Jump to content


Photo
- - - - -

Zdravstveni radnici Austrija, Nemacka, itd.


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
117 replies to this topic

#16 delija_sever031

delija_sever031
  • Members
  • 182 posts

Posted 10 February 2012 - 17:44

Moram priznati da se slazem u potpunosti,ja uvek imam osecaj da ja ne znam 2 recenice na nemackom reci i da sam totalni duduk po tom pitanju,ali to je zato sto ja uvek trazim maksimum od sebe i pokusavam uvek sto bolje u svemu,ili sam previse samokritican,kako god,kad krenem da citam ili gledam tv,ili uradim bilo kakav test,ispostavi se da ja znam i mnogo vise nego sto mislim,al eto....

Ja sebe definisem kao nesto izmedju A2-B1 po onome sto razumem dok slusam i nekim testovima ali mislim ako se potrudim jos 2-3 meseca mogu izaci na B1 nivo i iskreno smatram da je to ,po mom misljenju, i dalje nedovoljno za neke stvari,za svakodnevnu upotrebu i laganu konverzaciju,ok,ali za ozbiljan posao i rad,i dalje ne,ali je sigurno dovoljno za pocetak pod uslovom da se dalje ucenje ne zapostavi vec naravno nastavi

Takodje mislim da je tacna konstatacija da se treba posvetiti izrazima u struci jer se i uz nedostatak nekog znanja jezika ipak lakse obavlja rad ako ste upuceni u strucnu terminologiju

#17 kucaj

kucaj
  • Members
  • 5 posts

Posted 11 February 2012 - 01:35

Sto se tice strucnog dela jezika tice APPENDIX se i kod nas ikod svih lekara isto izgovara i ima isto znacenje kao i humerus tako da latinski moras znati a kad znas na latinskom znaces i na nemackom posle kako se kaze slepocrevo i nadlaktica.Jer kad te prime nece ti odmah dati da radis sa pacijentima sam nego ces imati mentora.Licno moja drugarica je dobila specijalizaciju iz kardiohirurgijee a polozila je sa b1 znanje jezika.A ucila je nemaci intezivno od novembra 2010 do septembra2011 i znam sa kakvim znanjem je otisla.GLAVNI PROBLEM JE STO IM TREBA RADNA SNAGA I NAJVECA POTREBA JE U ISTOCNOM DELU NEMACKE PA TEK ONDA U ZAPADNOM DELU.Ona je trenutno u Berlinu meto pored Berlina.Tako da treba znanje jezika sto vece znanje bolje za tebe ali ne toliko koliko ga mi predstavljamo i sve zavisi od POSLODAVCA U NEMACKOJ, ON JE TAJ KOJI ODREDJUJE PRAVILA IGRE I DALI TI ZADOVOLJAVAS KRITERIJUME ZA POSO KOJI TI SE NUDI ILI TRAZIS.
Tako da ljudi daj da vidimo sta da radimo da se dokopamo do gore .Sta nam treba SEM JEZIKA(koji cemo uciti dok ne odemo gore) I STA NAM TRAZE SEM JEZIKA.DAJ TE NEKOG POSLODAVCA IZ NEMACKE<AUSTRIJE KOJI JE PROVEREN.DALI RREBA BORAVISNA VIZA.DAJ TE NEKO ISKUSTVO KOJE STE CULI ILI IMALI.
TO JE BITNO






#18 delija_sever031

delija_sever031
  • Members
  • 182 posts

Posted 16 February 2012 - 15:47

Ajmo ima li jos kakvih novih info,konkretno to od 1.marta zna li se sta ce biti olaksano i kako bi moglo da utice na nas iz zdravstvene struke?

#19 Bobby88

Bobby88
  • Members
  • 7 posts

Posted 06 April 2012 - 15:30

Niko nista ne pise... :blink:

#20 hushe

hushe
  • Members
  • 1 posts

Posted 16 May 2012 - 16:29

Eh ovako u mene je prica duga no skrait cu je sto mogu vise.

Također sam zavrsio medicinsku skolu i polozio strucni ispit , i vec nedavno poslije toga uspio sam naci poso u Stutgartu , za jednu jako veliku i poznatu klinikukliniku.
Bio sam na razgovoru i odma su mi rekli zaposliti cemo te i nakon papirologije dobiti ces ugovor. Ali ipak nije to bilo tako lahko nakon par bezuspijesnih pokusaja da dobijem radnu dozovlu u Njemackoj i pokusaja firme da olaksa taj proces morao sam se vraiti u Bosnu i poslati zahtjev za radnu dozvolu u Sarajevu. Da bi poslo zahtjev bilo mi je potreban radni ugovor, cak sam i to uspio izganjat i klinika mi je dala ugovor , poslao sam zahtjev i nakon 2 mjeseca dolazi ponovo isti odgovor Bosna nema ugovora sa Njemackom oko zaposljavanja radnika , bas isti odgovor kao sto je NINANA iz Srbije dobila koja je napisa post .
Sanse da samostalno uspijes dobiti vizu su gotovo nemoguce , no ima nekih rjesenja kao npr. preko biroa da uspjes dobiti posao pa te salju vecinom u Minhen dobije se neka poseba viza koja vazi 18 mjeseci. Tu sam stao sa Njemackom pa se bacio na Austriju jer sam cuo za tu RWR vizu.

Poslao sam par prijava za poso dosta su se bili zainteresovali tako da sam i tu brzo do mogucnosti dosao da konacno pocnem raditi. Nedavno su me nazvali iz Salzburga i pitali me dali sam zainteresovan za posao, reko naravno da jesam samo molim vas raspitajte se u Austriji kako bi mogao doc do te radne dozvole i svega toga i ja bih odma dosao da radim. Nakon mozda mjesec dana dobijam odgovor kaze poslala mi je dokumente za notrifikaciju i nakon sto se to zavrsi (kako mi je rekla za 3 sedmice) dobit cu taj neki dokument koji mi omogucava radnu dozvolu na 2g. Poprilicno me iznenadilo al kako kaze raspitala je se i tako to ide. Eh tako cekam njen odgovor prosla je sedmica dana pa cemo viditi sta ce biti uglavnom javiti cu na ovom forumu kako je zavrsilo ma da se ne nadam tolko.

Uglavnom treba pokusavati ja sam znao dnevno 20 prijava poslat dobijem vecnim 5-10 odgovora, ne preostaje nam nista drugo nego pokusavati pa sta bude :)

Eto htio sam podijeliti i svoja iskustva mozda nekom pomognem pa da ne baca pare ko ja otiso u Njemacku i vratio se povucenog repa i praznih dzepova.

#21 Shenzy

Shenzy
  • Members
  • 2 posts

Posted 08 August 2012 - 18:19

Drage kolege,
Moja situacija je sledeca:
Zavrsila sam akademske studije Zdravstvene nege i sada zavrsavam master studije. Jako bih zelela da odem u Bec da radim. Diploma koju sam nedavno dobila je na srpskom i na engleskom jeziku prema Bolonjskoj deklaraciji. Da li neko slucajno zna da li je neophodna nostrifikacija te diplome posto je meni receno da nije, ali izvori nisu bas pouzdani. Dalje bih vam bila zahvalna ako bi neko mogao da mi kaze odakle poceti sa prikupljanjem papira za dobijanje radne vize ili drzavljanstva i gde i kako traziti posao.
Unapred Hvala!

#22 hefesm

hefesm
  • Members
  • 1 posts

Posted 13 August 2012 - 21:13

Pozdrav svima!
Vidim da nema skorijih aktivnosti na forumu, ali mozda se neko ipak javi... Koliko sam svatio sanse za posao u Austriji ili Nemackoj su moguce samo uz odlicno poznavanje Nemackog jezika, i recimo dosta srece u vezi sa papirologijom i ustanovom gde apliciras za posao.
Ja sam fizioterapeutski tehnicar po struci, pored volontiranja u struci imam 6 meseci rada u projektu pri Domu zdravlja i to je to. Nemacki jezik ne znam, ali planiram da krenem sa ucenjem, tacnije ucim ga preko raznih sajtova http://www.ielanguages.com/German.html , ali sve je to slabo.
Zanima me da li se nesto promenilo na bolje sto se tice samog odlaska i zaposlenja u pomenutim drzavama, jer sam citao o tome da u Nemackoj imaju manjak medicnskog osoblja, da ce im do kraja 2020. godine faliti preko 200.000 medicinskih sestara-tehnicara, sto je ogroman broj?!

pozdrav svima jos jednom...

#23 ZokiBeclija

ZokiBeclija
  • Members
  • 280 posts

Posted 14 August 2012 - 17:52

Za zdravstenog radnika je najverovatnije u Austriji privatno (ili bolje receno nelegalnog) da radis za porodicu i da gledas nekog starijeg. Posto je danasnja situacija na jugu EU jako losa zdravstveni radnici se sele u Austriju i Nemacku pa je jos teze uci nego vec uobicajno.

Inace ko hoce da se iseli nek radi odmah i ne ceka, granice se sve vise zatvaraju.

Edited by ZokiBeclija, 14 August 2012 - 17:57.


#24 nikonekosvakotako

nikonekosvakotako
  • Members
  • 7 posts

Posted 04 September 2012 - 14:41

Kolege, zna li neko da li je neophodno radno iskustvo pri konkurisanju za posao u austriji ili nemackoj? Hvala unapred!

#25 nikonekosvakotako

nikonekosvakotako
  • Members
  • 7 posts

Posted 04 September 2012 - 14:44

Sto se tice strucnog dela jezika tice APPENDIX se i kod nas ikod svih lekara isto izgovara i ima isto znacenje kao i humerus tako da latinski moras znati a kad znas na latinskom znaces i na nemackom posle kako se kaze slepocrevo i nadlaktica.Jer kad te prime nece ti odmah dati da radis sa pacijentima sam nego ces imati mentora.Licno moja drugarica je dobila specijalizaciju iz kardiohirurgijee a polozila je sa b1 znanje jezika.A ucila je nemaci intezivno od novembra 2010 do septembra2011 i znam sa kakvim znanjem je otisla.GLAVNI PROBLEM JE STO IM TREBA RADNA SNAGA I NAJVECA POTREBA JE U ISTOCNOM DELU NEMACKE PA TEK ONDA U ZAPADNOM DELU.Ona je trenutno u Berlinu meto pored Berlina.Tako da treba znanje jezika sto vece znanje bolje za tebe ali ne toliko koliko ga mi predstavljamo i sve zavisi od POSLODAVCA U NEMACKOJ, ON JE TAJ KOJI ODREDJUJE PRAVILA IGRE I DALI TI ZADOVOLJAVAS KRITERIJUME ZA POSO KOJI TI SE NUDI ILI TRAZIS.
Tako da ljudi daj da vidimo sta da radimo da se dokopamo do gore .Sta nam treba SEM JEZIKA(koji cemo uciti dok ne odemo gore) I STA NAM TRAZE SEM JEZIKA.DAJ TE NEKOG POSLODAVCA IZ NEMACKE<AUSTRIJE KOJI JE PROVEREN.DALI RREBA BORAVISNA VIZA.DAJ TE NEKO ISKUSTVO KOJE STE CULI ILI IMALI.
TO JE BITNO






Eh, kardiohirurgija... da li je moguce dobiti tu specijalizaciju tamo?

#26 Arelija

Arelija
  • Members
  • 2 posts

Posted 05 September 2012 - 22:39

Pozdrav svima,

Ja sam zinteresovana za posao u Austriji ili Nemackoj,svejedno je ,samo gde se brze moze naci posao. Inace sam lekar opste medicine sa dugogodisnjim radnim iskustvom i osnovnim znanjem nemackog.Moze li se poslati diploma elektronskim putem na nostrifikaciju ili mora licno da se ide?Moze li se naci posao u nekom selu jer sam citala da nemacka sela "vape" za lekarima?

Hvala :)

#27 cvrlisa

cvrlisa
  • Members
  • 1 posts

Posted 17 September 2012 - 20:43

Zdravo svima,

Zainteresovana za posao u Austriji. Lekar sam, nemam radnog iskustva, zapocela sam ucenje nemackog jezika. Interesuje me sta podrazumeva nostrifikacija diplome lekara za Austriju. Gde mogu da se raspitam o tome....

Pomagajteeee :D

Hvalaaaa

#28 Shenzy

Shenzy
  • Members
  • 2 posts

Posted 19 September 2012 - 18:49

E pa dragi moji situacija izgleda ovako. Pre par dana je na biro za zaposljavanje stigla ponuda za Nemacku. Traze medicinske sestre svih profila bez obzira na nivo obrazovanja. I ne gledaju radno iskustvo! Sve sto su trazili je B1 nivo jezika... Naravno ja sam ovu ponudu kasno uhvatila, ali se mozete raspitati. Ove ponude postoje...

#29 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 19 September 2012 - 20:06

E pa dragi moji situacija izgleda ovako. Pre par dana je na biro za zaposljavanje stigla ponuda za Nemacku. Traze medicinske sestre svih profila bez obzira na nivo obrazovanja. I ne gledaju radno iskustvo! Sve sto su trazili je B1 nivo jezika... Naravno ja sam ovu ponudu kasno uhvatila, ali se mozete raspitati. Ove ponude postoje...


A sta te ponude nude, osim sto traze? Ponude obicno sadrze i platu, uslove rada i tako to.
Beskrajno je tuzno sto se ljudi u Srbiji pale na to da ih neko kao hoce i izgibe za njima.

#30 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 19 September 2012 - 20:17

A sta te ponude nude, osim sto traze? Ponude obicno sadrze i platu, uslove rada i tako to.
Beskrajno je tuzno sto se ljudi u Srbiji pale na to da ih neko kao hoce i izgibe za njima.


Pojedem, popijem i bole mene (ovo je iz BG, ti to ne znaš).

Ti si otišla i bole tebe.

'Ajde jednom izostavi komentar, kad već nemaš ništa da kažeš.

Edited by alberto.ascari, 19 September 2012 - 20:18.