Jump to content


Photo
- - - - -

Birokratija u medicini


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
23 replies to this topic

#16 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 01 March 2012 - 04:10

zakljucak ako ste paraplegicar dobijate preko socijalnog ortopedska pomagala sa spiska. ako ste uz to i bubrezni bolesnik lekove dobijate kao i svi bubrezni bolesnici, to sto ste istovremeno i paraplegicar vam ne daje nikakvu prednost za refundaciju lekova za vasu bubreznu bolest.
ukrstanja za odredjeni lek gde MORAJU da postoje dve ili vise dijagnoza nisu cesta, ali ima i to. treba pogledati da li postoji ikakvo takvo ukrstanje za paraplegiju pa da eto recimo u tom slucaju paraplegicar ima prednost u odnosu na druge pacijente sa istom dijagnozom( na primer bubreznom), neparaplegicare.kazem i ako postoji retkost je tj vise izuzetak, reraritet... nikako pravilo.

#17 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 02 April 2012 - 15:19

Mozda moj post i nije za ovaj topik, ali ne znam gde da postavim pitanje, zatrazim objasnjenje o "poslovanju" nasih bolnica.

Moja mama je prosle nedelje primljena u Klinicki centar Srbije na ispitivanje vezano za probleme s hijatus hernijom. Ima je vec duze godina, nije nista "urgent", ali krenula da to ispita i vidi sta joj valja ciniti. Elem, iz Vojvodine je, uputili je na ispitivanje i primljena je u bolnicu prosli ponedeljak. U utorak izvadjena krv, ultrazvucni pregled abdomena, x-ray pluca i zeluca. Sreda - nista. Cetvrtak - gastroskopija. Sve vreme ona se oseca ok, nema nikakvu terapiju.. samo ceka da lekar koji ju je primio pogleda nalaze. Danas je 8 (i slovima osmi) dan, kako je ona u bolnici, bez terapije, bez neke hitnosti za operacijom, a lekar jutros u viziti rekao da ce pogledati nalaze danas. Pre 10 minuta javlja mi da je otisao kuci i da je sestra rekla da ce "verovatno sutra pogledati".

Znaci, (relativno) zdrava zena (ima povremeno problema, ali nije nista hitno) lezi 8 dana u bolnici - NEKO to placa!!!! Zatso se pare iz fonda trose na ovakve stvari? Pa ljudi na zapadu izlaze iz bolnice par dana nakon operacije, jer se zna sta osiguranja i u kakvim slucaju pokrivaju i placaju.
Jos je mama i dobra. S njom u sobi je zena primljena isti dan, koja treba da operise trbusnu kilu, a operacija ce biti sad u sredu. Deset dana pripreme za operaciju???

Pa daj malo racionalnije da se trose te pare iz fonda (nije bas da ih imamo za bacanje), da se oslobadjaju mesta u bolnicama za one kojima su potrebna...

p.s. molim samo bez komentara tipa "A da je nisu primili, bunila bi se?" Ne bih se bunila, ali bih kad bih znala da je ne primaju zbog ovakvih slucajeva koji bespotrebno zauzimaju mesto po desetak dana... pa makar to bila i moja mama

#18 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 02 April 2012 - 17:56

Nije mi savetnik tu.
Majka ti ima uput iz vojvodine za beograd. Mislim da je to vec dovoljan presedan osim ako u vojvodini nigde ne mogu to odraditi.
Cekanje je mozda opravdano, a mozda u kombinaciji sa predhodnim, a i bez toga znaci da ocekuju nesto.
Licno nisam imao takva iskustva, ali znam da ih je bilo.

#19 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 02 April 2012 - 18:36

Nije mi savetnik tu.
Majka ti ima uput iz vojvodine za beograd. Mislim da je to vec dovoljan presedan osim ako u vojvodini nigde ne mogu to odraditi.
Cekanje je mozda opravdano, a mozda u kombinaciji sa predhodnim, a i bez toga znaci da ocekuju nesto.
Licno nisam imao takva iskustva, ali znam da ih je bilo.


Pa i nije presedan. Desava se dosta cesto da se ljudi i dalje salju za Bg, i pored toga sto iste "usluge" mogu dobiti u Sr. Kamenici ili NS Poliklinici. Sama dijagnoza kod moje majke nije nista spektakularno, i dijagnostika ukljucuje rentgensko snimanje zeluca, ultrazvu i gastroskopiju - nista sto se ne obavlja i u skoro svim bolnicama po Srbiji / Vojvodini. Dijagnoza je i potvrdjena u Bg. Problem je sto ordinirajuci lekar radi i kao profesor, i zbog obaveza na fakultetu ne dolazi cesto na odeljenje, te nema vremena da pogleda nalaze.

Znaci, zbog njegovog nedostatka vremena, ili lose organizacije, drzavni fond trosi pare na 8-dnevni boravak u bolnici za nesto sto (kao sto je bio slucaj s mojom mamom) moze da se obavi za jedan-dva dana?

#20 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 02 April 2012 - 18:46

Pa i nije presedan. Desava se dosta cesto da se ljudi i dalje salju za Bg, i pored toga sto iste "usluge" mogu dobiti u Sr. Kamenici ili NS Poliklinici. Sama dijagnoza kod moje majke nije nista spektakularno, i dijagnostika ukljucuje rentgensko snimanje zeluca, ultrazvu i gastroskopiju - nista sto se ne obavlja i u skoro svim bolnicama po Srbiji / Vojvodini. Dijagnoza je i potvrdjena u Bg. Problem je sto ordinirajuci lekar radi i kao profesor, i zbog obaveza na fakultetu ne dolazi cesto na odeljenje, te nema vremena da pogleda nalaze.

Znaci, zbog njegovog nedostatka vremena, ili lose organizacije, drzavni fond trosi pare na 8-dnevni boravak u bolnici za nesto sto (kao sto je bio slucaj s mojom mamom) moze da se obavi za jedan-dva dana?

Savetnik mi se vratio.
Pogresio sam. Daju se podjednako uputi i za bg i za ns.
Izvini.

A cekanje lici na ocekivanje necega.
Malo je bezveze. Odugovlace.


Edited by YU7 73, 02 April 2012 - 18:52.


#21 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 02 April 2012 - 18:58

:)
Nema problema!

Ma samo sam zelela da saznam da li ce sad ovi iz zdravstvenog fonda, kad dobiju izvestaj iz bolnice da je mama "chamila" tamo 8 dana, od kojih su dva dana (3 sata) utrosena na preglede, bez pogovora i pitanja isplatiti to sto se od njih trazi, ili ce upitati nekog zasto je osoba C morala da "lezi" u sobi (i zauzima mesto) 5 dana cekajuci da doktor pogleda nalaze?

Znas kad bi BCBS, Cigna, Aetna, TK, (i ostala US & German osiguranja) to platili? Verovatno nikad....

edit: na tvoj edit - ocekuju da ce glavni lekar predloziti operaciju, posto ovi koji su radili dijagnostiku ne mogu, jer nije njihov pacijent. No to i dalje ne menja cinjenicu da glavni lekar ne nalazi za shodno da pogleda nalaze skoro 5 dana... Vrlo neprofesionalan pristup. Prvo je receno da ce u petak pogledati nalaze, medjutim nije se ne pojavio, ima obaveze na fakultetu. Jutros je u viziti rekao da ce nakon ambulante doci i pogledati i popricati, da bi je sestra oko 15 h obavestila da je "doktor otisao kuci".

Edited by Sunshine State, 02 April 2012 - 19:04.


#22 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 02 April 2012 - 19:41

s da je bacanje para jeste , a da ocekuju nesto ne mora da znaci. ima tu deo koji je malo zna kako se dobijaju pare i plate u drzavnoj bolnici. elem da bi dobacio do odobrenih sredstava moras imati popunjenst kapaciteta na godisnjem nivou mislim 97% / bar u moje vreme/. e sad da ima nekog kome to mesto treba tvoja mama bi odavno kuci bila, definitivno je taj krevet trenutno prazan, ona se ne buni tj ne trazi da ide kuci/ a bez problema bi i to mogla naravno, niko joj rec ne bi rekao, dosla bi po rezultate kad lekar pogleda nalaz/ oni smanjuju rizik da padnu u procentima popunjenosti i to je to. ima to u svim bolnicama i uvek. nikome se ne rizikuje da udje u novembar i da vidi da im fali toliko bolnickih dana pa da stavljaju i po 2 pacijenta u krevet ne mogu da se iscupaju. statistika i birokratija su neumoljive i kao sto vidis prave cesto potpuno bezvezne situacije.



ako na kraju godine nisi ispunio tih neverovatnih 90 i kusur procenata znaci sledece godine bolnica dobija manje para za onoliko koliko je podbacila u prethodnoj godini. problem je sto je zahtevan procenat stvarno previsok, i tesko se da racunati na takvu popunjenost u bilo kom hotelu , restoranu... uvek je proracun mnogo manji. ovako kad se udje u drugu polovinu godine nastaje haos, samo nas ujutru izvestavaju koliko smo u minusu i zna se da mora da se popuni. kako ne pitaj...a minus nastaje na najgluplje nacine, pacijenti bi voleli da se prime ponedeljkom, a da se otpustaju petkom i to je ok, ucinis ljudima da ne sede za vikend ako im nije neophodno. e ti vikendi koje niko nece da bude u bolnici te na kraju sarane jer toliko si bolnickih dana u minusu. ma pusti birokratija koja samo kosta narod i kida zivce....

#23 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 02 April 2012 - 19:43

:)
Nema problema!

Ma samo sam zelela da saznam da li ce sad ovi iz zdravstvenog fonda, kad dobiju izvestaj iz bolnice da je mama "chamila" tamo 8 dana, od kojih su dva dana (3 sata) utrosena na preglede, bez pogovora i pitanja isplatiti to sto se od njih trazi, ili ce upitati nekog zasto je osoba C morala da "lezi" u sobi (i zauzima mesto) 5 dana cekajuci da doktor pogleda nalaze?


Naravno da neće jer ih zabole Posted Image... Zdravstvo u Srbiji uopšte ne raspolaže malim novcem (u odnosu na druge sektore), ali se totalnim javašlukom i nenamenskim trošenjem istog odaje utisak kao da nema ni dinara... Primedba ti je potpuno na mestu.

#24 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 03 April 2012 - 05:07

Ko vam je kriv kad niste sa Kosova: spremacica osnovne skole u Leshku, Kosovo, vishe od godinu dana ima punu paznju lekara u Bg, sve sami kabineti, skeneri, magnetne rezonance i etc. Po recima njene rodjake, nije joj nista ali su je, za svaki slucaj, poslali u invalidsku penziju sa 54 g zivota.