Jump to content


Photo
- - - - -

Zalazak Crnog Sunca


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
384 replies to this topic

#316 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 03 November 2010 - 16:35

Ma mozes i ovde da se uhvatis u kolo sa artikulisanima, uopste mi ne smeta, samo sam postavio pitanje koje se samo namece.
Bas sam party pooper. :)

#317 divizija

divizija
  • Members
  • 337 posts

Posted 04 November 2010 - 13:27

u stvari, pitanje zalska nafte je pitanje utrke s tehnologije i ljudske domišljatosti s vremenom. ako se ponuda nafte s vremenom bude smanjivala po određenoj stopi, važno je hoće li drugi izvori energije moći kompenzirati manjak koji se bude stvarao u zbirnoj ponudi energije istim tempom, odnosno hoće li njihova ponuda rasti jednako brzo kao i pad ponude nafte.

zapravo, s obzirom da živimo u kapitalisitčkom gospodarstvu koje traži sve veću ponudu energije s vremenom, ponuda ostalih izvora energije mora rasti BRŽE od pada ponude nafte. u protivnom smo osuđeni na recesiju jer gospodarstvu za rast treba stalni porast energije.

e sad, meni se čini da je od zalaska crnog zlata per se puno veći problem zalazak fosilnih goriva ukupno. odnosno, pad ponude nafte se može kompenzirati porastom ponude plina i ugljena. međutim, kad ugljen i plin dosegnu vrhunac proizvodnje u jedinici vremena, e onda smo u gabuli. jer ostali izvori energije jendostavno još nisu ni blizu spremni da komenziraju pad ponude fosilnih goriva. recimo da ponuda fosilnih goriva počen padati s 1% godišnje, mislim da svi ostali izvori energije ne bi mogli ni uz maksimalan porast, kompenzirati ni desetinu toga. a kamoli da još omoguće povećanu ponudu energije. i tu je ta utrka tehnolgije i ljudske domišljatosti s vremenom. čovjek mora BRZO iznaći načine i metode, i implenetirati ih, kojima će omogućiti da nuklearna, solarna i ostale moguće energije rastu po iznimno visokoim stopama. inaće, recesija=normala.

#318 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 05 November 2010 - 12:06

Indijanci seku sumu!

#319 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 06 November 2010 - 10:31

Мислим да смо неоправдано занемарили соларну енергију.


German grid aching under solar power

The German electricity grid faces instability because of too much solar power, an expert said.


Too much?? Како то може бити?

Дакле поред тога што је електрична енегија добијена из соларних панека скупа, прескупа, сад "имамо" и проблем са стабилношћу мреже - вероватно није као код ветра - ипак је сунце предвидљивије - изађе баш сваког дана осим кад се сакрије иза облака.
Дакле, што би рекли, дупло голо :)

#320 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 06 November 2010 - 14:22

Мислим да смо неоправдано занемарили соларну енергију.


German grid aching under solar power



Too much?? Како то може бити?

Дакле поред тога што је електрична енегија добијена из соларних панека скупа, прескупа, сад "имамо" и проблем са стабилношћу мреже - вероватно није као код ветра - ипак је сунце предвидљивије - изађе баш сваког дана осим кад се сакрије иза облака.
Дакле, што би рекли, дупло голо -_-


Chuo sam da se ljudi pale na dlakave zene, starije, debele, sa ogromnim sisama .......... ali da neko dozivljava seksualno uzbudjenje na mogucnost da chovechanstvo ostane bez energije ........ to sam samo ovde video :) .

Kako ti se zove sekta brate?

#321 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 06 November 2010 - 16:09

Chuo sam da se ljudi pale na dlakave zene, starije, debele, sa ogromnim sisama .......... ali da neko dozivljava seksualno uzbudjenje na mogucnost da chovechanstvo ostane bez energije ........ to sam samo ovde video :) .

Kako ti se zove sekta brate?


Downe, samo za tebe, otkriću ti tajnu -_-

ima ih više:
IEA, EIA, Lloyds, UK Industry Task Force, US Joint Forces Command, German military, Parliament of New Zealand ...

evo čitaj, obrazuj se... trebaće ti...

Ima još... ali dosta ti je i ovo... ima čak i tvojih domaćina, Kanađana...

#322 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 06 November 2010 - 19:54

Downe, samo za tebe, otkriću ti tajnu -_-

ima ih više:
IEA, EIA, Lloyds, UK Industry Task Force, US Joint Forces Command, German military, Parliament of New Zealand ...

evo čitaj, obrazuj se... trebaće ti...

Ima još... ali dosta ti je i ovo... ima čak i tvojih domaćina, Kanađana...


Ma to nije bitno, neki bogati ce imati nafte i dalje, neki siromashni nece, nije to problem ......... pitanje je - zashto vrishteci svrshavash :) ?

Edited by down with the sickness, 06 November 2010 - 19:55.


#323 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 06 November 2010 - 21:12

Imaš li ti neki problem?

#324 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 06 November 2010 - 22:02

Imaš li ti neki problem?


Nemam problem, sasvim je normalno da postoji izvestan procenat ljudi koji ne veruju u nauku i civilizacijski napredak, kao shto si ti i to je uvek tako bilo.

Ono shto nikada nije bilo je da takvi ljudi imaju priliku da svoja paganska verovanja namecu ostalima, a eto, bash zahvaljujuci nauci i napretku, tj. internetu, to se danas deshava.

Nemam nishta protiv da iznosish svoje "argumente", ali ako moze bez tog ljigavog kezenja, cerekanja i kultnih obreda, ipak se ovde skupljaju civilizovani ljudi.

Ti znash da ima po Rusiji dosta tih koji zive pod zemljom i chekaju kraj sveta, braca i sestre crvena smrt ili kako se vec zovu, pa mozda da ih kontaktirash nekako, da poprichate malo ....... oni ne koriste internet ...

#325 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 07 November 2010 - 21:35

Nemam problem, sasvim je normalno da postoji izvestan procenat ljudi koji ne veruju u nauku i civilizacijski napredak, kao shto si ti i to je uvek tako bilo.

Ono shto nikada nije bilo je da takvi ljudi imaju priliku da svoja paganska verovanja namecu ostalima, a eto, bash zahvaljujuci nauci i napretku, tj. internetu, to se danas deshava.

Nemam nishta protiv da iznosish svoje "argumente", ali ako moze bez tog ljigavog kezenja, cerekanja i kultnih obreda, ipak se ovde skupljaju civilizovani ljudi.

Ti znash da ima po Rusiji dosta tih koji zive pod zemljom i chekaju kraj sveta, braca i sestre crvena smrt ili kako se vec zovu, pa mozda da ih kontaktirash nekako, da poprichate malo ....... oni ne koriste internet ...


Pa ti veruješ, Downe? Ma nije moguće? Ja sam mislio da si ti čovek racionalan -_-

I kako ti to? 'Nako slepo, na reč? Ništa provera, istaživanje, logika ... Internet, informacije... Autoriteti TV, radio, novine... kažu i ti prosto veruješ :twak:
Evo, pravo da ti kažem, skroz sam iznenadjen. Pominješ neku nauku, a 'vamo vera :twak:

Pominješ i neke pećine, sekte i to. Nije valjda da ti to... ?? :)
Eto isti ste, oni ne koriste internet, a ni ti (ovo se*uckanje po forumima se ionako ne računa. to je samo gubljenje vremena :twak:)

A ti nisi čuo? Te su išćerali. Nisu više u pećinama :twak:
Eto propade ti fazon :ajme:

#326 mightygears

mightygears
  • Members
  • 264 posts

Posted 07 November 2010 - 21:51

Ja ne znam da li treba da se crta:TEHNOLOGIJA NIJE ENERGIJA. Ajde da bude jednostavno.
Imate tortu i 12 ljudi. Da bi tu tortu raspodelili na jednake delove napravili su super nano noz koji sece na nivou molekula i isekli tortu na 12 jednakih delova. Kada su tortu pojeli a jelo im se jos, ostao je prazan tanjir i super nanometarski noz a ne nova torta.

#327 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 07 November 2010 - 21:56

Ali da se mi vratimo temi. A tema je nafta. Pogledajmo jedan mali detalj - kako stoje stvari sa najvećim naftnim poljem u Severnoj Americi - Prudho Bay na Aljasci? Kratk odgvor na ovo pitanje je: slabo. Ali pogledajmo cifre:

Alaskan October Oil Output Drops 5.9% on Lower Field Output

Alaskan oil production in October fell 5.9 percent from a year earlier because of lower output from fields including BP Plc-operated fields such as Prudhoe Bay, Endicott and Northstar.

...


Jbga, proizvodnja sirove nafte u s. ameriki opada nezadrživo. Ako tu nešto ne pomogne abiotska nafta, nema im druge nego da krenu u - Iran. :)


Da je bar ovo objavio RT, pa da se pogadjamo, ali nije, na žalost rusonefila -_-

Edited by dekss, 07 November 2010 - 21:58.


#328 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 07 November 2010 - 22:31

Ima još. Opet nije RT (pu, majku mu... -_- )

Oil to Rise as Capacity Drops, Morgan Stanley Says

Crude oil prices will rise as spare production capacity drops to “untenable levels” by the end of 2012, Morgan Stanley said in a research report.

...


Da objasnim (za gledaoce sa jefininjim kartama). Trenutno se nafta kreće u dogovorenim granicama 70-80$/b (ili beše 90$). Radi se naravno o dogovoru OPEC-a. Mi ostali se ne pitamo ništa. A kad nestane "spare capacity"... Onda džaba dogovor, džaba sve, ... cenu nafte od tada na dalje neće više niko kontrolisati. Čak ni OPEC. Čak ni Saudijska Arabija. Ameri? buhaha

Ali, znate šta, ne verujem ja ovom (malo) Morgen Stenliju ni Arapima, ni nikome ništa. Kažu spare capacity "5.9 million barrels today". Ma kakvih 5.9mlrd barela. Nema od toga ništa!

A šta se dešava kad cene nafta ostanu bez kontrole? Odoše u visine. Ma, neee. Ne bojte se. Ne verujem ja ni tim pričama...
Da ne bi dalje gnjavio, evo slika - umesto mojih bezveznih hiljadu reči

Posted Image

Pogadjate? :)

Edited by dekss, 07 November 2010 - 22:32.


#329 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 07 November 2010 - 23:06

Jbga, proizvodnja sirove nafte u s. ameriki opada nezadrživo. Ako tu nešto ne pomogne abiotska nafta, nema im druge nego da krenu u - Iran. -_-

Ili u Japan u najmanju ruku. Nego vidim ovde veselo ludo 24/7, pa valja ponoviti i nesto sto spada pod cinjenice i veliku sliku, ako ne kvari ton vasoj prici "doomsday and the Satan's evil empire".

Za ovu temu barem nema veceg dajdzesta. Pa evo ti mape kreni da nam crtas sta i kako u Iranu/Iraku/Afganistanu i nemoj da preskaces detalje:

Posted Image

Da je bar ovo objavio RT, pa da se pogadjamo, ali nije, na žalost rusonefila :twak:

I mene cudi sto nisi okacio Rusku drzavnu televiziju koja nam prorice smak Zapadnog sveta, smrt od vakcinacije i finansijske skandale u kojima ne ucestvuje Putin.


Youtube Video ->Original Video

Youtube Video ->Original Video

Youtube Video ->Original Video


*ne kazem da ovaj pad od 5% proizvodnje nafte na Aljasci nije cinjenica, vec da je zakljucak neopevana glupost kao i marginalnost tog procenta ako se uporedi sa padom domace (US) proizvodnje u Meksickom zalivu kada udari neki veci uragan kao Katrina, ili pr. uvezenom naftom samo iz Kanade ( "mozes misliti -5% na Aljasci, evo sledi invazija na Iran!" :) )

Edited by st.maurice, 07 November 2010 - 23:12.


#330 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 08 November 2010 - 06:08

Ja ne znam da li treba da se crta:TEHNOLOGIJA NIJE ENERGIJA. Ajde da bude jednostavno.
Imate tortu i 12 ljudi. Da bi tu tortu raspodelili na jednake delove napravili su super nano noz koji sece na nivou molekula i isekli tortu na 12 jednakih delova. Kada su tortu pojeli a jelo im se jos, ostao je prazan tanjir i super nanometarski noz a ne nova torta.


Trebalo je crtati onima shto su se zapitali recimo u 18 veku ....... ljudi, pa mi cemo da posechemo sva drva za lozenje i ostacemo bez energije.

Onda je trebalo crtati onima u 19. veku ...... shta cemo da radimo kada sagorimo sav ovaj ugalj.

Stigao je 20. vek i crtalo se kako cemo nayebati kada nestane nafte.

Videcemo shta ce nam crtati za 21. vek.

Samo molim te, ja priznajem da mi je potrebno crtanje, nije me blam ......... ALI NE TI, MOLIM TE, NEMOJ NI POKUSHATI DA MI CRTASH, CRTAJ UZOJ RODBINI, PRIJATELJIMA, KOMSHIJAMA.