Jump to content


Photo
- - - - -

Transplantacija bubrega


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
22 replies to this topic

#16 noodle

noodle
  • Members
  • 6 posts

Posted 20 June 2010 - 20:45

@vladan:
Transplantacija bubrega pa i jetre kod nas su se radile i u prošlosti zato što donor može da bude živ.
Naravno, bolja je kadeverična transplantacija, a u Eurotransplantu računaju samo kadever i da se što više iskoristi organa i tkiva od jednog preminulog donora.
Transplantacije srca na primer je isto lakša operacija od transplantacije jetre.
Uglavnom, moramo da uložimo u transplantaciju svih organa (ne samo bubrega i jetre) da bi nam se to posle par godina vratilo višestruko.
Nažalost, politika koči stvar umesto da ga potera. :ph34r:

#17 tinabambina

tinabambina
  • Members
  • 24 posts

Posted 20 June 2010 - 21:51

Nažalost, politika koči stvar umesto da ga potera. :ph34r:

Objasni nam ovo?
Ja imam dinorsku karticu i zanima me na sta si konkretno mislio.

#18 noodle

noodle
  • Members
  • 6 posts

Posted 20 June 2010 - 22:11

Uprava za biomedicinu je trebala da bude već osnovana, a Srbija je trebala da bude zvanični kandidat za članstvo za Eurotransplant.
To je ministar zdravlja izjavio, da ne kažem obećao, u nedeljnom Dnevniku RTS.

#19 tinabambina

tinabambina
  • Members
  • 24 posts

Posted 20 June 2010 - 22:39

Da, to znaci razmenu, koja bi nama, kao zemlji sa ovako malim brojem donora mnogo znacila. Radice se na tome. Ja sam veciti optimista :ph34r:
http://www.facebook.com/#!/group.php?gid=273825159181

#20 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 21 June 2010 - 08:34

Dobrovoljni sam davalac krvi od svoje 24 godine i rado bih postala donator organa, da li postoji starosna granica za donatore?

#21 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 21 June 2010 - 10:48

Osim ukoliko imaš sreću, pa ti organ donira jednojajčani brat/sestra blizanac :).

:D a shanse za to su infinitezimalne.


donatore

:ph34r:
bolje reci 'ktitore'

#22 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 21 June 2010 - 12:22

@vladan:
Transplantacija bubrega pa i jetre kod nas su se radile i u prošlosti zato što donor može da bude živ.
Naravno, bolja je kadeverična transplantacija, a u Eurotransplantu računaju samo kadever i da se što više iskoristi organa i tkiva od jednog preminulog donora.
Transplantacije srca na primer je isto lakša operacija od transplantacije jetre.
Uglavnom, moramo da uložimo u transplantaciju svih organa (ne samo bubrega i jetre) da bi nam se to posle par godina vratilo višestruko.
Nažalost, politika koči stvar umesto da ga potera. :ph34r:

Prvu transplantaciju bubrega u Srbiji uradio je docent (u to vreme) Aleksic u Gradskoj bolnici u Beogradu jos davnih sedamdesetih.
Sto se tice posebno transplantacije jetre, koja je mnogo slozenija, mislim da je u ovom trenutku vise opravdano slati pacijente za transplantaciju van zemlje (to je minimalan broj pacijenata), dok i hirurgija i sve pratece sluzbe ne budu osposobljene za tu komplikovanu operaciju. To je pitanje para i treninga svih - od hirurga pa nadalje.

#23 noodle

noodle
  • Members
  • 6 posts

Posted 21 June 2010 - 13:21

@tinabambina:
Drago mi je što ste optimisti. Moramo da budemo pozitivni i da guramo dalje celu priču.
Pošto vidim da ste korisnik društvenih mreča, preporučujem fb stranicu i twitter za najnovije vesti.
Ostanite optimisti!

@highlanderka:
Gornja granica za donorsku karticu nepostoji, a donja je punoletstvo.
Spoiler! --Click here to view--

@vladan:
Znam da je prva transplantacija u Srbiji bila 23. juna 1975. godine, da je hirurg bio dr. Aleksić, anestesiolog dr. Vučović itd. Čini mi se godinu dana ranije prva transplantacija bubrega u SFRJ u Rijeci.
Slažemo se da je potrebno slati i pacijente i doktore u inostrantvo kod ne nauče samu operaciju i posle operacije i to što pre.
Ministar zdravlja je rekao da će doktori za jetru i srce ići u Italiju i u Austriju, pacijenti srce/pluća u Beč (neko je rekao i Berlin posle pregovora ovog leta), ali za sada sve stoji na čekanju iako su trebali odavno biti tamo.

npr. Hrvatska je poslala lekare da nauče transplantaciju pluća u Beč, a za to vreme njihovi pacijenti koji trebaju pluća odnosno srce i pluća idu u Beč o trošku države.
Ne moramo da gledamo u Ameriku ili Španiju i njihove transplantacione sisteme, kada imamo primer bliže, u komšiluku. :ph34r:

Spoiler! --Click here to view--