Jump to content


Photo
- - - - -

odlazak u USA


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
371 replies to this topic

#331 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 25 May 2011 - 20:06

Pa jbg rade kada u domaju moraju da posalju slike kuce sa sve koznom garniturom

#332 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 25 May 2011 - 20:12

Pa jbg rade kada u domaju moraju da posalju slike kuce sa sve koznom garniturom

Ama, to je sad druga prica. Plus sto i u domaji rijese stambeno pitanje, kupe malo bolji auto, sve se stigne do neke 60 i neke i onda padnu *urcu za usi. Ali poenta je da bas rade. Zato, kad nekad odes u posjetu kod njih, vec od 10 navecer pocnu ''kljucati'' ko da su na heroinu.

#333 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 25 May 2011 - 20:41

Ama, to je sad druga prica. Plus sto i u domaji rijese stambeno pitanje, kupe malo bolji auto, sve se stigne do neke 60 i neke i onda padnu *urcu za usi. Ali poenta je da bas rade. Zato, kad nekad odes u posjetu kod njih, vec od 10 navecer pocnu ''kljucati'' ko da su na heroinu.

Ja nisam ni rekao da ne rade ali brate niko ih i ne tera da rade toliko.U Nemackoj sam poznavao neke likove(bracni par) koji su rintali od jutra do sutra i stanovali u zgradi sa zajednickim kupatilom.Takav stan mislim bas moras da se potrudis da pronadjes.Ali zato bato kada izvadi iz novcanika sliku neke kucerine od 600 kvadrata u vukojebini gornjoj sav se ozari.
I onda takav lik pocne da ti objasnjava kako su Nemci glupi jer im zivot prodje u pijancenju po kafanama

#334 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 25 May 2011 - 20:41

Uz to treba imati na umu i razliku u mentalitetu. Ameri vole imati cim vise,

Ko to jos ne voli da ima cim vise ? Mislim da se tu Ameri ne razlikuju od bilo koje druge nacije na ovoj planeti.

lome se ne bili dobili mogucnost prekovremenog rada (koji je, kao i rad praznikom, placen 150 % nominalne satnice) i zaradili cim vise. Balkanci, pak, (kao i vecina Mediteranaca) najcesce zele raditi cim manje.


Mislim da se ne lome zato sto vole da rade, nego sto su primorani. Sjeti se samo kako su davani krediti za kuce prije par godina kada je pohlepa banaka presla sve granice.

Vec sam i ranije napisao da nije ovdje standard visok zato sto pada s neba, nego zato sto ljudi rade. Da sam zadovoljan balkanskim standardom, mogao bih raditi i manje nego na Balkanu...



Standard bi trebao da podrazumijeva i slobodno vrijeme, a ne samo da imas sto veci SUV ili kucetinu. Yebes to sve ako ne samo da imas mali godisnji, nego kao sto kazes moras da radis i praznicima.

#335 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 25 May 2011 - 20:43

U Nemackoj sam poznavao neke likove(bracni par) koji su rintali od jutra do sutra i stanovali u zgradi sa zajednickim kupatilom.


i ja poznajem jedan takav par, stan videla svojim ocima. kupatilo i WC zajednicki.

#336 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 25 May 2011 - 20:44

@Zoran

A i nedeljom ne moze u crkvu jer radi.Totalno se sjebao

Edited by MAGRIPA65, 25 May 2011 - 20:59.


#337 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 25 May 2011 - 21:10

Amerika je masina za mljevenje mesa ''obicnog'' covjeka. Da se ne lazemo. Posto moja sestra spada u te obicne ljude, ona je bas dobro najebala sa tim americkim godisnjim odmorom. Imala je tesku operaciju prije nekih 7-8 mjeseci, bila je neko minimalno vrijeme na bolovanju, a kako jos nije bila spremna za posao, uzela je i odmor, nekih 17-18 skupljenih dana. A onda uz ''boziju pomoc'' jos uvijek prilicno iscrpljena pocela raditi. Tako da alek bas i ne pretjeruje, to je moje iskustvo. Opet, jedan drug, iz Floride, kojeg vidjam ljeti u Sarajevu ima solidan, ne posebno profitabilan bizniscic i bude po 6 sedmica na odmoru. Mogu se jedino sloziti da nije svima ni blizu isto ili slicno, ali obicni lauferi poput moje sestre su u onoj alekovoj opisanoj kategoriji. Da se ne lazemo, jbg. Koliko je takvih u Americi, drugo je pitanje, ali preko 80% je neka moja pretpostavka. Odnosno, pretpostavka temeljena na uzorku iskustva iz susreta i razgovora s ljudima koji su otisli tamo i koji nekako uspiju da dodju u domaju jednom u 3-4 godine. Obicno gledaju da spoje ugodno s korisnim, pa pola odmora hodaju ''obrusenih'' zuba, spremnih za navlake. Proslo ljeto sam tako sreo jednog dobrog druga i hanumu mu. Danima su bili na nekim supicama i pasiranom povrcu.


Sve sto kazes stoji, pocetni godisnji odmor je obicno 5-10 radnih dana + nesto sto se zove personal day i to mozes da iskoristis, ili ne. Neke kompanije ti cak na kraju svake godine plate dane neiskoriscenog odmora, posto ne dozvoljavaju da ga prenosis. Sad ako si poznati gitarista, ti ces da ostanes i da radis u toj kompaniji koja ti ne dozvoljava da preneses dane godisnjeg odmora i da posle 2 godine iskoristis 10-20 radnih dana. To je onaj najgori slucaj. U slucaju da ti se ne dopada pravilo firme, ti ces da promenis firmu i dobijes vecu platu i vise dana godisnjeg odmora.
Ja sam diskutovao s'gledista da je covek konkurentan na trzistu i da je dobar radnik i timski igrac. Takvi ljudi, ako nisu gramzivi, mogu sasvim pristojno da zive, imaju dovoljno veliki stambeni prostor, svako po spavacu sobu, onoli automobila, koliko vozaca. Uvek moze da se kuka kako je grozno ovo grozno ono.
Sto se tice bolovanja to je problem, posto je jos uvek zdravstveno osiguranje opcija koju kompanije sada moraju da ponude zaposlenima, a od 2012 ce svako zaposlen morati da placa zdravstveno. Do sada je bilo slucajeva da posto ne neko mnogo bolestan osiguravajuce drustvo podigne cenu premije celoj kompaniji, pa su se ti ljudi nalazili u nebranom grozdju, da u slucaju lay-off-a prvi idu. Mislim da su sada i taj zakon promenili.

#338 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 25 May 2011 - 21:15

Stos je u tome da se u USA drzava manje mijesa u zivot, ima manje regulative. Nema zakonom garantiranog godisnjeg, sve ovisi o firmi. I ja sam prije 20 i vise godina imao malu firmu/obrt sa 3 zaposlena. Placao sam ih po satu - koliko radnih sati, toliko para. Nisam im placao zdravstveno osiguranje ili godisnji odmor - sami su izabrali da li da osiguranje sami placaju i koliko vremena da uzmu slobodno. Istovremeno, tako sam ih mogao, po satu, platiti puno vise nego da sam imao dodatne obaveze.


I meni se cini da je stos u drugacijoj organizaciji drustva, sto dalje negde formira i zahteve i ocekivanja pojedinaca u odnosu na drustvo/drzavu.
Treba znati da to sto drzava propisuje obaveznih 5 nedelja placenog godisnjeg ovde, ima i svoje lose posledice. Padaju mi na pamet dve. Prva je sto ovakve obaveze (a tu spadaju i bolovanja i jos ponesto) cine da sindikati nemaju mnogo argumenata prilikom pregovaranja o minimalnim platama. Obicno ispadne da se sindikat "hrabro" izborio za jos neku vecini nepotrebnu privilegiju, npr da medicinske sestre smeju da nose svoje dzempere ako im je ne poslu hladno, ali to bude na ustrb onog sto je zaista vazno, a to su pare.
Drugi, i jos veci problem, je sto poslodavci izbegavaju da ljude zaposljavaju "za stalno", vec hvataju krivine i koriste sve moguce alternativne forme zaposljavanja, koje im onda daju mogucnost da legalno izbegnu propisane obaveze.

#339 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 25 May 2011 - 21:18

@mrd
pomesao si.Bolovanje je short/long term disability insurance.Neke ga firme nude kao deo paketa neke ne ali ako ga i sam kupis nije skupo narocito long term

#340 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 25 May 2011 - 21:40

@mrd
pomesao si.Bolovanje je short/long term disability insurance.Neke ga firme nude kao deo paketa neke ne ali ako ga i sam kupis nije skupo narocito long term


U slucaju osiguranja, sam mislio na ljude koji se razbole, pa onda njihov tretman kosta vise i osiguravajuce drustvo digne premiju kompaniji. Nisam imao prilike da imam long term pregovore, ali verujem da je opet diskreciono pravo kompanije.
Secam se da je porodiljsko, 4 nedelja pre porodjaja i 6 posle.

#341 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 25 May 2011 - 21:54

@mrd
pomesao si.Bolovanje je short/long term disability insurance.Neke ga firme nude kao deo paketa neke ne ali ako ga i sam kupis nije skupo narocito long term


da, kod mene u firmi ako si nesto "sitno" bolestan mozes da uzmes pomenuti PTO i taj dan/dani bude placen, a ne moras da donosis nikakve potvrde. pojedini mogu jednostavno da ostanu kod kuce i rade off site, onda je isto kao i da su bili na poslu. ako se nesto ozbiljnije razbolis moras da imas potvrdu od lekara, prve dve nedelje nisi pokriven (osim ako nemas PTO koji mozes da iskoristis), 2 nedelje-6 meseci pokriva short term disability, a vise od 6 meseci (ne znam tacno koliki je maximum) long term disability. Cifra za ta dva osiguranja je mala, short term je mozda desetak dolara (ili manje) mesecno, long term je bukvalno par dolara.
doduse, oba osiguranja pokrivaju x% od plate (ne znam tacno koliko), ali imaju limitiran max iznos nedeljno, sto za nekog moze biti iznos blizak plati, ali za nekog i puno manji.


U slucaju osiguranja, sam mislio na ljude koji se razbole, pa onda njihov tretman kosta vise i osiguravajuce drustvo digne premiju kompaniji. Nisam imao prilike da imam long term pregovore, ali verujem da je opet diskreciono pravo kompanije.
Secam se da je porodiljsko, 4 nedelja pre porodjaja i 6 posle.


da, znam da moja firma ima relativno skupu polisu zbog velikog broja mladih zena koje zbog potencijalne trudnoce mogu da predstavljaju veci trosak za osiguravajucu kompaniju. Inace u mojoj firmi trudnice rade bukvalno do porodjaja, kako bi mogle posle da ostanu duze, odnosno tih 10 nedelja. ali mnoge ne koriste ni toliko.

#342 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 26 May 2011 - 01:43

Prosjek:

Italy 42 days
France 37 days
Germany 35 days
Brazil 34 days
United Kingdom 28 days
Canada 26 days
Korea 25 days
Japan 25 days
U.S. 13 days

Da i sta to govori?
Znam ja u UK imamo pocetnih 25 i iskreno niko ih ne iskoriscava i tu si gde si, u US pocinje od 10 ali se sveake godine uvecava za 1.
Tako da jeste u US pocetnici imaju manje ali i dalje mogu da uzmu neplaceno ako im treba.
Samo mi nije jasno kako se izbor zemlje zivota pravi na osnovu dana odmora - ne ides ti tamo da odmaras nego da zivis i radis - ko sto rekoh odmah balkanizam 'a koliko mogu da ne radim a da mi plate'.


To nije lose, mada je i bolovanje u te dane, sto malo kvari sve. Medjutim posto znamo da si ti neka vrsta naucnika, vjerujem da bi u Evropi to sve bilo duplo.


i sta bi to duplo znacilo? Meni recimo nista - evo skoro 4 godine u US (valjda to znaci pocetnik) i mogu da uzmem koliko mi treba dana, sta mi znaci u EU duplo od toga?

#343 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 26 May 2011 - 03:19

ja znam kako je u norveskoj, pretpostavljam da svedska lici vrlo, a to je 5 nedelja godisnjeg znaci plata plus nije oporezovana taj mesec, tj lep regres kako bi se reklo po naski, onda ide zagarantovani dani za odsustvo sa posla kada se ne osecas dobro- ne mora bolest, moze umor, stres... znaci nije vezano za posetu lekaru- takvih sam imala 18 dana za sebe i 10 za po svako dete uz ogradu da se moze vezati max 8 dana zaredom. bolest u kuci tipa nega ostarelog roditelja ili supruznika, tada govorimo o ozbiljnoj bolesti naravno, to je 20 dana max godisnje . svi dani su placeni i iskoriste se odmori do poslednjeg minuta , ostatak privilegija ti samo daje jednu opustenu atmosferu, da nisi u grcu a da se u stvari iskoristi uglavnom samo deo.svi ovi dani su zagarantovani i u drzavnim i u privatnim firmama, varira samo broj dana onih sto se zovu egenmelding- kad se ne osecas ok i ide od 12 do 18 dana.

u italiji sam imala 6 nedelja godisnjeg ali se delilo uvek samo na 2 dela, uglavnom 4 plus 2, nije ilo mnogo prostora za druge opcije. bilo je i bolovanje bez lekarskog nalaza ali nesto malo, tipa par dana godisnje.

u bgd sam imala mislim 22 dana kao pocetnik , bese davno, i nikavi drugi dani sem ako ne doneses bolovanje od lekara

ovde sam u pocetnim pregovorima oko posla, nista jos ozbiljno ali svi se preliminarno vrte oko 2 nedelje, max 3 . ali nisam nikakav reper za americke standarde, prosto nisam jos usla u sistem.

sve u svemu ja imam pozitivno iskustvo sa zagarantovanim brojem slobodnih placenih dana, nikad nisam iskoristila ni pola od toga ali daje osecaj sigurnosti kada znam da ne moram da razmisljam kome da ostavim kilavo dete ujutru, a opet dete nije ni za jurcanje kod doktora, znate onu situaciju nije za skolu a nije ni da juris kod pedijatra.

#344 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 26 May 2011 - 03:41

Ima puno firmi koje zaposlenima nude dodatne beneficije poput placanja doskolovavanja.Ko zeli moze da ide na masters ili PHD i kada zavrsi firma my pokrije troskove.Isto vazi i za razne kurseve.Naravno to vazi ako je nesto iz oblasti u kojoj radi.Niko ne placa kuvaru masters iz astronomije.
Sada puno ljudi to uopste ne koristi ali opet postoji kao opcija i treba i to ukljuciti kada se razmatra neka ponuda.

#345 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 26 May 2011 - 03:48

Standard bi trebao da podrazumijeva i slobodno vrijeme, a ne samo da imas sto veci SUV ili kucetinu. Yebes to sve ako ne samo da imas mali godisnji, nego kao sto kazes moras da radis i praznicima.

Slazem se, ali tako mislimo ti i ja, a ne vecina. Zato sam piskarao o razlici u mentalitetu. Mojim susjedima je bitno da imaju veca kola od mojih, meni nije - pa oni rade vise, a ja uzimam neplaceni godisnji. U cemu je problem? Ono sto pokusavam reci je da mogucnost izbora postoji, i nije u USA maltene robovlasnistvo kao sto je moglo izgledati iz tvog posta u kojem si naveo prosjecan broj slobodnih dana po drzavama.
Nije da moram raditi praznicima (makar, netko mora, bolnica ne moze prekinuti s radom), nego mi se s jedne strane isplati, a s druge cinim uslugu kolegama. Npr. nisam religiozan, Bozic i Uskrs mi nista ne znace, a sira familija mi je na drugom kontinentu. Zasto bi na Bozic radio moj kolega cija se familija skuplja u njegovoj kuci? Njemu bitno, a meni svejedno. Pa nek' on fino sa familijom proslavi njemu bitan praznik, a ja zaradim vise i ne primijetim razliku u slobodnom vremenu. U stvari, primijetim - tako sto ti isti kolege medjusobno dogovore tko ce pokrivati moje smjene dok sam na neplacenom odmoru.

A i nedeljom ne moze u crkvu jer radi.Totalno se sjebao

:rotflmao:
Ne mogu ni ja... :D Po ugovoru s bolnicom radim 8 sati petkom i 16 subotom i nedeljom. A zato imam 4 slobodna dana sedmicno, a za rad vikendom dobijam 10 % vise satnice od kolege koji radi pon-pet. ;)

I meni se cini da je stos u drugacijoj organizaciji drustva, sto dalje negde formira i zahteve i ocekivanja pojedinaca u odnosu na drustvo/drzavu.

Zato sam i spomenuo razliku u mentalitetu. Vecina Amera se silno buni kad im se drzava uplece u bilo sto, ali su spremni preuzeti odgovornost za svoju dobrobit i ne ocekuju puno od drustva.