Jump to content


Photo
- - - - -

Rat u BiH


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
135 replies to this topic

#46 maks

maks
  • Members
  • 221 posts

Posted 10 August 2010 - 08:57

QUOTE (Bosniak @ 10.08.2010, 02:34) <{POST_SNAPBACK}>
lol_2.gif

mani me se patetike i poetike




-crveno kasarna
-zuto dom armije
-crno predsjednistvo
-plavo oruzana bitka

Iako od Kasarne ima jedno 4-5 mostova i prelaza i za motorna vozila do Doma Armije, jok islo se koji kilometar dalje da se dodje do Doma Armije innocent.gif Samo naivan i neupucen covjek ce pomisliti da ce ''crvena tacka'' do ''zute tacke'' doci preko ''plave tacke''.

Oko Skenderije nema apsolutno nikakvog vaznog ni vojnog ni civilnog objekta da bi se mogao napasti, osim Predsjednistva, a rezultat zauzimanja Predsjednistva drzave i zarobljavanja svega u njemu je scenario kakav bi svako pozeljeo kada napada neki grad odnosno drzavu.

Naravno kad je kod Predsjednistva zaustavljen i razbijen napad, dalo se u bjezaniju, pa nece se niko vracati nazad istom rutom, nego valjda najbrzom, to ti i logika govori.

Opet ponavljam, a vise dosadan si ta tim nametanjem necega sto nisam rekao, valjda mislis da ako 100x nesto ponovis da ce na kraju to postati istina ili sta; dakle niko ne negira nikakav zlocin nad Srbima bilo u Sarajevu, bilo u BiH. Svi sudovikoji su se bavili ovim(dakle ponavljam ti, ne ja), nego 2 utjecanja Medjunarodna Suda(haski i britanski) su dali svoje vidjenje situacije, a to je ''oruzana borba i legitimni vojni cilj''. Svaka druga polemika je suvisna.
-nije 8, nego 6/7.
-niko nije bezgrijesan, narocito kada se radi o grupaciji kao sto je jedan 'narod', ni to nisam rekao, btw. nisam znao da citas misli. sf. ohmy.gif wacko.gif

ps: koga zanima, ''dobrovoljacka'' je Hamdije Kresevljakovica pa do crvene tackice.



Pokazuješ elementarno neznanje koje se graniči sa bezobrazlukom. Labudović je sa svojim vodom krenuo iz Vojne bolnice a Šuput iz Komande.
Sada ponovo uzmi bojice i uradi domaći neće li ti se oči otvoriti.

Edited by maks, 10 August 2010 - 09:09.


#47 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 10 August 2010 - 14:16

@ Maks i Bosniak
Spustite malo loptu. Nema potrebe za medjusobnim vredjanjem.

Edited by DonJuan, 10 August 2010 - 14:18.


#48 Bosniak

Bosniak
  • Members
  • 1,786 posts

Posted 10 August 2010 - 17:20

Nijednom nisam uvrijedio doticnog, samo kazem kada se radi o lazi i to je to, to nije vrijedjanje nego ukazivanje na istinu odnosno na laz.

@makse opet govoris neistinu(ako ti je lakse happy.gif ) , u bivsoj Vojnoj bolnici ne moze stati nijedno oklopno borbeno vozilo niti ga je i bilo, niti su dosli iz tog pravca. Pojedinacno mozda neko i da, ali u vojnim vozilima ne. Sva borbena vozila su krenula iz Kasarne oznacene na slici, no osim tvog konstatnog izbjegavanja istine, odgovori nekad na koje pitanje, o kidnapovanju, ili jel po tebi logicno da je ''crvena tacka'' do ''zute tacke'' doci preko ''plave tacke''?

I da ponovim:

-Sa ovim si samo priznao ono sto si gore opovrgavao vezano za brojku u ''dobrovoljackoj'', dakle da stradali vojnici nisu iz ''dobrovoljacke'', da nisu napadnuti nigdje, nego da ih je Kukanjac POSLAO negdje!


#49 maks

maks
  • Members
  • 221 posts

Posted 10 August 2010 - 20:16

QUOTE (Bosniak @ 10.08.2010, 18:20) <{POST_SNAPBACK}>
Nijednom nisam uvrijedio doticnog, samo kazem kada se radi o lazi i to je to, to nije vrijedjanje nego ukazivanje na istinu odnosno na laz.

@makse opet govoris neistinu(ako ti je lakse happy.gif ) , u bivsoj Vojnoj bolnici ne moze stati nijedno oklopno borbeno vozilo niti ga je i bilo, niti su dosli iz tog pravca. Pojedinacno mozda neko i da, ali u vojnim vozilima ne. Sva borbena vozila su krenula iz Kasarne oznacene na slici, no osim tvog konstatnog izbjegavanja istine, odgovori nekad na koje pitanje, o kidnapovanju, ili jel po tebi logicno da je ''crvena tacka'' do ''zute tacke'' doci preko ''plave tacke''?

I da ponovim:

-Sa ovim si samo priznao ono sto si gore opovrgavao vezano za brojku u ''dobrovoljackoj'', dakle da stradali vojnici nisu iz ''dobrovoljacke'', da nisu napadnuti nigdje, nego da ih je Kukanjac POSLAO negdje!


Je li puh ili pinc borbeno oklopno vozilo? E moj Lučarevićev pioniru, loše ti sufliraju. Išli su iz Vojne bolnice. U svaku bolnicu može sati ono vozila što je imao Labudović. Ponovo uzmi bojice....


#50 Bosniak

Bosniak
  • Members
  • 1,786 posts

Posted 10 August 2010 - 23:22

Ako u puh stanu 40 ljudi onda si u pravu. twak.gif

Sta je sad malo te frapirala karta lol_2.gif


“Kada je predsjednik Izetbegović zarobljen i kada je bila razmjena, ne bi oni njega tako lako pustili da su u noći na 2. maj završili posao. Mi smo taj dan veliki posao odradili. 2. maj je za mene ključni dan toka rata u Sarajevu, jer tog dana je Sarajevo trebalo biti presječeno. Oni su došli do Predsjedništva nekih tridesetak metara. Da su uspjeli ući, tok rata bi bio drugačiji.”, kaže Dragan Vikić, komandant Specijalnih jedinica MUP-a.

Ko je koliko i o cemu upoznat vidim po tome ko odgovara, a ko izbjegava odgovore na pitanja. Postavio sam ti u ranijim postovima vise pitanja na koja nijednom nisi odgovorio:

- Nijedan zlocin nad Srbima nisam negirao, nadji mi taj moj post?
- Reci konkretno gdje to Bosnjaci ''naduvavaju brojke''?
- Reci mi ime jednog covjeka koji je ostao invalid?
- Mozes li mi reci koliko je doktora ili sestara poginulo u tom sanitetskom vozilu?
- Kojeg objekta? Koji vojni objekat se nazali blizu Skenderiji da ga JNA ''brani''?
- Ima li JNA pravo da kidnapuje predsjednika nezavisno priznate drzave?
- Da li bi se JNA izvukla iz kasarni mirno da Izetbegovic nije zarobljen?
- Zasto se bilo kakvi incidenti nisu desavali u ostalim kasarnama unutar Sarajeva kada se JNA povlacila?

Neke stvari gore si tvrdio da je izricito bilo tako, molio bih te da te svoje tvrdnje i dokazes i odgovoris na gore postavljena pitanja. Ako izbjegavas odgovore, onda nemamo sta vise pricati o ovoj temi, vidi se ko govori istinu, a ko ne.



I ako moze bez tih seljackih upadica ni ja tebe ne zovem ''mladicev potrcko'' i slicne gluposti, ako si se iznervirao sto nemas kontraargumenata (a sto je ocigledno cim pocinjes da vrijedjas), jer ne mozes vise da lazes ljude to je tvoj problem. Ili diskutuj civilizovano ili ces napraviti monolog od ove teme.

#51 maks

maks
  • Members
  • 221 posts

Posted 11 August 2010 - 00:22

QUOTE (Bosniak @ 11.08.2010, 00:22) <{POST_SNAPBACK}>
Ako u puh stanu 40 ljudi onda si u pravu. twak.gif

Sta je sad malo te frapirala karta lol_2.gif


“Kada je predsjednik Izetbegović zarobljen i kada je bila razmjena, ne bi oni njega tako lako pustili da su u noći na 2. maj završili posao. Mi smo taj dan veliki posao odradili. 2. maj je za mene ključni dan toka rata u Sarajevu, jer tog dana je Sarajevo trebalo biti presječeno. Oni su došli do Predsjedništva nekih tridesetak metara. Da su uspjeli ući, tok rata bi bio drugačiji.”, kaže Dragan Vikić, komandant Specijalnih jedinica MUP-a.

Ko je koliko i o cemu upoznat vidim po tome ko odgovara, a ko izbjegava odgovore na pitanja. Postavio sam ti u ranijim postovima vise pitanja na koja nijednom nisi odgovorio:

- Nijedan zlocin nad Srbima nisam negirao, nadji mi taj moj post?
- Reci konkretno gdje to Bosnjaci ''naduvavaju brojke''?
- Reci mi ime jednog covjeka koji je ostao invalid?
- Mozes li mi reci koliko je doktora ili sestara poginulo u tom sanitetskom vozilu?
- Kojeg objekta? Koji vojni objekat se nazali blizu Skenderiji da ga JNA ''brani''?
- Ima li JNA pravo da kidnapuje predsjednika nezavisno priznate drzave?
- Da li bi se JNA izvukla iz kasarni mirno da Izetbegovic nije zarobljen?
- Zasto se bilo kakvi incidenti nisu desavali u ostalim kasarnama unutar Sarajeva kada se JNA povlacila?

Neke stvari gore si tvrdio da je izricito bilo tako, molio bih te da te svoje tvrdnje i dokazes i odgovoris na gore postavljena pitanja. Ako izbjegavas odgovore, onda nemamo sta vise pricati o ovoj temi, vidi se ko govori istinu, a ko ne.



I ako moze bez tih seljackih upadica ni ja tebe ne zovem ''mladicev potrcko'' i slicne gluposti, ako si se iznervirao sto nemas kontraargumenata (a sto je ocigledno cim pocinjes da vrijedjas), jer ne mozes vise da lazes ljude to je tvoj problem. Ili diskutuj civilizovano ili ces napraviti monolog od ove teme.


Ovim završavam svoju priču oko tih događaja jer zaista nemam snage i živaca da se sa tobom nosim:

2.maja su Doktor, Ćelo i ostala bratija iz PL oko podne napali Dom JNA. Ranjen je potpukovnik Božinovski i par vojnika. U isto vrijeme je izrafalano jedno vozilo za hranu koje se kretalo prema Komandi pod Bistrikom. Tada Kukanjac šalje Šuputa sa oko četrdeset ljudi(65.zmtp sa 2 BOV-a i 3 Pucha-a ). Oni su blokirani na putu do Doma u Đure Đakovića(6 poginulih). Tu je bio i Vikić. Oklopni bataljon sa Grbavice kreće Šuputu u pomoć. Blokirani kod Skenderije(1 tenk uništen, 2 oštećena) Iz Vojne bolnice je poslat Labudović sa svojim Protivdiverzantskim odredom od 30 ljudi i sanitetom iz Vojne bolnice u pomoć ka Šuputu i kod mosta ulijeće u vatru (14 poginulih). Tu su spaljena i dva sanitetska vozila što se jasno vidi na snimkulink
Šuput se sa svojim ljudima predao 3.maja ujutro.
Iz kasarne Viktor Bubanj je krenulo desetak vojnika JNA, sa BOV-om u pomoć i neki od njih su se uspjeli probiti do komande. Izgleda da upravo oni spalili poštu usput. Taj njihov komandir je poznat na snimku:link On je ostao invalid nakon zarobljavanja.

Nema potreba praviti mitove od ovih događaja kako u Sarajevu tako i u Beogradu.

Edited by maks, 11 August 2010 - 00:24.


#52 Bosniak

Bosniak
  • Members
  • 1,786 posts

Posted 11 August 2010 - 15:58

2.maja niko nije napao Dom JNA.
JNA je 2.maja svojim oklopnjacima, tenkovima, transporterima krenula na Predsjednistvo.
Grantiran je i centar grada(civilni dio), sto si svojim snimkom i dokazao(hvala) pri cemu je bilo i civilnih zrtava.
Da je JNA branila Dom Armije, ne bi isla par kilometara dalje(vidi sliku), nego bi do Doma Armije dosla za minut.
Na Skenderiji i kod zgrade Sindikata je pruzen je otpor, tenkovi zaustavljeni pri cemu gine nekoliko vojnika JNA(po mnogim informacijama izmedju tako oko 30-40, po srpskom izvoru 42).(klasicna oruzana borba)
Blokiraju se kasarne JNA da se ista stvar ne ponovi.
JNA kidnapuje Izetbegovica, da bi se izvukla iz Kasarni prvenstveno Kukanjac.
Dogovara se razmjena 3.maja(dobrovoljacka).
Razmjena ide po planu dok se ne cuju pucnji(srpski izvori kazu prvi poceli Bosnjaci, bosnjacki prvi poceli Srbi, a ja sigurno izvorima koji govore da su se lavovi zoloskom vrtu u Sarajevu hranili srpskom djecom necu vjerovati).
JNA krsi dogovor, povlaci svu tehniku sa sobom uz otvaranje vatre na koju se otvara vatrom uz pogibiju 6/7 pripadnika JNA (opet klasicna oruzana borba i razmjena vatre).
Kolona se prekida, uzima se mts i zarobljava oko 200 vojnika iz drugog dijela kolone.
Razmjena Izetbegovic-Kukanjac se izvrsava na Skenderiji.
Svi zarobljenivojnici su zivi i na nogama razmjenjeni sa bosnjacke vojnike i oficire.
Svi vojnici iz ostalih kasarni napustaju Sarajevo zivi i zdravi svoje kasarne bez ikakvih incidenata.
Kukanjac daje izjavu kako je u dobrovoljackoj poginulo 6/7 ljudi, mnogi srbijanski mediji tvrde kako je poginulo oko 40 ljudi koristeci borbu koja se dogadjala dan ranije
Niko ne pravi mitove nego govori istinu, sto su i potvdila i 2 medjunarodna suda, Haski i Britanski, da se nije radilo ni o kakvim zlocinima, nego o oruzanoj borbi, razmjeni vatre i legitimnom vojnom cilju.
Na mnoga pitanja nisi odgovorio.


#53 maks

maks
  • Members
  • 221 posts

Posted 11 August 2010 - 17:22

QUOTE (Bosniak @ 11.08.2010, 16:58) <{POST_SNAPBACK}>
2.maja niko nije napao Dom JNA.
JNA je 2.maja svojim oklopnjacima, tenkovima, transporterima krenula na Predsjednistvo.
Grantiran je i centar grada(civilni dio), sto si svojim snimkom i dokazao(hvala) pri cemu je bilo i civilnih zrtava.
Da je JNA branila Dom Armije, ne bi isla par kilometara dalje(vidi sliku), nego bi do Doma Armije dosla za minut.
Na Skenderiji i kod zgrade Sindikata je pruzen je otpor, tenkovi zaustavljeni pri cemu gine nekoliko vojnika JNA(po mnogim informacijama izmedju tako oko 30-40, po srpskom izvoru 42).(klasicna oruzana borba)
Blokiraju se kasarne JNA da se ista stvar ne ponovi.
JNA kidnapuje Izetbegovica, da bi se izvukla iz Kasarni prvenstveno Kukanjac.
Dogovara se razmjena 3.maja(dobrovoljacka).
Razmjena ide po planu dok se ne cuju pucnji(srpski izvori kazu prvi poceli Bosnjaci, bosnjacki prvi poceli Srbi, a ja sigurno izvorima koji govore da su se lavovi zoloskom vrtu u Sarajevu hranili srpskom djecom necu vjerovati).
JNA krsi dogovor, povlaci svu tehniku sa sobom uz otvaranje vatre na koju se otvara vatrom uz pogibiju 6/7 pripadnika JNA (opet klasicna oruzana borba i razmjena vatre).
Kolona se prekida, uzima se mts i zarobljava oko 200 vojnika iz drugog dijela kolone.
Razmjena Izetbegovic-Kukanjac se izvrsava na Skenderiji.
Svi zarobljenivojnici su zivi i na nogama razmjenjeni sa bosnjacke vojnike i oficire.
Svi vojnici iz ostalih kasarni napustaju Sarajevo zivi i zdravi svoje kasarne bez ikakvih incidenata.
Kukanjac daje izjavu kako je u dobrovoljackoj poginulo 6/7 ljudi, mnogi srbijanski mediji tvrde kako je poginulo oko 40 ljudi koristeci borbu koja se dogadjala dan ranije
Niko ne pravi mitove nego govori istinu, sto su i potvdila i 2 medjunarodna suda, Haski i Britanski, da se nije radilo ni o kakvim zlocinima, nego o oruzanoj borbi, razmjeni vatre i legitimnom vojnom cilju.
Na mnoga pitanja nisi odgovorio.


Tog 2.maja je pijani Kukanjac napravio grešku šaljući ljude u grad da brane ono što se nije moglo braniti. Za sat vremena ostao je bez oba voda koja su mu služila za zaštitu i sam se našao u nezavidnoj situaciji.
Kako i zašto se zapalilo Sarajevo 2.maja treba pitati Kerima kad već Ćelo nije živ. Kome je trebao taj napad na Dom? Labudović je krenuo od Vojne bolnice i na snimku se to vidi jer je pravac zapaljenih vozila od Marin dvora ka Domu.
Toliko ne poznaješ Sarajevo da ne znaš za presjecanje kolone iz kasarne Jusuf Džonlić?
Čovječe, sve i da vjeruješ u bajke o "legalnosti" zar je normalno prosuti mozak zarobljenom oficiru? Ili ubiti ženu u sanitetu? Ljudi su premlaćivani u Partizanu ali tebi bošnjačka ruka lakše udara od srpske? Jel znaš kako su tukli na Alipašinom? Ništa slabije nego u Foči.

Jusuf Pušina, zamjenik ministra MUP je bio u Komandi neposredno pred polazak kolone da se uvjeri u Izetbegovićev dogovor sa UN i JNA. Znalo se šta je dogovor ali se neko napravio pametan da udari na hinjaka. Beogradu je odgovarao rasplet i kao što Aksentijević tvrdio 4.maja: Sada sad ceo svet zna ko je agresor. Oni su se sad obrukali ovim napadom na nas!.


#54 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 11 August 2010 - 18:32

Ajde da probam jos jednom.
Molim vas bez licnih etiketiranja i uvreda. Zaista poslednji put.


#55 Як-3

Як-3
  • Members
  • 504 posts

Posted 11 August 2010 - 19:45

Citao sam malo ovu temu, i drago mi je da se moze videti vise razlicitih stavova i misljenja koja se iznose neki put manje, neki put vise argumentovano, ali dok se ne izlazi iz okvira civilizovanog jako podrzavam. Ja sam upoznat jako dobro sa ovom temom, i desavanjima, sa obe/ili bolje reci sa sve tri strane, ali prosto ne volim da vodim ovakve rasprave preko interneta, sa sagovornicima za koje ne znam i ne mogu utvrditi niti njihovo znanje, godine i dozu subjektivnosti, a svi smo mi subjektivni, neki manje, neki vise.

Licno jako mi smeta, kad se o zrtvama svih naroda ovako prica, kao o glavama kupusa. Po meni, dozvoljavanje ovakvog pristupa diskusiji ide na dusu moderaciji, jer nazivati egzekucije zarobljenih vojnika u Dobrovoljackoj, oruzanim sukobom, i gubicima u borbi, je podjednako ruzno i nedopustivo kao i da se kaze da je sva muska populacija u Srebrenici izginula u borbi u pokusaju da se probije obruc opsade grada od strane srpskih snaga. Sramota.

Sto se tice analize samog rata, isto se mora uzeti u obzir, mnogo vise faktora, jer valjda je bitna sustina, a ne samo sta se desilo kog datuma i ko je vise kriv, vec kako je doslo do istog, sagledavanje istorijskih i geopolitckih faktora u datom trenutku. Takodje mislim da se treba baviti, mada ne na ovoj temi, i socioloskom pozadinom, dekadencijom drustva svih naroda, da li je moguce da se dozvoli da se jedan Arkan ili Naser Oric gledaju vecinom na heroje u sopstvenom drustvu, a ne na nekog koga je trebalo jos u toku rata izvesti na preki sud, zbog ucinjenog. Nisam ja naivan, da ne znam da u svim ratovima upravo takvi ljudi isplivavaju, ali ipak treba se makar i 15 godina posle rata, javno izjasniti o takvim ljudima, a ne ostati precutan, ako nista, to zbog buducih generacija.

@Bosniak:

Zeleo bih ti postaviti jedno pitanje, i cenio bih ako bi mi da odgovor. Naime, interesuje me da li ti gledas na rat u Bosni kao na agresiju jedne strane, srpske strane prema ostalima, ili je to bio gradjanski rat? Takodje u tom duhu, kako gledas na hrvatsko-muslimanski sukob, i da li je to tada takodje bila po tebi agresija jedne strane, hrvatske strane, jer i iza njih je stajala novostvorena Hrvatska drzava? I da li onda to znaci da je jedino muslimanska strana, bila "legitimni zastitnik" drzave, "napadnute" od strane dve susedne zemlje?
Hvala.

Edited by Як-3, 11 August 2010 - 19:47.


#56 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 11 August 2010 - 20:38

QUOTE (Як-3 @ 11.08.2010, 20:45) <{POST_SNAPBACK}>
Licno jako mi smeta, kad se o zrtvama svih naroda ovako prica, kao o glavama kupusa. Po meni, dozvoljavanje ovakvog pristupa diskusiji ide na dusu moderaciji, jer nazivati egzekucije zarobljenih vojnika u Dobrovoljackoj, oruzanim sukobom, i gubicima u borbi, je podjednako ruzno i nedopustivo kao i da se kaze da je sva muska populacija u Srebrenici izginula u borbi u pokusaju da se probije obruc opsade grada od strane srpskih snaga. Sramota.

Ako moze bez pravljenja paralela ove prirode. Hvala.

Edited by DonJuan, 11 August 2010 - 20:41.


#57 Як-3

Як-3
  • Members
  • 504 posts

Posted 11 August 2010 - 21:07

QUOTE (DonJuan @ 11.08.2010, 21:38) <{POST_SNAPBACK}>
Ako moze bez pravljenja paralela ove prirode. Hvala.


Imam utisak da nisi shvatio sta zelim reci, i da zelis, slucajno ili namerno da ispada da ja poredim velicinu zlocina, a ne da objasnjavam prirodu egzekucije. Cisto da razjasnim, posto po tvom komentaru, pisanom u svojstvu moderatora, vadi se zakljucak da ja izjednacavam neke dogadjaje. Kao prvo, da bude jasno, za mene je Srebrenica masakr ogromnih razmera, i velika sramota za narod u cije je ime pocinjena, i tu nema nikakve dileme, i svako cija se odgovrnost utvrdi na sudu treba da odgovara za taj zlocin. Eto da bude jos jednom jasno, ja nisam uopste izjednacavao Dobrovoljacku i broj stradalih u istoj sa razmerama nekoliko hiljada ubijenih ljudi u Srebrenici.

Ja sam rekao da cin egzekucije vojnika u Dobrovoljackoj se ne moze nazvati oruzanom borbom, poredeci sa odredjenim brojem ljudi koji su takodje ucestvovali u borbama za odbranu Srebrenice, i posle pada iste, iako predati, ili pomesani u civile bili streljani. Znaci ovde pricamo o vojnicima, koji su ucestvovali u oruzanoj borbi, ne o civilnom stanovnistvu, ja se nisam dotakao stradalih civila u Srebrenici niti ih pomenuo, velika vecina su nevino stradalih, i moj stav po tom pitanju je jasan, iznesen, ja govorim ovde o militarnim snagama, i postupanju sa istim.

#58 Bosniak

Bosniak
  • Members
  • 1,786 posts

Posted 02 September 2010 - 01:52

-pijani Kukanjac napravio grešku šaljući ljude u grad da brane
-Kako i zašto se zapalilo Sarajevo 2.maja treba pitati Kerima kad već Ćelo nije živ.
-Toliko ne poznaješ Sarajevo
-Kome je trebao taj napad na Dom?
-Čovječe, sve i da vjeruješ u bajke o "legalnosti" zar je normalno prosuti mozak zarobljenom oficiru? Ili ubiti ženu u sanitetu? Ljudi su premlaćivani u Partizanu ali tebi bošnjačka ruka lakše udara od srpske? Jel znaš kako su tukli na Alipašinom? Ništa slabije nego u Foči.


-Znao sam da je alkohol kriv za sve, ode mi 4 godine zivota zbog alkohola.
-Zapalilo se? Jeste samo se zapalilo, same Sarajlije su posupe grad benzinom i zapalile, a onda smo usput pobili jos par svojih sugradjana. Svidja ti se ovakav scenario?
-Vjerovatno ga ti poznajes bolje, sa Trebevica je bolji pogled no iz 'zlatne doline'.
-Koliko je ljudi poginulo u famoznom 'napadu na Dom'? Nijedan, jer nikakvog napada na DA nije bilo.
DA je uzeta nakon napada JNA na centar grada, kada su i sve kasarne u gradu 'zatvorene'.
-Po 1841 put, o legalnost ne pricam ja, nego Medjunarodni Sudovi koji znaju malo bolje pravo od tebe.
-Nisam znao da znas kako se tuklo u Foci.


@DonJuan, opet ponavljam, ja licno nisam uvrijedio ni njega ni bilo koga drugog, ako ocekujes da na svaku temu vezano za rat narocito na dio koji se desavao meni pred ocima pognute glave napustim istu onda bojim se da ne mislimo isto. Ako je nesto rekao sto misli da je bilo tako onda neka podastre dokaze za to, narocito u dijelu u kojem meni u usta ubacuje rijeci koje nisam rekao.

nazivati egzekucije zarobljenih vojnika u Dobrovoljackoj, oruzanim sukobom, i gubicima u borbi, je podjednako ruzno i nedopustivo kao i da se kaze da je sva muska populacija u Srebrenici izginula u borbi u pokusaju da se probije obruc opsade grada od strane srpskih snaga. Sramota.


Ja stvarno ne znam da li ja pricam kineski ili mi stvarno ne razumijemo bosansko/srpski jezik pa nam treba prevodioc?
Dakle opet kazem, nisam to ja rekao, to su rekli Medjunarodni Sudovi, dakle ja se ne oslanjam na medijske izvjestaje, na subjektivne izvjestaje mozda nekih vojnika/generala, itd. ja govorim o izjavi jednog Medjunarodnog Suda koji je sukob u Dobrovoljackoj okarakterisao kao ''oruzani sukob i legitimni vojni cilj''.
I opet ti ponavljam, nikakvih egzekcuija nije bilo, svi zarobljeni vojnici su razmjenjeni zivi i na nogama za bosnjacke oficire i vojsku.
Sto se tice ovog poredjenja, i to ne stoji, ne sto ja mislim tako, nego sto postoje dokazi(opet i sudski) koji govore o zarobljavanju, vezivanju i masovnim ubistvima djecaka/muskaraca u Srebrenici. Uostalom sigurno si pogledao film sa ''skorpionima'' pa se i uvjerio u to.


@Bosniak:

Zeleo bih ti postaviti jedno pitanje, i cenio bih ako bi mi da odgovor. Naime, interesuje me da li ti gledas na rat u Bosni kao na agresiju jedne strane, srpske strane prema ostalima, ili je to bio gradjanski rat? Takodje u tom duhu, kako gledas na hrvatsko-muslimanski sukob, i da li je to tada takodje bila po tebi agresija jedne strane, hrvatske strane, jer i iza njih je stajala novostvorena Hrvatska drzava? I da li onda to znaci da je jedino muslimanska strana, bila "legitimni zastitnik" drzave, "napadnute" od strane dve susedne zemlje?
Hvala.


Komplikovano pitanje na koji ni mnogo veci mozgovi nisu dali potpune odgovore. Ja ti ne mogu dati tacan odgovor ja ti mogu dati moje misljenje, a to je da je ovdje bio i gradjanski rat, ali i vjerski rat i sa primjesama agresije, itd. dakle sto bi se reklo ''mijesan lonac''. Tvrditi da je bio cisto gradjanski rat se ne moze, jer se zna da je Srbija i vojno i materijalno i na svaki drugi nacin finansirala vojsku rs, cak ne ni tajno, nego javno. Ne moze se reci ni da je bila klasicna agresija, jer je gro vojske rs cinilo ipak domace stanovnistvo iz te drzave u kojoj se desio rat. Na hrvatsko-bosnjacki sukob gledam otprilike na isti nacin. I tu je gro hrvatske vojske u BiH cinilo domace stanovnistvo no neosporna cinjenica je da bez pomoci iz Hrvatske u svakom pogledu ne bi opstali koliko su opstali. Razlika je ovdje samo u jednom, a to je da je zbog ''visih ciljeva'' A.Izetbegovic kasnije potpisao dokument o dopustanju ulaska HV na teritoriju BiH i time prakticki onemogucio da se Hrvatska tuzi za agresiju. Naravno to je uradjeno da se smanji jedan front i pokusava napraviti jaci vojni savez sto se pred kraj rata pokazalo i kao opravdano.
Nije 'muslimanska strana' bila legitimni zastitnik drzave, ova drzava je nakon proglasenja nezavisnosti imala svoje legitimne kako drzavne tako i sve druge organe koji su bili legalni i legitimni i njih nisu sacinjavali samo Bosnjaci(iako u najvecoj mjeri da, ali ne samo oni).
Eto nadam se da sam ti odgovorio u mjeri u kojoj mislis da je pitanje postavljeno.

Ja sam rekao da cin egzekucije vojnika u Dobrovoljackoj se ne moze nazvati oruzanom borbom, poredeci sa odredjenim brojem ljudi koji su takodje ucestvovali u borbama za odbranu Srebrenice, i posle pada iste, iako predati, ili pomesani u civile bili streljani.


Onda bih te zamolio da procitas topic od pocetka ili barem moje postove koji tvrde suprotno od toga sto ti govoris. I opet ponavljam ''oruzana borba i legitimni vojni cilj'' je nazvano od strane Medjunarodnog Suda u Hagu, a ne od strane mene ili bilo kojeg drugog bosnjackog vojnika, generala, i slicno.
Svi mi znamo da ce svaka strana imati neku ''svoju istinu'', ja to razumijem, ja mogu pricati do sutra ovako, @maks sigurno nece vjerovati meni, ili bilo ko drugi, nego nekim srpskim izvorima. Ja mogu ovdje napisati ili svoje misljenje ili stvari koje znam, a hoce li mi neko vjerovati ili nece na to ne mogu utjecati.
Naravno malo i iritira kada ti neko govori da si 4 godine zivota izgubio u ratu jer je neko dosao i 'branio te', sto bi se reklo, dobro je, ali majke ti nemoj me vise tako braniti.

#59 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 02 September 2010 - 02:52

Ja stvarno ne znam da li ja pricam kineski ili mi stvarno ne razumijemo bosansko/srpski jezik pa nam treba prevodioc?
Dakle opet kazem, nisam to ja rekao, to su rekli Medjunarodni Sudovi, dakle ja se ne oslanjam na medijske izvjestaje, na subjektivne izvjestaje mozda nekih vojnika/generala, itd. ja govorim o izjavi jednog Medjunarodnog Suda koji je sukob u Dobrovoljackoj okarakterisao kao ''oruzani sukob i legitimni vojni cilj''.
I opet ti ponavljam, nikakvih egzekcuija nije bilo, svi zarobljeni vojnici su razmjenjeni zivi i na nogama za bosnjacke oficire i vojsku.

Eh, kako bih ja volio da je to tako. A samo je djelimicno tacno. Srbi samo pretjeruju u broju ubijenih, ali nekoliko ubistava se nikako ne mogu podvesti pod ''stradali u borbenim aktivnostima''. A sad bi i ti mogao podastrijeti dokaze da ja nisam u pravu. Hocu da kazem neke se stvari ne mogu lako dokazati. Ni ja ne mogu ovu svoju tvrdnju nimalo lako dokazati. To bi znacilo pronaci pravog ocevica koji bi bio spreman reci istinu. Na koncu nije to moj posao. Ja samo mogu navijati da se sva istina jednog dana iznese na vidjelo. Maks je Srbin koji je ocito najebao u Sarajevu, dakle pun frustracija i predrasuda kao i svako od nas, manje-vishe. Sto se covjek teze bori s tim frustracijama i pratecom mrznjom, to je teze biti objektivan. Maks je objektivan taman koliko i ti, ili eto na koncu i moja malenkost. Samo ljudi spremni da prihvate sve poganluke strane za koju su se borili, a bilo ih je na sve tri strane, (naravno nemjerljivo mnogo na srpskoj strani, ma sta ko rekao i probao umanjiti i poravnati krivicu) mogu prilicno objektivno pricati o tim stvarima. Zato ove teme crpe energiju, izvlace iz ljudi sve ono negativno na povrsinu, uznemiravaju svaki put nanovo, prezivljavaju se ponovo strahote, a od istine smo daleko kao i onog veoma prvog dana, kad se napisalo veoma prvih par rijeci na ovu temu. Samo vi nastavite, ne dajte se ometati. :)

#60 Bosniak

Bosniak
  • Members
  • 1,786 posts

Posted 02 September 2010 - 19:03

Eh, kako bih ja volio da je to tako. A samo je djelimicno tacno. Srbi samo pretjeruju u broju ubijenih, ali nekoliko ubistava se nikako ne mogu podvesti pod ''stradali u borbenim aktivnostima''. A sad bi i ti mogao podastrijeti dokaze da ja nisam u pravu.
Ja samo mogu navijati da se sva istina jednog dana iznese na vidjelo.
Maks je Srbin koji je ocito najebao u Sarajevu,
Maks je objektivan taman koliko i ti, ili eto na koncu i moja malenkost.
Samo ljudi spremni da prihvate sve poganluke strane za koju su se borili, a bilo ih je na sve tri strane, Zato ove teme crpe energiju, izvlace iz ljudi sve ono negativno na povrsinu, uznemiravaju svaki put nanovo, prezivljavaju se ponovo strahote :)


-''samo'' pretjeruju i nije bas neka lagana prica, 6 i 42 je prilicno razlicit broj.
- Da li je bilo i nekoliko ubistava koji se mogu svesti pod zlocin ili ne, opet ti kazem zavisi, zavisi ciji izvor infomacija gledas. Da, naravno je da cu ja kao Bosnjak vise vjerovati 'mom' izvoru, nego izvoru koji je govorio kako su se srpska djeca bacala lavovima u Sarajevu. Upravo iz tog razloga ja nisam ovdje citirao izjave mnogih bosnjackih komandanata/generala/vojnika, nego izjave nekog medjunarodnog(hajmo reci neutralnog) faktora. U vojnoj koloni su bila vojna naoruzana lica i niko, ponavljam niko nije ubijen nakon zarobljavanja.
-Ne moze Maks nikako vise najebati od mene u Sarajevu, vjeruj mi.
-Vec sam rekao normalno je da ce svako od nas da tako kazem vuci na svoju stranu i to razumijem, ali isto tako pokusavam biti objektivan koliko god mogu. U istom tom trenutku malo iritantno zvuci kad cujes da je JNA dosla u Sarajevo ili dio grada da mene brani.
-Nigdje nismo ni rekli da nije bilo poganluka na sve 3 strane, rat je rat, no zna se gdje je bilo najvise poganluka i zasto o tome cutati? Ubiti 1 civila i ubiti 100 civilia(primjer) nije isto, jeste zlocin i jedno i drugo ali nije isto.
-Crpi i svakodnevna politika pa opet se razglaba o tome. U ovoj i slicnim(ratnim) temama sam se ukljucio najvise zbog cinjenice da su mediji u Srbiji i uopste gradjani Srbije apsolutno neinformisani ili informisani mozda 10% cinjenicnog stanja tokom desavanja rata u BiH. Hoce li meni neko vjerovati vise ili maksu ili nekom trecem apsolutno nije moja briga, sto ne znaci da trebam precutati na neke stvari i neukazati na njihovo postojanje.