Jump to content


Photo
- - - - -

Australija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
272 replies to this topic

#31 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 02 August 2010 - 18:04

Zasto mustras momka bez veze :-) Tako se kaze, kad uspes da nadjes posao, kaze se da si "prihvatio ponudjen posao". Sustina je ista, samo se formulacija razlikuje.


Vi (u mnozini, posto vas ima vise koji stalno prekorevate noskicha jer zaboga pokusava da unovci svoju diplomu), dakle, vi mora da ste mnogo lako i jeftino dosli do svojih ćaga?


Ne bih da isterujem mak na konac, ali meni je formulacija ipak bitna. Zato sto govori o tome kako dozivljavas celu stvar. "Prihvatititi ponudjeno" meni zvuci kao da stojis ispred izloga i biras ovo hocu, ovo necu. "Naci posao" znaci prethodno ga aktivno traziti. Razlika drasticna.

A Noskich je meni bas :D i volela bih da mu pomognemo, pa je u tom smislu i grdnja samo u pedagoske svrhe :D .

Vidim da nema mnogo razlike izmedju Sverige i kengurije, bar kad su ove cistacke strasti i slicne budalastine u pitanju, pa onda mozda vaze i druga neka nepisana pravila. Pa da ih razradimo :ph34r:.

Dakle, moje iskustvo kaze da se jednostavni, da ne kazem glupavi poslovi traze na jedan, a oni ozbiljniji/zahtevniji na drugi nacin.
Poslodavac kojem treba atomski fizicar zna da ne moze da ocekuje da ga nadje u komsiluku, pa zato objavi konkurs/da oglas na sve cetiri strane sveta. Ako pri tome nudi dobru platu, uslove za napredovanje itd., tako ce privuci siri krug zainteresovanih, pa ce mu i izbor biti laksi.
Oni koji traze strastvene cistace :) obicno ne udaraju u talambase nego traze preko onih koji vec rade i znaju o kakvom se poslu radi pa ce umeti i da preporuce pravu osobu. Jos cesce ih trazioci sami zatrpavaju CV-ovima i/ili dolaze licno, pa je pitanje trenutka kad se pojavi potreba.
Posto upravo tog leba jedem, znam i kakve osobe trazim. Ni slucajno rascupane vestice koje dolecu na metli iako ce neko misliti da su takve rodjene da ciste. Naprotiv, biram (a mogu, jer se nude :D ) pametne i obrazovane momke i devojke jer cistacki posao osim fizicke snage zahteva i kliker, fleksibilnost, snalazenje, prilagodjavanje i iznad svega kreativnost. Nije bas da uzmes krpu pa je razvlacis po podu levo-desno ceo dan, nego treba iznaci pravi nacin da uradis mnogo za kratko vreme, a jos je vaznije umeti postaviti prioritete. Za pocetak je vazno da osoba pokaze volju i interesovanje, ne mora bas strast i pozudu :D . Ali ako mi dodje smrknutog lica koje kaze "jadan ja kad sam ovoliko nisko pao da moram s tobom da pricam" onda "hvala sto si dosao/la, javicu se ako nesto bude" (necu nikad).

Sta sam ono htela da kazem :D? Ah da, ozbiljni poslovi se traze preko oglasa, a "neozbiljni" u licnom kontaktu, bilo direktno s potencijalnim poslodavcem, bilo s nekim ko ga poznaje, pa na preporuku. U svakom slucaju door to door, a ne kuci uz komp. Ne treba nikad odustati od sopstvene struke, ali nuzda zakon menja.

I jos nesto. Cini mi se da se Noskich jos nije oslobodio onog naseg balkanskog stereotipa da sto uradis do tridesete, to si uradio. Ako do tada nisi uspeo, svakako si zakasnio, pa ne moras vise ni da se trudis. Meni su tu budalastinu tek ovde izbili iz glave. Ovde decu radjaju u cetrdesetim i skoluju se u pedesetim, dakle sve se stigne i postigne. I skoro da nisam upoznala uspesnog domoroca koji bar godinu-dve nije raznosio pice, okretao nepokretne babe ili cistio klozete. Veoma su retki oni koji su iz srednje skole uskocili direktno na faks, a s njega glavacke u karijeru.

#32 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 02 August 2010 - 18:27

Vi (u mnozini, posto vas ima vise koji stalno prekorevate noskicha jer zaboga pokusava da unovci svoju diplomu), dakle, vi mora da ste mnogo lako i jeftino dosli do svojih ćaga? To je isto kao investicija u biznis, neces da napustas brod dok ne potone, pa ces i posle da gledas kako da ga izvuces (ako nije bas potonuo duboko kao Titanik). ...Mnogo se olako ovde prica o tome. Na stranu sto je ipak, pored svega, najveca verovatnoca za nekoga da nadje zaposlenje na dugo vreme bas u struci za koju se, jel'da, skolovao...

Ja mislim da ti nisi razumeo kritike. Logicno je da hoces da povratis investiciju ali je pametno da ako vidis da to ide tesko na jedan nacin - predjes na drugi. Slazem se da je najveca verovatnoca da se dugorocno zaposli bas u svojoj struci - medjutim on tamo jos niej stiga - do dugorocnog mislim.

Hm. Noskich se u ovom pasusu, dakle, okrivljuje za nesto sto je najprirodnije. Ako je master of Information Science (ili sta vec, ne znam coveka) a treba da radi kao, npr, recepcionista - onda je od njega OK traziti da radi kao recepcionista kao da je to ostvarenje svih njegovih zivotnih snova? Pa, moze neki poslodavac da to ocekuje, ali ne verujem da ce to da dobije. Ono sto moze da dobije je osoba koja se samo pretvara da je 100% u tome, a u stvari gleda svaku priliku da zabusi. Ne znam da li je to drugo bolji deal za poslodavca (sumnjam). Imao bih sam puno da ispricam o svemu tome, uglavnom, da skratim, poslodavci su danas ovde zestoko razmazeni - moze im se. I tu nista necemo promeniti ni noskich ni ja, niti bilo ko.


Treba da postuje svaki posao i iz svakog nesto nauci, da mu pristupi kao obogacivanju svog iskustva i dodatno skolovanje i iskoristi ga do maximuma istovremeno radeci maximalno i odgovorno. Zamisli moze da radi na recepciji i jednog dana useta vlasnik neke ogromne firme, dopadne mu se fini recepcionista, odgovoran i radan, i pita ga ko je i sta - noskich lepo isprica a ovaj kaze 'e meni bas treba neko nov u odeljenju..' i noskich zavrsi na prvom stepenu posla za koji se skolovao...

Pa, njemu bi bilo svakako bolje ako bi tamo dobio posao (u protivnom, ne bi ni isao). Tako da bi mu sigurno bilo bolje, kao i mnogima koje znam koji su u azijske zemlje otisli iz Australije, jer im je ponudjen posao kakav bi ovde cekali 150 godina. E, sto mene to ne strefi. :-)



MUST HAVE ABN; PREFER: EXPERIENCE CLEANING IN HOTEL, AND HAVE CAR; ATTENTION TO DETAIL, RESPONSIBLE, PASSION ABOUT CLEANING JOB, JOB LOCATION IS HILLS AREAS
PLEASE SEND YOUR CV OR DATA TO

Znaci po zvanicnim uslovima potrebni su iskustvo (lokalno-proverljivo), kola i "passion for cleaning".
Pretpostavljam da su nezvanicni PR i da se zivi blizu mesta gde se firma nalazi plus pozeljno native speaker.

Posto ja vidim mnogo oglasa, prvo da ti kazem da ti trazis dlaku u jajetu. Prefer: znaci sve ovo bi bilo dobro i izabracu ako mi se dopadne onog ko ima - ako ne izabracu ko mi se dopadne. Nigde ne kaze Required: 2-3 years of exp...
Razumes razliku?
Zato lepo slobodno se ti kockaj sa ovima gde pise prefer experiance - mozda budes sarmantniji nego vecina.

I jos nesto. Cini mi se da se Noskich jos nije oslobodio onog naseg balkanskog stereotipa da sto uradis do tridesete, to si uradio. Ako do tada nisi uspeo, svakako si zakasnio, pa ne moras vise ni da se trudis. Meni su tu budalastinu tek ovde izbili iz glave. Ovde decu radjaju u cetrdesetim i skoluju se u pedesetim, dakle sve se stigne i postigne. I skoro da nisam upoznala uspesnog domoroca koji bar godinu-dve nije raznosio pice, okretao nepokretne babe ili cistio klozete. Veoma su retki oni koji su iz srednje skole uskocili direktno na faks, a s njega glavacke u karijeru.

To je ono sto on odbija da shvati.

#33 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 02 August 2010 - 19:21

Da opisem iskustvo, ako neko moze iz tog izvuci pouku.

Dos'o u USA '81.-e. Niko ne pita sto sam zavrsio. Nakon par dana, oglas u novinama - firma (cable TV, to je jos bila novotarija) trazi nekog za par dana da ocisti/uredi napustene/zapustene prostorije koje je kupila. Ja se javim, placaju $8/sat (nije to bilo lose '81.). Cistim 2 dana k'o sumanut, dobijem check i opet nista. Al' 30-ak dana kasnije, ista firma oglasava za instalatera/servisera. Ja se opet javim, iako pojma nemam o kablovskoj TV (kao, bice OJT - "on the job training") i dobijem posao kraj nekoliko njih strucnijih od mene. Docnije pitam sefa kako, a on kaze: "We know you are a hard and dedicated worker." Tako se ja penj'o po banderama i vuk'o kablove dok ne nadjoh bolji (i bolje placen) posao. Al' zivilo se - od sopstvene zarade.

Imam prijatelja, zajedno se vucarali po ETF-u krajem '70-ih. Nije zavrsio, "vjecni student..." Ostao u Yu, al' kad se zaratilo, on nije znao na koga bi pucao ni zasto - pa ode u Australiju (detalje i papirologiju ne znam, kako je to izveo). Al' uprkos 6 semestara ETF-a, pocne kao lucki radnik, istovarujuci brodove. Za manje od godinu dana polozio potrebne ispite i postao taksist u Sidneyu. Vozio taksi 3 godine, stanovao sa jos trojicom i stedio. Onda kupio benzinsku pumpu i sad je gazda na istoj. Zivi normalno i nit' on brine nit' ga neko pita za vrijeme provedeno na ETF-u.

Dakle, moze se. I tu i tamo.

#34 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 02 August 2010 - 21:09

-

Da opisem iskustvo, ako neko moze iz tog izvuci pouku.

Dos'o u USA '81.-e. Niko ne pita sto sam zavrsio. Nakon par dana, oglas u novinama - firma (cable TV, to je jos bila novotarija) trazi nekog za par dana da ocisti/uredi napustene/zapustene prostorije koje je kupila. Ja se javim, placaju $8/sat (nije to bilo lose '81.). Cistim 2 dana k'o sumanut, dobijem check i opet nista. Al' 30-ak dana kasnije, ista firma oglasava za instalatera/servisera. Ja se opet javim, iako pojma nemam o kablovskoj TV (kao, bice OJT - "on the job training") i dobijem posao kraj nekoliko njih strucnijih od mene. Docnije pitam sefa kako, a on kaze: "We know you are a hard and dedicated worker." Tako se ja penj'o po banderama i vuk'o kablove dok ne nadjoh bolji (i bolje placen) posao. Al' zivilo se - od sopstvene zarade.

Imam prijatelja, zajedno se vucarali po ETF-u krajem '70-ih. Nije zavrsio, "vjecni student..." Ostao u Yu, al' kad se zaratilo, on nije znao na koga bi pucao ni zasto - pa ode u Australiju (detalje i papirologiju ne znam, kako je to izveo). Al' uprkos 6 semestara ETF-a, pocne kao lucki radnik, istovarujuci brodove. Za manje od godinu dana polozio potrebne ispite i postao taksist u Sidneyu. Vozio taksi 3 godine, stanovao sa jos trojicom i stedio. Onda kupio benzinsku pumpu i sad je gazda na istoj. Zivi normalno i nit' on brine nit' ga neko pita za vrijeme provedeno na ETF-u.

Dakle, moze se. I tu i tamo.

Nikako ne treba raditi posao koji je ispod nivoa diplome. Kakav je to nacin da nece da zaposle i pored svih diploma, sta oni misle, jos i preko veze zaposljavaju cistace. :)
Bolje je nista ne raditi nego raditi neki bez veze posao. To samo cini coveka nesrecnim. :ph34r:

#35 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 02 August 2010 - 21:15

Bolje je nista ne raditi nego raditi neki bez veze posao. To samo cini coveka nesrecnim. :ph34r:

Neko bi rekao
Samo dostojanstveno...

#36 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 02 August 2010 - 22:11

l
Evo ti kao primer prvi posao za cistaca koji je SEEK izbacio:

MUST HAVE ABN; PREFER: EXPERIENCE CLEANING IN HOTEL, AND HAVE CAR; ATTENTION TO DETAIL, RESPONSIBLE, PASSION ABOUT CLEANING JOB, JOB LOCATION IS HILLS AREAS
PLEASE SEND YOUR CV OR DATA TO

Znaci po zvanicnim uslovima potrebni su iskustvo (lokalno-proverljivo), kola i "passion for cleaning".
Pretpostavljam da su nezvanicni PR i da se zivi blizu mesta gde se firma nalazi plus pozeljno native speaker.


Da probam josh jednom, mada, chini mi se da je uzaludno :ph34r: .

U konkretnom sluchaju "passion for cleaning" oglasa - ti bi trebalo da bez ikakvog uzbudjenja prihvatish chinjenicu da oglas za posao, narochito za takvu vrstu posla, ne pishe Ivo Andric vec neka kokoshka koja je potpuno ubedjena da se passion for cleaning moze imati, a da nisi retardiran. Iz prostog razloga - zato shto je ona retardirana.

Dakle, radi se o human resources iliti kadrovskoj sluzbi i ako mene pitash, ti HR likovi su najprostiji oblici zivota koji su egzistirali na ovoj planeti od njenog postanka, rachunajuci i amebe.

Ukoliko sluchajno ocenish, a to nije teshko, da i na intervju-u imash posla sa retardom, a velika je verovatnoca da cesh imati osim tehnichkog i intervju sa nekom kokoshkom iz HR (ili pevcem, shto je redje, ali je isti stepen retardiranosti) ti cesh bez dvoumljenja na postavljeno pitanje odgovoriti potvrdno, tj. umesto passion for cleaning reci cesh da je chishcenje ustvari smisao tvog zivota i da si ti zivot posvetio chishcenju - jer neko ko je dovoljno mentol da ti takvo pitanje postavi je josh veci mentol u smislu da takav odgovor ochekuje od tebe.

S obzirom da se radi o najnizoj vrsti posla odluku ce doneti tvoj buduci supervisor koji je verovatno normalan chovek/zena i koji ce od ponudjenih kandidata izabrati onog kandidata za kojeg proceni da ce posao obavljati maksimalno korektno kako se njegovo dupe ne bi nashlo na tapetu kod njegovog shefa.

I kao shto vidsh tu nema nikakve filozofije, a zashto je oni od toga prave, to ni meni nikada nece biti jasno.

Prvo, ja neshto nisam siguran da ti uopshte konkurishesh za poslove.

Drugo, chak i ako konkurishesh prilichno sam siguran da nisi odustao chak ni od toga da na aplikaciji za chistacha stavish da imash tih devet fakulteta koje tvrdish da imash. Ta aplikacija ide u kosh uz grohotno smejanje onih koji je prochitaju.

Trece, za svaki posao novi rezime, to se podrazumeva. Za posao chistacha dugogodishnje iskustvo u chishcenju iz Srbije i ako je ikako moguce, a uvek je moguce i iz Australije. Eto imash gazdu koji ti izdaje kucu, placash uredno, oni uglavnom nece da lazu, ali zamolish lepo da napishe da odrzavash kucu sa vishe stambenih jedinica brinuci o njenom odrzavanju i chistoci vec dve godine.

On ne laze, a tebi je to vec veoma dobra preporuka i validno australisjko iskustvo.

A ti bi da vozish damper po australijskim podzemnim rudnicima. Nemoj bre sine da se lazesh ..... nije to za tebe.

Edited by down with the sickness, 02 August 2010 - 22:16.


#37 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 02 August 2010 - 22:27

Meni povremeno tip iz HR donese neke resumes kao vrhunski primer idiotarija koje oni moraju da citaju
Mentol 1

I have three middle names: Sterling, David, and Freeman. My favorite food is chili on rice. When I was 6 years old, I discovered at a Denny's that I could say the alphabet backwards. I was grounded for being a "sass-mouth" during the entire 8 th grade. Orienteering, backpacking, and skiing are my three favorite activities and they keep me anchored while afloat in the chaotic sea of life.

I believe every person should step foot on all 243 nations in the world before they die. So far I've been to 9. A mere 3.7% but it's a start. My disinterest in being stalked and or tracked prevented me from signing onto Facebook, however the need to network in today's world has forced me to see the light.

I have a major sweet tooth (gummies, not chocolate) but I brush a lot. I like writing rhymes and taking pictures. I'm definitely an outdoors person, which I attribute to constantly being told to, "go outside and play." I'm a drummer, but lack rhythm on the dance floor (I tend to flail).

I possess a willingness to help others and do at least one good deed per day. I also possess great patience and a high tolerance of annoying people. I have a very open mind, but finicky when it comes to toilet paper. And when I die, I either want my epitaph to be an available ad space, or I'd like to have a Norwegian Viking style funeral, I haven't yet decided.

Mentol2

NOTE: I JUST RECENTLY RESIGNED MY EMPLOYMENT FROM THIS COMPANY BECAUSE MANY OF THE OTHER EMPLOYEES MADE IT EXTREMELY UNCOMFORTABLE FOR ME TO ENJOY THE WORK ENVIROMENT. A MAJORITY OF THE EMPLOYEES ON MY WORK SHIFT WERE COLORED AND I WAS ONLY 1 OF JUST A FEW CAUCASIONS THAT WORKED THE SHIFT. I’VE ALWAYS BEEN A RELAXED PERSON SO I FIGURED I WOULD JUST RIDE IT OUT FOR A WHILE BUT AFTER A MONTH AND A HALF OF BEING CRITICIZED FOR MY ORIGIN, I JUST WANTED OUT.



#38 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 02 August 2010 - 22:34

Meni povremeno tip iz HR donese neke resumes kao vrhunski primer idiotarija koje oni moraju da citaju
Mentol 1

Mentol2

ovaj prvi me bas nasmejao :ph34r: pozvala bi ga intervju, a posao bi mu bio da nam svima ucini radni dan podnosljivijim :)

ovaj drugi je mentol druge vrste, njega ne bih pozvala.

Edited by Lift Going Up.., 02 August 2010 - 22:37.


#39 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 02 August 2010 - 22:38

ovaj prvi me bas nasmejao :ph34r: pozvala bi ga intervju, a posao bi mu bio da nam svima ucini radni dan podnosljiviji :)

Prvi ako ne zaglavi u HR nigde nece... Vidi se da covek ima vishe iskustva sa ekipom iz HR nego sa onima iz 'pogona'...

#40 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 02 August 2010 - 22:44

Prvi ako ne zaglavi u HR nigde nece... Vidi se da covek ima vishe iskustva sa ekipom iz HR nego sa onima iz 'pogona'...

zasto mislis tako? iz mog iskustva sa HR-ovima, cini mi se da oni bas ocekuju da ljudi pisu motivaciona pisma i CV-je po template, i da mrtvi ozbiljni izrazavaju entuzijam za cleaning services....kako je gore DWS objasnio, tj. da su oni poslednji kojima treba pokazati duh ili duhovitost, zato je i doneo ovaj HR kao primer idiotarije :ph34r:

#41 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 02 August 2010 - 22:45

Prvi ako ne zaglavi u HR nigde nece... Vidi se da covek ima vishe iskustva sa ekipom iz HR nego sa onima iz 'pogona'...

Prvom je specijalnost "Advertising and Promotion"
Neko ga je ucio da sokantna reklama moze da uspe samo sto je on to bukvalno shvatio

#42 Roger Sanchez

Roger Sanchez
  • Members
  • 1,041 posts

Posted 02 August 2010 - 22:51

Ej, tko će kod vas dobiti, Julia Redhead ili Abbott The Charisma? Kak vam se čini?

#43 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 02 August 2010 - 23:18

Prvom je specijalnost "Advertising and Promotion"
Neko ga je ucio da sokantna reklama moze da uspe samo sto je on to bukvalno shvatio

eee, mozda on uopste nije hteo da se zaposli, nego je vas testirao za neku svoj projekat?

#44 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 02 August 2010 - 23:18

Drugo, chak i ako konkurishesh prilichno sam siguran da nisi odustao chak ni od toga da na aplikaciji za chistacha stavish da imash tih devet fakulteta koje tvrdish da imash. Ta aplikacija ide u kosh uz grohotno smejanje onih koji je prochitaju.

Trece, za svaki posao novi rezime, to se podrazumeva.


Necu komentarisati ostalo jer je jako realisticno a ovde je prva recenica osecaj koji i ja imam a druga - pa naravno da se podrazumeva - relevant resime radi pola posla.

To dal volis kriket ne pomaze kod ciscenja :ph34r:

Meni povremeno tip iz HR donese neke resumes kao vrhunski primer idiotarija koje oni moraju da citaju
Mentol 1

Mentol2


Pazi ja citam vec shortlisted CVje i tu ima svasta da se vidi, ja obicno izaberem 2-3 teska bisera da se smejem kod kuce, tipa barmen koji mi se javio za Personal Assistant, pa pisac scenarija za reality show da bude racunovodja i tako sl..

#45 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 02 August 2010 - 23:28

eee, mozda on uopste nije hteo da se zaposli, nego je vas testirao za neku svoj projekat?

Onda je definitivno jos veca budala jer takav CV ide u kantu a nikada neces dobiti bilo kakav odgovor.Ne mogu da iskopam vise ali imao sam mali milion tih kretenskih CVja.
Lepo je DWS rekao.Ako neces da dobijes posao onda na poziciju barmena posalji CV u kojem stoji da imas devet fakulteta