Jump to content


Photo
- - - - -

Mladje generacije iseljenika


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
119 replies to this topic

#1 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 26 June 2011 - 04:06

Kao prvo, izvinjavam se ako je ovakav topic vec zapocet, nova sam.


Zivim u USA preko 30 godina i oba deteta su rodjena ovde. Oboje pohadjaju fakultet, stoga me i interesuje misljenje drugih roditelja cija su deca rodjena u inostranstvu. Poslednjih godina sve vise primecujem mnogo dece svojih prijatelja i poznanika koja su zaludjena turbo-folk muzikom, velikim nacionalizmom, oblacenjem koje podseca na devojke i mladice iz Jersey Shore-a i sve sto ide uz to kao npr. homofobija i mizogenija. Cesto vidim da na facebook-u postavljaju you-tube linkove od Cece i ostalih -eca izjavljujuci joj vecnu ljubav. S druge strane, skoro sam upoznala mladica koji je rodjen ovde, ali su ga roditelji odveli u Srbiju i zavrsio je tamo fakultet i dosao ovde na post-diplomski. Decko je totalno zadojen nacionalizmom, ali ono sto je mene najvise sokiralo je da je u mom prisustvu krenuo sa homofobnim izjavama o paradi u Beogradu uoste me ne poznajuci, vec uzimajuci tu cinjenicu kao zdravo za gotovo. Kada su dosli njegovi roditelji (doktori) iz Srbije da ga posete, ponovo su nastavili sa raznim govorima mrznje i ja sam krenula da ih sto vise izbegavam. Ne znam kako da se borim i moram vecito da pazim sta govorim ispred nasih ljudi ovde. Jednostavno su vrlo napadni. Jedna nasa zena koja je maltene rodjena ovde me je pitala da li ce moja kci praviti svadbu kada se uda i ja sam naravno rekla da je to izmedju nje i njenog verenika i da najverovatnije nece, vec ce to obeleziti samo manjim porodicnim ruckom ili vecerom. Zena je bila zaprepascena: pa kako nece praviti svadbu? A meni je to tako bezveze, to sto sam morala da je slusam i da pokusam da joj objasnim da je to odluka moje cerke i njenog partnera, a ne moja i da je(ih) ja potpuno podrzavam u bilo kakvom izboru, pa i u izboru nesklapanja braka! Da li vecina nasih ljudi ovde uopste ne zeli da rasiri vidike, proba nesto novo, drugacije, prestane da kontrolise deci zivot ili imaju neku moralnu duznost da prenose iste gluposti iz generacije u generaciju.


Zelela bih da cujem i od drugih roditelja moje generacije o tome kako vasa deca vide sebe: da li se poistovecuju vasim poreklom ili prihvataju svoju zemlju rodjenja i nisu optereceni poreklom?


Da li ste vasu decu od malena ucili o istoriji svoje zemlje porekla i da li vam je to bilo jako vazno?


Kakvo je njihovo vidjenje zemlje u kojoj su se rodili i gde su se skolovali (u mom slucaju USA, u vasim ??)? Da li imaju netrepeljivost prema zemlji boravka i vole/postuju samo zemlju vaseg porekla ili se osecaju kao da pripadaju bas tu gde su se rodili i srecni su? Da li dolaze kuci i uce svoje roditelje (vas) o toleranciji ili uopste o ovdasnjem nacinu zivota? Da li su vasa deca uticala na vas u tom pogledu, da prihvatite i neke druge, za vas nove nacine vaspitanja?

#2 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 26 June 2011 - 04:59

Kao prvo, izvinjavam se ako je ovakav topic vec zapocet, nova sam.


Zivim u USA preko 30 godina i oba deteta su rodjena ovde. Oboje pohadjaju fakultet, stoga me i interesuje misljenje drugih roditelja cija su deca rodjena u inostranstvu. Poslednjih godina sve vise primecujem mnogo dece svojih prijatelja i poznanika koja su zaludjena turbo-folk muzikom, velikim nacionalizmom, oblacenjem koje podseca na devojke i mladice iz Jersey Shore-a i sve sto ide uz to kao npr. homofobija i mizogenija. Cesto vidim da na facebook-u postavljaju you-tube linkove od Cece i ostalih -eca izjavljujuci joj vecnu ljubav. S druge strane, skoro sam upoznala mladica koji je rodjen ovde, ali su ga roditelji odveli u Srbiju i zavrsio je tamo fakultet i dosao ovde na post-diplomski. Decko je totalno zadojen nacionalizmom, ali ono sto je mene najvise sokiralo je da je u mom prisustvu krenuo sa homofobnim izjavama o paradi u Beogradu uoste me ne poznajuci, vec uzimajuci tu cinjenicu kao zdravo za gotovo. Kada su dosli njegovi roditelji (doktori) iz Srbije da ga posete, ponovo su nastavili sa raznim govorima mrznje i ja sam krenula da ih sto vise izbegavam. Ne znam kako da se borim i moram vecito da pazim sta govorim ispred nasih ljudi ovde.

Nema aleka da posavetuje.
Ako ti smeta, ili treba icije misljenje o tome sta i kako uraditi, onda je to tvoj problem. Razmisli sta je to sto ti hoces, a drustvo balkanoida zaobidji, ima stoke svuda, jedino je pitanje sta je ono sto ti zelis. Ne zovu zadojene amere red-neck bez razloga, nasi jugoslovenski jezici nisu tako fini, pa mi koristimo izraz stoka.
Izbegavaj marvu, kad god mozes.

Jednostavno su vrlo napadni. Jedna nasa zena koja je maltene rodjena ovde me je pitala da li ce moja kci praviti svadbu kada se uda i ja sam naravno rekla da je to izmedju nje i njenog verenika i da najverovatnije nece, vec ce to obeleziti samo manjim porodicnim ruckom ili vecerom. Zena je bila zaprepascena: pa kako nece praviti svadbu? A meni je to tako bezveze, to sto sam morala da je slusam i da pokusam da joj objasnim da je to odluka moje cerke i njenog partnera, a ne moja i da je(ih) ja potpuno podrzavam u bilo kakvom izboru, pa i u izboru nesklapanja braka! Da li vecina nasih ljudi ovde uopste ne zeli da rasiri vidike, proba nesto novo, drugacije, prestane da kontrolise deci zivot ili imaju neku moralnu duznost da prenose iste gluposti iz generacije u generaciju.

Ovde u US hvala Bogu postoje zakoni i onog momenta kad neko pocne da te maltretira otkucas #911 i zaduzeni pokupe stoku. Sto se tice tvoje dece, to je tvoj problem, a ne problem one sto te je pitala, sta ce biti s'tvojom decom. Neka prvo sredi svoj tor, pa posle mozda moze i da pita sta drugi rade u svojim kucama.

Zelela bih da cujem i od drugih roditelja moje generacije o tome kako vasa deca vide sebe: da li se poistovecuju vasim poreklom ili prihvataju svoju zemlju rodjenja i nisu optereceni poreklom?


Da li ste vasu decu od malena ucili o istoriji svoje zemlje porekla i da li vam je to bilo jako vazno?

Koju istoriju? Milis na klanje izmedju 41-45, ili na klanje izmedju 1989-2000+?

Kakvo je njihovo vidjenje zemlje u kojoj su se rodili i gde su se skolovali (u mom slucaju USA, u vasim ??)?

Vole je mnogo.

Da li imaju netrepeljivost prema zemlji boravka i vole/postuju samo zemlju vaseg porekla ili se osecaju kao da pripadaju bas tu gde su se rodili i srecni su?

Nemaju nikakvu netrpeljivos prema zemlji boravka, a nemaju ni prema zemlji porekla. Znaju za manje i jedne i druge, ali mane zemlje boravka pokusavaju da poprave na njima svojstven nacin.

Da li dolaze kuci i uce svoje roditelje (vas) o toleranciji ili uopste o ovdasnjem nacinu zivota?

Da, a kad nesto treba da se objasni mi matori pitamo.

Da li su vasa deca uticala na vas u tom pogledu, da prihvatite i neke druge, za vas nove nacine vaspitanja?

Naravno, navedi mi coveka, a da ne govorimo o bukvi, da deca nemaju uticaja na njega/nju.

U tvom slucaju se vidi da deca imaju uticaja, posto si jasno stavila do znanja da je zivot tvoje keceri njen zivot, a ne tvoje vlasnistvo. Ako joj objasnis da ti mnogo zaci taj svadbeni pir, ona ce ti uciniti, ali je pitanje cemu, mozes pir da pravis sa svojim prijateljima i bez njenog prisustva. Sta ce ti glineni golub.



edit:
slovca

Edited by mrd, 26 June 2011 - 05:00.


#3 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 26 June 2011 - 05:32

Da li ste vasu decu od malena ucili o istoriji svoje zemlje porekla i da li vam je to bilo jako vazno?



Kako da ne, pa to nam je svrha postojanja. Gusle su nam okachene na istochnom zidu svake sobe i slavimo svetog Novaka Troprstog.

#4 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 26 June 2011 - 05:35

Nema aleka da posavetuje.
Ako ti smeta, ili treba icije misljenje o tome sta i kako uraditi, onda je to tvoj problem. Razmisli sta je to sto ti hoces, a drustvo balkanoida zaobidji, ima stoke svuda, jedino je pitanje sta je ono sto ti zelis. Ne zovu zadojene amere red-neck bez razloga, nasi jugoslovenski jezici nisu tako fini, pa mi koristimo izraz stoka.
Izbegavaj marvu, kad god mozes.

Ovde u US hvala Bogu postoje zakoni i onog momenta kad neko pocne da te maltretira otkucas #911 i zaduzeni pokupe stoku. Sto se tice tvoje dece, to je tvoj problem, a ne problem one sto te je pitala, sta ce biti s'tvojom decom. Neka prvo sredi svoj tor, pa posle mozda moze i da pita sta drugi rade u svojim kucama.

Koju istoriju? Milis na klanje izmedju 41-45, ili na klanje izmedju 1989-2000+?


Vole je mnogo.

Nemaju nikakvu netrpeljivos prema zemlji boravka, a nemaju ni prema zemlji porekla. Znaju za manje i jedne i druge, ali mane zemlje boravka pokusavaju da poprave na njima svojstven nacin.

Da, a kad nesto treba da se objasni mi matori pitamo.

Naravno, navedi mi coveka, a da ne govorimo o bukvi, da deca nemaju uticaja na njega/nju.

U tvom slucaju se vidi da deca imaju uticaja, posto si jasno stavila do znanja da je zivot tvoje keceri njen zivot, a ne tvoje vlasnistvo. Ako joj objasnis da ti mnogo zaci taj svadbeni pir, ona ce ti uciniti, ali je pitanje cemu, mozes pir da pravis sa svojim prijateljima i bez njenog prisustva. Sta ce ti glineni golub.



edit:
slovca


Hvala na odgovoru. Imam osecaj da ste bili malo pregrubi sa mnom u pocetku (ili sam ja previse nezna), izvinjavam se, nova sam. Najverovatnije da nisam postavila dobre primere, tj. postavila sam previse pitanja i mozda sam vam delovala kao neko ko ova pitanja postavlja radi odgovora meni licno. Izgleda da sam prenaglila u zelji da otvorim topic. Jos sam nezrela za to. Jos jednom hvala. Uf, ovo je tesko ....

#5 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 26 June 2011 - 05:52

Kako da ne, pa to nam je svrha postojanja. Gusle su nam okachene na istochnom zidu svake sobe i slavimo svetog Novaka Troprstog.


Znam da vama nije i mnogima koje pratim i cenim na ovom forumu, ali u vasem okruzenju, koliko je toga prisutno? Moje pitanje mozda tumacite kao da je postavljeno od nekoga kome je stalo do toga, ali zapravo je suprotno, ne samo zato sto nisam "troprstasica" (zivela kratko vreme tamo, ali nisam po poreklu), vec svoju decu uopste nisam ucila o istoriji. Sebe ne smatram nikakvim autoritetom po tom pitanju niti bih preuzela takav poduhvat, toliko pametna? nisam. Moje pitanje je bilo vise da opipam broj ljudi ovde koji nije opterecen i koji je pustio decu da zive bez tih dodatnih filovanja. Bar se meni cini da je takvih manje, ali mozda gresim.

#6 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 26 June 2011 - 06:21

Znam da vama nije i mnogima koje pratim i cenim na ovom forumu, ali u vasem okruzenju, koliko je toga prisutno? Moje pitanje mozda tumacite kao da je postavljeno od nekoga kome je stalo do toga, ali zapravo je suprotno, ne samo zato sto nisam "troprstasica" (zivela kratko vreme tamo, ali nisam po poreklu), vec svoju decu uopste nisam ucila o istoriji. Sebe ne smatram nikakvim autoritetom po tom pitanju niti bih preuzela takav poduhvat, toliko pametna? nisam. Moje pitanje je bilo vise da opipam broj ljudi ovde koji nije opterecen i koji je pustio decu da zive bez tih dodatnih filovanja. Bar se meni cini da je takvih manje, ali mozda gresim.


Ma zezamo se mrd i ja ....... ne znam stvarno zashto obracash paznju na te "ljude u okruzenju" i zashto ih uopshte shvatash ozbiljno i prihvatash kao ravnopravne sagovornike ..... ........ odjebi ih i zezaj se sa njima, ja obozavam da ih shokiram i da im posmatram telece face, reci im neshto shto ti prvo padne na pamet, al' da je mnogo glupo ...... shta znam, recimo ona te pita za svadbu, ti joj odgovorish kako trenutno ne pravite planove za svadbu jer razmishljate o prelasku cele porodice u islam pa biste onda videli u dogovoru sa muftijom kako bi sve to organizovali. Ili da je to protivno vashim sajentoloshkim religioznim ubedjenjima .... to je josh bolje, sekte su zakon,mozda se dotichna gospoDZa onesvesti, polivaj vodom. Pozovi i popa, za svaki sluchaj. :D Mnogo si ozbiljna, ne valja ti to, jedan je zivot, brzo prodje, treba se zajebavati.

#7 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 26 June 2011 - 06:59

Ma zezamo se mrd i ja ....... ne znam stvarno zashto obracash paznju na te "ljude u okruzenju" i zashto ih uopshte shvatash ozbiljno i prihvatash kao ravnopravne sagovornike ..... ........ odjebi ih i zezaj se sa njima, ja obozavam da ih shokiram i da im posmatram telece face, reci im neshto shto ti prvo padne na pamet, al' da je mnogo glupo ...... shta znam, recimo ona te pita za svadbu, ti joj odgovorish kako trenutno ne pravite planove za svadbu jer razmishljate o prelasku cele porodice u islam pa biste onda videli u dogovoru sa muftijom kako bi sve to organizovali. Ili da je to protivno vashim sajentoloshkim religioznim ubedjenjima .... to je josh bolje, sekte su zakon,mozda se dotichna gospoDZa onesvesti, polivaj vodom. Pozovi i popa, za svaki sluchaj. :D Mnogo si ozbiljna, ne valja ti to, jedan je zivot, brzo prodje, treba se zajebavati.


Ha-ha....ma sve OK, ja ovde gde zivim poslednjih par godina poznajem 3 i po Srbina .... ovaj moj primer je redak slucaj mog druzenja...dogadja se par puta godisnje. A, u pravu ste, slozila bi se moja deca sa vama, ne pusim, ne pijem, totalan sam smor...poslusacu vas savet i poradicu na tome.

#8 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 26 June 2011 - 07:41

Hvala na odgovoru. Imam osecaj da ste bili malo pregrubi sa mnom u pocetku (ili sam ja previse nezna), izvinjavam se, nova sam. Najverovatnije da nisam postavila dobre primere, tj. postavila sam previse pitanja i mozda sam vam delovala kao neko ko ova pitanja postavlja radi odgovora meni licno. Izgleda da sam prenaglila u zelji da otvorim topic. Jos sam nezrela za to. Jos jednom hvala. Uf, ovo je tesko ....


Zao mi je sto si mislila da sam grub prema tebi. Ja sam se sit naslusao velikosrBskih prica i svinjarija kako deca ne postuju roditelje, posto im se kcerka zabavlja s'crncem. Iz tvoje sam price upravo prepoznao taj pristup velikosrBskobalkanskog okruzenja. Ti ti nisu ni za pod nokat, pa im ne daj vise znacaja nego tvoru koji se usuljao u komsisko dvoriste.

P.S.
Nemoj da persiras, na forumu smo svi samo velika deca.

#9 sreta-steta

sreta-steta
  • Members
  • 291 posts

Posted 26 June 2011 - 10:24

Ja sam se sa tim o cemu pricas... ne znam kako da ga nazovem, susreo prosle godine. Prolazio sam kroz Austriju, kroz Klagenfurt i igrali fudbal Srbija - Novi Zeland. Ja rekoh, ajd da svratim na utakmicu, nisam gledao fudbal dugo, jos i neka kisa padala pa me mrzelo da vozim. Dodjem na utakmicu a ono - majko moja. Na tribinama haos, ratko, srebrenica, ma citav repertoar... Bilo i par novozelandjanina koji su nesto kao skocili kad su dali gol, a stoka neka pocela da ih psuje... ma strasno sve u svemu. E a na izlasku sa stadiona, ja mislim da sam jedva cuo srpski: namazana lica kao zastava, sloboda ili smrt u ruci, ali zato - deutche sprachen!
Znaci ja taj fenomen bas i ne razumem, ali mislim da nije serbian unique; vidim da je kod turaka slicno. I ja sam mislio da se ili uklopis ili vratis kuci, ali izgleda da nije bas tako.

#10 Prag 011

Prag 011
  • Members
  • 2,647 posts

Posted 26 June 2011 - 15:14

. Moje pitanje je bilo vise da opipam broj ljudi ovde koji nije opterecen i koji je pustio decu da zive bez tih dodatnih filovanja. Bar se meni cini da je takvih manje, ali mozda gresim.


Jedno negativno brojanje za mene.Ja sam totalno NEopterećen. B-)


Znaci ja taj fenomen bas i ne razumem, ali mislim da nije serbian unique; vidim da je kod turaka slicno. I ja sam mislio da se ili uklopis ili vratis kuci, ali izgleda da nije bas tako.


Posle te utakmice sam prestao da "pratim" utakmice reprezentacije. :puke:

#11 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 26 June 2011 - 15:34

Ja sam se sa tim o cemu pricas... ne znam kako da ga nazovem, susreo prosle godine. Prolazio sam kroz Austriju, kroz Klagenfurt i igrali fudbal Srbija - Novi Zeland. Ja rekoh, ajd da svratim na utakmicu, nisam gledao fudbal dugo, jos i neka kisa padala pa me mrzelo da vozim. Dodjem na utakmicu a ono - majko moja. Na tribinama haos, ratko, srebrenica, ma citav repertoar... Bilo i par novozelandjanina koji su nesto kao skocili kad su dali gol, a stoka neka pocela da ih psuje... ma strasno sve u svemu. E a na izlasku sa stadiona, ja mislim da sam jedva cuo srpski: namazana lica kao zastava, sloboda ili smrt u ruci, ali zato - deutche sprachen!
Znaci ja taj fenomen bas i ne razumem, ali mislim da nije serbian unique; vidim da je kod turaka slicno. I ja sam mislio da se ili uklopis ili vratis kuci, ali izgleda da nije bas tako.




Ja sam naisla na nesto jako ruzno leteci iz Dizeldorfa do Beograda pocetkom januara. U pitanju je low cost avio-kompanija. Pored mene u par redova su sedela jako mlada deca, otprilike oko 20 godina starosti: 3-4 mladica i par devojaka. Celim putem, a to je skoro 2 sata, iz njihovih usta su izlazile najvece gadosti, psovke, cak je jedan i lupao drugog po glavi. Prvo su ismejavali "ruznu, debelu stjuardesu": "Zar stjuardese ne moraju da budu dobre ribe? Mora da je preko veze dobila pos'o. Stvarno je retko ruzna. Ona baba Ciganka smrdljiva (zato sto je njena koza bila tamnija)". Onda su videli da je pilot azijskog izgleda, te su krenuli sa: "Lazo, vozi te Kinez, Japanac" (psovke), pa onda sve najruznije o Kinezima." To je verujte mi trajalo celim putem. Ako bi prosla neka devojka pored, oni bi odmah prokomentarisali na vulgaran nacin. Niko od ljudi na avionu im nije rec rekao, a bili su jako glasni. Ja priznajem da sam se isprepadala. Iz njih je izvirala takva netrepeljivost i mrznja, a ocigledno im nije znacilo nista sto pored njih sede ljudi koji im mogu biti roditelji, sto znaci da nemaju nimalo postovanja. Devojke koje su pored njih sedele su cutale i ja sam stekla dojam da su mozda i maltretirane. Pozelela sam da cujem da makar one zinu i kazu svojim deckima da prestanu, ali ne, apsolutno niko se nije pobunio. Ne znam da li bi se iko od vas usudio da nesto kaze, ali ni ja nisam bila hrabra, a u sebi sam vristala od besa na njihove roditelje.

#12 marcus.wulffings

marcus.wulffings
  • Members
  • 217 posts

Posted 26 June 2011 - 17:21

Kako ih beše ono sa državne televizije zovu...srpska vaseljena ili kako već.

#13 Prag 011

Prag 011
  • Members
  • 2,647 posts

Posted 26 June 2011 - 18:23

Ja sam naisla na nesto jako ruzno leteci iz Dizeldorfa do Beograda pocetkom januara. U pitanju je low cost avio-kompanija. Pored mene u par redova su sedela jako mlada deca, otprilike oko 20 godina starosti: 3-4 mladica i par devojaka. Celim putem, a to je skoro 2 sata, iz njihovih usta su izlazile najvece gadosti, psovke, cak je jedan i lupao drugog po glavi. Prvo su ismejavali "ruznu, debelu stjuardesu": "Zar stjuardese ne moraju da budu dobre ribe? Mora da je preko veze dobila pos'o. Stvarno je retko ruzna. Ona baba Ciganka smrdljiva (zato sto je njena koza bila tamnija)". Onda su videli da je pilot azijskog izgleda, te su krenuli sa: "Lazo, vozi te Kinez, Japanac" (psovke), pa onda sve najruznije o Kinezima." To je verujte mi trajalo celim putem. Ako bi prosla neka devojka pored, oni bi odmah prokomentarisali na vulgaran nacin. Niko od ljudi na avionu im nije rec rekao, a bili su jako glasni. Ja priznajem da sam se isprepadala. Iz njih je izvirala takva netrepeljivost i mrznja, a ocigledno im nije znacilo nista sto pored njih sede ljudi koji im mogu biti roditelji, sto znaci da nemaju nimalo postovanja. Devojke koje su pored njih sedele su cutale i ja sam stekla dojam da su mozda i maltretirane. Pozelela sam da cujem da makar one zinu i kazu svojim deckima da prestanu, ali ne, apsolutno niko se nije pobunio. Ne znam da li bi se iko od vas usudio da nesto kaze, ali ni ja nisam bila hrabra, a u sebi sam vristala od besa na njihove roditelje.

I ja sam u šoku svaki put kada odem "dole".Ali treba razumeti dvadesetogodišnjake.Odrasli su u vrlo "nervoznom" okruženju.

#14 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 27 June 2011 - 23:09

Decu treba slati bar dva puta dnevno u crkvu, pre škole i popodne, obavezno da se pričešćuju, u kući da gori kandilo a badnjak da bude od 29. novembra do 1. maja, da podseti na srbskupopovskokomunističku tradiciju. Ko ima žensku decu, slati u crkvu još češće, jer ne preti opasnost od zbližavanja sa božijim službenicima, a ko ima mušku, ybg, loša sreća, ali pravi Srbenda mora sve da istrpi zbpg vaseljenskog ekumenizma i pravoslavlja.

Sve ovo da se odradi, pa nema problema sa opterećenjem poreklom. A ako slučajno i dodje, nayebati se keve domaćinima instantno, da se zna ko je pravoslavni.

#15 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 28 June 2011 - 02:18

Decu treba slati bar dva puta dnevno u crkvu, pre škole i popodne, obavezno da se pričešćuju, u kući da gori kandilo a badnjak da bude od 29. novembra do 1. maja, da podseti na srbskupopovskokomunističku tradiciju. Ko ima žensku decu, slati u crkvu još češće, jer ne preti opasnost od zbližavanja sa božijim službenicima, a ko ima mušku, ybg, loša sreća, ali pravi Srbenda mora sve da istrpi zbpg vaseljenskog ekumenizma i pravoslavlja.

Sve ovo da se odradi, pa nema problema sa opterećenjem poreklom. A ako slučajno i dodje, nayebati se keve domaćinima instantno, da se zna ko je pravoslavni.


Kaze mi danas sin ( a mi smo trenutno u SR), gledamo neku emisiju na Discoveryju pa se pominje neka crkva, 'je li mama a jesam ja nekad bio u crkvi, cini mi se da se secam kad sam bio mali' (pazi mali a ima 12 godina :D) - rekoh sreco to te negde tata vodio a i koj ces djavo tamo.... Tata je imao te neke 'patrijotske' osecaje. Ja ama ich.
Razmisljam mozda bi bilo lepo da vidi Notr Dam, Sofiju pa onu sinagogu staru u Jerusalimu, ali eto ima vremena da upozna dela arhitekture, neke je video samo mu nisam nesto objasnjavala religiju vise gradjevine.
Svake godine imamo raspravu sta bi on da bude - zavisi naravno od praznika i koliko se poklona dobija za isti :D

A 'okruzenje' generalno izbegavam, cisto da se ne nerviram zbog gluposti.

ControlFreak - ovde ima jako mnogo ljudi koji nisu optereceni, opterecenih imas tu i tamo par i uglavnom ih nadjes na PB :D