiti.

Da li ja ovo sve pogrešno razumem: ministarstvo i lekari lekarima prave probleme u poslu, ali smo za to, nekako, mi, pacijenti krivi, i mi treba da rešavamo taj problem o kojem nemamo pojma, jer vi niste za to plaćeni? Ja sam knjigovođa. Kako ja mogu znati bilo šta o procentu slaganja uputnih i potvrdnih dijagnoza?


Edited by jesenja, 15 July 2013 - 21:33.


#30 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 15 July 2013 - 22:15

Pretpostavljam da je u pitanju procenat, kao i kod nas, pa mora biti više nego u Srbiji, jer su i plate veće. Što se tiče lista čekanja, da li se percipira da se one prave da bi se pacijenti "gurali" u privatne ordinacije, ili da dolaze za vreme dopunskog rada lekara (i to kod nas postoji - ili je postojalo, da lekari, u javnoj ustanovi rade kao u privatnoj, za pare na blagajni). Da objasnim na šta mislim: trebalo je da snimim rame, kad sam otišla do ambulante, 12.februara, rečeno mi je da mogu da mi zakažu za 13.mart. Pošto mi je ruka bila oduzeta od bolova, pitala sam da li postoji mogućnost da na red dođem ranije, rečeno mi je da mogu popodne, u dopunskom radu, po nekoj ceni. Naravno da sam pristala - boli me! Tad, kad sam dogovarala termin, ni pre, ni posle nije bilo drugih pacijenata, zadržala sam se dvadesetak minuta, žive duše nije bilo. Kad sam došla popodne, gužva kao u najbolja vremena! I šta čovek da pomisli nego da se lista čekanja pravi namerno. Kolike su plate medicinskog osoblja u odnosu na prosečne plate? Ko otkriva korupciju, pacijent ili kolega? Kod nas je nerazvijeno privatno zdravstveno osiguranje, pa se bogatiji "privatno" leče u državnim bolnicama i ambulantama.

Da li ja ovo sve pogrešno razumem: ministarstvo i lekari lekarima prave probleme u poslu, ali smo za to, nekako, mi, pacijenti krivi, i mi treba da rešavamo taj problem o kojem nemamo pojma, jer vi niste za to plaćeni? Ja sam knjigovođa. Kako ja mogu znati bilo šta o procentu slaganja uputnih i potvrdnih dijagnoza?

 

nisi dobro obaveštena o dopunskom radu - novac dobijen od tog rada se delio tako da je trećina išla lekaru i tehničaru a dve trećine matičnoj firmi. Dopunski rad je bio i jeste jedino rešenje u ovom sistemu za smanjenje liste čekanja.

Ono što ja ne razumem je - kako je moguće da ti nisi preko urgentnog centra upućena na hitno snimanje kad su bolovi bili neizdrživi? Nego si poslana da zakažeš? To znači da je lekar procenio da ti bolovi ipak nisu toliko jaki. Za taj potpis na kraju papira može i treba da odgovara - pa je sledeće smisleno pitanje - a što ga nisi tužila i tražila makar odštetu za trošak snimanja? Čisto da isteraš pravdu.

 

Liste čekanja se prave zbog nenormalnog broja pacijenata kojima je potrebna dijagnostika - a taj broj je nenormalan iz više razloga - pod jedan pritiska tih istih pacijenata, pod dva zbog toga što su lekarima propisima uglavnom vezane ruke u lečenju, pod tri zato što država stedi na terapijama itd itd

 

delimično pogrešno razumeš  - naravno da su delimično i pacijenti krivi. Ja nisam definitvno plaćen da glumim policajca, ja sam plaćen (i to relativno slabo) da lečim ljude. Procenat uputnih i potvdjenih dijagnoza koji ide u prilog jasno pozitivnim dijagnozama govori u prilog tome da lekari troše državni novac bezveze - a troše ga upravo zbog pritiska pacijenata jer - naravno, nisu dovoljno plaćeni da bi se vukli po sudovima, policiji i pisali izjave nekoliko puta mesečno zbog besmislenih pritužbi na neispunjenje želje.

 

da probam da ti pojasnim - zamisli da dodje klijent kod tebe kao knjigovodje i kaže - ja hoću da platim porez 1000e. Ti kažeš nemoguće pošto bi ti trebalo da platiš 100000e. On kaže ti mene kradeš i ja ću da te prijavim, ti si neznalica i lopov. Ti onda imaš dva izlaza - ili da ga isteraš napolje i tužiš za klevetu, pri čemu će javnost da kaže - vidi bitange, ima fini posao, mulja sa knjigama a još tužila poštenog čoveka, ili da nadješ način da središ te knjige i završiš mu da plati ipak tih 1000e. Od kojih te on onda časti recimo 100e.

 

sad primer je plastičan ali manje više ti opisuje način na koji funkcioniše zdravstvo.

 

evo ti još jedan primer - dodje kod mene pacijent da mu odradim pregled. Ja odbijem jer nema propisnu dokumentaciju koja je potrebna za isti. On krene da psuje, galami, preti - ja mu pokažem vrata. Posle jedno sat vremena me zovu iz kancelarije direktora na razgovor pri čemu još ja pišem izjavu i moram da se branim. Na kraju je naravno, pregled uradjen bez ikakve dokumentacije, a ja dobio 12% od plate. /koji mi ipak nisu oduzeti jer sam digao galamu i dževu i pretio da ću ih sve zajedno tužiti sudu/. Na kraju me još onaj pacijent vidi preko hodnika i dobaci - vidiš doktore da može , samo ako digneš galamu....

 

primer broj dva  - mog kolegu optužili za nesavesno lečenje koje je uzrokovalo smrt. Novine se punile, pisale kojekakve budalaštine itd itd Posle nekoliko meseci se sretnemo, pitam kako se završilo, on mi ispriča da je bio 3 meseca suspendovan, da je na kraju spoljna komisija utvrdila da nije bilo greške, i da je vraćen na posao. Ispriča mi da je kad se sve zavšilo poslao svim novinama i TV kućama koje su to "pratile" pismo u kome ih je pozvao da sad objave da je on i zvanično oslobodjen odgovornosti, čak sazivao 2x konferenciju za novinare. Nikad nikakav odgovor nije dobio. Kad je rekao da će postaviti kontratužbu zbog stresa i suspenzije, dobio je odgovor da ćuti i da je dobro prošao.

 

 

PS zaboravih - plate srednjeg i NK medicinskog kadra su ispod državnog proseka, plata lekara opšte prakse je oko 500e, plata specijaliste oko 700e.


Edited by steins, 15 July 2013 - 22:22.