Jump to content


Photo
- - - - -

Transplantacija bubrega


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
22 replies to this topic

#1 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 25 April 2010 - 15:15

Ovo je problem van mog specijalistickog znanja.
Transplantacija bubrega danas je rutinska procedura u celom svetu. U Beogradu je (koliko ja znam) prvi bubreg presadio doc. Aleksic, u Gradskoj bolnici u Beogradu, jos davnih sedamdesetih.
U razresavanju ovog problema nije nikakav problem hirurska tehnika, koja je relativno jednostavna, nego izvor bubrega za transplantaciju. Opste je prihvaceno u svetu da se najradije transplantira kadavericni bubreg (bubreg sa lesa). Zato su danas i kriterijumi smrti vrlo sofisticirani, da bi postojala sigurnost da je telo iz koga se uzima bubreg zaista mrtav covek, bez obzira sto mu srce i dalje kuca.
Medjutim...
Prema nekim mojim (nepouzdanim) informacijama Biljani Kovacevic - Vuco presadjen je neispravan bubreg, koji je kasnije morao biti izvadjen, ali je Biljana umrla od komplikacija. Navodno, drugi neispravan bubreg presadjen je drugom pacijentu, koji je takodje negativno reagovao na taj bubreg, koji je morao biti izvadjen, ali pacijent je preziveo.
Ako je ovo sto sam napisao tacno, onda to kristalno jasno ukazuje da se procedura i protokol u transplantaciji, razvijeni drugde u svetu, mora postovati do najmanjih i najsitnijih detalja, bez cuvenog srpskog "lako cemo".

#2 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 25 April 2010 - 15:39

u zadnje vreme cesto se u novinama moze procitati da je neki medicinski tim iz srbije presadio ovo ili ono. ono sto mene medjutim zanima, a o cemu ne pisu novine, je koliki je procenat uspesnosti (u odnosu na recimo US/EU), tj koliko njih prezivi prvi mesec, godinu ili 5 godina posle presadjivanja.

#3 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 25 April 2010 - 16:10

Nizak (ne odnosi se na bubreg, za koji ne znam).
Medjutim, nekoliko presadjivanja jetre u VMA su bile katastrofalne, ali to nije nikada objavljeno.
Transplantaciona hirurgija nuzno je povezana sa bogatstvom drustva; u Srbiji to ne postoji.

#4 noodle

noodle
  • Members
  • 6 posts

Posted 19 June 2010 - 19:00

Nažalost, ko zna uopšte da li se vodi procenat uspešnosti u bolnici, a o statistici na državnom nivou ćemo moći da prićamo tek da se osnuje Uprava za biomedicinu.
Ta Uprava treba da koordiniše organe i tkiva iz cele države.

Ministar zdravlja obećava svaki mesec da će se osnovati Uprava za biomedicinu do ”kraja meseca”, da će slati bolesnike u Beč na transplantacije srca i pluća ”do kraja meseca” i da će naši lekari biti poslati u Evropu da nauče teške transplantacije ”do kraja meseca”. Takođe je rekao prošle godine u Dnevniku RTS-a da ćemo do juna 2010. biti kandidat za Eurotransplant. :ph34r: Za sada, očigledno, od toga nema ništa...

Da ne bude sve da crno, za 3 ili 4 meseca ove godine smo uradili više kadeveričnih transplantacija nego cele prošle godine. To znači naši sugrađani su shvatili važnost kampanje donorstva organa i tkiva!
Svakog dana imamo više i više vlasnika donorskih kartica, pravi se pozitivna klima za tu, veoma važnu, priču.


Kako do donorske kartice?:

VMA u Beogradu
011/367-07-84 (od 8h do 20h)

KCV u Novom Sadu
021/520-141 (od 8h do 14h)

Klinički centar u Nišu
018/4530-856 (od 8h do 14h)

Edited by noodle, 19 June 2010 - 19:25.


#5 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 19 June 2010 - 19:17

Ovo sto je u spoileru trebalo bi drzati stalno otvoreno; siguran sam da je ta vrsta besplatne reklame nesto sto bi kuca B92 bez reci prihvatila.

#6 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 19 June 2010 - 21:23

onda, posle ove Vladanove priche se postavlja pitanje koja je uopshte i poenta doniranja organa u Srbiji ako mi to ovde toliko ofrlje radimo.
i shta se deshava ako umresh, a donor si? da li mogu organi da se izvezu zvanichnim putem? mislim na opciju kad je neko donor, a u drzavi u kojoj je umro ne rade transplantacije. (kontam, greota da propadnu organi ako vec negde drugde mogu da se upotrebe)

hvala za telefone. bash cu nazvati. vec sam par puta htela da se raspitam gde i kako se prijavljuje.

#7 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 20 June 2010 - 09:13

Ako se Srbija bude pridruzila Eurotransplantu, organi ce moci da idu i van teritorije Srbije.
Inace, paralelno sa prikupljanjem donora, treba raditi na razvijanju ustanova osposobljenih za transplantaciju bubrega. Sto se tice transplantacije pluca, srca ili jetre, to je vec mnogo slozeniji proces i iziskuje ogromna materijalna sredstva.

#8 noodle

noodle
  • Members
  • 6 posts

Posted 20 June 2010 - 11:40

@Dunadan:
Napisao je vladan da su te informacije nepouzdane. Meni je ta priča malo verovatna. Zašto? Zato što lekari koji rade transplantaciju bubrega (dr. Kovačević VMA, dr. Blagojević KCS, dr. Vučović KCS itd.) su poslu transplantacije 35 godina i za to vreme su presadili preko 1500 bubrega. Sama operacija nije problem, problem je post-operativni tok. Tu može da dođe do velikih komplikacija, odbacivanja organa (naš organizam taj novi organ vidi kao strano telo i pokušava da ga se otarasi), piju se lekovi koji treba da snize imunitet pa se zbog nedostatka imuniteta mora da se pazi na čitav niz stvari.

@vladan:
Zašto je bubreg jeftini i lakši od npr. srca? Nije, verujte mi. Nisu ni bolnice mnogo bolje pripremljene za post-operativni rok.
Činjenica je da nam fali lekari za bilo koji organ i tu moramo da šaljemo lekare u inostranstvo na edukaciju, da sadašnji lekari edukuju mlađe kolege u zemlji, da uložimo u transplantacijone centre, da pojačamo edukaciju stanovništva, da se osnuje zdrava Uprava za biomedicinu koja će koordinisati organe... Znam da izgleda kao skupo, ali transplantacija se pokazala kao jeftiniji način lečenja na duže staze nego npr. dijaliza kod bubrega ili šlog kod srca.

#9 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 20 June 2010 - 13:32

Ja se slazem s misljenjem da je transplantacija jeftiniji nacin lecenja nego dugotrajni tretman bolesnika, koji bi iziskivali transplantaciju organa.
Tehnicki (hirurski) transpalantacija bubrega nije veliki problem; ostali organi, srce, pluca i jetra, nesto su veci problem.
Medjutim, kljuc problema lezi u preoperativnoj pripremi i selekciji i postoperativnom lecenju pacijenata sa transplantom, a tu Srbija ozbiljno zaostaje za razvijenim zemljama. Uostalom, to pokazuje nekoliko neuspesnih transplantacija jetre.

Edited by vladan, 20 June 2010 - 13:33.


#10 liberty2010

liberty2010
  • Members
  • 429 posts

Posted 20 June 2010 - 14:21

Ako se Srbija bude pridruzila Eurotransplantu, organi ce moci da idu i van teritorije Srbije.


Tu bi vec mogli imati dobar izvozni potencijal:) :ph34r:

#11 OmoracIC

OmoracIC
  • Members
  • 220 posts

Posted 20 June 2010 - 15:00

Transplantacija jetre kosta izmedju 30 i 40.000 evra.

#12 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 20 June 2010 - 17:45

Transplantacija jetre kosta izmedju 30 i 40.000 evra.

Gde?
Na pijaci ili u carsiji?

#13 OmoracIC

OmoracIC
  • Members
  • 220 posts

Posted 20 June 2010 - 18:28

U Klinickom centru Vojvodine.
Na VMA, cena je izmedju 40 i 50.000 evra, bubrega oko 15.000. Sve troskove snosi RZZO.

Problem sa transplantacijom je sto preti opasnost da nase telo novi organ ne prihvati pa terapija imunusupresivnim lekovima moze biti dozivotna.

#14 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 20 June 2010 - 18:59

terapija imunosupresivnim lekovima jeste dozivotna.

#15 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 20 June 2010 - 20:41

Osim ukoliko imaš sreću, pa ti organ donira jednojajčani brat/sestra blizanac :ph34r:.