Jump to content


Photo
- - - - -

Zdravstveni radnici Austrija, Nemacka, itd.


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
117 replies to this topic

#106 yusportman

yusportman
  • Members
  • 3 posts

Posted 28 July 2014 - 18:58

Ljudi, ja sam u martu 2014 pokrenuo u Stuttgartu proces za priznavanje diplome medicinskog tehnicara. Od oktobra 2012 sam radio u starackom domu sa A1 u BFD 27+ ( dobrovoljni rad 27 + godina) da bi usavrsio jezik. U medjuvremenu sam polozio B1 i poceo sa papirologijom dok sam jos zvanicno ziveo u Nemackoj. Nasao sam posao, jer je to stvarno jako lako, odnosno svi poslodavci kukaju za radnicima! i na osnovu toga sve zapoceo. Trazili su mi od papira na Nemackom:

-diploma

-CV

-internacionalni izovd iz maticne knjige rodjenih

-papir iz srednje skole sa svim predmetima  i fond casova( vec sam imao overenu kod sudskog tumaca u Novom Sadu)

-radni staz( vec sam imao overenu kod sudskog tumaca u Novom Sadu svaki papir)

-B1 zvanicna diploma ( imam Göthe Ins. iz Nemacke)

-overena diploma u zavodu za strance( vec sam imao overenu kod sudskog tumaca u Novom Sadu pa je brzo islo i kosta oko 1e po papiru :D)

-radni ugovor od poslodavca

-papir da (ni)sam osudjivan ili u sudskom procesu :D

Posle 2 nedelje su me zvali i rekli da imam 2 opcije: ili da idem u skolu jos 6 meseci i polazem 2-3 ispita ili 12 meseci da radim u bolnici po mom izboru. Odlucio sam se za 2 opciju i nasao novog poslodavca bez problema.

Moze da se pokrene proces sa B1 ali plata nece biti kao njihova trogodisnja skola(za srednje strucno med. osoblje) vec kao pomocnika od 6 meseci, sto je razlika oko 400+ e mesecno na plati! Ako u medjuvremenu polozim B2 dobijam pun kes. To staziranje ce mi platiti oko 620e mesecno s tim sto mi nude stan za 150e kao odbitak. Jos to da preguram pa sam slobodan covek.

E sada jedino sto sam bio "pametan" pa sam u medjuvremenu dobio prekrsajni postupak kod murije i sad se to oteglo a oni naravno ne zure da ga rese i do tada ne mogu dobiti novu radnu dozvolu.

Ako ima neko bilo sta da pita moze slobodno na yusportman@gmail.com

Puno srece svima.   o/


Edited by yusportman, 28 July 2014 - 18:59.


#107 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 28 July 2014 - 21:08

Ljudi, ja sam u martu 2014 pokrenuo u Stuttgartu proces za priznavanje diplome medicinskog tehnicara. Od oktobra 2012 sam radio u starackom domu sa A1 u BFD 27+ ( dobrovoljni rad 27 + godina) da bi usavrsio jezik. U medjuvremenu sam polozio B1 i poceo sa papirologijom dok sam jos zvanicno ziveo u Nemackoj. Nasao sam posao, jer je to stvarno jako lako, odnosno svi poslodavci kukaju za radnicima! i na osnovu toga sve zapoceo.

 

Stvarno se nadam da mi neko nece zameriti i reci da ljudima ubijam volju ili ih odbijam da pokusaju, ali mi nije jasno sta si to radio godinu i po dana, i kako si do toga dosao. To je dugo vreme da bi se zivelo bez ikakvih prihoda, a i za to valjda treba nekakva boravisna dozvola.

Sigurno da je lako naci posao s medicinskom skolom i nemackim radnim iskustvom, ali kako doci do toga? Ljude obicno zanima prvi dolazak.



#108 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 31 July 2014 - 02:46

Ljudi, ja sam u martu 2014 pokrenuo u Stuttgartu proces za priznavanje diplome medicinskog tehnicara. Od oktobra 2012 sam radio u starackom domu sa A1 u BFD 27+ ( dobrovoljni rad 27 + godina) da bi usavrsio jezik. U medjuvremenu sam polozio B1 i poceo sa papirologijom dok sam jos zvanicno ziveo u Nemackoj. Nasao sam posao, jer je to stvarno jako lako, odnosno svi poslodavci kukaju za radnicima! i na osnovu toga sve zapoceo. Trazili su mi od papira na Nemackom:

-diploma

................
Ako ima neko bilo sta da pita moze slobodno na yusportman@gmail.com

Puno srece svima. 

 

 

Ma nista lakse. Jedno dve godine dobrovoljnog rada bez plate, uz boravisnu dozvolu za koju vidite kako cete, plus vrlo dobro znanje nemackog, pa onda sticete pravo da pokusate da nostrifikujete diplomu. Ako sve ide po planu, za jedno tri godine imacete platu od dobrih 600 evra, od kojih racunajte da cete izvestan deo morati da odvojite za stan i hranu.

Ko ne bi bio prezadovoljan time?

Osim onih koji kapiraju da je ovo gore jos jedan oglas/navlakusa za ocajne i naivne, koji je moderacija odavno trebalo da obrise.

E jadna Srbijo, ko sve ne moze da ti proda mooda pod bubrege.



#109 dosadna11

dosadna11
  • Members
  • 1 posts

Posted 13 August 2014 - 23:19

 

Sent 07 August 2014 - 22:18

Procitala sam vase savete u vezi nostrifikacije diploma za medicinske sestre. Dosla sam do nivoa kada sam polagala prijemni u ponudjenim bolnicama od strane Magistrata 40 u Becu, ali nisam polozila prijemni. Uputili su me da pokusam u februaru ponovo. Moje pitanje je da li bih u medjuvremenu mogla da radim kao negovateljica? Predala sam za nostrifikaciju visoke strukovne medicinske skole i dobila odgovor da bi rebalo da polazem tri ispita i 200 sati prakse, period da to realizujem je dve godine. Znanje nemackog jezika mi je na nivou B1, dobila sam sertifikat u Srbiji, ali mi je potrebna govorna praksa iz strucnih izraza i zato bi mi posao jako puno znacio. Kako doci do takvog posla? Bilo kakav savet bi mi mnogo znacio. Unapred zahvaljujem za svaki savet!  :)


#110 DasAuto

DasAuto
  • Members
  • 1 posts

Posted 24 August 2014 - 22:07

Zeleo bih da pitam da li ima farmaceuta (magistri farmacije) koji su otisli u Nemacku, pa da malo kazu kakav je bio njihov put. Znam jezik je #1, ali da li je bolje upustati se u nostrifikaciju ili upisati doktorske, posto mi je to jedna od vecih dilema. Takodje da li predstavlja olaksicu kada osoba ima pasos EU (u mom slucaju konkretno HR), mislim na olaksicu u vidu papirologije i tih stvari.

Hvala ;)



#111 PavleM

PavleM
  • Members
  • 1 posts

Posted 26 October 2014 - 23:11

Da probam da prebacim loptu na Austriju, posto mi se cini da na netu ima vrlo malo informacija (za razliku od Nemacke) - bilo bi dobro da cujemo necije prakticno iskustvo vezano za priznavanje statusa doktora medicine, sta i kako se polaze kao razlika u odnosu na medicinske fakultete u Srbiji... 

Na webu se uglavnom mogu naci iskustva vezana za diplomu medicinske sestre, a i to je prilicno nedoreceno ("...prevedu samo ono što misle da je najvažnije i onda dobiju 12 ispita za polaganje, neko prevede sve i dobije 7 ispita..."):

https://www.facebook... ... 6514487260
ili 
http://www.elitesecu... ... a-Austriji

U mom slucaju RWR (radna dozvola) nece predstavljati problem, ali bilo bi sjajno ako neko moze da opise sta im je konkretno bilo potrebno za priznavanje lekarske licence, sem B2 sertifikata (da li se nesto moze raditi vec i sa B1?) i koliko je taj proces trajao.



#112 perica zderica

perica zderica
  • Members
  • 1 posts

Posted 01 November 2014 - 09:13

Postovani,

studiram medicinu u Becu i na jednom od poslednjih ispita sretala sam studente koji nostrifikuju diplome ovde. Jedna devojka je bila iz Srbije i od nje sam saznala da se polazu 4 ispita obavezno (sudska i farmakologija koliko se secam i jos dva koja sam zaboravila) i radi se jedan test i onda u zavisnosti kako se uradi dodaje se ili ne jos ispita. Ispiti su ovde svi usmeno. Profesori su uglavnom jako ljubazni prema nostrifikantima jer vas gledaju kao kolege, ali su ispiti na nemackom jeziku i nisu bas formalnost uvek. Znaci podrazumeva se da vec znate da se sporazumevate, a naravno i malo vise od toga jer treba da polazete ispite.

Mislim da vam dodatno treba jos neka diploma jezika za lekarsku komoru, ali to ne znam tacno.

 

Sto se kasnijeg trazenja posla tice, podelicu Vam najsvezije informacije jer moja najbolja drugarica koja je takodje ovde zavrsila prolazi kroz taj proces. Do pre 2-3 godine nismo ni mi stranci koji ovde zavrsimo fakultet mogli da ostanemo. Ali sada se to polako menja jer ce im za par godina faliti bas lekara. Samo sto put nije tako jednostavan. Da bi dobili Rot-Weiß-Rot Karte vi morate naci poslodavca prvo koji ce vam potpisati radnu dozvolu, sto verujte nije bas tako lako, iako im treba lekara, pa sa time idete na biro rada i u magistrat za strance i onda cekate da vam naprave RWR i onda se javljate u bolnicu ponovo kako biste potpisali ugovor ako vas oni jos uvek zele, u zavisnoti koliko ste cekali sve to. A i to moze da Vas zadesi jer tim potpisivanjem formulara za radnu dozvolu se bolnica ne obavezuje da ce vas zaposliti. Prvih godinu dana svakako morate onda da ostanete na tom radnom mestu jer se dozvola, samim tim i viza dobija na osnovu njega i samo za to radno mesto.

 

Sto se nostrifikacije tice pogledajte na zvanicnom sajtu medicinskog univerziteta u Becu, sigurno ima informacija

www.meduniwien.ac.at  (nacicete pod Studium&Lehre i onda Nostrifikation)

a dodatne informacije cete sigurno naci  na sajtu lekarske komore

www.aekwien.at

 

Sto se Nemacke tice sve ovo funkcionise verovatno malo drugacije, a mozda je i lakse jer oni vec ogdinama primaju strance kao lekare. U Austriji je to malo sve svezije. Cak i ja razmisljam da mozda idem za Nemacku :D

 

Evo ja sada pozivam nekog mladog lekara koji je otisao u Nemacku da podeli svoje iskustvo sa nama!!

Pozdrav svima



#113 srdjan.kg

srdjan.kg
  • Members
  • 2 posts

Posted 01 December 2014 - 20:25

Koliko kosta nostrifikacija diplome srednje medicinske skole u Nemackoj,zna li neko,hvala.



#114 NekoNS

NekoNS
  • Members
  • 1 posts

Posted 24 December 2014 - 14:46

Pitanje ako neko zna.

Šta je potrebno od papira(osim onih na sajtu ambasade) ako se dobije praktikum na klinici u Nemačkoj.

Da li potrebno slati diplomu više škole i listu predmeta u Nemačku na proveru,reč je o višem rendgentehničaru.



#115 tehnicarsrbija

tehnicarsrbija
  • Members
  • 1 posts

Posted 08 January 2015 - 04:13

Pozdrav,cenjene kolege tehnicari,interesuje me jedno vase iskreno misljenje ili jedan vas iskreni savet,gde je bolji otici raditi kao medicinski tehnicar sa srednjom skolom u trajanju od cetiri godine,da li u Austriu ili u Nemacku?Molim obrazlozenje,hvala



#116 yusportman

yusportman
  • Members
  • 3 posts

Posted 22 April 2015 - 10:44

Koliko kosta nostrifikacija diplome srednje medicinske skole u Nemackoj,zna li neko,hvala.

kada je gotov proces , samo kesa je 100e okruglo



#117 yusportman

yusportman
  • Members
  • 3 posts

Posted 22 April 2015 - 10:55

Evo neki novi update:

 

Klaus Schütz je osoba koja zastupa privatnu agenciju iz Nemacke i nalazi posao u svim regionima. Vrlo je korektan. Saradjuje sa nasim biroom rada u Bg posto procedura od 2013 koju prati Nemacki konzulat u Bg nalaze ovako. Treba da kontaktirate osobu Snezana Cvetinovic 0112929534 koja ce vam objasniti sta im treba od papira. Oni salju to za Bon gde je centrala za priznavanje diploma u Nemackoj odakle se dobija potvrda da ce vam se priznati diploma. Imenovani gospodin iz prvog reda vam nadje posao i sa ugovorom od poslodavca  i papirom iz Bona se podnosi zahtev za radnu dozvolu.

Klaus Schütz 00491704688055

CELA PROCEDURA JE ZA VAS BESPLATNA!!!! Posto znam da ce biti hejtera cak i kada budete isli na probni rad od recimo 3 dana placeni su vam putni troskovi , smestaj je za dzabe i hrana takodje.

B1 je minimum sto morate imati polozeno zvanicna diploma u Srbiji je Göthe Instittut Bg ili Austrijski Institut Bg, telc diploma ne znam gde se polaze ali se takodje priznaje.

yusportman@gmail slobodno za bilo kakvo dodatno pitanje

ps: ne poznajem ljude licno vec su meni pomogli pa sto ne bi i vama ;)


Edited by yusportman, 22 April 2015 - 10:56.


#118 mil@nche

mil@nche
  • Members
  • 2 posts

Posted 07 May 2015 - 22:04

      Nov sam na forumu i pozdrav svima, pristupih da delimo istu muku. Zainteresovan sam sa porodicom o odlasku u Kanadu ili Australiju , u principu bilo gde što pre samo da je englesko područje.

 

      Supruga je viša medicinska sestra sa velikim radnim iskustvom, ja sam završio  višu trenersku "Košarka " i apsolvent Dif-a, radim sa svojim trecim stepenom. Imamo petomesečnu bebu i želimo, citiram jednog člana, da budemo gradjani drugog reda negde tamo a ne ovde.Planiramo da idemo u ambasadu i tražimo smernice uputsvta o imigraciji.

 

Pitanje

Ima li neko nekakva iskustva kako bi nas posavetovao.

HVALA