Jump to content


Photo
- - - - -

Koliko vredi vecera, da li bacamo pare?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
410 replies to this topic

#346 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 01 October 2010 - 11:48

kurs od dva sata? :)
pa gde da tebe nejapanci uče o japanu? -_-

na netu se mogu naći različiti podaci o trajanju obuke za čišćenje fugu ribe, od dve do sedam godina. u nekoj BBC emisiji o fugu pominjali su da obuka traje tri godine, najmanje.


gledaj da ti negde ne podvale tog stručnjaka sa dvosatnim kursom. :twak:


Rekla mi moja nastavnica japanskog. Pitacu je ponovo.

#347 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 01 October 2010 - 11:49

Dobro si me podsetio: upravo to na slici je razlog sto sam mrzeo sarmu. Onu japansku sam probao na nagovor tih nasih ljudi (koji zive u Americi). Probaj, ne znas sta propustas, i nagovorise me.

Ja je ne mrzim, ali vala i ne volim. Pojedem je ja jednom u 2-3 mjeseca i dosta mi. Teska mi nesto jela od kojih se najedes do ''bola'' i podrignesh tek sutradan. Uostalom, da se ne lazemo i pecenje je takvo, ali ga vecina voli. Poslije se vari po 2 dana. Ali jedem, naravno.

#348 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 01 October 2010 - 11:56

Rekla mi moja nastavnica japanskog. Pitacu je ponovo.


trebalo bi. al gledaj da pre toga ne odeš na večeru. :)

#349 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 01 October 2010 - 11:56

Cek samo da dodam za ciscenje fugu ribe: Vesna rece 7 godina obuke.

Pa je li to realno? Pa nije neurohirurgija.

Osim toga, isto mi nastavnica rece, ukus je potpuno prosecan, nije vredno da se radi kod kuce.

To je ono sto neko rece (MAGRIPA?) jesti nesto samo zato sto je skupo i egzoticno.

#350 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 01 October 2010 - 12:03

Cek samo da dodam za ciscenje fugu ribe: Vesna rece 7 godina obuke.

Pa je li to realno? Pa nije neurohirurgija.


nije al opet od nje može da se rikne.

Chef Training
Chefs who wish to serve fugu must undertake a rigorous three-year training course and set of exams. The exams are both written and practical, and at the end, the chef must eat the fugu she has prepared. According to the BBC, only one quarter of all chefs who try pass the written test. Chefs who are color-blind or have otherwise poor vision, tremors or other physical conditions that would prevent them from proper identification of the fish's organs or precise preparation are not permitted to become fugu chefs

Removing the Toxins
After the whole fish is shown to the diner, it is taken to a special part of the restaurant's kitchen used exclusively for the 30-step ritual of fugu preparation and subject to extremely rigorous sanitizing and isolation protocols for preparation. The skin is removed with a special knife used on fugu only, followed by the liver and ovaries or testicles. The skin is carefully cleaned to remove the poisonous spikes. The liver, spikes and reproductive organs are disposed of in several layers of plastic and placed in a locked biotoxins container. The knife used for this part of the procedure is removed from the area for sterilization, and the chef changes his gloves, apron and other utensils for fresh ones.


video

jesi siguran da si uradio sve domaće iz tog predmeta? čini se da te učiteljica nije baš gotivila. :)

#351 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 01 October 2010 - 12:04

U Svedskoj je pre neki dan zvanicno pocela sezona lova na jastoge. Tako sve do decembra (u ovom delu Svedske).

Ima paket-aranzman za vikend na jednom obliznjem ostrvu - u petak dodjes u pansionat, dobijes super-veceru, SPA paket sa kompletnim opustanjem, prenocis a onda u subotu ides sa ribarima u lov na jastoge pa kad se vrnete dobijes opet super-veceru (predjelo, pet glavnih jela od jastoga na meniju, dezert i tako to).

Sve bezopasno po zivot.

Edited by cyberwor/L/d, 01 October 2010 - 12:11.


#352 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 01 October 2010 - 12:11

nije al opet od nje može da se rikne.



video

jesi siguran da si uradio sve domaće iz tog predmeta? čini se da te učiteljica nije baš gotivila.


To sto kazes sam i ja mislio od kada sam cuo za tu ribu. Nista, pitacu ponovo. Za vikend sam sa drugarima i njihovim porodicama na Field Day, bas cu da zapodenem razgovor o tome da cujem sta oni kazu.

Mislim, ne znam, da je taj trening za secenje ribe uopste (od tune ima 100 vrsta delova za sushi, na primer) a fugu je mali deo toga.

#353 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 01 October 2010 - 12:20

U Svedskoj je pre neki dan zvanicno pocela sezona lova na jastoge. Tako sve do decembra (u ovom delu Svedske).

Ima paket-aranzman za vikend na jednom obliznjem ostrvu - u petak dodjes u pansionat, dobijes super-veceru, SPA paket sa kompletnim opustanjem, prenocis a onda u subotu ides sa ribarima u lov na jastoge pa kad se vrnete dobijes opet super-veceru (predjelo, pet glavnih jela od jastoga na meniju, dezert i tako to).

Sve bezopasno po zivot.


Bas za vikend sam u Ise, to je prestonica jastoga. Toliko da se jastog u Japanu i zvanicno zove Ise Ebi (ebi = rak, prawn).

Ise Ebi.

Samo niko ne pomenu jastoge. Nece biti izleta sa ribarima, po svoj prilici.

#354 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 01 October 2010 - 14:27

Vecera koja je izazvala ovaj split je bila petak 24. septembar.

Druga, a stalno ih ima, je bila u sredu 29. septembar.

Posted Image

Klopa obicna, 50$ po osobi, neogranicen alkohol. Svako placa sam. Sam. Zato se i osecaju kao kod kuce, sami su platili ono sto misle da je max da se plati iz svog dzepa. Veliko uzivanje, prica, kao zurka.

Malo retushiranja, vidi se da je u ekipi i jedna zenska:

Posted Image

Kuniko (not her real name).

Od 12 hardverasa, ona je jedina lady u Tokai. Tim poslom se zenske retko bave.

Kuniko je 25 godina mlada, ekspert koji moze da nadje da voltaza na nekom pinu u SCSI interfejsu nije dobra.

Moze da rastavi u paramparchad racunar velik kao mesarski industrijski frizider i da ga ponovo sastavi.

Kuni-jan (to je kao da se neko zove Snezana pa je zovu Sneska) radi ozbiljne stvari, mind boggling. kao na primer, replikacija podataka iz Osake u San Diego, ako je u Japanu katastrofalan zemljotres, firme nastavljaju posao u 2 sekunde iz americke replikacije.

Opet, ona je bila na veceri (kao sto je uvek) i deckima je pokazala svoje dobre usluge u smislu kuvanja na stolu.

Decki je vole i postuju kao sestru i svaki je spreman da skoci njoj u pomoc ako je na sajtu i nesto krene lose.

3 puta za 4 godine i meni se desilo da Kuni-jan naidje na nevolju. Okrenem kola nazad, familija naostrena za neko mesto - i nista. Kuni-jan ima problem (istina i moj problem) , nazad u ofis subotom, nedeljom, praznikom, nema veze.

#355 Amsterdamer

Amsterdamer
  • Members
  • 854 posts

Posted 01 October 2010 - 18:33

U Svedskoj je pre neki dan zvanicno pocela sezona lova na jastoge. Tako sve do decembra (u ovom delu Svedske).

Ima paket-aranzman za vikend na jednom obliznjem ostrvu - u petak dodjes u pansionat, dobijes super-veceru, SPA paket sa kompletnim opustanjem, prenocis a onda u subotu ides sa ribarima u lov na jastoge pa kad se vrnete dobijes opet super-veceru (predjelo, pet glavnih jela od jastoga na meniju, dezert i tako to).

Sve bezopasno po zivot.


A po novcanik ? :)
Zaista , zanima me cena jedne takve akcije u Svedskoj, cisto da uporedim sa nekim izletima slicnog tipa u NL.

#356 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 02 October 2010 - 10:47

A po novcanik ? :)
Zaista , zanima me cena jedne takve akcije u Svedskoj, cisto da uporedim sa nekim izletima slicnog tipa u NL.

Taj vikend kosta oko 400 evra (+- koji evric). Ali ja verujem da kome je bas jako stalo da dozivi lov na jastoge moze da nadje
nekog ribara koji ce ga za dz primiti na barku. Nije to neki big deal.

Taj lov na jastoge je istom rangu sa lovom na losose, s tim sto je lov na jastoge specijalitet Zapadne obale (jer tu ih ima).
Svake godine pocinje prvog ponedeljka nakon 20-tog septembra u 7AM. (ni minut ranije)
U utorak je riblja aukcija (riba se prodaje na aukciji) i svi ribari znaju da tada mogu najskuplje da prodaju
jer to je premijerna cena a posle tokom sezone cena pada (tako bude i za mlade krompirice svake godine).
Prosle godine je premijerna cena za jastoga bila 120 evra/kg a posle cena pala na upola.
Ove godine je cena oborila sve dosadasnje rekorde - 760 evra/kg.

#357 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 02 October 2010 - 11:29

Taj vikend kosta oko 400 evra (+- koji evric).

:) Samo? Ima li josh mjesta na barci? Rezervishi jedno molim te, ako mozes i ako se smije kuci ponijet jedno 10-ak kila? Nash je moto: jedite jastoge, koji ce vam k.... cevapcici?

#358 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 02 October 2010 - 11:38

:) Samo? Ima li josh mjesta na barci?

To ne bih znala da ti kazem jer mene ni lov na jastoge a ni jastozi ne zanimaju narocito.

#359 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 02 October 2010 - 12:03

To ne bih znala da ti kazem jer mene ni lov na jastoge a ni jastozi ne zanimaju narocito.

Nemo' ljutish pls. Nije upuceno tebi, nego cijeni. 400€ za neki kao dozivljaj, loviti neke shtipajuce zivotinjke, koje btw po meni i nisu nesto posebno ukusne. Realno govoreci, meni bi zbog visoke cijene jastoga bila neka ''razumna'' cifra od 200€ sasvim dostatna. Ali jbg kad moze lui futon torbica za chiuaue nekih bjelosvjetskih glupacica biti 300-400 dolara, moze i jastog toliko.

#360 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 02 October 2010 - 12:15

400€ za neki kao dozivljaj, loviti neke shtipajuce zivotinjke, koje btw po meni i nisu nesto posebno ukusne. Realno govoreci, meni bi zbog visoke cijene jastoga bila neka ''razumna'' cifra od 200€ sasvim dostatna. Ali jbg kad moze lui futon torbica za chiuaue nekih bjelosvjetskih glupacica biti 300-400 dolara, moze i jastog toliko.

Tako ti je to kad su stvari izvikane. Kao i sa restoranima i frizerima - sto izvikaniji to skuplji. Ali sta je kilo jastoga u poredjenju sa iranskim kavijarom koji kosta jedno 20 000 evrica. :)

Ima ovde Saluhallen (natkrivena pijaca na ovdasnji nacin - hala) i jastoge drze u velikim akvarijumima (jer oni su najbolji kad su svezi) pa izaberes koji hoces. Ja ne volim ni da ih vidim. Sve to sto stipa volim samo kad je proslo sve procedure koje mi nisu prijatne za oko tj kad je vec skroz ocisceno. U restoranima koji "drze do sebe" retko da ces na meniju da vidis cenu za neko jelo od jastoga - obicno pise "dnevna cena" jer se nikad ne zna koliko ce jastog da kosta.

Btw, na takve "egzoticne" izlete dolazi puno Nemaca. Mi ovde imamo puno nemackih turista. Dosta Nemaca kupuje vikendice ovde.

Edited by cyberwor/L/d, 02 October 2010 - 12:21.