Jump to content


Photo
- - - - -

Katastrofalni zemljotres u Japanu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
242 replies to this topic

#211 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 05 April 2011 - 14:09

Horor!
Interesuje me da li se yoyogi javlja, nije da mi nedostaje jer je precesto smarao nekim postovima i komentarima, ali opet zao mi je coveka i nadam se da je ok!
Ocigledno je da se radioaktivnost siri, Tokio je najverovatnije vec dobro zahvacen, licno ne mogu da shvatim odsustvo detaljnijih vesti jer je u pitanju vise milionski grad...

Hm, ne bih da selektivno zalim nikoga, ali ako bih se morao odluciti, zalivije mi je silne djece, koja tek trebaju zivjeti, nego nas starih magaraca. Kao sto sam za radiaktivnost zabrinutiji zbog djece, nego zbog sebe. Poprilicno, strasno ustvari, katastrofalno neozbiljno od poslovicno ''savrsenih'' Japanaca, da nuklearku nisu u svim ovim godinama ucinili sigurnijom, tj izgradili novu, ako je trebalo, koja moze podnijeti jaci zemljotres. Moze i Yoyogi i 10 Yoyogija da udaraju nama fore sa najboljom i najsavrsenijom zemljom na svijetu, ali im je ovo vrlo ozbiljan propust. A posljedice su jos uvijek u sferi nagadjanja. Sta ako su puno gore, nego sto nas razni ''strucnjaci'' ubjedjuju u suprotno. Kad god su nam neki zvanicnici porucivali da mirno spavamo, najebali smo.

#212 Nikola Kiric

Nikola Kiric
  • Members
  • 801 posts

Posted 05 April 2011 - 15:02

Yoyogi se javlja redovno na drugom forumu, dobro je, zdravo je (koliko pratim), optimisticki je nastrojen.

sad, ja sam laik po ovom pitanju, a on kaze da je sve u redu i da mediji (uglavnom ne-japanski, koliko kapiram) dizu frku. ja se nadam da je to istina, a ne ovo sto je Rotterdamac lepo rekao u poslednjoj recenici.

meni je tazbina tamo, juce smo se culi, tj. tzv. skajpovali, dobro su i zdravo. sta ce biti ostaje da se vidi, ja planiram u januaru da odem tamo, ako Japan bude jos uvek postojao...

#213 Samo realan

Samo realan
  • Members
  • 9 posts

Posted 05 April 2011 - 20:37

Kakve su reakcije na moralnu i skromnu novčanu pomoć Srbije Japanu ?

#214 pojedinac

pojedinac
  • Members
  • 2,127 posts

Posted 05 April 2011 - 23:03

Japanu mi mogao, i morao, ovu katastrofu iskoristiti da se malo otvori prema svijetu i oslobodi na duge staze pogubnog autizma.

Kad je svojevremeno Kobe pogodio užasan zemljotres Švajcarci su hitno poslali spasilačke ekipe zajedno sa psima tragačima. Za razliku od cunamija u kojem ima manje povrijeđenih, u Kobeu je bilo živih zatrpanih koliko hoćeš. Japanci su, sve kako nalažu propisi, pse zatvorili u karatnin na petnaest dana.

Na sjeveru Japana nije bilo benzina više od dvije sedmice poslije ovog cunamija. Kinezi su ponudili da hitno pošalju 100.000 tona benzina i dizela, ovi glatko odbili.

Sve mogu sami, ne treba im pomoć niti savjeti. Pogotovo oni koji će remetiti red, rad i disciplinu. I povjerenje u sistem. Pa makar sistem i lagao, kao što je riječ o radijaciji gdje se ne zna ko više petlja - Tepco (CEO missing in action od početka frtutme) ili Kanova vlada.

Dobro, to su izabrali, ništa se tu ne može previše uraditi. Ta bi priča mogla "piti vode" da je Japan neka daleka planeta koja sa ostatkom univerzuma nema nikakve veze. Ali, to nije tako.

Zemlja ima preko 120 miliona stanovnika koji vole svoje vending machines i grijače za WC šolje koje ni fukušime ne mogu nahraniti energijom. Sada gase reklame po Tokiju da pokažu kako su, ipak, svjesni problema energije ali će se morati malo ozbiljnije time pozabaviti.

Nemaju pustinje ko Ameri ili Kinezi da tamo odlažu nuklearni otpad, on se ostavlja pored same elektrane i štiti ga isti sistem kao i reaktore. Pa ako pukne jedno i drugo ode u pizdu materinu. U krugu od 100 kilometara živi više od milion ljudi. Koji vjeruju u sistem.

Sve ima svoje granice i kad voziš Hondu koja vrti na devet hiljada obrtaja ona ide savršeno sve dok se ne otkači pa familija završi u jendeku. Jer je to vožnja po oštroj ivici.

Ko preživi kupiće dizel folksvagena. Valjda će.

#215 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 05 April 2011 - 23:30

Kakve su reakcije na moralnu i skromnu novčanu pomoć Srbije Japanu ?

Cuo sam da su od pomoci koje su im uputile Srbija i ostale zemlje iz regiona kupili cijelom jednom prvom razredu osnovne skole Nike patike. Malisani su bas zadovoljni. I to original, da ne bude zabune.

#216 pojedinac

pojedinac
  • Members
  • 2,127 posts

Posted 06 April 2011 - 00:07

...a tek kako su sretni zbog moralne podrške takvog moralnog velikana...

#217 Nikola Kiric

Nikola Kiric
  • Members
  • 801 posts

Posted 06 April 2011 - 00:26

Pojedinac, mislim da DEBELO gresis, a ako ne zivis u Japanu i ne ucestvujes u direktnom vodjenju te zemlje nema prava da naglabas bezveze i iznosis jako netrpeljive stavove...

#218 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 06 April 2011 - 03:31

Japanu mi mogao, i morao, ovu katastrofu iskoristiti da se malo otvori prema svijetu i oslobodi na duge staze pogubnog autizma.

Kad je svojevremeno Kobe pogodio užasan zemljotres Švajcarci su hitno poslali spasilačke ekipe zajedno sa psima tragačima. Za razliku od cunamija u kojem ima manje povrijeđenih, u Kobeu je bilo živih zatrpanih koliko hoćeš. Japanci su, sve kako nalažu propisi, pse zatvorili u karatnin na petnaest dana.

Na sjeveru Japana nije bilo benzina više od dvije sedmice poslije ovog cunamija. Kinezi su ponudili da hitno pošalju 100.000 tona benzina i dizela, ovi glatko odbili.

Pa nisu bas sve glatko odbili nego su odbili ono sto im nije potrebno.Cebad ili konzerve graska im nisu potrebne ali su zato trazili pumpe za vodu/beton iz SAD.
Nije problem u tome sto njihove rafinerije nemaju benzin nego se radi o ostecenoj infrastrukturi tako da ni taj kineski ne bi napravio neku razliku.
Sto se tice reaktora i bezbednosti mislim da gresis.U bilo kojoj zemlji reaktor bi bio gotov samo od zemljotresa a ovde je ipak donekle preziveo i tsunami.Najgore je to sto ce sada razne zamlate da dignu dreku protiv nuklearne energije pod izgovorom " vidi Japan".Koje su sanse da u recimo u Krskom dodje do zemljotresa od 9 Rihtera pa onda elektranu udari i tsunami.

#219 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 06 April 2011 - 16:00

Nije dobro, i ide prema losijem:

http://abcnews.go.co...ory?id=13303513

#220 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 06 April 2011 - 16:28

Nego ima li ko podatak koliko je Zapada potrosio para na pomoc Japanu, a koliko na bombardovanje Libije.

Tek onako da uporedimo ko to i kako upravlja planetom u ovom trenutku.



#221 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 06 April 2011 - 16:51

Nego ima li ko podatak koliko je Zapada potrosio para na pomoc Japanu, a koliko na bombardovanje Libije.

Tek onako da uporedimo ko to i kako upravlja planetom u ovom trenutku.

DG, tema je o katastrofi u Japanu. O ovome pisi na Politici.

#222 pojedinac

pojedinac
  • Members
  • 2,127 posts

Posted 06 April 2011 - 17:42

Pa nisu bas sve glatko odbili nego su odbili ono sto im nije potrebno.Cebad ili konzerve graska im nisu potrebne ali su zato trazili pumpe za vodu/beton iz SAD.
Nije problem u tome sto njihove rafinerije nemaju benzin nego se radi o ostecenoj infrastrukturi tako da ni taj kineski ne bi napravio neku razliku.
Sto se tice reaktora i bezbednosti mislim da gresis.U bilo kojoj zemlji reaktor bi bio gotov samo od zemljotresa a ovde je ipak donekle preziveo i tsunami.Najgore je to sto ce sada razne zamlate da dignu dreku protiv nuklearne energije pod izgovorom " vidi Japan".Koje su sanse da u recimo u Krskom dodje do zemljotresa od 9 Rihtera pa onda elektranu udari i tsunami.


Ma naravno da nisu sve glatko odbili; nema potrebe govoriti u nulama i jedinicama.

Međutim, nisu se otvorili koliko su trebali. Za njihovo dobro, na prvom mjestu. Ne govorim ja samo o ćebadima i konzervama nego o ljudimam koji će pomoći da se brže pronađu mrtvi da bi se moglo čistiti i početi graditi. Najveći dio posla obavlja Self Defense Force, dakle vojska a ona je u Japanu skoro pa zajebancija. U nju idu oni koji nigdje nisu prispjeli.

Hladno je i ljudi su gladni. Nema montažnih kućica i nam ih ko napraviti. Nema psihološke pomoći (vrlo bitno!) jer neće da čuju za nju. Nema pasa tragača i ekipa koje se nude iz cijelog svijeta nego ovi vojnici golf palicama prčkaju po ruševinama. Amerima su se obratili, iako su se ovi nudili od prvog dana tek nakon skoro dvadeset dana pa sad vidimo kako marinci, k'o fol, nešto čiste po školoma u Sendajiju i Išinomakiju.

Što se tiče problema nuklearke e, tu je situacija malo zajebanija jer belaj prijeti i širem komšiluku. A da su petljali - ne da su petljali nego to nije normalno. Prvih je desetak dana katastrofa ocjenjivana četvorkom, na skali do sedam e da bi je, ničim izazvani, digli na peticu. U međuvremenu se ništa novo nije desilo sem što su shvatili da neće baš moći sakriti štetu.

Koliko je tu biznis u pitanju a koliko da se sačuva obraz, ne znam. Mislim da je ovo prvo jače. Ja, sticajem okolnosti, znam dosta o tom nesretnom Tepcu i problemu odlaganja nuklearnog otpada u Japanu (silne su pare uzalud potrošena na razne projekte od kojih na kraju ni jedan nije završen). Prvih su dana igrali na rizik i pokušavali sačuvati matoru elektranu (koja je, ko Pantelija, evo umrla pred sam kraj svog života) umjesto da kažu - evo, to je situacija, zajebana je, daj da vidimo šta da se radi. A ne da se firma, poluprivatna inače, pokušava spasiti.

Tepco jeste velika firma ali ne razmjera BP ili drugih naftnih divova da može sama ovakav belaj otplatiti a da se ne strovali ili da mora mjenjati vlasnika. Zbog te gramzivosti sada prijeti belaj širih razmjera.

Nuklearne elektrane su, nažalost, neminovnost i tu se bogzna šta ne može na kratke staze uraditi. Previše smo aparata pokupovali i sve odjenom uključili u mrežu, a imamo i para da to platimo, pa struje nikada dosta. Ali, o čemu se mora voditi računa nisu cunamiji i zemljotresi only nego i ljudski faktor. Ova situacija sada je izvan kontrole skoro isključivo zbog ljudske gramzivosti u kombinaciji sa politikom. Pri tome i dan danas kriju podatke o radijaciji iako ih na transparetnost obavezuju međunarodne konvencije.

Dosta toga je naopako - od samog planiranja elektrane uz samu, gusto naseljenu, obalu do njene konstrukcije i čuvanja potrošenog goriva (tu ima više radijacije nego u samom reaktoru) u sklopu nuklearke. A da nije zaštićeno kao i sami reaktori.

Ponovo - Japan vrti na deset hiljada obrtaja i vozi se odavno u crvenom. Brzo, prebrzo. Bojim se da su oni preletjeli realne okvire i nisu planirali dovoljan otklon u sigurnu stranu. Ovo je prilika da se malo prikoči, razmisli i ponovo krene. Prva, kvačilo pa druga i laganini naprijed...

#223 Nikola Kiric

Nikola Kiric
  • Members
  • 801 posts

Posted 07 April 2011 - 02:45

pretpostavljam, ti si u Fukushimi i pises sve ovo odatle, a?

#224 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 07 April 2011 - 03:58

pretpostavljam, ti si u Fukushimi i pises sve ovo odatle, a?

Nikola, zamolicu te, kao i DG, da postove svedes na informacije i misljenja o stvarnoj situaciji - a ne da odes u licna prepucavanja.

#225 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 07 April 2011 - 04:20

Dosta toga je naopako - od samog planiranja elektrane uz samu, gusto naseljenu, obalu do njene konstrukcije i čuvanja potrošenog goriva (tu ima više radijacije nego u samom reaktoru) u sklopu nuklearke. A da nije zaštićeno kao i sami reaktori....

Slazem se da lokacija nije najbolje izabrana ali treba imati u vidu i vreme kada je elektrana gradjena.Pre 40 godina postojalo je uverenje da su iste "savrseno bezbedne".Ja imam jednu zatvorenu na nekih 20km od kuce.
Inace ako je tacno ono sto su mediji prenosili Tepco je vec prvog dana trazio da se ceo proces saniranja elektrane prepusti japanskoj vojsci i americkim snagama u Japanu ali je vlada to odbila.Mislim da su tu isto napravili gresku.