Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Kosarka - analiza i sinteza


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
230 replies to this topic

#181 freethrow

freethrow
  • Members
  • 5,495 posts

Posted 10 October 2014 - 13:06

Provaljen sam, jbg.



#182 Battle Born

Battle Born
  • Members
  • 31,792 posts

Posted 10 October 2014 - 13:14

Dražen je jednom izjavio da je najveća obmana i glupost kad ljudi misle da tegovi odmažu košarkašima u smislu da gube na tehnici a pogotovo na šutu, i da je on imao taj najveći napredak kada je ozbiljnije krenuo da radi sa utegama.

Opuštenost mišića u smislu, koliki se napor ulaže pri šutu ili izvodjenju neke druge operacije je jako bitan.
Ta priča "nabildovao sam ruke, bazen ne mogu da ubacim" je baš obmana. Možda je frka kad prvi put dodješ na teren, dok ispališ nekolko šuta da se navikneš ali generalno snaga pomaže da se tehničke stvari lakše odrade i da pri svakom narednom ponavaljju budu uspešnije.


Edited by BattleBorn, 10 October 2014 - 13:15.


#183 princeton

princeton
  • Members
  • 1,980 posts

Posted 13 October 2014 - 00:13

Ja cim cujem kad neko izgovori takvu glupost, kao mlad je on, ne bih ja njega u teretanu jos, sjebace mu se sut i tehnika, odma znam koliko je sati i da covjek nema pojma o cemu govori. Takodje, i u suprotnom smijeru, kad neko samo bubne, treba njemu jos 10kg misica, ne moze on bez mase da napreduje, odma je potrebno mijenjanje teme sa kosarke na recepte za tulumbe.

 

Kosarka nije samo tehnika, ili misici, danas je potrebna ekplozivnost, brze noge, brzi refleksi. Pravilna koncepcija van-sezonskih priprema je kljuc fizickog napretka. Kompaund vjezbe, u kombinaciji sa olimpijskim dizanjem, sa balansom pliometricnih vjezbi je otprilike pravi smijer u kom svaki igrac treba da bazira svoj van-sezonski program. Istovremeno se radi i na tehnici, da se CNS adaptira na novu vrstu opterecenja i rasta. Sve to propratiti sa kvalitetnim odmorom i pravilnim nutricionskim planom, i definitivno ce napredak biti vidljiv. Ako ijedna navedena stvar nije dobro izbalansovana, onda jednostavno nisi na najvisem svom mogucem nivou, a ako nisi na najvisem mogucem nivou, onda ne napredujes, a ako ne napredujes onda nazadujes.. i tako, lanac ishrane. Talenat + Fizicke Predispozicije + Kvalitetni Programi + Puno Znoja = Kosarkas.



#184 Battle Born

Battle Born
  • Members
  • 31,792 posts

Posted 13 October 2014 - 01:35

Ja cim cujem kad neko izgovori takvu glupost, kao mlad je on, ne bih ja njega u teretanu jos, sjebace mu se sut i tehnika, odma znam koliko je sati i da covjek nema pojma o cemu govori. Takodje, i u suprotnom smijeru, kad neko samo bubne, treba njemu jos 10kg misica, ne moze on bez mase da napreduje, odma je potrebno mijenjanje teme sa kosarke na recepte za tulumbe.

 

Kosarka nije samo tehnika, ili misici, danas je potrebna ekplozivnost, brze noge, brzi refleksi. Pravilna koncepcija van-sezonskih priprema je kljuc fizickog napretka. Kompaund vjezbe, u kombinaciji sa olimpijskim dizanjem, sa balansom pliometricnih vjezbi je otprilike pravi smijer u kom svaki igrac treba da bazira svoj van-sezonski program. Istovremeno se radi i na tehnici, da se CNS adaptira na novu vrstu opterecenja i rasta. Sve to propratiti sa kvalitetnim odmorom i pravilnim nutricionskim planom, i definitivno ce napredak biti vidljiv. Ako ijedna navedena stvar nije dobro izbalansovana, onda jednostavno nisi na najvisem svom mogucem nivou, a ako nisi na najvisem mogucem nivou, onda ne napredujes, a ako ne napredujes onda nazadujes.. i tako, lanac ishrane. Talenat + Fizicke Predispozicije + Kvalitetni Programi + Puno Znoja = Kosarkas.


To je primer sa Milutinovom. Sećam se kad je tokom onog leta (prošlo ?) bila ta priča kako je ojačao i nabacio kilažu i da ga je to kočilo i sad će baš da eksplodira, sa najboljim ortakom sam se da kažem raspravljao potencijrajući da je to težak fail.

Kad se naglo nabaci masa, pogotovo u gornjem delu tela to je mnogo teško da noge isprate, gotovo nemoguće. A noge igraju košarku najvećim delom. (Lovernjova moć dolazi iz fenomenalnih nogu)
Niti je snaga, tj sila samo u kilaži, čista fizika lepo kaže da je sila jednaka masi puta ubrzanju. Uz dobar rad nogu i brzo potiskivanje od zemlje igrač sa manjom težinom može da čuva težeg igrača.
Takodje je veoma bitan i balance, a balans ljudi često poistovećuju sa snagom, čvrstinom, što nije isto. Igrač može da bude jak a da nema dobar balance i da ne bude mnogo jak a da ima odličan balance. To je npr jako bitna stvar u fudbalu, ljudi ne razlikuju to ali nacije koje izbacuju najbolje igrače imaju trenere koji znaju. To važi i za košarku.

U suštini poenta je napraviti sklad u razvitku igrača.



#185 Battle Born

Battle Born
  • Members
  • 31,792 posts

Posted 04 December 2014 - 13:09

Ma šta vam znači to "oboramo formu" i te jebene apstrakcije ??
Baš da mi neko objasni konkretnije a da to nije šturo "sad svesno igraš loše, da bi posle mogo da igraš bolje"
Šta se to dešava sa igračima i timom, konkretno igračima pa se to desi.
Nekom ćeš kao da tempiraš samopouzdanje...

Oće to tako djavola...

Slažem se Realnim da je to precenjena kategorija, samo što ja mislim da je još precenjenija.


Edited by BattleBorn, 04 December 2014 - 13:35.


#186 dee jay

dee jay
  • Members
  • 6,685 posts

Posted 04 December 2014 - 13:14

Ma šta vam znači to "oboramo formu" i te jebene apstrakcije ??
Baš da mi neko objasni konkretnije a da to nije šturo "sad svesno igraš loše, da bi posle mogo da igraš loše"
Šta se to dešava sa igračima i timom, konkretno igračima pa se to desi.
Nekom ćeš kao da tempiraš samopouzdanje...

Oće to tako djavola...

Slažem se Realnim da je to precenjena kategorija, samo što ja mislim da je još precenjenija.


Nema veze sa samopouzdanjem, jace se trenira, kondicija, snaga... pa su teze noge. Kad se trening ponovo spusti na normalan nivo, vraca se forma. Nesto kao timovi posle letnjih priprema

#187 Ne sam Safete

Ne sam Safete
  • Members
  • 29,994 posts

Posted 04 December 2014 - 13:14

Ma šta vam znači to "oboramo formu" i te jebene apstrakcije ??
Baš da mi neko objasni konkretnije a da to nije šturo "sad svesno igraš loše, da bi posle mogo da igraš loše"
Šta se to dešava sa igračima i timom, konkretno igračima pa se to desi.
Nekom ćeš kao da tempiraš samopouzdanje...

Oće to tako djavola...

Slažem se Realnim da je to precenjena kategorija, samo što ja mislim da je još precenjenija.

Pogledas Partizanove utakmice sa pocetka KLSa ne prosle nego npr pretprosle god. (i ne samo te) - Ni naznake da se igra ozbiljna odbrana, u napadu divljanje kakvo je nezamislivo kod Duleta ... ne mjerim patku nego mi najlaksi primjer za naci.



#188 Fender

Fender
  • Members
  • 15,377 posts

Posted 04 December 2014 - 13:32

Ma šta vam znači to "oboramo formu" i te jebene apstrakcije ??
Baš da mi neko objasni konkretnije a da to nije šturo "sad svesno igraš loše, da bi posle mogo da igraš loše"
Šta se to dešava sa igračima i timom, konkretno igračima pa se to desi.
Nekom ćeš kao da tempiraš samopouzdanje...

Oće to tako djavola...

Slažem se Realnim da je to precenjena kategorija, samo što ja mislim da je još precenjenija.

 

Bold: Verovao ili ne tacno.

 

 

Evo ti laicki objasnjeno. Mada sam piso sto pedeset puta. Al ajde ako je za tebe :P

 

U nauci postoji nesto sto se naziva vrhunac forme. Taj vrhunac forme znaci da ti se telo psihofizicki nalazi u najboljem stanju. Skoncentrisan si, imas osecaj, pucas od snage, donosis pravilne odluke. U zdravom telu zdrav duh je ovde najbolje vidljivo, ne idu dzabe neki sahisti na fizicke pripreme kao gerilci. U zavisnosti od sporta ili zivotne situacije (i u zivotu postoji vrhunac forme ali to je bas siroka prica ako te zanima mozemo na pm) vrhunac forme traje krace ili duze, npr za boksere i bodi bildere vrhunac forme je dva tri dana, dakle oni celokupan sestomesecni ili godisnji trening koncipiraju tako da kada im je mec ili takmicenje budu na vrhuncu, ili par nedelja ako su u pitanju kosarkasi ili fudbaleri. Englezi oko Nove godine eto njih pratis pa znas zasto oko Nove godine. Razlika vrhunca forme od dva dana ili dve nedelje se pravi treningom.

 

E sada gde je kvaka, kvaka je u tome sto nase telo a ni mozak ne moze da izdrzi te napore i da radi na max broju obrtaja toliko dugo, pa dolazi do premora iliti u ovom slucaju mistifikovanog obaranja forme. To se desava pretreniranjem, dakle telo ti je teze i mora da se regenerise. Pomenuti bokseri ako bi na vrhuncu svoje forme izdrzao 12 rundi sa Klickom, koliko vec za par dana bi izdrzao 9-10 (ako uzmemo da je Klicko samo ispomoc u primeru sa konstantnom formom). Do toga mora doci svesno ili nesvesno ili dolazi do povreda.

 

 

Postoje makrociklusi - hoces da budes u finalu KLS-a na vrjuncu, moze

Postoje mikrociklusi u okviru makrociklusa - Treba mi krajem decembra max fizicka forma igraca zbog rasporeda, moze naravno

 

Jusein Bolt je na olimpijadi valjda posle jedne trke rekao ok mogao sam mnogo bolje ipak je meni cilj finale koje je za tri dana.



#189 Battle Born

Battle Born
  • Members
  • 31,792 posts

Posted 04 December 2014 - 13:34

Nema veze sa samopouzdanjem, jace se trenira, kondicija, snaga... pa su teze noge. Kad se trening ponovo spusti na normalan nivo, vraca se forma. Nesto kao timovi posle letnjih priprema

 

 

Pogledas Partizanove utakmice sa pocetka KLSa ne prosle nego npr pretprosle god. (i ne samo te) - Ni naznake da se igra ozbiljna odbrana, u napadu divljanje kakvo je nezamislivo kod Duleta ... ne mjerim patku nego mi najlaksi primjer za naci.


Ja u te Milijaš izraze "teške noge" i slično ne verujem... Ili si umoran na pola treninga,  ili si  spreman da izdris napor.
Naravno svako treniranjem dolazi do (fizičke) forme i podiže sebi nivo date izdrivosti.
To što ti pričaš je paradoksalno malo sa kumulativnim umorom. 
Osim na samom početku sezone, kad većina igrača nije spremna da izdrži treninga, posle se skoro uvek trenira istim  fizičkim intezitetom. Nema ga taj ozbiljan trener koji će da dozvoli igračima da lade jaja, da prostite, osim ako to nije leto.
Ako ne računamo raspored, pa tipa posle teškog gostovanja na Baltiku im da dan odmora.

Dok sa druge strane, verujem da postoji skrivanje karata iz taktičkog ugla, pokušavaš da ne budeš pročitan pre kraja sezone.


Ja mislim tu da postoji dobro i loše treniranje, intezitet je isti... svi treniraju mnogo sa mnogo znoja.
Razlika je samo što dobar trening tokom sezone stvara napredak mnogo veći nego onaj napredak koji stvara loš trening, pa se rezultati na kraju vide.
To "e sad ću ja da budem loš, a oni će da budu dobri, al' ćemo posle mi da budemo bolji od njih".
To kad neki tim nekog pretekne do kraja sezone ja ne vdim tako nego jednostavno na početku sezone su ovi bili bolji, ali su ih ovim dobrim, kvalitetnim, radom pretekli, tj više napredovali.



#190 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 04 December 2014 - 13:37

Maksimum fizicke forme se naravno moze tempirati. S tim sto ovogodisnji Partizan sa tim nema nikakve veze zato sto nikako da ustali tim i da svi rade istim intenzitetom. A cak i tad, nije svako telo isto, pa sigurno neces postici to da svih 12 igraca budu u piku u isto vreme. To naravno postoji, ali mantra tako je bilo i ranije, ne brinem nista, sredice to Dule, je potpuno iracionalna. Jer ni prosla sezona ne moze da se stavi u kalup Partizana, a kamoli ova...



#191 Contractor

Contractor
  • Members
  • 22,737 posts

Posted 04 December 2014 - 13:38

Da se nadovezem na Fendera- koliko puta su reprezentativci neke kosarkaske reprezentacije koja je favorit na EP ili SP rekli daje cetvrtfinale najtezi mec za njih? Jednostavno, njhova forma u tom "mikrociklusu" je tempirana za neko tamo finale, a slabiji tim kome cilj nije finale tempira formu bas za to cetvrtfinale.

Kod Partizana je to toliko jasno i prosto. Pred utakmice koje su "manje vazne" trenira se po 6 sati dnevno. Trcanje uz i niz stepenice Pionira i sl. Pred utakmice koje lome sezonu DV povlaci rucnu sa treninzima, igracima je laksa ruka i sve ide lakse.



#192 dee jay

dee jay
  • Members
  • 6,685 posts

Posted 04 December 2014 - 13:39

@bb
mislim da mnogo pojednostavljujes. sad, jbg, ja nisam uopste strucan da ulazim u dublje polemike, ali mislim da to itekako postoji u vrhunskom sportu. Fender je u medjuvremenu napisao odlican post, cini mi se da zna dosta vise o toj temi. Recimo njegov primer Bolta. on trenira to trcanje godinama, a ja cisto sumnjam da moze da postavi isti rezultat na 100m mesec dana pre, mesec posle, i na samoj finalnoj trci olimpijade. Upravo tu je rec o tempiranju forme (obaranje i podizanje)

#193 Contractor

Contractor
  • Members
  • 22,737 posts

Posted 04 December 2014 - 13:39

Maksimum fizicke forme se naravno moze tempirati. S tim sto ovogodisnji Partizan sa tim nema nikakve veze zato sto nikako da ustali tim i da svi rade istim intenzitetom. A cak i tad, nije svako telo isto, pa sigurno neces postici to da svih 12 igraca budu u piku u isto vreme. To naravno postoji, ali mantra tako je bilo i ranije, ne brinem nista, sredice to Dule, je potpuno iracionalna. Jer ni prosla sezona ne moze da se stavi u kalup Partizana, a kamoli ova...

Jbt, ja kapiram da ovde pricamo o teoriji. Ne secam se da je iko rekao da mi sad lose igramo jer tempirmao formu? Izvinjavam se ako gresim. Ali ja sam cak napomenuo da je to kod nas i prosle i ove sezone- nemoguca misija, iz navedenih razloga.



#194 realno *W

realno *W
  • Members
  • 46,138 posts

Posted 04 December 2014 - 13:43

...

 

 

Nisi ti mene razumeo. Nisam ja rekao da je obaranje forme samo po sebi precenjena kategorija, nego da se precenjuje taj pojam u toku sezone, u smislu da ga toga malo ima - jer jednostavno nema prostora.

 

U košarci ti je to dosta jednostavno, to ti je čist odnos kondicionih treninga i treninga sa loptom.

 

Tokom godine, fizički jaki treninzi se rade 2 puta nedeljno maks, tu podrazumevam igranje dve tekme nedeljno. Ostalo su ili kombinovani treninzi, ili treninzi gde se isključivo igra sa loptom i šutira.

 

Kada se obara forma, tu se isključivo misli na smanjivanje broja treninga sa loptom i povećanje broja kondicionih treninga. Rezultat je jasan i vrlo lako vidljiv - teške ruke, često i umor na tekmama. Kada se taj mini ciklus završi, dolaziš u situaciji da su igrači prošli bukvalno mini-pripreme, ne samo da su spremniji, nego im još treninge skoncentrišeš isključivo na loptu i šut i tu forma dostiže vrhunac.


Edited by realno *W, 04 December 2014 - 13:43.


#195 realno *W

realno *W
  • Members
  • 46,138 posts

Posted 04 December 2014 - 13:47

Da dodam.

 

Takvi miniciklusi se najčešće odnose na par igrača, vrlo retko na celu ekipu. Odnosno, one koje si maksimalno izrabljivao ubacuješ u taj proces, a ostali baš tu kreću da igraju sa maksimalnim brojem obrtaja.

 

Košarkam rukomet.. to su sportovi gde igrač za 10 dana može u značajnoj meri da podigne formu, dosta lako i da ispadne iz iste, pa tih miniciklusa ima mnogo.

 

Fudbal je druga priča, tamo se u međusezoni nabija kondicija za celu polusezonu, igrači koji to propuste, lesto imaju velikih problema da postignu formu.