Jump to content


Photo

23 godine od smrti druga Tita


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
282 replies to this topic

#31 underdog

underdog
  • Banned
  • 2,628 posts

Posted 05 May 2003 - 00:15

tile je bio bitanga lupez prevarant hostapler masinbravac i komunista i pljackas vi ste valjda impresionirani njegovim ukusom za viskije i kubanske cigare,da je tito ziv ja se kladim da bi mi bili kuba ili u goroj varijanti severna koreja jednom recju bananaland

#32 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 05 May 2003 - 02:01

Kazu da je na danasnji dan umro drug Tito. Mogli smo da primetimo da je na njegov grob dosla porodica i nekoliko komunistickih ocajnika. A videcete koliko ce ljudi doci u subotu na Ravnu Goru da oda pocast Cici. Ako nista drugo, Draza je kao mrtav pobedio Tita.

Pobunjeni,

Skidam kapu :lol:

~~~Druuuzee Ciiicoooo miiiitiiiiiii seeekuunneeeemoooooo tralala~~~

#33 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 05 May 2003 - 02:32

i posle Tita...








...Draza ! B)

#34 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 05 May 2003 - 02:51

Mislis koliko ce masnobradih seksualno frustriranih raspamecenih pijandura prljavijeh kosa doci da jedu prljavim rukama pecene male mrtve svinje i volove i da locu mlako pivo iz flase i rakiju brlju i uz sve to pijano arlaucu o tuznoj sudbini i soBstvenoj srBskoj velicini koju niko ne razume? E da 'oce neki grom da udari tamo kad se svi okupe...

Sto volim kad ljudi koji u zivotu nisu bili na Ravnoj Gori ovako vredjaju i pljuju. Vidi se da si za Tita.

Druze Tito, druze Tito tebe Srbi lazu, oni vole, oni vole, Djenerala Drazu.

Pobunjeni!
Ja sam trazio da te zakonom zastitimo,jer si rijedak slucaj ,pa da se nedaj Boze ne istrijebite ka `bijeli mededi.
Nesto mi pade na pamet, jer se ja sekiram evo 15godina, da mi ti posudis tvoju pamet, da ja pocinem bar dva dana na Ravnu Goru, da nabijem sajkacu na uva i kokardu vise nosa, da cupnem malo prasetine i gucmem malo sljivovice, ali mi reci koga vise volis?, Vuka ili Danicu.
Taj problem za mene ce biti veliki jer ja muske ne volim, a i Danica nije ljepotica.
Nas Nobelovac, Andric koristi kolac(da ukruti meduljudske odnose- neki istoricari kazu da je bila cackalica), Vuk koristi Q.ac, a ona noz, svako koristi nasu muku i bruku, Slobo koristi flasu Radeska tri srca i ono njegovo, ukupno cetiri srca, ne za ljubav no od pozadi za ponizenja, za mrznju i tako u nedogled, sve se vrti oko supka.
Nemoj o ovome razmisljat jer te moze glava zaboljet, da ne propane Ravnogorski pokret.

#35 bumerang

bumerang
  • Members
  • 167 posts

Posted 05 May 2003 - 03:47

Da se ne upustam u price ko je bio i sta je dobro ili lose uradio........jedna stvar mi je fascinantna.
Kad sad cujem neke njegove govore i narocito price .....opustene sa drugovima za stolom.....pomislim samo na gomilu pametnog sveta koja je to slusala odrasle i zdrave glave.Mora da im je bilo jako tesko ....Pa taj covek nije umeo da sastavi par normalnih recenica.Bila sam dete i nisam mogla pratiti njegova izlaganja ali jadni disidenti.........njima je to dugo trajalo....

#36 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 05 May 2003 - 04:37

Natasha, po godinama, mogu da ti budem otac. Shodno tome se prema tebi i ophodim, ti to ne vidis ili ne zelis da vidis.
Uvredila se ili ne, brzi ti je jezik od pameti.
Mrznja nije dobar saveznik i mrzeti se ne isplati.

Ja navodim i citiram ono sto si ti napisala i ti to nazivas jako niskim udarcima!

To sto ja po tebi nista ne razumem, nemam nista pametno da kazem, ne znam nista itd, mene ne pogadja niti vredja. Ja necu reci da je to nizak udarac jer nije, ali cu reci da je nedostatak elementarnog vaspitanja - a to jeste.
Ja se ne libim da priznam gresku, da promenim uverenje kad mi se dokaze suprotno i ne nalazim da je to strasno i katastrofalo po ego. Naprotiv, posle toga se osecam bolje i cistije.
Verovao bih i tebi ali ti nisi ponudila nikakav dokaz za tvrdnje koje iznosis.  A tvoje lekcije koje pasionirano i misionarski pises su mi zasta neinteresantne.

He, he, opet si se zaleteo! Ovo je slobodan forum, i niti si mi ti otac, a niti sam ti ja cerka, niti su godine bitne.
Btw. moj otac mi nikada nije delio primitivne packe i samare. Neaucio me sledecem:
Sa primitivcima primitivno, sa fashistima iskljucivo na marsh .... Pravilo je vrlo jednostavno-sto bi rekao George-ne daj nikom da piski u tvoj kornfleks.
Ovim zavrsavam "diskusiju" -okani me se vise, covece, gledaj svoja posla! A i Indira ti je preporucila neke vecernje kurseve!

#37 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 05 May 2003 - 04:56

2 All
.......

Hajde da malo pogledamo to doba, koje budi secanja:

1947. Otpor zbog otkupa. 10.000 uhapseno. 1.200 osudjeno.
1948. IB. 15.000 osudjenih (40% partijskog clanstva). Umrlo 400. Prema drugim izvorima uhapseno 8.400 - na slobodu pusteno 3.718. U jednoj kasnijoj partijskoj informaciji - bilo je 61.000 ibeovaca, nisu svi hapseni, ali su svi bili pod prismotrom.(?)
1951-1954. Afera Djilas. Kocenje antietatisticke i antisovjetske kritike u partiji. Propada reforma 1965. B. Krajger je jednom rekao da je "otvaranje ekonomskih reformi znacilo rat".
1966. Afera Rankovic. Ingerencije DB-a preuzima KOS. SK JNA postaje "sedma republika". (Strani analiticar: teza sa "prisluskivanjem" je obican vizantijski dekor cistke). "Borba za nasledstvo Kardelj - Rankovic". Tzv. borba liberali - konzervativci.
1968. Srbija, Kosovo.
1971-1972. Hrvatska, (50.000 iskljuceno iz SKH, smenjeno 5.000 rukovodilaca, 2.000 osudjeno. Srbija. Liberali.
1974. Republicki separatizam.

Sitnije stvari kao odlazak gastarbeitera, zaduzivanje, zabrane filmova, knjiga, aferice, privatne lomove istaknutih pojedinaca - preskacem.

Pa gde je tu Zemlja Arkadija? Gde je bashtina? Gde su nastavljachi?
Cega se najlepseg secate?

Meni su medju najboljim stvarima:
1. ono iz TV autobiografije: >> ...ti boga, ovamo-onamo, ne znam sta je bolje: da pobegnem, ili da se skrijem...<<
2. kad ga je Dolanc, zakljucanog, izbavljao iz Jokinog kupatila i u kucnom ogrtacu u papucama vodio da spava u vilu preko puta. Mogu da zamislim zblanute gardiste. Doduse, razumem i Joku. Izadje na balkon, baci pogled u dvoriste a ono humcice: ratnog vucjaka, ratnog konja i ratne sekretarice Davorjanke. Pa kako da ga ne zakljucash u kupatilo?
3. nekoliko navoda iz jedne panegirichne, apsolutno razarajuce knjige "Tito i slepi", sa psihodelichnim citatom: >> ... Zelja mi je da se i vi slijepi, iako to fizicki niste, osjecate psihicki i moralno ravnopravno sa ostalim nasim gradjanima. Tito ...<<
>> ... na Cetvrtom kongresu Saveza slepih Jugoslavije u Skoplju 1961. kada je Tito izabran za pocasnog clana Saveza slepih Jugoslavije. <<
>> ... znao sam da su u Beli dvor odlazile mnoge delegacije slepih drugova ...<<
>> ... drug Tito se obratio invalidima izjavljujuci da su mu invalidi najdrazi gosti. Obecao je svoju licnu i drustvenu podrsku svakom naporu drugova koji su zrtvovali delove svoga tela za slobodu ove zemlje i njenu izgradnju ...<<

Pls. Nemojte da mi prisivate da sam ovaj-onaj i sl. Samo sam kinichan.

#38 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 05 May 2003 - 07:17

2 All
......

Ovaj me topik bas inspirise. Do sarkazma.

>> ...Tito je bio predsednik koga ja jedino priznajem, svojoj domovini, zemlji, koju jedino poznajem, SFRJ .....<<
Pa zar negde na pocetku ustolicenja SM, u onim konvulzijama odlezaceg i cerenju nadolazeceg, nije supruga jednog od skutonosa zavapila na TV: SM je jedini moj predsednik moje domovine, jedini moj predsednik i ne dam nikome da ga dira ...?
Izvini, a kako se zove tvoj muz?

>> ... hvala na detinjstvu o kome danas mladi mogu samo da sanjaju u ovoj zemlji ....<<
Izgleda da je autor adolescent zarobljen u telu odrasle osobe. 'Oce da nam poturi govedinu u klimakterijumu za teletinu u pubertetu. Dream on!

>> ... Ali jedno mu se ne moze osporiti: voleo je zivot i davao drugima da zive. <<
Pa gde su te stotine hiljada "zivih"? Koliko ih, "zivih", nedostaje? Opet "geni(j)(t)alni" problem puberteta?

>> ... ta generalno gledana moralna trulez ... <<
Mogu li da dodam? .... je bila neverovatno siroko rasprostranjena u CITAVOM drustvu.
Cast retkim pojedincima.

>> ... kad sam vidio kakvu bagru si regrutova da nas vodi u svijetlu buducnost. ... <<
Kakva smo bagra bili dole, takvu smo bagru dobili gore. Nasla krpa zakrpu.

>> ...Sto volim kad ljudi koji u zivotu nisu bili na Ravnoj Gori ovako vredjaju i pljuju ... <<
Autor, ocigledno, da je bio u Kumrovcu.

>> ... istinski manje elekoventnu ... a....arku (necitko - mahunarku?) i nasli raz'mijevanja za njen pogled na recimo Neustani & Seksplozija .... ili Stef'cu u raljama zivota iz Kresheva i njen pogled na papir digitalni ... ? Kako, kad vam zena pretpostavljam da je srpske nacionalnosti smeta da je nazuljate? Radi nje doci ce i drugi ... kuda ide srpska intelaktualna misao, mozda nesto i reci u takvom drustvu, sa ovim drugim ni isti tramvaj, ni isti lift cekati, a kamo li mentalne dijareje razmatrati....<<
Nepotrebno precrtano. Opet pubertet. Dijareja? Onda nije pubertet.

>> ... Sto se tice Mihajlovica sada je jasno posto je Titov sistem istorijski propao da bi nama bilo bolje da je ta opcija pobedila u ratu i da smo krenuli put Grcke. Mada, ko zna? ...<<
Sta je jasno? Koja opcija? Zasto posle rata da idemo u Grcku? Pa mozemo i na more, sada.
Sta - mada? A ko ne zna?

>> ...Ne, iako siromasna GR je u potpunosti imala zdrav ekonomsko politicki sistem i stabilnu demokratiju... <<
Ovo je namigivanje sa oba oka. Joj, zemljo Grcko, otvori se, I'm comming!!!

>> ... Tito nije bio svetac, to sva do danas objavljena dokumenta pokazuju. Ako ostavimo sasvim po strani njegov licni zivot, ako prestanemo da se bavimo prebrojavanjem njegovih gaca i kosulja nadjenih u zaostavstini, videcemo da bog zna sta drugo nije ni ostalo. Nije sticao i grabio licno bogatstvo, verovatno i zato jer je celu jednu zemlju osecao manje - vise kao svoju. Naslednici se po njegovoj smrti nisu ovajdili. ... <<

Sv. Josip nije bio svetac? Cak ni bez licnog zivota, bez gaca? Nista nije ostalo? ni naslednici se nisu ovajdili? Lazu dokumenta! Prema autoru, bolji je od Franje iz Asizija. Ali evo sta kazu neki sumnjivi intelektualci (Olson, Paret):

>> ... Komunistickog diktatora u nekoj zemlji (Olson) poredi sa najmocnijim banditom na nekoj teritoriji. Model njegovog objasnjenja je zasnovan na prednosti koju uziva stacionarni nad lutajucim banditom. ... Pod njegovom vlascu potencijalne zrtve pljacke mogu da zadrze deo akumilisanog kapitala, tj. onaj deo koji im ostane kad stacionarnom banditu plate porez. Posto "stacionarni bandit" prisvaja kroz "oporezivanje", to mu se isplati da uspostavi neki poredak koji bi stimulisao rezultate ekonomske aktivnosti. To bi mu omogucilo da i sam dobije vise kroz "porez" ... <<

Eto tajne tzv. "uspeha" i tzv. "lagodnog zivota". Prosto "Oporezivanje" na svim nivoima. Od spajalica (fukari) do antickih mozaika (glavesinama).

>> ... U krv nije bio ogrezao ni za trunku vise nego sto je to bilo zaista neophodno u nekom trenutku. Period njegove vlasti nece biti zapamcen po lesevima koji su ostajali, ali, kad bi procenjivao da je to nuzno, apsolutno se nicega nije libio. ... <<

Autor je merio trunke "neophodne" krvi? Na slamcicu? A sta je sa "zivim lesevima" koji su posle izvodili dance macabre? Pa normalno, da se nicega libio nije. Videli smo posmrtne rezultate. A vidimo i pisanija jevandjelista ... I Pol Pot je obelezio istoriju Kambodze. I "hazjainov" SSSR i "firerov" Rajh su u jednom trenutku (za njih) bili najvisi stepen. Pa su se strovalili. Zasto autor ne hvali G.J. Cezara? To bi izgledalo kao uvrnuti, ali eksluzivni hobi jednog posvecenika. Ovo za novovekovni "cezarizam"- to je uvredljivo, i suplje. Mislim za elementarnu logiku. Amnezija. Da J.B.T. moze da cuje neke "mahatelje kadionicom" jos bi se i povampirio ... Sta je ovo, - spiritisticka seansa? Kad dolazi na red SM?
Jel' su ovo mushki klimakterichni "crveni valunzi"?

>> ... Tito je svoje mesto u svetskoj istoriji XX veka zauvek obezbedio ... na pravoj strani ... casnih, ... borili i porazili zlo kataklizmickih razmera. Kako vreme vise prolazi ... istoricarima ce biti sve vise moguce i lakse da realno i kriticki procenjuju ... ulogu, istorijski znacaj i pojedinacne postupke .... zavarati iluzijama da mu se kojekakvi kvislinzi i slicni mogu pribliziti .... Mozemo ga voleti ili nevoleti, diviti mu se ili ga prezirati, ali ma sta da uradimo, necemo ni za trunku izmeniti njegovo mesto u istoriji - pogotovu mi, koji u istoriju necemo nikada ni uci.... <<

Klap, klap, klap (udara rukom o ruku)... bravo majstore! Vec odavno nisam procitao nesto tako elokventno "zoki-lilicevki" izreceno, onim njegovim ravnim i idiotski vedrim glasom. Bravo. Sad mozes da popijes Temzu.
"Ksante - popij more!".

Nema nikakve razlike u velicanju "crnog fashizma" i "crvenog komunizma". To je isto.
I jedni i drugi su mi degutantni, kao histericni ekstremisti.

#39 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 05 May 2003 - 09:02

Da se ne upustam u price ko je bio i sta je dobro ili lose uradio........jedna stvar mi je fascinantna.
Kad sad cujem neke njegove govore i narocito price .....opustene sa drugovima za stolom.....pomislim samo na gomilu pametnog sveta koja je to slusala  odrasle i zdrave glave.Mora da im je bilo jako tesko ....Pa taj covek nije umeo  da sastavi par normalnih recenica.Bila sam dete i nisam mogla pratiti njegova izlaganja ali jadni disidenti.........njima je to dugo trajalo....

da ono je stvarno komendija ! :lol:

Npr. on sedi i kaze duzni smo svega nekih 1.300 mlrd jel tako, a, a ? A onda neko kaze ne nego 2.4 tek ce Tile: pa da, to je to, znam ja ! :lol:

#40 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 05 May 2003 - 09:41

BIO SAM TITOV BODIGARD (odlomak iz monodrame)
Nenad Veličković

Jednom sam ti ja pratio Starog u Batajnicu, u NASU. To je bila skraćenica za Naša Armijska Svemirska Akademija. Dođemo ti mi tamo, i pravo na pistu. Na pisti parkirana raketa. "Orion" se zvala. "Orion 4". "Orion 1" se srušio prije polijetanja, "Orion 2" se nije nikad vratio, "Orion 3" je srušila naša PVO. Onda Stari mene zamoli da ja obletim jedan krug, jer u mene, kaže, ima najveće povjerenje. Ja šta ću, nije Tito Staljin pa da možeš reć' odlučno ne, kažem odlučno da. Malo sačekam da nađu odijelo za mene, pošto su za pilote i kosmonaute birali sve neke gimnastičare i druge patuljaste sportiste.

Uđem ti ja u raketu, mahnem Starom, provjerim ručnu i duga svjetla, i krenem. Pogledam u retrovizor, i zamanta mi se kako brzo furam uvis. Okrenem na Zapad. Iznad Londona uletim u maglu, i pitam za dozvolu da uključim brisače. Stari me preko radio-veze pita kakva je zemlja iz vasione, a ja mu kažem da je Jugoslavija najljepša. Nigdje toliko algi kao u zavali moga djetinjstva. A kakav je Kineski zid, pita. Veliki, ali da su ga naše omladinske radne akcije zidale, bio bi još veći, kažem ja. A on jeca na mikrofon, čujem kako briše nos pun suza.

Tu već bude i vrijeme ručku. Sok na slamku nije bio loš, ali sam napolitanke jedva popio. Malo mi se i zgadilo, isto kao da ih je neko prije mene sažvak'o. Onda osjetim potrebu. Pitam šta da radim, oni mi kažu da su u skafander ugrađeni upijajući ulošci. Ali mene stid, i šta ću, stisnem se. I od tog stiskanja malo pogriješim, i umjesto u Jadran, ja udarim u Skadarsko jezero. Sutra sve novine pišu o zemljotresu u Crnoj Gori, a niko o mom letenju oko svijeta.

II

Stari je rado dolazio u Bosnu. Radovao se svakom susretu sa rudarima i radnicima, ali najviše se radovao susretu sa medvjedima. Oni su bili njegova velika ljubav. Govorio bi da su najbolji medvjedi bosanski i da takvih nema u Kumrovcu.

Stari je inače volio životinje i ubijao ih je prvim metkom. Nije bio kao Kardelj. Kad je Kardelj nišanio, niko od obezbjeđenja nije htio da drži životinju. To su onda radili politički.

Stari nije volio da promaši. Jednom je tako gađ'o utvu, zlatokrilu, i normalno, profulio, a ja sam reko: "Vidi je, mrtva, a leti", i on je onda meni pokloni.

Medvjede smo lovili najviše oko Bugojna. Ja sam dolazio ranije da izaberem trofej i mjesto gdje ćemo ga slikati. To je moralo bit' neko fotogenično mjesto, kako bi se poslije na slikama vidjela ljepota naše domovine. Moj zadatak je bio da budem uz Starog i zaštitim ga u slučaju da promaši. Ali, pošto smo mi uglavnom drogirali medvjede, i moj pravi zadatak je bio da Starom skrenem pažnju ukoliko životinja padne prije pucnja.

Jednom nisam uspio, i malo je falilo da ostanem bez posla. Stari nanišani, i taman da opali, a medvjed se skljoka.
- Ti bogca, kaj je sad!? pita on.
- Onesvijestio se od straha.
- Kak, kad me ni videl?

U tom momentu naišla je Joka, supruga druga Starog. NJega smo smjeli zvat druže Stari, ali ona nije dala da je zovemo drugarice Stara. I tu sa ja sjetim i kažem:
- Možda je vidio drugaricu Joku.

Tu kožu je Stari mijenjao sa svojim gostima iz nesvrstanih zemalja. On nije htio da odvaja od usta rudarima i radnicima da bi imao tigrove, leopardove i još neke kože. Mi iz obezbjeđenja nismo voljeli te prostirke. Bile su klizave. Po mraku ih nisi mog'o razlikovat od njegovog vučjaka. Tako sam jednom umalo ostao bez noge.

III

A ova slika je sa Tjentišta, kad nam je u gostima bio Vili. Stari je uvijek govorio da je pušenje štetno. Govorio je da je svaka cigara koju on popuši cigara manje koju će popušiti radnička klasa. Uvijek se žrtvovao za radnike. I svoje bliske saradnike je tjerao da rade isto. Ja nisam bio pušač, ali sam morao pušiti.

Ovdje stari Viliju govori o petoj ofanzivi. Ona je bila odmah iza četvrte. Četvrta se zvala Bitka za ranjenike. To je onaj manevar, kad je Jul Briner srušio most. To je ušlo poslije u sve vojne udžbenike. Tu je Stari spasio 4.000 ranjenika. Te ranjenike su u Petoj ofanzivi Nijemci sve pobili na ušću Hrčavke u Sutjesku, i ona se zato nije zvala Bitka za ranjenike 2, nego samo Bitka na Sutjesci. Tu je glumio Ričard Barton. O tome ću pričati drugi put, jer je to snimanje bilo pravi dernek.

Vili se ovdje osjeća malo neugodno zbog toga što su Nijemci uradili taj masakr. Ja sam, da malo spasim situaciju, rekao da to nisu uradili Nijemci nego njemački ovčari. Onda se maršal sjetio svog psa Tigra koji mu je spasio život, i koji je isto bio njemački ovčar. Vili je rekao da je i njemu jednom njemački ovčar spasio život, jer je bio vezan, inače bi ga rastrgo.

Stari je rekao da su cigare koje mu je Vili donio vrlo dobre. Sjetio se da je takve pušio i u Drvaru. Jedan borac je pitao zašto štab puši debele cigare a obični borci tanke, i morali su da ga streljaju. Prije streljanja je tražio da popuši zadnju cigaru. Dali su mu debelu. Čim je popušio, umro je. Stari je tu epizodu uvijek navodio kao dobar primjer štetnosti pušenja.:lol:

#41 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 05 May 2003 - 09:49

2 Vladan
.........

Unapred da predupredim tvoju hinjenu ljutnju ili "povredjenost". Analiza? Molicu ljepo!

>>Tito nije bio svetac, to sva do danas objavljena dokumenta pokazuju. Ako ostavimo sasvim po strani njegov licni zivot, ako prestanemo da se bavimo prebrojavanjem njegovih gaca i kosulja nadjenih u zaostavstini,...<<
- Define: "svetac". Kako da ga uzmemo bez licnog zivota. Kako to - obaska licni, obaska partijski, obaska diktatorski (dozivotni - t.j. do kraja zivota) zivot. Cija dokumenta? ciji izvori?

>>videcemo da bog zna sta drugo nije ni ostalo.<<
- Tacno, ni dela ne ostadose. Nema ih. Mislim, verovatno imas neki koncertni program neke operske predstave, baleta, filmske premijere? I sta cujes, vidis? Memories. Pa na sto ljudi sto cudi. Nemoj ni da me ubedjujes.

>>Nije sticao i grabio licno bogatstvo, verovatno i zato jer je celu jednu zemlju osecao manje - vise kao svoju.<<
- "Osecao"? Opa! Sto bi "sticao" - kad je bio vlasnik feuda. Sa svim srednjovekovnim pravima, ukljucujuci poturanje zdravih i sisatih i okatih rajskih "hurija". Strogo, sUDBinski brifovanih.

>>Naslednici se po njegovoj smrti nisu ovajdili.<<
- Znam tu pjesmu. "Po meni se nista nece zvati" - B. Dugme.
Pa nije se on baskario za naslednike, no za sebe. Kako da postujes nekoga, i sta da ostavis nekome ko ti prstima brise straznjicu, i lize ih? Osim prstiju? Da se seca, u sta ih je turao.

>>Mozda se moze reci da je u politickom smislu bio nekakva ublazena i vremenu vise prilagodjena figura Makijavelija.<<
- Treba da procitas pazlivo Makijavelija, pa da vidis sta je zagorsko-komunjarski zbir. K&K feldfebel nakalemljen na kominternovskog spiclova i likvidatora. Ublazen i prilagodjen. Ovo prvo sigurno, za ono drugo - procitaj mu govore, ili vidi kako danas zvuce senilna laprdanja.

>>Licno verujem da je po svojim najdubljim ubedjenjima bio komunista, ali je norme za to sta jeste, a sta nije komunisticki sam postavljao.<<
- Vidi gornje. Nesto se ne secam da je citiran u komunistickom svetu. Ortodoksni komunisti bi se nasmejali. Sto rece jedan Rus: ma znam ja vasu narodnu muziku: ti-ta, ti-to, ti-ta, ti-to.... A po najplicim ubedjenjima? No, mozda imas "sabrana dela"? Citaj pazljivo.

>>U krv nije bio ogrezao ni za trunku vise nego sto je to bilo zaista neophodno u nekom trenutku. Period njegove vlasti nece biti zapamcen po lesevima koji su ostajali, ali, kad bi procenjivao da je to nuzno, apsolutno se nicega nije libio.<<
- Ovo humanisticki, demokratski obznani onima koji nisu/jesu "revidirali". Ostala partijska mafija je tek posle "feldfebela" ukapirala nevidjeni doprinos golootockog oblika najbestijalnijih od svih do tada poznatih progona. Spanska "garota" i metak iz NKVD "naganta" u potiljak, - dok te ekzekutor sutira u dupe da ga ne poprskas krvlju, a za nju postoje specijalni odvodi u betonskom "dzaku" - su prava milost.

P. Kostic: "Psiholoska anatomija Golog otoka". Nezavisna izdanja S. Masica, Bgd. 2002.
citat: >> ... filozofska premisa Golog, je himlerovska. Ziv a porazen neprijatelj vise vredi nego mrtav. Koriscena metoda je bihejvioristicka i bazira se na neodoljivosti potkrepljivaca. Jedino sto je za taj eksperiment bilo potrebno je da se da odredjena sloboda eksperimentatoru. A jedino je te slobode tamo bilo u izobilju. Zatvorenici zvani banda su primoravani da priznaju da su se zaverili protiv naroda, Tita i Partije, prisiljeni da optuzuju prijatelje i potanko potkazuju logorske drugare. Revidirali su i finoklesirali onoliko koliko je istraziocima bilo potrebno. I kada bi bili napokon pusteni, uvek je to bilo sa mogucnoscu da opet budu pozvani, uz svest da opet mogu biti potkazivani i opet mogu postati potkazivaci. .... I tako zatvorenici Golog su strasnu gulagovsku dilemu (podjes desno - gubis zivot, podjes levo - gubis savest) resavali dvolicnoscu. Tako je Goli postao samohodna drobilica ljudskih dusa i prisila vise nije bila potrebna, dvolicnost se dalje naprosto multiplicirala. Napokon Tito nije morao da ubija svoje potencijalne disidente, a njegov rezim je i do dan danas na Zapadu ostao ocenjen kao "meka diktatura".... ondasnje nase rukovodstvo je u javnom mnenju pomno negovalo (za sve gulagovske zemlje karakteristicnu) iscrpljujucu dilemu: zna li Stari za to? Ne kriju li od njega istinu? I dok se javno mnenje potanko preispitivalo, Stari je, u dubokoj starosti i okruzen svim pocastima - preminuo.... Sve sto nam se dogodilo posle toga ide u prilog ovoj tezi. Najveca krvoprolica, za sve nenadano, dogodila su se upravo usred "mekog komunizma" i bas tamo gde niko nije imao prigovore na krsenja ljudskih prava."


>> Neosporno, bio je jedan od najsposobnijih i najuspesnijih politicara XX veka, mnogo sposobniji i uspesniji nego, npr. Staljin (jos jedna licnost koja je bitno obelezila XX vek)<<
- Vidi gornje. Usao je u plejadu najsposobnijih i nauspesnijih: Suharto, Nkrumah, Selasije, domacih africkih ljudozdera ...

>>De Gol ili citava plejada americkih predsednika nakon Ruzvelta.<<
- Za ovo bi religiozni ljudi rekli "blasfemija". Pa nije posle Generala i plejade americkih predsednika ... - ostao Goli? Evo primera dokle se duboko mogu zavuci neuki prstici u chmar. A miris!

>> Jugoslavija koju je stvorio bila je najvisi stepen koji je Srbija u svom istorijskom razvoju ikada dostigla, a od zemalja bivse Jugoslavije do danas taj su nivo prevazisli jedino Slovenci - svi smo mi ostali mnogo vise otisli unazad, nego sto smo bili u Titovo vreme.<<
- Crystal gazing. Pokazace vreme. Ali, vreme bez feldfebela i njegovih uvlakaca.

>> Imao je nesumnjivu politicku mudrost, ali i prepredenost i lukavstvo i njima se nemilice sluzio. Nije pretendovao da je veliki teoreticar, ali je bio nenadmaseni prakticar i pragmaticar.<<
- Kao Lenjin, Staljin, Mao, Castro, onaj Etiopljanin, Angolac, i ostale nenadmashne "luchonoshe". To majka vise ne radja.

>>Oduvek je znao sta je to sto jedino moze da razori Jugoslaviju - podivljali nacionalizam - i protiv toga se iskreno i istrajno borio. Zbog toga je Jugoslavija i opstajala u njegovo vreme kao uspesna i prosperitetna drzava. Nije imao nacionalnosti - jednostavno, osecao se gradjaninom Jugoslavije; znao je za klasu, ali ne i za naciju.<<
- A demokratija? A nedostatak demokratije? Sta ce jednoj uspesnoj i prosperitetnoj zemlji suvisna demokratija? Kako jedan feudalac da ima nacionalnost, kad ima feud?
"Tek je realni socijalizam uspeo da povrati lovu srednjovekovni sjaj", - rece jedan cinik. Po pitanju klase i nacije - obnovi klasike marksizma-lenjinizma-staljinizma. "Marksovo ucenje pobedjuje - zato sto je svemoguce". Ili obratno, - nikad nisam dobro znao.

>>U medjunarodnim odnosima bio je kao riba u vodi - njegov licni znacaj i znacaj zemlje koju je vodio visestruku su nadmasivali realni potencijal i mogucnosti te zemlje.<<
- Da, da, moglo mu se za 100 milijardi od 1945. pa do kraja zivota. Mogao je kao putana da stoji na svakom cosku i povlaci razne musterije za skute. Nekima obecavajuci "spreda" a drugima "otpozadi", s "leva" i "zdesna". A sa mnogim musterijama istovremeno. To jeste nadmasivalo i "potencijal" i "mogucnosti". Samo - sto mi to da platimo, a ti da iz londonskog Hajd Parka da .... (upisi sam).

>>Tito je svoje mesto u svetskoj istoriji XX veka zauvek obezbedio i to na pravoj strani - onih casnih, koji su se borili i porazili zlo kataklizmickih razmera. Kako vreme vise prolazi, kako savremenici tog vremena i aktivni ucesnici na politickoj sceni sveta i Titove Jugoslavije nestaju sa zivotne scene istoricarima ce biti sve vise moguce i lakse da realno i kriticki procenjuju Titovu ulogu, istorijski znacaj i pojedinacne postupke. Ali, ne treba se zavarati iluzijama da mu se kojekakvi kvislinzi i slicni mogu pribliziti - njih je istorija vec i zaboravila. Mozemo ga voleti ili nevoleti, diviti mu se ili ga prezirati, ali ma sta da uradimo, necemo ni za trunku izmeniti njegovo mesto u istoriji - pogotovu mi, koji u istoriju necemo nikada ni uci.<<
- Sta sam ja govorio - evo je Apokalipsa! Evo otkrivenja apostola iz londonske pustinje! Evo svega. I sila mraka i carstva svetlosti, prorocke strasti i mrznje, i vernih i nevernih Vidkunga, vecitog i zagrobnog zivota, koji ce jednom nastupiti, i pretnje drugima da se nedostojni ne zamaraju - nece uci kroz iglene usi u istoriju, jerbo - ima chuvar kapije!

>> Zato takvi sudovi koji se ponekad izricu o Titu i ljudi koji ih tako sa visine, negativno obojene, izricu najvise podsecaju na one seoske pse, lutalice i avlijanere, koji laju za prolaznikom, ali cim se ovaj sagne da dohvati kamen skiceci i podvijenog repa beze za prvu tarabu.<<
A evo su i kletve, prokletstva, bacanje anatema, za smrdljive bezrepe pse koji ce visiti o tarabama!

Siguran sam, medjutim, da krici nase balkanske sojke (kreja - Garrulus glandarius) nece poplasiti gavranove (Corvus corax), nece oterati sa njihovog boravista simbole vecnosti Londona - grada svih gradova i Ujedinjenog Kraljevstva domovine demokratije - pa da se prevrnu u okean!

#42 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 05 May 2003 - 09:58

Hej, Kinik, meni ne moras nista da objasnjavas. Sve mi je jasno. :lol:
Lajte kere Jakobsvelda :lol:

Edited by natasha, 05 May 2003 - 10:36.


#43 hawkeye

hawkeye
  • Members
  • 56 posts

Posted 05 May 2003 - 10:05

Zasto vam je tesko da priznate da nijedan diktator nije doziveo OVO!

#44 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 05 May 2003 - 10:19

Ni idealni bravar nije to doživeo!

#45 hawkeye

hawkeye
  • Members
  • 56 posts

Posted 05 May 2003 - 10:32

Sorry, neprikladno sastavljena recenica.
A i potpuno si u pravu perkos!

Edited by hawkeye, 05 May 2003 - 10:33.