Jump to content


Photo
- - - - -

Koliko vredi vecera, da li bacamo pare?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
410 replies to this topic

#31 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 26 September 2010 - 03:31

Ma naravno, nisam ja rekla svako moze da priusti ili treba da plati pa sutra nema za kiriju, ali neko sa 150K$ godisnje slika veceru..... :) Neko ode na tu veceru, neko ode u banju a neko kupi cipele od 200$ - koja je razlika u tim zadovoljstvima?



Se racuna biciklo, jeftinija vecera od $200. Btw de nadje cipele sa $200 posalji mi pm, idem kupim.

#32 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 26 September 2010 - 03:33

...Ma naravno, nisam ja rekla svako moze da priusti ili treba da plati pa sutra nema za kiriju, ali neko sa 150K$ godisnje slika veceru..... Neko ode na tu veceru, neko ode u banju a neko kupi cipele od 200$ - koja je razlika u tim zadovoljstvima?


Joooj, sa kakvim razmisljanjem sad neko domorodcima kojima ne pada na pamet da plate veceru 200$ soli pamet.
Od njih, ej, od njih, neko (i to ko!) dosao da pravi dzukele gastarbajterske.

Ironicno, ovde se za rad (povremeni) kaze bas "arbaito", nemacka rec.

#33 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 26 September 2010 - 03:52

Ako nije tajna oko cega se vodi rasprava?Pocelo sa vecerom pa se preslo na plate da bi suma pala na $200.

#34 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 26 September 2010 - 04:07

Se racuna biciklo, jeftinija vecera od $200. Btw de nadje cipele sa $200 posalji mi pm, idem kupim.

Nigde meni su te od 200$ skupe -_- sta da ti kazem prioriteti

Joooj, sa kakvim razmisljanjem sad neko domorodcima kojima ne pada na pamet da plate veceru 200$ soli pamet.


Niko njih nije dirao osim tebe a pogotovo da ih zove gastosima :)

#35 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 26 September 2010 - 04:32

Ako nije tajna oko cega se vodi rasprava?Pocelo sa vecerom pa se preslo na plate da bi suma pala na $200.


Tajna vecera

I mene zanima. Gastosi su poceli da lokalne Japance (ucesnike vecere) nazivaju jadnichcima, stipsama....filozofijom "jednom se zivi", "plati pa makar nemao sutra da platis kiriju" i ostalim gastoskim forama.

#36 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 26 September 2010 - 05:00

Tajna vecera

I mene zanima. Gastosi su poceli da lokalne Japance (ucesnike vecere) nazivaju jadnichcima, stipsama....filozofijom "jednom se zivi", "plati pa makar nemao sutra da platis kiriju" i ostalim gastoskim forama.

Pazi ja verujem da si barem jednom u zivotu platio racun u restoranu od $200 cak i u vreme kada ti je plata od $150K bila misaona imenica.Ja se secam vremena kada je racun samo za pice bio visestruko veci doduse to je bilo pre mnooogo godina jer bi sada otisao u ER ali ne zbog racuna nego alkohola....
Posto sam ziveo u vise zemalja svugde ima ljudi koji su spremni da potrose novac koji nemaju.Neko na vecere neko na X-Box ili mobilni telefon.Opet svako od nas je barem nekoliko puta u zivotu potrosio i vece sume na neke gluposti iako u tom trenutku to mozda nije bio prioritet ili finansijska situacija nije dozvoljavala.Iskreno ako neko zaradjuje $150K onda bilo kakav racun od $200 ne bi trebalo da bude cudo nevidjeno.
E sada kako je to u Japanu nemam pojma.Mozda je druga kultura , drugaciji obicaji, bolje se kontrolisu, ti stavi....
Ono sto sam primetio da je moj prijatelj Hari iz Indije gori od svakog Pirocanca.Covek koji je milioner nikada nije usao u drugu prodavnicu osim Walmarta a kad vec hoce da sebi da odusak ode u Target.Da ga sretnes na ulici pomislio bi da je klosar posto vozi neki Audi u stanju raspadanja.
Onda vidis golje koje nema ker za sta da ujede u automobilima od $60K i veceravaju u Joël Robuchon .
Ukratko sto ljudi sto cudi i ne vidim bas neki razlog za raspravu oko toga.

#37 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 26 September 2010 - 05:15

Ako nije tajna oko cega se vodi rasprava?Pocelo sa vecerom pa se preslo na plate da bi suma pala na $200.

aki se uplasio da mu je mala plata.

edit:
cela tarapana je nastala zbog neobicnog fotorafisanja vecere i jela koja su dolazila i na kraju se doslo do toga da je aki trazio pvisicu, nastavak garant sledi.

Edited by mrd, 26 September 2010 - 05:17.


#38 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 26 September 2010 - 05:23

Pazi ja verujem da si barem jednom u zivotu platio racun u restoranu od $200 cak i u vreme kada ti je plata od $150K bila misaona imenica.Ja se secam vremena kada je racun samo za pice bio visestruko veci doduse to je bilo pre mnooogo godina jer bi sada otisao u ER ali ne zbog racuna nego alkohola....
Posto sam ziveo u vise zemalja svugde ima ljudi koji su spremni da potrose novac koji nemaju.Neko na vecere neko na X-Box ili mobilni telefon.Opet svako od nas je barem nekoliko puta u zivotu potrosio i vece sume na neke gluposti iako u tom trenutku to mozda nije bio prioritet ili finansijska situacija nije dozvoljavala.Iskreno ako neko zaradjuje $150K onda bilo kakav racun od $200 ne bi trebalo da bude cudo nevidjeno.
E sada kako je to u Japanu nemam pojma.Mozda je druga kultura , drugaciji obicaji, bolje se kontrolisu, ti stavi....
Ono sto sam primetio da je moj prijatelj Hari iz Indije gori od svakog Pirocanca.Covek koji je milioner nikada nije usao u drugu prodavnicu osim Walmarta a kad vec hoce da sebi da odusak ode u Target.Da ga sretnes na ulici pomislio bi da je klosar posto vozi neki Audi u stanju raspadanja.
Onda vidis golje koje nema ker za sta da ujede u automobilima od $60K i veceravaju u Joël Robuchon .
Ukratko sto ljudi sto cudi i ne vidim bas neki razlog za raspravu oko toga.


U Sidneju, u mom kraju, u krugu precnika 2km walking distance je 12 od 20 najboljih restorana u gradu. Ni u jednom nema vecera za 200$ po osobi, osim ako ne dodje neko skupo vino ili vise boca srednje skupog.


U Japanu se vino ne pije, uz veceru ide neogranicena kolicina piva (bukvalno neogranicena ali se zna 3 piva i mrtvi su), sake, viski. Tako, za 200$ mora da bude cudo.

Jednostavnije posmatrano: u avionu ima ekonomska i prva klasa. Od Sidneja do Londona ekonomska karta je 2,000$. Prva klasa 12,000$.
Isti avion, svako je prevezen, svako je jeo i pio, niko nije gladan ni zedan. A razlika u ugodjaju drasticna.

Ko placa 1. klasu od svojih para? Ni oni na 300K godisnje to ne rade, ne znam da li iko to radi, cak i ako su kupili auto 50K skuplji nego sto im treba ili kucu duplo vecu i pola miliona skuplju.
I ja sam se slikao u 1. klasi jednom kad sam bio, klopu, sto je velicine pola kafanskog, kapetan licno dodje da ti natoci Dom Perignon i ostavi ti bocu u ledu uz sediste, dobijes British Airways pidzamu, sveze cvece na sred kabine, ikebana. Sve slikao. To pre 10 godina, kao danasnja extravaganza na A380, skoro svoja soba. Dozivljaj jeste ali mi ne bi palo na pamet da platim iz svog dzepa. Ni kada znam da se jednom zivi. To mora firma da plati (ja sam isao na poene zaradjene firminim sluzbenim putovanjima, taman posla da sam platio).
Zanima me kako bi gastosi to primili.

#39 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 26 September 2010 - 05:59

U Sidneju, u mom kraju, u krugu precnika 2km walking distance je 12 od 20 najboljih restorana u gradu. Ni u jednom nema vecera za 200$ po osobi, osim ako ne dodje neko skupo vino ili vise boca srednje skupog.

ocigledno u Sidneju cene nisu visoke.U Vegasu imas desetine restorana u kojima tesko da mozes da prodjes ispod te sume i to bez pica.Pariz je prica za sebe a u Veneciji ti naplate $15 po osobi samo za muziku...

Jednostavnije posmatrano: u avionu ima ekonomska i prva klasa. Od Sidneja do Londona ekonomska karta je 2,000$. Prva klasa 12,000$.
Isti avion, svako je prevezen, svako je jeo i pio, niko nije gladan ni zedan. A razlika u ugodjaju drasticna.

Ko placa 1. klasu od svojih para?

ja ne placam ali se vec godinama uspesno svercujem.Odelo, kravata, mrki pogled i samo se uvalis u prvu klasu.Koliko ove nedelje dva puta prosao na American linijama.Treba biti bezobrazan....

#40 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 26 September 2010 - 06:19

Pazi ja verujem da si barem jednom u zivotu platio racun u restoranu od $200 cak i u vreme kada ti je plata od $150K bila misaona imenica.Ja se secam vremena kada je racun samo za pice bio visestruko veci doduse to je bilo pre mnooogo godina jer bi sada otisao u ER ali ne zbog racuna nego alkohola....
Posto sam ziveo u vise zemalja svugde ima ljudi koji su spremni da potrose novac koji nemaju.Neko na vecere neko na X-Box ili mobilni telefon.Opet svako od nas je barem nekoliko puta u zivotu potrosio i vece sume na neke gluposti iako u tom trenutku to mozda nije bio prioritet ili finansijska situacija nije dozvoljavala.Iskreno ako neko zaradjuje $150K onda bilo kakav racun od $200 ne bi trebalo da bude cudo nevidjeno.
E sada kako je to u Japanu nemam pojma.Mozda je druga kultura , drugaciji obicaji, bolje se kontrolisu, ti stavi....
...
Ukratko sto ljudi sto cudi i ne vidim bas neki razlog za raspravu oko toga.

Potpuno tacno, ima ljudi koji isto tako trose pare koje imaju, jednostavno ako pogledas da neko plati odelo 300, 600 ili 1500 $ onda ta vecera od 200$ nije Kolos sa Rodosa, i ne odlucuje o finansijskoj buducnosti porodice.
Eto mrd hoce tip za cipele od $200, ja sebe ne mogu da nateram da ih platim toliko a ja mnooogo volim cipele :twak: ali eto ima Laura Ashley carape - za po kuci :) sitna zadovoljstva koji svi imamo.
Rasprava nije pocela zbog vecere od $200 i zasto neko trosi sta nema, nego zato sto je za nekog ko to ima, ispalo da je to straaasno dostignuce za divljenje jer su jeli na racun firme. Cuj 35 mill deal proslavljen vecerom od 3.5K, nista ja tu nisam videla vredno slikanja i to sam rekla - da bi to ispalo kao 'ko si ti da to kritikujes'.
Ko sto rekoh videla sam vecere u BG koje su bile vise od $200 po osobi

U Sidneju, u mom kraju, u krugu precnika 2km walking distance je 12 od 20 najboljih restorana u gradu. Ni u jednom nema vecera za 200$ po osobi, osim ako ne dodje neko skupo vino ili vise boca srednje skupog.

Pa veceraj u NYC ili Londonu i otkrij kako to i nije neka cifra

Ko placa 1. klasu od svojih para? Ni oni na 300K godisnje to ne rade, ne znam da li iko to radi, cak i ako su kupili auto 50K skuplji nego sto im treba ili kucu duplo vecu i pola miliona skuplju.

Ja ne placam ni biznis od firminih para - jednostavno ne vidim smisao, ali isto tako ne vidim smisao ni u slikanju iste. Te stvari se prodaju bas na racun tog divljenja. E sad verovatno bi uzivala u private jet...nisam imuna na to -_- jos..

Zanima me kako bi gastosi to primili.

Gastos bi verovatno rekao da treba da stedis pare jer ko ce da pravi kucu na tri sprata i stedi za familiju... Tvoje divljenje prema necemu sto je recimo ovde relativno normalna stvar i osudjivanje, pretpostavka naravno da je to nesto neverovatno je ono sto izaziva reakciju. Da si rekao 'eto to je mentalitet i kultura' ne bi dzabe trosio 6 postova da meni dokazes kako treba da se divim 'o veliki i mocni' i ja ti isto ne bih rekla da je to ograniceno razmisljanje i iskustvo (ako nisi razumeo sarkazam).

#41 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 26 September 2010 - 08:49

Zanima me kako bi gastosi to primili.

Yoyogi, najpre nam treba definicija "gastosa." Izraz mi nije poznat, predpostavljam da je sleng za "gastarbeiter." A mi smo na pdf-u "Emigracija" a ne "gastarbaiteri."

Tamo odakle sam, "gastarbeiter" je onaj ko ode u Nemacku, zivi u nekoj baraci sa jos 20 takvih i stedi godinama ne bi li sagradio kucu u selu, kupio ocu traktor itd. Jedini trosak osim za cigarete i pivo mu je onaj za polovni Mercedes, ne bi li svi u selu videli kako je on uspesan - kad dodje na "urlaub."

"Emigrant" je nesto drugo - to je onaj ko je iselio, preselio, radi vec nekih svojih razloga (ekonomskih, politickih itd.) i zivi zivot negde drugde, a ne u mestu ili drzavi rodjenja. Zato, ima drugacije prioritete od gastarbeitera.

I kad pricamo o vecerama... Ranih '80.-ih sam izveo drustvo, bilo nas 8, na veceru i provod, slavio sam rodjendan. Ceh je bio cca $1200. A zaradjivao sam $16/hr. Da li je bilo pametno? Najverovatnije, nije. Da li je neko pomislio da sam budala? Sigurno. Da li je bilo s uzitkom? Jeste! Da li bih to ucinio danas? Ne bih. Svejedno, zao mi je sto nismo okinuli nikakve fotke, nego se samo zezali... :)
No, danas imam obaveze prema drugima, a i par zrna soli vise. Onda, imao sam 20 i kusur, bio "single" i ziveo komforno (sta god da je "komfor" meni tada znacio).

Sve sta hocu da kazem je, nemojmo trpati ljude u torove i zvati ih gastosima ili bilo cime samo zato sto imaju drugacije prioritete.

Za one koje ovakva razmisljanja stvarno zanimaju, Erich Fromm je napisao odlicnu knjigu, "To Have or to Be?"

#42 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 26 September 2010 - 09:45

Yoyogi, najpre nam treba definicija "gastosa." ..................

Sve sta hocu da kazem je, nemojmo trpati ljude u torove i zvati ih gastosima ili bilo cime samo zato sto imaju drugacije prioritete.


Mislim da si malo povrsno citao (nadam se ne i pristrasno). Yoyogi se nije bavio kategorijom gastarbajtera, ali je prepoznao tipicnu gastarbajtersku razmetljivost u izjavama tipa "150K nije uopste velika plata" (citaj: sta je to za mene ovakog) i "200 dolara nije uopste mnogo za jednu veceru" (citaj: ja, ili bar ljudi s kojima se druzim, mogu to da si priuste kad hoce).

Inace, pozdravljam jos jedan split :) i proricem mu sjajnu buducnost od min 100 strana.

#43 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 26 September 2010 - 10:57

ocigledno u Sidneju cene nisu visoke.

Ma da, znash vec kako je... :)
Imas ono - main ispod $20, izmedju $20 i $30 i preko $30 pa ako pritom ne uzmesh nista (vishe) nema zime...
Dodaj za entry jos jedno $15ak max plus jos $15 za neko dezertiranje pa tamo & ovamo pivo/vino i ostalo... Marku po marku - nakupi se...

#44 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 26 September 2010 - 11:04

Se racuna biciklo, jeftinija vecera od $200. Btw de nadje cipele sa $200 posalji mi pm, idem kupim.



Koliko je to u markama?

Znamo ovde jednu gospodju koja je još 5 godina pošto je bilo uvedeno ojro sve preračunavala u dojčmarke. Btw, zaradjuje i plaća sve u krunama.

#45 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 26 September 2010 - 11:12

Sta bi im uradile te male i uctive zenice da koverta dodje otvorena?

Ih, sta bi? A sta bi uradila da joj ja u nastupu pijanog bosanskog bijesa na njene ochi poderem i kovertu i platu i kimono na dvoje? Oshisham na nulu i ocheram materi. Cuj slikali telefonima svako jelo? Pa sta jedu kuci tito te nejebo? Ja mislim Yoyogi da ni Japanci nemaju tako visoko misljenje o sebi koliko ih ti ovdje falish. Sad je meni jasno sto su oni onako vitki. Stipse jbt. Ne jede pitu ko ima nego ko je nauchio.