Jump to content


Photo
- - - - -

Šta čitate?


  • Please log in to reply
5005 replies to this topic

#106 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 29 September 2003 - 19:40

Jeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!

Imao sam srecu da sam bio blizu u vreme nastanka knjige, te su mi neke od Beketovih razglednica prosle kroz ruke. Da se najezis...
  • 0

#107 tanjajedaska

tanjajedaska
  • Banned
  • 920 posts

Posted 30 September 2003 - 16:56

Jeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!

Imao sam srecu da sam bio blizu u vreme nastanka knjige, te su mi neke od Beketovih razglednica prosle kroz ruke. Da se najezis...

Nisi valjda u srodstvu sa Slavicom Miletić?
Kako Konstantinović nije mogao da oprosti Beketu što je nipodaštavao Sartra, rekao je za njega da je bio "inteligentan tip"!
:lol:
  • 0

#108 reg

reg
  • Members
  • 4,229 posts

Posted 01 October 2003 - 00:52

Stupid White Men-M.Moore i Novembar-G.Flober

SWM mozete da skinete sa http://www.dogbomb.c...topic/9621.html fajl je u RAR ekstenziji.

2 Dunadan :lol: :lol:
  • 0

#109 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 05 October 2003 - 03:17

procitao moderato cantabile od marguerite duras.
nekoliko dana pre toga gledao film pitera brooka iz 1960e, u kom je jeanne moreau odigrala glavnu zensku ulogu [za koju je cak nagradjena kanskom zlatnom palmom].
pravo je cudo kako je uvazena velicina poput petera brooka [istina, ne filmska, vec pozorisna, ali ipak!] uspela da unakazi jedno ovako kvalitetno zensko pismo. nikome ne preporucujem da gleda to uzasno sovinisticko razotkrivanje [citaj: banalizovanje] jedne suptilne poetizovane ljubavne price.
skoro pa sam besan!
  • 0

#110 reg

reg
  • Members
  • 4,229 posts

Posted 05 October 2003 - 03:38

Salomon Reinach: Apolo -Opsta istorija likovnih umetnosti

Edited by reg, 06 October 2003 - 18:56.

  • 0

#111 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 09 October 2003 - 14:00

Jeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!

Imao sam srecu da sam bio blizu u vreme nastanka knjige, te su mi neke od Beketovih razglednica prosle kroz ruke. Da se najezis...

Nisi valjda u srodstvu sa Slavicom Miletić?
Kako Konstantinović nije mogao da oprosti Beketu što je nipodaštavao Sartra, rekao je za njega da je bio "inteligentan tip"!
:lol:

Recimo da sam imao srecu da upoznam i Slavicu i Radeta i jos neke ljude koji su ucestvovali u stvaranju knjige... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Trenutno citam: ISTORIJA REVOLUCIJA XX VEKA, cetiri ogromne knjige, mnogo slike, vrlo poucno, ma uzivancija!!!
  • 0

#112 Larko

Larko
  • Banned
  • 6,536 posts

Posted 09 October 2003 - 15:49

jesu li to one velike crvene stare kozne knjige?
ja sam imao samo jedan od ta cetiri toma...oktobarsku. sta je jos tu? kineska, meksicka, kubanska?
  • 0

#113 Blekendvajt

Blekendvajt
  • Members
  • 322 posts

Posted 09 October 2003 - 16:33

Trebalo je da "recenziram" sabrana dela Dragana Stojanivića, pa sam za desetak dana preleteo preko njegovih knjiga. (Nije prava recenzija, ja sam matematičar, ali ovo je neobavezno za neke ljude u Inostranstvu)...
I ponovo sam zaključio da je kao esejista on jedino dobar a kao romanopiosac sranjčuga...
»Ironija i značenje« je još i dalje njegova najbolja esejistička knjiga. Samo je na Islandu – zanimljivo – ironija bila zakonom zabranjena! Jer je bila »nejasna« (najbolja definicija ironije je da to znači nešto drugo a ne ono što se nominalno kaže)! Nisu smeli da se sprdaju sa poglavicama! Navode se tu i primeri iz Dostojevskog. Kada advokad Karamazovih traži »uvođenje stipendije za oceubistvo« itd.. Metatekstualna ironija, i šta je Sokrat smatrao ironijom i tu je trećina knjige potrošena da bi se objasnilo da Sokrat i nije znao za današnji pojam ironije. Za njega je ironija samo usmeni način kazivanja, podložan raznim tumačenjima...To se moglo reći na dve stranice.«Lepa bića Ive Andriće« su vrh metafizike intuitivne kritike. Analize priče «Slona« na primer. (U stvari, što više čitam ove domaće ser-pisce sve više mi se čini da je Andrić jedini koji valja. Malo malo pa nešto mogu da ilustrujem Andrićem; Filozofiju palanke imamo u »Gospođici« i delovima »Ćuprije«; odnos lepote (u ljudskom obliku) i glasina imamo u »Đerzelezu«; etičku biblijsku raspravu u pripoveci »Priča«, mentalitet opet u delovima »Ćuprije«; položaj umetnika i njegovo »ludilo« u »Avliji«, modernu psihologiju u pričama »Šešir« itd., celi Borhesov Alef je u odlomku jedne rane priče itd...)

Ali kako je Dragan Stojanović otkinuo na Dostojevskog, nemam pojma...
Danas bi »Braću Karamazove« snimili kao film »Moj rođak Vini«, a on reizdaje »Rajski um Dostojevskog«... Čak i Nikola Milošević tupi o njemu, iz inata ateističkom okruženju, jer je neko Fjodora proglasio za pravoslavnog Ćosu... Kako bi neko ko je odgledao »Born to kill« ili/i da»Dum dum generaciju« mogao da razume »Zločin i Kaznu«, ali moderno je pozivati se na njega jer je čova pravoslavac...
Romane spaliti njegove (Dragana Stojanovića romane). :lol:
  • 0

#114 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 10 October 2003 - 11:25

jesu li to one velike crvene stare kozne knjige?
ja sam imao samo jedan od ta cetiri toma...oktobarsku. sta je jos tu? kineska, meksicka, kubanska?

Da, da, bas te! Ja sam odavno imao tom sa latinoamerickim revolucijama, a prosle godine sam u jednoj antikvarnici kupio sve cetiri:
1. Ruska revolucija
2. Revolucije u Evropi
3. Azijske revolucije
4. Latinoamericke revolucije
Malo je zastareo tekst i neke stvari su propustene, ali zaista je neodoljiva literatura... :lol: :lol: :lol:
  • 0

#115 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 11 October 2003 - 03:16

tomas bernhard - gubitnik / thomas bernhard - der untergeher [1983]
svetovi, novi sad, 1991.

Posted Image
  • 0

#116 tanjajedaska

tanjajedaska
  • Banned
  • 920 posts

Posted 11 October 2003 - 18:31

Čista zabava, lako štivo: Tomas Giford (Žiford, Džiford?): » Čovjek iz Lisabona«
  • 0

#117 Gabriel

Gabriel
  • Members
  • 64 posts

Posted 11 October 2003 - 18:56

»Ako misliš, čitatelju, da ti se sprema nešto nalik na romantičnu priču, nikad nisi bio u većoj zabludi. Očekuješ li izljeve osjećaja, i poetiju i sanjarenje? Očekuješ li strasti, poticaj i melodramu? Obuzdaj svoja očekivanja, svedi ih na manju mjeru. Pred tobom je nešto stvarno, hladno i kruto; nešto neromantično kao ponedjeljak ujutreo, kada se svi oni koji rade bude svjesni da moraju ustati i krenuti na posao.«
Ovo stoji kao moto knjige
(Scharlote Brontê u »Shirley« kao predgovor),
i dobra je najava za jedan itekako zabavan triler u obiteljskom krugu...

David Lodge »Krasan posao«, u prevodu Mie Pervan Plavec, Mladost Zagreb... Tiskarna Ljudske pravice 1990, Ljubljana... :lol:
  • 0

#118 Blekendvajt

Blekendvajt
  • Members
  • 322 posts

Posted 11 October 2003 - 19:00

Pa dobro, i ja se zabavljam:
Ken Folet je najveći postmodernista trilera, i sad je izabrao II svetski rat kao scenografiju: »Čavke«; špijunski triler...
:lol:
  • 0

#119 moke

moke
  • Members
  • 2,958 posts

Posted 12 October 2003 - 00:17

Ja se bas i ne zabavljam, od sutra pocinjem. Po danu, The C Programming Language, po noci Gradac 118/119 Louis-Ferdinand Celine (nas'o jevtino kod SKCa).
  • 0

#120 Gabriel

Gabriel
  • Members
  • 64 posts

Posted 12 October 2003 - 18:31

Ja se bas i ne zabavljam, od sutra pocinjem. Po danu, The C Programming Language, po noci Gradac 118/119 Louis-Ferdinand Celine (nas'o jevtino kod SKCa).

Celine??
Pošto je tamo?
Ne mogu da vjerujem da netko čita toga "teškog autora"... Pa on se smatra sve samo ne lahkim.
Človek piše o nasilju, nastoji imitirati život jer misli da je umetnost pompezna ako umišlja da se može metaforama nešto postići (posle svih grozota u II svetskom ratu - to je kontekst).
Čestitke!
Opet prelistavam Gravesa i njegovog Ja, Klaudije...
:lol:
  • 0