Jump to content


- - - - -

Pravo na strajk, penziju itd.


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
100 replies to this topic

#16 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 14 June 2011 - 08:36

Nikad mi nece biti jasna ova deklarativna podrska strajkovima koji nisu upereni protiv poslodavca vec svih drugih.
Ako hoces da strajkujes - strajkuj protiv poslodavca tako sto ne radis ([...]) a ne ucenjuj sve ljude koji hoce da idu na svoj posao i zadovoljni su svojim uslovima .


Fascinirajuca logika. Necu ni ovo, a ni ostatak tvog posta komentirati (bez rijeci sam), ali bih imala samo dva pitanja, onako kao mali slikoviti primjercic:

- Koji je posao vozaca tramvaja?
- Na koji nacin strajkuje vozac tramvaja, ako strajkuje tako "sto ne radi"?

Hvala.

#17 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 14 June 2011 - 09:03

Fascinirajuca logika. Necu ni ovo, a ni ostatak tvog posta komentirati (bez rijeci sam), ali bih imala samo dva pitanja, onako kao mali slikoviti primjercic:

- Koji je posao vozaca tramvaja?
- Na koji nacin strajkuje vozac tramvaja, ako strajkuje tako "sto ne radi"?

Hvala.


Posao je da prevozi putnike, strajkuje tako sto ne vozi (ne blokira ulicu za auto ili pesaka da predje). Ne ucenjuje korisnike i nevine posmatrace vec poslodavca.
Sta tu nije logicno?
Jel tebi ok (ti bese iz BiH?) kad taxisti strajkuju protiv grada u BG i zablokiraju ulicu da ljudi ne idu na posao?
Iskreno da sam ja osoba A koja ponekad koristi njihove usluge a hoce da stigne na tacku B i oni mi ne daju da pordjem iako im nisam poslodavac i nisam platila da me voze ja bih bila jako isfrustrirana. Problem sa njihovim uslovima rada je izmedju njih i poslodavaca - ne samnom. Ja kad imam problem s poslodavcem ja ne izadjem na ulicu i poprecim moj auto da blokira nevine ljude koji placaju porez.
Da sam pilot ne bih vozila avion a ne parkirala avion na atuputu.
Bez rijeci si jer nema odgovora ... ajde da ne budemo self centered.

#18 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 14 June 2011 - 09:24

Jel tebi ok (ti bese iz BiH?) kad taxisti strajkuju protiv grada u BG i zablokiraju ulicu da ljudi ne idu na posao?


I dalje sam zadivljena tom fascinirajucom logikom. Kakve veze imaju taksisti iz Beograda sa tim da sam ja iz BiH? *lol*

Da, ja sam iz Sarajeva i zivim od '95 u Becu. U Becu i u Austriji se vrlo cesto strajkuje. I to bas u Centru, pri tome bude onemogucen saobracaj na Ringu, ide se raznoraznim zaobilaznicama itd. Sasvim normalna situacija. I u Ceskoj ce biti slicna situacija, vecina strajkaca ce strajkovati, tako sto ne radi, a neki sindikati su najavili blokade (to jos nije sigurno, to ce se vidjeti).


Bez rijeci si jer nema odgovora ... ajde da ne budemo self centered.


Lijepo je da ti znas, zasto sam ja bez rijeci. Misli sta zelis, ali za mene su diskusije po tom pitanju sa ljudima tvojih i ascarijevih stavova apsolutno bespotrebno trosenje energije. Ljudi, koji strajkuju imaju pravo da strajkuju i to upravo na nacin, na koji to rade. Da bi ti to pravo uskratila ili malo podrezala, je tvoj problem, ne moj.

#19 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 14 June 2011 - 14:02

I dalje sam zadivljena tom fascinirajucom logikom. Kakve veze imaju taksisti iz Beograda sa tim da sam ja iz BiH? *lol*

Nikakve osim da mozda ne znas o kom strajku pricam

Da, ja sam iz Sarajeva i zivim od '95 u Becu. U Becu i u Austriji se vrlo cesto strajkuje. I to bas u Centru, pri tome bude onemogucen saobracaj na Ringu, ide se raznoraznim zaobilaznicama itd. Sasvim normalna situacija. I u Ceskoj ce biti slicna situacija, vecina strajkaca ce strajkovati, tako sto ne radi, a neki sindikati su najavili blokade (to jos nije sigurno, to ce se vidjeti).

Sto ne znaci da ascari treba da prihvati to kao kaznu

Da bi ti to pravo uskratila ili malo podrezala, je tvoj problem, ne moj.

pa gde sam ja rekla da je tvoj? :D samo ne znam sto onda takav napad na acarija sto je covek iskazao legitimno nezadovoljstvo/

#20 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 14 June 2011 - 17:42

samo ne znam sto onda takav napad na acarija sto je covek iskazao legitimno nezadovoljstvo/


Napad? Gdje sam ja napala ascarija? Ja ne napadam nikog.

#21 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 14 June 2011 - 18:49

A kad zablokiraju glavne dzade u gradu na koji nacin se to odrazava na kola hitne pomoci i vatrogasce?
Onda i oni moraju preko prece naokolo blize, ili?

#22 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 14 June 2011 - 18:52

A kad zablokiraju glavne dzade u gradu na koji nacin se to odrazava na kola hitne pomoci i vatrogasce?
Onda i oni moraju preko prece naokolo blize, ili?


Oni idu pesice. :P

#23 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 14 June 2011 - 19:02

Oni idu pesice. :P

U tom slucaju je razlika izmedju legitimnog prava i legitimnog nacina vise nego ocigledna.

#24 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 14 June 2011 - 19:46

A kad zablokiraju glavne dzade u gradu na koji nacin se to odrazava na kola hitne pomoci i vatrogasce?
Onda i oni moraju preko prece naokolo blize, ili?


Blokiranje svih glavnih ulica u gradu vise spada u barikade, zauzimanje grada, ratno stanje i slicno, a ne u organizirane demonstracije ili strajkove.

Za hitne slucajeve naravno uvijek postoji i plan B, odnosno nekoliko njih u zavisnosti od velicine strajka/demonstracije i da li je u tom dijelu citav saobracaj ukinut ili samo djelimicno. S obzirom da se sve i desava sa dozvolom grada i policije je obezbjedjeno i osiguranje, kao i hitna pomoc u slucaju da se nekom nesto desi. Hitna kola i vatrogasci bi ili koristili rezervnu traku, koja se ostavi za svaki slucaj, ili precice i kratice, ili bi im se napravio put.

Pa i zbog nas, kad smo u martu isli u mirovnu protestnu setnju zbog hapsenja Divjaka, je bio zaustavljen saobracaj na 2-3 sata na pola Ringa u Becu. Bez ikakvih problema, ekscesa i slicno.

Poznata mi je razlika izmedju demonstracije i strajka i nisam ih pomijesala, ali sam ih u ovom slucaju spomenula u istom kontekstu, posto se radilo o saobracaju.

Edited by Vollmeise, 14 June 2011 - 20:00.


#25 Prag 011

Prag 011
  • Members
  • 2,647 posts

Posted 14 June 2011 - 20:11

Problem je sto ti u toj Ceskoj zivih svega nekoliko godina i mislis da si je zaduzio toliko da odlucujes o sudbini svakog sofera kojem si cenjeno doope spustio u tramvaj.
Ma bas ti izdrzavas xxx ceskih penzionera. Crkli bi od gladi bez tebe.
I sta si mi novo rekao? U svim zemljama EU je problem " viska" penzionera. Bice i veci. Da uvedemo lapot?

Ajde Vili da se nešto dogovorimo.Sledeći put kada nešto ovako lupiš,ne bi bilo zgoreg i da se kasnije javno izviniš za ovakav BUP. :frust:

Znaš da je Ascari samo nekoliko godina u Češkoj? Svaka ti čast,a koliko sam ja dugo?

Nazad na temu.

Štrajk treba da traje 24h.Neće raditi železnica i kompletni javni saobraćaj.Pričalo se o tome da će barem raditi metro u Pragu,ali po poslednjim vestima neće ni on.
Gradske vlasti,u mnogim gradovima,neće naplaćivati parking u četvrtak.

Policija je najavila da će radikalno sprečiti eventualno blokiranje glavnih ulica.U svakom slučaju,biće otvoreni koridori za hitnu,vatrogasce i policiju.
Problem je u tome da javni prevoz neće raditi nigde,a svi štrajkači dolaze u Prag. :furious:

Slažem se da ljudi imaju pravo na štrajk,ali isto tako mislim da i ja,kao i milion pražana ima pravo da dodje do posla na vreme.

Dakle,u četvrtak će se masovno stopirati i voziti kolima ( (i biciklima(brdovit Prag ))a ukoliko zablokiraju neku od glavnih ulica,očekujem konflikt medju štrajkačima i vozačima automobila.To je moja vizija,
a kako će biti-videćemo. :wicked:

#26 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 14 June 2011 - 20:12

Napad? Gdje sam ja napala ascarija? Ja ne napadam nikog.

:rolleyes: pa ti samo pratis Vili i ne razumes logiku

Za hitne slucajeve naravno uvijek postoji i plan B, odnosno nekoliko njih u zavisnosti od velicine strajka/demonstracije i da li je u tom dijelu citav saobracaj ukinut ili samo djelimicno. S obzirom da se sve i desava sa dozvolom grada i policije je obezbjedjeno i osiguranje, kao i hitna pomoc u slucaju da se nekom nesto desi. Hitna kola i vatrogasci bi ili koristili rezervnu traku, koja se ostavi za svaki slucaj, ili precice i kratice, ili bi im se napravio put.


Za obicne gradjane ne postoji plan B nego okolo naokolo, znaci i firma i radnici se svadjaju a obicni gradjani placaju. Ako su hteli da plati poslodavac obustave rad i to je to, ovako samo izazivaju probleme ljudima koji su cak platili da dobiju uslugu a ne dobijaju je.
Borba za prava radnika uz pomoc strajka u danasnje vreme mi nije jasna - postoje zakoni a ostalo je ili hoces da radis za odredjene uslove ili neces. Strajk je samo fino ime za ucenu, sto ne znaci naravno da firma nema lose uslove ili da je u pravu.
Ali blokirati ulice zbog toga...

#27 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 14 June 2011 - 20:21

:rolleyes: pa ti samo pratis Vili i ne razumes logiku



Za obicne gradjane ne postoji plan B nego okolo naokolo, znaci i firma i radnici se svadjaju a obicni gradjani placaju. Ako su hteli da plati poslodavac obustave rad i to je to, ovako samo izazivaju probleme ljudima koji su cak platili da dobiju uslugu a ne dobijaju je.
Borba za prava radnika uz pomoc strajka u danasnje vreme mi nije jasna - postoje zakoni a ostalo je ili hoces da radis za odredjene uslove ili neces. Strajk je samo fino ime za ucenu, sto ne znaci naravno da firma nema lose uslove ili da je u pravu.
Ali blokirati ulice zbog toga...


Vidim, ti razumeš logiku.
Zar protest, štrajk, tih vozača tramvajdžija nije uperen "protiv" poslodavca. Građani su poslodavac.
I da, štrajk jeste neka vrsta ucene. Kad radnici nemaju drugog načina, iscpli su druge mogućnosti, pristupaju zadnjem rešenju. Ne verujem da su krnuli sa blokadom ulica kao prvim potezom.
Da, postoje zakoni, poslodavac pristane na ponuđene/tražene uslove ili ne, ako neće onda se blokiraju ulice, na primer.

#28 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 14 June 2011 - 20:22

Dakle,u četvrtak će se masovno stopirati i voziti kolima ( (i biciklima(brdovit Prag ))a ukoliko zablokiraju neku od glavnih ulica,očekujem konflikt medju štrajkačima i vozačima automobila.To je moja vizija,
a kako će biti-videćemo. :wicked:



A moja nada i vizija je da ce sve proci uglavnom mirno i bez vecih konfliktnih situacija i incidenata. Zivi bili, pa vidjeli!

#29 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 14 June 2011 - 20:32

:rolleyes: pa ti samo pratis Vili i ne razumes logiku


I dalje sam fascinirana. Ovaj put tvojom moci fantaziranja.


Za obicne gradjane ne postoji plan B nego okolo naokolo, znaci i firma i radnici se svadjaju a obicni gradjani placaju. Ako su hteli da plati poslodavac obustave rad i to je to, ovako samo izazivaju probleme ljudima koji su cak platili da dobiju uslugu a ne dobijaju je.
Borba za prava radnika uz pomoc strajka u danasnje vreme mi nije jasna - postoje zakoni a ostalo je ili hoces da radis za odredjene uslove ili neces. Strajk je samo fino ime za ucenu, sto ne znaci naravno da firma nema lose uslove ili da je u pravu.
Ali blokirati ulice zbog toga...


Ne znam sta nisi shvatila u mojim rijecima upucenim tebi u kojima ti rekoh da diskusiju s tobom po ovom pitanju smatram uzaludnim trosenjem energije. Za boldirano, odnosno za stvari, koje ti nisu jasne - to ce ti morati neko drugi pojasniti, ja za to nisam zaduzena.

Ne spadam u ljude, koji po svaku cijenu na svakoj temi sa nekim moraju imati isto/ili suprotno misljenje ili koji ce diskutirati i zvakati nesto, gdje nikakvih dodirnih tacaka nema i svaka diskusija je apsolutno suvisna. Ugodnu ti vecer zelim.

#30 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 14 June 2011 - 21:25

Vidim, ti razumeš logiku.
Zar protest, štrajk, tih vozača tramvajdžija nije uperen "protiv" poslodavca. Građani su poslodavac.
I da, štrajk jeste neka vrsta ucene. Kad radnici nemaju drugog načina, iscpli su druge mogućnosti, pristupaju zadnjem rešenju. Ne verujem da su krnuli sa blokadom ulica kao prvim potezom.
Da, postoje zakoni, poslodavac pristane na ponuđene/tražene uslove ili ne, ako neće onda se blokiraju ulice, na primer.


Osnovi problem ovde je u tome, sto je za viki u redu strajkuju vozaci, cistaci, biciklisti i ostatak napacenog proletarijata, a kad strajkuju, lekari, medicinske sestre, to nije slucaj.
Ti soferi mogu ladno da daju otkaz, ako im se ne svidjaju uslovi. Svako ko ima vozacku dozvolu moze da radi njihov posao.Posted Image